Tu nie można łowić ryb ani wydobywać ropy. Jest za to co podziwiać - właśnie powstał największy obszar chroniony na Ziemi

Prezydent Barack Obama powiększył obszar parku Papahanaumokuakea na Hawajach, który jest amerykańskim morskim pomnikiem narodowym. W ten sposób Papahanaumokuakea stał się największym na świecie terenem objętym ochroną ekologiczną.
Papahanaumokuakea Marine National Monument Papahanaumokuakea Marine National Monument White House / Shealah Craighead

Największy obszar chroniony na świecie

Na powiększonym aż czterokrotnie obszarze chronionym zakazana jest wszelka działalność gospodarcza zakładająca wykorzystywanie zasobów tych wód. Nie można tu łowić ryb ani wydobywać surowców z dna oceanu. Dopuszczalne będą tylko połowy rekreacyjne, dla celów kulturowych czy badań naukowych - za zgodą federalną.

Papahanaumokuakea Marine National Monument Papahanaumokuakea Marine National Monument NOAA/Andy Collins

Największy obszar chroniony na świecie

Do zmian nawoływali naukowcy i mieszkańcy archipelagu. Przeciwne było między innymi lobby rybaków, którzy argumentowali, że nie wykorzystują szkodliwych sposobów połowów jak trałowanie, a dotychczasowe zasady są im niezbędne, by utrzymać poziom połowów o wartości ponad 100 milionów dolarów rocznie.

Papahanaumokuakea Marine National Monument Papahanaumokuakea Marine National Monument www.papahanaumokuakea.gov

Największy obszar chroniony na świecie

Pomnik narodowy Papahanaumokuakea stworzył w 2006 roku prezydent George W. Bush. Po rozszerzeniu przez Obamę zajmuje obszar ponad 1,5 mln km2. To więcej niż wszystkie pozostałe parki narodowe w USA łącznie i więcej, niż zajmują Francja, Niemcy, Polska, Czechy i Słowacja razem wzięte.

Atol Midway, część Papahanaumokuakea Marine National Monument Atol Midway, część Papahanaumokuakea Marine National Monument Carolyn Kaster (AP Photo/Carolyn Kaster)

Największy obszar chroniony na świecie

Papahanaumokuakea jest położony na Oceanie Spokojnym. Na jego obszarze żyje ponad 7000 chronionych gatunków, w tym wieloryby, żółwie morskie i czarne koralowce, uznany za najdłużej żyjące stworzenie na Ziemi - jego wiek szacuje się na 4,5 tys. lat. To też największy na świecie obszar, na którym zbierają się ptaki morskie - 14 milionów z 22 gatunków.

foka, Papahanaumokuakea Marine National Monument foka, Papahanaumokuakea Marine National Monument NOAA/Andy Collins

Największy obszar chroniony na świecie

Zagrożony gatunek foki, Papahanaumokuakea Marine National Monument - amerykański morski pomnik narodowy.

Barack Obama na atolu w Papahanaumokuakea Marine National Monument ustanowionym na Hawajach Barack Obama na atolu w Papahanaumokuakea Marine National Monument ustanowionym na Hawajach Carolyn Kaster (AP Photo/Carolyn Kaster)

Największy obszar chroniony na świecie

Barack Obama na atolu Midway, części Papahanaumokuakea Marine National Monument, amerykańskiego morskiego pomnika narodowego.

Żółwie morskie, atol Midway Żółwie morskie, atol Midway Carolyn Kaster (AP Photo/Carolyn Kaster)

Największy obszar chroniony na świecie

Zagrożony gatunek żółwia morskiego, Papahanaumokuakea Marine National Monument - amerykański morski pomnik narodowy.