Kto jest większy: Biedronka, czy Skoda? Oto dziesięć największych firm Europy Środkowej

Polska to zdecydowanie największa gospodarka Europy Środkowej. Ale czy mamy też przewagę jeśli chodzi o największe firmy regionu? Firma Coface przygotowała kolejną edycję rankingu największych firm Europy Środkowo-Wschodniej (CEE TOP 500 Companies). W pierwszej dziesiątce zmieściły się cztery firmy z Polski.
Elektrownia Bełchatów Elektrownia Bełchatów Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Wyborcza.pl

10. PGE

PGE czyli Polska Grupa Energetyczna to największy w Polsce producent prądu - wytwarza ponad jedną trzecią energii elektrycznej w naszym kraju. Zatrudnia 41 tysięcy pracowników. Do PGE należy największa elektrownia w Polsce - ta w Bełchatowie. PGE posiada także kopalnie węgla brunatnego. W przyszłości ma zbudować elektrownie atomową.

Ponad 50 procent akcji w PGE ma Skarb Państwa. Spółka w 2015 roku miała 6,7 mld EUR przychodów i 7 12,3 mln euro straty netto.

Volkswagen Slovakia Volkswagen Slovakia mat. prasowe

9. VOLKSWAGEN SLOVAKIA

Volkswagen ma na Słowacji aż trzy fabryki: w Bratysławie, Żylinie i Martinie. Hala montażowa w Bratysławie ma powierzchnię 21 boisk piłkarskich. Powstają tam Volskwagenu Touaregi i Audi Q7.

W 2015 przychody Volskwagena Slovakia wzrosły o 17 procent do 7,22 mld EUR. Zysk netto wzrósł o 2,6 procent do 127 mld EUR. Firma zatrudnia 10800 osób.

To największe przedsiębiorstwo na Słowacji.

Elektrownia CEZ Elektrownia CEZ Wikipedia

8. CEZ

Pierwszy z dwóch przedstawicieli Czech w dziesiątce największych firm Europy Środkowej. CEZ to największa w naszym regionie firma energetyczna. Posiada między innymi elektrownię atomową w Temelinie. Od dziesięciu lat jest notowana na warszawskiej giełdzie. W Polsce czeski koncern jest właścicielem między innymi elektrowni w Skawinie. Pakiet kontrolny w CEZ należy do czeskiego rządu.

W 2015 CEZ miał 7,78 mld EUR przychodów i 760 mln EUR zysku netto. Firma zatrudnia 5 i pół tysiąca osób.

Audi Hungaria Motor Audi Hungaria Motor mat. prasowe

7. AUDI HUNGARIA MOTOR

Nazwa mówi wszystko: siódmą największą firmą Europy Środkowej jest fabryka samochodów Audi ulokowana na Węgrzech. W 2015 miała ona 8,34 mld EUR przychodów i 442 mln EUR zysku netto. Zatrudnia ponad 12 tysięcy osób.

Fabryka w Gyor produkuje między innymi auta Audi TT w wersjach Coupe i Roadster, a także Audi A3. W 2015 fabryka oddała do użytku ponad 160 tysięcy samochodów. Audi Hungaria produkuje także silniki do samochodów.

6. PGNiG

Jeśli posiadasz w domu kuchenkę gazową, to na 99 procent możesz być pewien, że korzystając z niej gotujesz sobie wodę na gazie dostarczanym przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Firma jest oczywiście kontrolowana przez Skarb Państwa, a gaz kupuje przede wszystkim w Rosji od Gazpromu. W przyszłości to się nieco zmieni dzięki oddanemu niedawno do użytku Gazoportowi. PGNiG ma także swoje własne złoża gazu, a nawet ropy naftowej. Prowadzi także poszukiwania nowych złóż.

PGNiG zatrudnia ponad 25 tysięcy osób. Wyniki za 2015 to 8,55 mld EUR przychodu i 501 mln EUR zysku netto.

5. JERONIMO MARTINS POLSKA

Jeronimo Martins Polska to należące do kapitału portugalskiego przedsiębiorstwo będące właścicielem między innymi sieci handlowej Biedronka. Wprawdzie Grupa JM zarządza trzema sieciami hipermarketów i supermarketów w Portugalii, ma także sklepy w Ameryce Południowej, ale absolutną podstawą jej biznesu jest sieć sklepów Biedronka w Polsce. Jeronimo Martins jest obecne w Polsce od 1995 roku.

O wielkości firmy świadczy chociażby to, że zatrudnia ona ponad 55 tysięcy pracowników - zdecydowanie najwięcej wśród dziesięciu największych firm Europy Środkowej.

Przychody Jeronimo Martins Polska w 2015 to 9,2 mld EUR. Spółka niestety nie dzieli się z nikim szczegółowymi danym o poziomie zysku netto w Polsce. Całe Jeronimo Martins na wszystkich rynkach, na których jest obecne, w 2015 miało 333 mln EUR zysku.

Fabryka Skody w Mlada Boleslav Fabryka Skody w Mlada Boleslav Fot. Skoda

4. SKODA AUTO

To największy producent samochodów w regionie i jednocześnie największa firma z Czech. Jest kontrolowana przez kapitał niemiecki, bo od 25 lat należy do Volkswagena. Główna fabryka spółki znajduje się w mieście Mlada Boleslaw. Skoda to od kilku lat najczęściej kupowana marka nowych samochodów na rynku polskim.

Według rankingu Coface Skoda w 2015 miała 11,65 mld EUR przychodu i 1,14 mld EUR zysku netto. Firma zatrudnia 23700 osób.

MOL MOL Wikipedia

3. MOL

W pierwszej trójce największych firm Europy Środkowej są aż dwie spółki z Węgier. Mniejsza z tej dwójki to koncern naftowy MOL. Jest kontrolowany przez rząd, jest też notowany na giełdzie warszawskiej.

MOL przez lata miał dość mocarstwowe plany ekspansji na cały region. Udało mu się to w przypadku Chorwacji i Słowacji, gdzie przejął kontrolę nad rafineriami. MOL posiada złoża naftowe w Rosji, Kazachstanie, Iraku, Pakistanie, Egipcie i kilku innych krajach.

Przychody węgierskiego koncernu w 2015 to 13,3 mld EUR. Przez taniejącą ropę były one niższe niż rok wcześniej o ponad 13 procent. Z tego samego powodu MOL w 2015 zaliczył ponad 1 mld EUR straty netto.

Węgierska fabryka GE Power and Water Veresegyház Węgierska fabryka GE Power and Water Veresegyház GE CEE

2. GE HUNGARY

To chyba największe zaskoczenie zestawienia - w rankingach w poprzednich latach tej spółki nie było w pierwszej dziesiątce. Amerykański GE to koncern przemysłowy zajmujący się całą masą różnych aktywności. To samo można powiedzieć o jego aktywności na Węgrzech: to między innymi produkcja turbin, lamp i żarówke, ale także branża ochrony zdrowia.

Przychody GE Hungary w 2015 sięgnęły 13,9 mld EUR i były aż o 188 procent większe niż w 2014. Spółka zatrudnia ponad 8700 osób

DLOWR DLOWR Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Wyborcza.pl

1. PKN ORLEN

Największa firma Europy Środkowej jest z Płocka. Polski Koncern Naftowy Orlen powstał przed laty w wyniku fuzji Petrochemii Płock z Centralą Produktów Naftowych (CPN). W skład Orlenu wchodzą rafinerie w Płocku, Trzebini, Jedliczu, do tego trzy rafinerie w Czechach oraz rafineria w Możejkach na Litwie. Swoją drogą Orlen jest nie tylko największą firmą w Polsce, ale także największą firmą właśnie na Litwie. Orlen Lietuva jest dopiero na dwudziestym miejscu w regionie, ale jest to najwyżej sklasyfikowana w rankingu Coface spółka z Litwy.

Orlen jest notowany na warszawskiej giełdzie, ale też wciąż jest kontrolowany przez Skarb Państwa. Jego prezesem jest obecnie były minister skarbu państwa i były polityk partii rządzącej - Wojciech Jasiński.

W 2015 roku przychód firmy wyniósł 20,7 mld EUR. Co prawda zmalał on o ponad 17 proc. jednak podobnie jak w 2014 roku Orlen utrzymał się na prowadzeniu w rankingu największych firm w Europie Środkowo-Wschodniej. W 2015 roku Orlen zarobił netto 758 mln EUR, a na koniec roku zatrudniał blisko 20 tysięcy ludzi.