Myślisz, że masz wybór, gdy kupujesz w sklepie? To tylko ułuda. Oto 10 dowodów

W marketingu nazwano to iluzją wyboru. Wchodzący do sklepu konsument ma złudzenie, że może wybierać spośród tysięcy marek. Okazuje się jednak, że ten wybór to de facto brak wyboru, bo większość produktów, jakie można znaleźć na pólkach, kontroluje 10 ogromnych globalnych korporacji. Skąd to wiemy? Zobaczcie.
L'Oreal L'Oreal L'Oreal

10. L'Oreal

L'Oréal to światowy numer jeden w branży kosmetycznej. W portfolio ma 28 marek, obecny jest w 130 krajach, zatrudnia 77,5 tys. pracowników. Kosmetyczny gigant zanotował w 2015 r. 25,3 miliarda euro sprzedaży. Wzrost zysku operacyjnego wyniósł 13 procent, do 4,39 miliarda euro.

 

27.04.2012 KRAKOW , REKLAMA FIRMY KOSMETYCZNEJ LOREAL NA BUDYNKU PRZY UL . KOSCIUSZKI .FOT. MICHAL LEPECKI / AGENCJA GAZETAFot. Micha epecki / Agencja Gazeta

 

L'Oréal działa w Polsce od 1992 roku. Obecny jest z 20 międzynarodowymi markami: na rynku masowym (Garnier, L'Oréal Paris, Mixa, Essie, Maybelline New York), w salonach fryzjerskich (L'Oréal Professionnel, Kérastase, Matrix, Essie Professional), w dystrybucji selektywnej (Lancôme, Giorgio Armani, Yves Saint Laurent, Biotherm, Ralph Lauren, Helena Rubinstein, Cacharel, Diesel, Kiehl's) oraz w aptekach (Vichy, La Roche-Posay, Innéov, SkinCeuticals).

Mondelez Mondelez Mat. prasowe

9. Mondelez

To globalny koncern spożywczy wytwarzający żywność oraz napoje, przed 2012 rokiem znany jako Kraft Foods. Siedzibę ma w amerykańskim Illinois, w Polsce prowadzi 7 zakładów produkcyjnych, zatrudnia u nas 3,3 tys. osób. Przychody Mondelez w 2015 r. spadły o 13,5 proc. do 29,64 mld dol.

W Polsce Mondelez jest właścicielem takich marek jak: Milka, Prince Polo, Oreo, 3Bit, Alpen Gold, Delicje, Jacobs, Maxwell House, Carte Noire, Halls czy belVita.

Tyson Foods Tyson Foods TysonFoods.com

8. Tyson Foods

To nieobecny w Polsce amerykański gigant z siedzibą w Springdale w stanie Arkansas. Zajmuje się produkcją drobiu, wołowiny, wieprzowiny oraz gotowych produktów mięsnych. To druga co do wielkości firma zajmująca się produkcją żywności na świecie, jest obecna w 130 krajach. W ubiegłym roku osiągnęła przychody w wysokości 41,37 mld dolarów.

Tyson Foods ma 45 zakładów przetwarzania drobiu, 12 zakładów przetwarzania wołowiny, 9 zakładów przetwarzania wieprzowiny, 38 zakładów przetwarzania gotowych produktów mięsnych, 12 centrów dystrybucyjnych, 51 chłodni.

Łącznie w 2015 roku średnio spółka przetwarzała 35 mln sztuk drobiu tygodniowo, 128 tys. sztuk bydła, 401 tys. sztuk świń, wytwarzała średnio 68 mln funtów gotowych produktów mięsnych.

7. Anheuser-Busch Inbev

Największy na świecie, belgijsko-brazylijski koncern piwny, kontroluje 25 proc. tego rynku na świecie W 25 krajach zatrudnia ponad 155 tys. pracowników. W 2015 roku przychody spółki osiągnęły 43,6 mld dolarów. Zysk netto wyniósł w 2015 roku 8,51 mld dolarów.

W portfolio ma blisko 200 marek, do najbardziej znanych piw koncernu należą: Budweiser, Corona, Stella Artois, Beck's, Hoegaarden i Leffe.

Anheuser-Busch Inbev jest w Polsce właścicielem Kompanii Piwowarskiej, produkującej piwa: Tyskie, Lech, Żubr, Dębowe, Wojak, Redds, Gingers, Grolsch, Pilsner Urquell, Książęce, Kozel i Cydr Green Mill. Koncern będzie się musiał jednak wkrótce pozbyć polskiej grupy piwowarskiej, gdyż był to warunek Komisji Europejskiej na przejęcie przez AB Inbev innego piwnego giganta - SABMiller.

6. Coca Cola Company

Prawdziwy symbol, jeden z największych na świecie producentów, dystrybutorów i sprzedawców napojów bezalkoholowych z siedzibą w Atlancie, w stanie Georgia. Działa na ponad 200 rynkach, a w ofercie ma ponad 3000 wariantów produktów. Na świecie zatrudnia prawie 130 tys. pracowników. W 2015 roku spółka osiągnęła ponad 44 mld dolarów przychodów oraz 7,35 mld dolarów zysku netto.

Mexico Coca ColaRebecca Blackwell (AP Photo/Rebecca Blackwell)

W Polsce Coca Cola obecna jest od 1972 r., kiedy w Warszawie ruszyła pierwsza linia rozlewnicza spółki. Dziś zatrudnia u nas 2,7 tys. osób, ma trzy zakłady produkcyjne i 26 centrów dystrybucyjnych.

Koncern jest właścicielem takich marek jak: Coca ? Cola, Sprite, Fanta, Nestea, Cappy, Monster Energy, Burn, Kropla Beskidu czy MultiVita.

JBS JBS THABATA CORDEIRO/ http://www.jbs.com.br

5. JBS SA

Jedna z największych na świecie i największa w Ameryce Południowej, brazylijska spółka zajmująca się produkcją i przetwarzaniem mięsa. Ma 150 zakładów na całym świecie, zatrudnia około 200 tys. ludzi. W 2014 roku koncern osiągnął przychody na poziomie 50,6 mld dolarów.

Zabija 42 mln sztuk kurczaków, 170 tys. bydła i 350 tys. świń. tygodniowo. Największy na świecie producent drobiu, wołowiny i jagnięciny. Wytwarza też skóry, paliwa biodiesel (największy światowy producent biodiesela na bazie tłuszczu wołowego), kolagen, artykuły higieniczne i środki czystości.

Unilever Unilever unilever.com

4. Unilever

Międzynarodowy potentat produkujący artykuły żywnościowe, środki czystości i higieny osobistej. Zatrudnia ponad 220 tys. pracowników w 365 zakładach na świecie. W całym 2015 r. przychody koncernu wyniosły 53,3 miliarda euro, wobec 2014 r. zanotowano 10-procentowy wzrost. Zysk netto za 2015 r. wyniósł 5,3 mld euro, co oznacza spadek o 5 proc. w porównaniu do 2014 r.

Unilever jest dobrze znany w Polsce. Pierwszą inwestycją był zakup większościowego pakietu akcji bydgoskiej "Polleny", 17 czerwca 1991 r. Dziś spółka ma w naszym kraju m.in. cztery zakłady produkcyjne i centrum badawczo-rozwojowe, zatrudnia 3,5 tys. pracowników.

Wśród marek produkowanych przez Unilever są: Lipton, Rama, Amino, Algida, Kasia, Flora, Rama, Saga, Knorr, Hellmann's. Axe, Dove, Rexona, Cif, Domestos, Signal, Timotei.

3. PepsiCo

Jeden z największych na świecie producentów i sprzedawców napojów bezalkoholowych i produktów spożywczych. W 2015 roku spółka osiągnęła przychody na poziomie 63 mld dolarów oraz zysk netto w wysokości 5,45 mld dolarów.

 

Wyzwanie smaku PepsiFot. fanpage Pepsi

 

W Polsce PepsiCo jest obecne od początku lat 70 XX w., pierwsze Pepsi produkowano w Gdańsku. Ma u nas dwa zakłady produkujące napoje i dwa zakłady wytwarzające przekąski.

W swoim globalnym portfolio PepsiCo posiada 22 różne linie produktów. Są to m.in. Pepsi-Cola, Mirinda, 7up, Mountain Dew, Toma, Lipton Ice Tea, Gatorade, Tropicana, Lays, Cheetos. Znaleźć je można w ponad 200 krajach na całym świecie.

Procter&Gamble Procter&Gamble Al Behrman

2. Procter & Gamble

Jedna z największych globalnych firm FMCG, zatrudnia 127 tysięcy pracowników. Jak wyliczyła spółka, jej produkty pojawiają się w życiu ludzi na wszystkich kontynentach cztery miliardy razy dziennie. W 2015 roku przychody spółki sięgnęły 76,3 mld dolarów (spadek o 8,2 proc.), zysk netto to 7,1 mld dolarów (spadek o 38,6 proc.).

W Polsce od 1991 roku. Firma prowadzi fabrykę pieluszek Pampers, największy na świecie zakład produkujący maszynki do golenia i ostrza Gillette i Venus oraz największy w Europie zakład produkujący kosmetyki do pielęgnacji skóry.

Procter & Gamble jest obecne w 180 krajach, produkuje 50 marek, wśród nich: Pampers, Ariel, Vizir, Always, Olay, Bonux, Discreet, Naturella, Pantene, Head & Shoulders, Wella, Gillette, Braun czy Oral-B, produkty luksusowe jak Hugo Boss, Lacoste, Valentino czy Dolce & Gabbana. W portfolio firmy znajduje się 25 miliardowych marek, czyli takich, które osiągają roczną wartość sprzedaży przekraczającą miliard dolarów.

Ile znajdziemy cukru w płatkach śniadaniowych, a ile w jogurtach? Sprawdzamy Ile znajdziemy cukru w płatkach śniadaniowych, a ile w jogurtach? Sprawdzamy Gazeta.pl

1. Nestle

Szwajcarska korporacja będąca największym producentem żywności na świecie. Bezpośrednio zatrudnia 275 tys. pracowników, a pośrednio daje zajęcie około 1,2 mln osób. W 2015 osiągnęła przychody na poziomie 88,8 mld franków szwajcarskich. Zysk netto wyniósł 9,1 mld franków.

 

 

W Polsce spółka jest od 1993 roku, kiedy zaczęła sprzedawać kawę Nescafe oraz napój czekoladowy Nesquik. Dziś ma w swojej ofercie przeszło 1500 produktów. W dziewięciu zakładach w Polsce zatrudnia ponad 5 tys. osób.

Nestlé sprzedaje 88 marek w 11 kategoriach, m.in. Nestlé, Nescafé, Winiary, Cortina, Manhattan, Kaktus, Princessa, Kit Kat, Lion, Friskies, Gourmet, Maggi, Buondi, Nestea, Nesquik.