Ci pracodawcy zatrudniają najwięcej ludzi na świecie. Każdy z nich powyżej miliona osób

Może nam się wydawać, że najwięcej pracowników zatrudniają zarabiający miliardy dolarów giganci z branży technologicznej lub paliwowej. Czołówka może was jednak zaskoczyć. Oto 10 największych pracodawców na świecie z 2015 roku według Światowego Forum Ekonomicznego.
Fabryka Foxconn Fabryka Foxconn fot. Steve Jurvetson / Creative Commons Uznanie autorstwa 2.0

10. Foxconn - 1,2 mln

Chińskie przedsiębiorstwo Hon Hai Precision Industry - bardziej znane jako Foxconn - to największy producent elektroniki na świecie. Założona w 1974 roku firma produkuje lub składa urządzenia elektroniczna dla gigantów z branży IT, takich jak Apple, Sony, Microsoft, Dell, Intel i wiele innych. Firma zatrudnia 1,2 mln osób i krytykowana jest często za złe warunki pracy.

Indyjskie Siły Zbrojne Indyjskie Siły Zbrojne fot. Indian Air Force / Creative Commons Attribution 3.0 Unported

9. Indyjskie Siły Zbrojne - 1,3 mln

Indie wydają 2,5 proc. PKB na siły zbroje i zatrudniają w nich aż 1,3 mln osób. Indyjskie Siły zbrojne są trzecią największą (pod względem liczebności) armią świata i jednym z największych importerów broni na świecie.

INDIA-DAILYLIFE/ INDIA-DAILYLIFE/ fot. HIMANSHU SHARMA / REUTERS

8. Koleje Indyjskie - Koleje Indyjskie - 1,4 mln

Założone w kwietniu 1853 roku Koleje Indyjskie zatrudniają 1,4 mln osób. Są jedną z największych sieci kolejowych na świecie, posiadając 115 000 km torów i ponad 7000 stacji kolejowych. Przewożą ponad 20 mln pasażerów dziennie i ponad miliard ton ładunku rocznie.

Biuro State Grid Corporation of China Biuro State Grid Corporation of China fot. Wikipedia - Vmenkov / Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

7. State Grid Corporation of China - 1,5 mln

Kolejne przedsiębiorstwo z Chin to State Grid Corporation of China. Jest największym dostawcą energii elektrycznej za Wielkim Murem. Zajmuje się dostawą prądu w prawie wszystkich (poza południową) częściach Chin, zapewniając dostęp do energii elektrycznej dla ponad miliarda mieszkańców. Firma powstała zaledwie 14 lat temu - w 2002 roku i zatrudnia obecnie 1,5 mln pracowników.

Siedziba China National Petroleum Corporation Siedziba China National Petroleum Corporation fot. Charlie fong / public domain

6. China National Petroleum Corporation - 1,6 mln

China National Petroleum Corporation zajmuje się natomiast wydobywaniem gazu ziemnego i ropy naftowej, a także handlem tymi surowcami. Jest chińskim przedsiębiorstwem państwowym i jednocześnie największym dostawcą wypomnianych surowców w Państwie Środka. CNPC założone zostało w 1988 roku i zatrudnia 1,6 mln osób.

National Health Service National Health Service fot. FrancisTyers / (CC BY-SA 3.0)

5. National Health Service - 1,7 mln

W Wielkiej Brytanii działają cztery systemy publicznej służby zdrowia. National Health Service zrzesza trzy z nich. Są one finansowane ze środków publicznych i zapewniają (w większości) bezpłatną opiekę medyczną mieszkańcom Wielkiej Brytanii. NHS zatrudnia łącznie 1,7 mln pracowników, co daje mu piąte miejsce na liście największych pracodawców świata.

USA-CLOWNS/ USA-CLOWNS/ FRED PROUSER / REUTERS / REUTERS

4. McDonald's - 1,9 mln

Ciesząca się ogromną popularnością na świecie sieć typu fast food powstała w 1940 roku w Kalifornii. Przychody firmy w 2015 roku wyniosły 25,4 mld dolarów, jednak ok. 1/3 tej kwoty to przychody z prowizji pobieranych od lokali franczyzowych. McDonald's zatrudnia na świecie 420 tys. osób, jednak - co ciekawe - po dodaniu pracowników barów franczyzowych jest ich aż 1,9 mln. W Polsce funkcjonują obecnie 369 bary McDonald's, w których pracuje łącznie 18,5 tys. osób.

WALMART-OUTLOOK/ WALMART-OUTLOOK/ MIKE BLAKE / REUTERS / REUTERS

3. Walmart - 2,1 mln

Walmart to bardzo popularna w USA sieć hipermarketów. Jest jedną z największych sieci handlowych na świecie, jednak - pomimo planów - nigdy nie weszła na polski rynek. Warto zaznaczyć, że przedsiębiorstwo to zatrudnia najwięcej pracowników (wśród firm prywatnych) w USA, Kanadzie i Meksyku.

Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza fot. domena publiczna

2. Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza - 2,3 mln

Chiny to trzecia - po USA i Rosji - największa potęga militarna na świecie. Siły zbrojne tego kraju to także pierwszy w Chinach i drugi największy na świecie pracodawca - zatrudnia aż 2,3 mln ludzi. Chińska armia w 2015 roku na zbrojenia wydała 215 mld dolarów, co jest drugim wynikiem po USA, które na wojsko przeznaczyło aż 596 mld dolarów. Populacja Chin wynosi 1,36 mld osób, z czego do służby zdatnych jest ponad 340 mln osób (w wieku 18-49 lat). To nieco więcej niż całkowita liczba mieszkańców USA i prawie 2,5 razy więcej niż łączna populacja Rosji.

Pentagon - siedziba Departamentu Obrony Pentagon - siedziba Departamentu Obrony fot. DoD photo by Master Sgt. Ken Hammond, U.S. Air Force / domena publiczna

1. Departament Obrony Stanów Zjednoczonych - 3,2 mln

Największym pracodawcą na świecie jest jednak Departament Obrony USA. Zatrudnia 3,2 mln osób i zajmuje się koordynowaniem i kontrolowaniem spraw związanych z bezpieczeństwem narodowym i siłami zbrojnymi USA. Departament utworzony został w 1949 roku, a jego siedziba mieści się w Pentagonie. Szefem Departamentu Obrony od 2015 roku jest Ashton Carter.