Wszystkie pieniądze Trumpa, czyli jaki majątek (i długi) ma nowy prezydent USA

Donald Trump, nowy prezydent USA jest miliarderem. I jednym z 400 najbogatszych ludzi na świecie według miesięcznika Forbes. W życiu nie wszystko mu się jednak udało. Nie zawsze odnosił tak spektakularne sukcesy jak dziś. Zobaczcie zresztą sami.
USA-ELECTION/ USA-ELECTION/ Â Brian Snyder / Reuters / REUTERS

1. Nowy prezydent Stanów Zjednoczonych

Donald Trump (ur. w 1946 w Nowym Jorku) jest przedsiębiorcą-miliarderem. Na jego imperium składają się głównie luksusowe nieruchomości - biurowce, apartamentowce czy kasyna.

Wśród kontrolowanych przez niego nieruchomości są: Trump Tower w Nowym Jorku (wartość 471 mln dol.), 1290 Avenue of the Americas (Nowy Jork - 2,31 mld dol.), 555 California Street (San Francisco - 1,645 mld dol.), Spring Creek Towers (Nowy Jork - 1 mld dol.), Niketown (Nowy Jork - 400 mln dol.), 40 Wall Street (Nowy Jork - 501 mln dol.), Trump Park Avenue (Nowy Jork - 191 mln dol.), Trump International Hotel and Tower (Chicago - wartość 38 mln dol.).

Donald Trump Donald Trump fot. AP / REUTERS / Redakcja

2. 132 razy bogatszy niż Clinton

Sam Donald Trump utrzymuje, że zsumowana wartość netto jego bogactwa sięga nawet 10 mld dolarów. Jeśli to prawda, nowy amerykański prezydent jest 132 razy bogatszy niż Hillary Clinton i 37 razy bogatszy niż Bill i Hillary łącznie. Dla porównania - najbogatsi w Polsce, Dominika i Sebastian Kulczyk zgromadzili 15,9 mld zł, w przeliczeniu to ok. 4,1 mld dol.

Co ciekawe kampania prezydencka Trumpa pochłonęła znacznie mniej niż kampania rywalki. Trump wydał "tylko" 238 mln dolarów, Hillary Clinton wyłożyła aż 445 mln dolarów.

Trump International Hotel and Tower (Chicago) Trump International Hotel and Tower (Chicago) fot. Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported / Wikimedia Commons

3. 324. wśród najbogatszych na świecie

Zdecydowanie skromniej majątek republikańskiego prezydenta wygląda w świetle jego oświadczenia majątkowego. Wynika z niego, że całkowita wartość netto majątku Trumpa to 5,18 mld dolarów. "Forbes" szacuje, że jest to 4,5 mld dolarów, co w 2016 roku dało mu 324. miejsce wśród najbogatszych ludzi na świecie. Według Bloomberga to 3 mld dolarów.

Hong Kong 2016 US Election Hong Kong 2016 US Election Kin Cheung (AP Photo/Kin Cheung)

4. Długi Trumpa

Przeprowadzone przez "The New York Times" dziennikarskie śledztwo pokazuje, że należące do nowego prezydenta USA przedsiębiorstwa mają jednak łącznie aż 650 mln dolarów długów. Sam Trump podawał znacznie mniejszą kwotę zobowiązań - 315 mln dol.

Z kolei zupełnie inne dane o długach biznesów Trumpa podaje "Forbes". Według gazety 1290 Avenue of the Americas (Sixth Avenue) na Manhattanie ma 950 mln dol. długu, Trump Tower w Nowym Jorku - 100 mln dol. zadłużenia, 40 Wall Street - 156 mln dol. zobowiązań, Spring Creek Towers - 408 mld dol., a 555 California Street w San Francisco 589 mln dol. długów.

Donald Trump w 1990 r., otwarcie kasyna Trump Taj Mahal w Atlantic City Donald Trump w 1990 r., otwarcie kasyna Trump Taj Mahal w Atlantic City Mike Derer (AP Photo/Mike Derer, File)

5. Biurowce i kasyna

W 1968 roku Trump ukończył prywatną szkołę biznesu Wharton i trafił do biznesu ojca. W 1971 r. Donald był już na czele rodzinnej firmy, zmieniając jej nazwę na Trump Enterprises, a w 1999 r. na Trump Organization.

Pierwszym wielkim sukcesem biznesowym prezydenta była renowacja hotelu Grand Hyatt na Manhattanie w 1978 r. W 1983 r. ukończył Trump Tower, 58-piętrowy, szklany wieżowiec przy 5. Alei, z biurami jego firmy i luksusowymi apartamentami. W latach 80. Trump zainwestował w sieć kasyn w Atlantic City oraz linie lotnicze.

W 1999 roku Donald Trump dostał w spadku od ojca część majątku wartą 290 mln dol.

USA-ELECTION/ USA-ELECTION/ Â CHRIS KEANE / Reuters / REUTERS

6. Jesteś zwolniony

Trump postawił też na rozrywkę, miliarder był organizatorem największych konkursów piękności: Miss Universe, Miss USA i Miss Nastolatek USA.

W 2003 r. telewizja rozpoczęła emisję jego reality show pt. The Apprentice (Praktykant), którego uczestnicy rywalizują o wysokie stanowisko w firmie Trumpa. Ten po kolei wyzywa kandydatów, po czym ich eliminuje, wygłaszając słynne: You are fired! (Jesteś zwolniony).

Nowy prezydent USA w mediach powtarza, że stać go na obecność w polityce, bo "nikt nie może go kupić".
Tramp Vodka Tramp Vodka fot. screen z filmu na YouTube

7. Wódka Donalda Trumpa

Nie wszystkie inwestycje Trumpa były trafione. W 1992 roku musiał zamknąć linie lotnicze, zbankrutowało jego kilka kasyn w Atlantic City, a luksusowe apartamenty przestały się sprzedawać w trakcie spowolnienia gospodarczego.

Trump miał także... własną markę wódki. Zaczął ją sprzedawać w 2006 roku, jednak w związku z niezbyt imponującą sprzedażą, zamknął ten biznes w 2011 roku.

Biznesy Trumpa wiele razy przeżywały spore kłopoty, miliarder umiejętnie wykorzystywał jednak amerykańskie ustawy o bankructwie, kilkukrotnie uzyskując od sądu ochronę przed wierzycielami, renegocjując długi i zachowując część udziałów w nieruchomościach.
2016 Election Donald Trump Profile 2016 Election Donald Trump Profile BEBETO MATTHEWS (AP Photo/Bebeto Matthews)

8. Marka Donald Trump

Prawie 400 mln dolarów jest warta w USA sama marka Donald Trump. Nazwisko miliardera widnieje na jego nieruchomościach, pojawiało się na wódce, kolekcjach ubrań, wodzie mineralnej, grze planszowej, autorskich czasopismach, samolotach własnych linii lotniczych czy internetowej szkole biznesu.

Więcej o: