Bezpiecznie, smacznie i komfortowo. Tak wyglądać mają loty w najlepszych liniach świata. 10 z nich wywiązało się z zadań wzorowo

Wybrano 10 najlepszych linii lotniczych na świecie. Zadanie tego podjął się serwis Airlineratings.com. Brano pod uwagę m.in. innowacyjność, jakość obsługi i komfort pasażerów, a także jedzenie i bezpieczeństwo. Dominują oczywiście przewoźnicy z Azji, pojawiło się jednak kilka europejskich akcentów.
GERMANY-RYANAIR/FRANKFURT GERMANY-RYANAIR/FRANKFURT KAI PFAFFENBACH / REUTERS / REUTERS

Miejsce 10. Lufthansa

Miejsce 10. wśród "najlepszych z najlepszych" zajęły niemieckie linie lotnicze Lufthansa. Założony w 1953 roku przewoźnik ma flotę ponad 300 samolotów (LOT ma tylko 45) i lata na ponad 200 trasach na całym świecie. Dzięki temu jest największą linią w Europie.

EVA Air EVA Air Fot: Edwin Leong / Wikimedia Commons

Miejsce 9. EVA Air

EVA Air to tajwański przewoźnik powstały w 1989 roku, który trzy lata temu dołączył do sojuszu Star Alliance. W ciągu ostatnich dwóch dekad bardzo się umocnił i dziś może pochwalić się tytułem jednego z najlepszych linii lotniczych świata. Flota EVA Air liczy obecnie ponad 60 samolotów pasażerskich.

ANA ANA Fot: Geofrog / Wikimedia Commons

Miejsce 8. All Nippon Airways

All Nippon Airways (ANA) to założona w 1952 roku japońska linia lotnicza. Przewoźnik ma swoją siedzibę w Tokio i w tym roku zasłużył sobie na 8. miejsce w rankingu. Od ogłoszenia w 2010 roku bankructwa przez japońskiego narodowego przewoźnika (Japan Airlines) All Nippon Airways jest największą linią lotniczą w Japonii.

Co ciekawe, to będzie to pierwsza linia na świecie, która zaoferuje swoim pasażerom zmodyfikowaną wersję największego samolotu dwusilnikowego świata - Boeinga 777X.

Apartament w pierwszej klasie Etihad Airways Apartament w pierwszej klasie Etihad Airways Fot: Travelarz / Wikimedia Commons

Miejsce 7. Etihad Airways

Etihad Airways jest narodowym przewoźnikiem Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Rozpoczęła swoją działalność dopiero pod koniec 2003 roku, a teraz jest siódmą najlepszą linią lotniczą świata.

W pierwszej klasie samolotów Etihad Airways pasażerowie do dyspozycji mają m.in. rozkładane fotele z funkcją masażu, mini-bar czy duże monitory z dostępem do gier. W niektórych samolotach miejsca pasażerów dodatkowo oddzielone są przesuwanymi drzwiami, tworząc mini-apartamenty. To sprawia, że Etihad Airways może dziś pochwalić się najlepszą pierwszą klasą na świecie.

IAG-BA/PENSIONS IAG-BA/PENSIONS TOBY MELVILLE / REUTERS / REUTERS

Miejsce 6. British Airways

British Airways to największa brytyjska linia lotnicza i jedna z największych na świecie. Powstała w 1974 z połączenia British Overseas Airways Corporation i British European Airways. Początkowo państwowa, została sprywatyzowana w 1987 roku. Zdaniem Airlineratings British Airways zasłużył sobie na 6 miejsce m.in. za wprowadzanie nowych maszyn i modyfikacje kabin.

VIRGIN-AU-HLDGS-RESULTS/ VIRGIN-AU-HLDGS-RESULTS/ JASON REED / REUTERS / REUTERS

Miejsce 5. Virgin Atlantic i Virgin Australia

Virgin Atlantic Airways to druga brytyjska linia lotnicza w rankingu. Z kolei Virgin Australia jeden z dwóch przewoźników australijskich w rankingu i drugie największe przedsiębiorstwo lotnicze w Australii. W tym roku obie linie zanotowały skok z 7. na 5. miejsce.

Cathay Pacific Cathay Pacific Fot: Adrian Pingstone / public domain

Miejsce 4. Cathay Pacific

Tuż za podium znalazła się założona w 1946 roku linia lotnicza z Hongkongu. Według Airlineratings przewoźnik miał najlepszą klasę business na świecie w 2013 i 2015 roku, a w tym roku został uznany najlepszą linią lotniczą Azji i Pacyfiku.

Singapore Airlines Singapore Airlines Fot: Damien Aiello / Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International

Miejsce 3. Singapore Airlines

Ostatnie miejsce na podium zajmuje założona w 1947 roku singapurska linia lotnicza - Singapore Airlines. Personel linii z Singapuru jest specjalnie szkolony, aby zagwarantować pasażerom obsługę na najwyższym poziomie. Podróżni mają do swojej dyspozycji telewizory z wieloma rozrywkowymi opcjami, a przed startem obsługa rozdaje gorące ręczniki. Dodatkowym atutem jest fakt, że głównym lotniskiem linii jest Port lotniczy Changi - jeden z najlepszych portów lotniczych świata.

Qantas Airways Qantas Airways Fot: Mehdi Nazarinia / Wikimedia Commons

Miejsce 2. Qantas

Narodowy przewoźnik Australii zajął w tym roku drugie miejsce wśród najlepszych linii lotniczych świata. Do podium wskoczył z czwartego miejsca.

Co ciekawe, Qantas to druga najstarsza linia lotnicza świata. Firma założona została w 1920 roku (9 lat wcześniej, niż LOT), czyli tylko rok później niż najstarszy przewoźnik - holenderskie KLM.

Air New Zealand Air New Zealand fot. Braniff747SP / Wikimedia / Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Miejsce 1. Air New Zealand

Narodowy przewoźnik Nowej Zelandii został najlepszą linią lotniczą świata w rankingu Airlineratings. To już czwarty raz z rzędu kiedy Air New Zealand nie ma sobie równych. Założona w 1965 roku linia zajmowała czołowe lokaty w każdej z ocenianych kategorii.

Więcej o: