Oto największe metropolie na świecie. Gdzie w tym rankingu plasowałaby się "Nowa Warszawa". Będziecie zaskoczeni

W największych miastach świata mieszka nawet kilkadziesiąt milionów osób. W zestawieniu królują miasta azjatyckie znane z bardzo wysokiej gęstości zaludnienia. Wybraliśmy osiem najbardziej zaludnionych miast świata i porównaliśmy ich ludność i powierzchnię do tzw. "Nowej Warszawy". Czy "nowa" stolica Polski faktycznie będzie taka duża?
Wyspa Tsukishima w Tokio Wyspa Tsukishima w Tokio fot. 663highland / Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Miejsce 8. Tokio

Stolica Japonii jest największym miastem w kraju i jednym z największych w Azji i na świecie. Według danych z końca minionego roku, powierzchnię 2190 km kw. zamieszkuje ponad 13,5 mln ludzi. To daje gęstość zaludnienia na poziomie 6220 os./km kw., czyli prawie dwukrotnie większą niż w obecnej Warszawie.

Tokio znane jest z bardzo punktualnego transportu miejskiego i rozwiniętej sieci kolei nadziemnej i podziemnej. W Tokio funkcjonuje aż 13 linii metra, kilka linii kolei miejskich i cztery zewnętrzne linie Shinkansen, szybkich pociągów osiągających prędkość ponad 400 km/h. Dodając do tego problemy z ruchem samochodowym, trudno się dziwić, że mieszkańcy Tokio w większości wybierają transport kolejowy.

Port w Dhakce Port w Dhakce Michael Reeve en:User:MykReeve / Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0

Miejsce 7. Dhaka

Dhaka jest stolicą i największym miastem w Bangladeszu, a w połowie XX wieku była także stolicą Pakistanu Wschodniego. Co ciekawe, jej powierzchnia lądowa to tylko 280 km kw. To mniej niż obecna Warszawa (517 km kw.) i ponad 5 razy mniej niż proponowana przez rząd "Nowa Warszawa".

Dhaka jest jednak zdecydowanie bardziej zaludniona (14,5 mln) niż stolica Polski. To z kolei powoduje problemy z transportem. Miejsca jest mało, a na zasady ruchu drogowego patrzy się raczej przez palce. Codziennie na ulicach spotkać można kilkaset tysięcy riksz. Popularnością cieszą się także skutery i małe pojazdy.

Stambuł Stambuł fot. Selda Yildiz and Erol Gülsen Selda Yildiz und Erol Gülsen / Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Miejsce 6. Stambuł

Stambuł, a wcześniej Konstantynopol, to jedno z dwóch miast na świecie położonych na granicy kontynentów. Tym drugim jest leżący w Rosji Magnitogorsk, również na granicy Europy i Azji. Stambuł jest jednak znacznie większy i dużo ciekawszy. Z racji tego, że jest swego rodzaju "połączeniem" miasta europejskiego i azjatyckiego, jest niezwykle różnorodny kulturowo.

Łącznie Stambuł zamieszkuje ponad 14,8 mln, co czyni miasto największym w Turcji, a także w Europie (na drugim miejscu Moskwa, na trzecim Londyn). Stambuł położony jest na powierzchni 1539 km kw., czyli porównywalnej do powierzchni "Nowej Warszawy".

Stambuł z Międzynarodowej Stacji Kosmicznejfot. domena publiczna

 

Lagos Lagos fot. PG MEDIA / Creative Commons Attribution 3.0 Unported

Miejsce 5. Lagos

Lagos to największe miasto, a do 1991 roku także stolica Nigerii. Wzięło swoją nazwę od niewielkiego miasta Lagos w Portugalii. Afrykański Lagos położony jest nad brzegiem oceanu Atlantyckiego na lądzie i kilku przybrzeżnych wyspach.

Stolicę Nigerii zamieszkuje (wg. różnych danych) od 13 do 16 mln ludzi. Miasto ma powierzchnię 999,6 km kw., czyli prawie dwa razy więcej od obecnej powierzchni Warszawy i o 1/3 mniej od "Nowej Warszawy".

Akshardham Akshardham fot. Kapil.xerox / Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International

Miejsce 4. Delhi

Delhi, położone w północnej części Indii, jest największym miastem (drugi Mumbaj) Indii i dawną stolicą tego kraju. Tę rolę przejęło wydzielone z granic Delhi mniejsze miasto - Nowe Delhi.

W Delhi mieszka łącznie 16,787 mln ludzi, którzy żyją na terytorium o powierzchni 1484 km kw., czyli niewiele mniejszej od proponowanej powierzchni "Nowej Warszawy". To oznacza, że gęstość zaludnienia jest ogromna i wynosi ponad 12,5 tys. osób na km kw.. To dwa razy więcej niż w Tokio.

Pekin Pekin fot. shizhao / Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic

Miejsce 3. Pekin

Pekin to ogromne miasto zarówno pod względem powierzchni, jak i liczby mieszkańców. Jest jednym z czterech miast wydzielonych (czyli jakby oddzielną prowincją) w Chinach i stolicą tego kraju. Ma powierzchnię równą 16,8 tys. km kw., co sprawia, że jest jednym z najrozleglejszych miast na świecie.

Według danych z 2015 roku w stolicy Chin mieszka aż 21,7 mln ludzi. To przy ogromnej powierzchni miasta daje dość małą gęstość zaludnienia, która wynosi 1300 os./km kw.. To ponad dwa razy mniej niż w Warszawie.

Pekin jest nie tylko stolicą, ale także miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów. Do największych atrakcji należy m.in. Zakazane Miasto czy najlepiej zachowany fragment Wielkiego Muru Chińskiego na wzgórzach Badaling. Pekin utrzymuje się niestety w światowej czołówce miast z największym smogiem.

Karaczi Karaczi fot. Son of ATM / Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International

Miejsce 2. Karaczi

Karaczi było stolicą Pakistanu przez prawie 20 lat w połowie XX wieku. W tym czasie intensywnie się rozwijało i zasiedlało. Teraz jest najbardziej zaludnionym miastem w kraju i drugim na świecie. Na powierzchni 3527 km kw. mieszka ok. 24 mln ludzi, co daje gęstość zaludnienia na poziomie ok. 6800 os./km kw..

Szanghaj Szanghaj fot. Pete Stewart from Perth, Australia / Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic

Miejsce 1. Szanghaj

Na miejscu pierwszym znalazł się Szanghaj. To, podobnie jak Pekin, jedno z czterech miast wydzielonych w Chinach. Szanghaj jest od stolicy kraju znacznie mniejszy powierzchniowo, jednak zamieszkuje go większa liczba ludzi - 24,153 mln (2015 rok). To więcej niż liczba mieszkańców całej Australii!

Powierzchnia tego bardzo ludnego miasta to 6341 km kw., czyli ponad dwa razy więcej od powierzchni jaką miałaby "Nowa Warszawa". Gęstość zaludnienia Szanghaju to 3800 os./km kw..

Warszawa Warszawa Fot. Jacek Marczewski / Agencja Gazeta

Nowa Warszawa

Warszawa jest obecnie w drugiej dziesiątce najbardziej zaludnionych miast Europy. Biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców (1,75 mln) jej powierzchnia (517,24 km kw.) wydaje się odpowiednia. Gęstość zaludnienia wynosi 3372 os./km kw., a więc standardowo w porównaniu do stolic innych państw regionu.

Gdyby ustawa PiS (zakładająca przyłączenie do Warszawy 33 gmin) weszła w życie, "Nowa Warszawa" przebiłaby inne miasta Europy jak: Wiedeń, Pragę, Wilno, Budapeszt, a nawet Kijów czy Berlin. Z powierzchnią równą ok. 1500 km kw. byłaby porównywalna do wielomilionowego Londynu czy Stambułu.

Liczba mieszkańców "Nowej Warszawy" wzrosłaby natomiast do około 2,5 mln mieszkańców. Ustawa powstała w ekspresowym tempie, bez konsultacji ze stolicą i okolicznymi gminami. Dopiero po szerokiej krytyce tego pomysłu, PiS zapowiedział konsultacje społeczne.