Pierwsze miejsce oczywiste, ale dalej jest kilka niespodzianek. Kto ma najwięcej stacji paliw w Polsce?

Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) opublikowała listę największych sieci stacji paliw w Polsce. Na koniec 2016 roku było ich łącznie 6803, najwięcej od 4 lat, przez rok przybyły 202 stacje. Lidera wszyscy znają - ma w ręku ponad jedną czwartą rynku, ale kolejne miejsca nie są już tak oczywiste. Stacje paliw w Polsce niedługo czekają też zmiany - jakie?
Stacja paliw sieci Pietrzyk, Golina Wielka Stacja paliw sieci Pietrzyk, Golina Wielka materiały firmy Pietrzyk

10. Pieprzyk - 64 stacje

Listę 10. największych sieci stacji paliw w Polsce otwiera jedna z sieci niezależnych. Łącznie niezależni operatorzy (zidentyfikowani przez POPiHN) mają około 2900 stacji, z czego 900 należy do sieci, w których przynajmniej 10 stacji występuje pod wspólnym logo.

Pieprzyk ma 64 stacje paliw, które reklamują się hasłem "Moc, Jakość, Zysk". Działają na południowym zachodzie Polski - głównie w okolicach Wałbrzycha, Wrocławia i Rawicza. Biznes paliwowy to część większej grupy, która prowadzi bardzo zróżnicowaną działalność, a na stacjach sprzedaje rożne towary, w tym warzywa, owoce, a nawet... meble - część z nich to produkty wytwarzane przez firmy z grupy.

Slovnaft Slovnaft Fot: Materiały prasowe MOL S.A.

9. Slovnaft Partner - 85 stacji

Slovnaft należy do węgierskiej grupy MOL (Magyar Olaj és Gázipari). Jest to jedna z największych - obok polskiego Orlenu - firm petrochemicznych w naszym regionie Europy. I podobnie jak w przypadku Orlenu, głównym akcjonariuszem MOL jest państwo - udział węgierskiego skarbu w akcjonariacie MOL to 25 proc.

W Polsce stacje Slovnaft Partner znajdziemy głównie na południu i południowym-wschodzie. Ich liczba powoli rośnie - w połowie 2015 Slovnaft miał w naszym kraju 70 stacji paliw, w połowie 2016 było ich już 81, a na koniec ubiegłego roku 85.

 

 

Stacja paliw PKS Stacja paliw PKS Fot: screen Google Street View

9. PKS 89 stacji*

Gdyby brać pod uwagę tylko szyld, to na 9. miejscu listy znalazłyby się stacje PKS. Ich liczba w ostatnich miesiącach nieco spada - wg raportu POPiHN z połowy ubiegłego roku, pod szyldem PKS działało 91 stacji, na koniec roku było ich 89. Te stacje mają wspólną nazwę, ale różnych właścicieli. Zaopatrują w paliwo głównie należące do tych firm autobusy, ale są dostępne także dla klientów indywidualnych.

Stacja paliw sieci PSP Huzar Stacja paliw sieci PSP Huzar materiały prasowe sieci Huzar

8. Huzar - 99 stacji

To drugi największy operator niezależny w naszym kraju. Sieć Polskie Stacje Paliw Huzar rozpoczęła działalność w 2005 roku. Składają się na nią stacje należące do osób fizycznych, które podpisują umowę ze spółką na czas nieokreślony, bez zobowiązań finansowych. Przedstawiane jest to jako rozwiązanie alternatywne do sieci franczyzowych. Na swojej stronie internetowej Huzar podaje, że sieć tworzą stacje należące wyłącznie do polskich właścicieli, a logo nawiązuje do wizerunku polskiego husarza. Na koniec ubiegłego roku w ramach sieci Huzar działało w Polsce 99 stacji. Znajdują się w całej Polsce, ale najłatwiej spotkać je w centralnej i północno - wschodniej części kraju.

 

Stacja Łukoil Stacja Łukoil Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl

7. Lukoil - 115 stacji

Pod marką Lukoil wciąż działa 115 stacji benzynowych, najwięcej w okolicach Warszawy, Łodzi i na Śląsku. Należały kiedyś do drugiego największego rosyjskiego koncernu naftowego o tej samej nazwie, który większą część z nich przejął w 2007 roku od amerykańskiego ConocoPhillips (wtedy działały pod marką Jet).

Jednak w ubiegłym roku Lukoil postanowił wycofać się z Polski (taką samą decyzję podjął jednocześnie na Litwie i Łotwie). W lutym 2016 ogłosił, że sprzedaje swój biznes sprzedaży paliw w tych krajach austriackiemu funduszowi AMIC Energy Management GmbH (wcześniej kupił on od Lukoilu stacje na Ukrainie).

Co ciekawe, wśród zarządzających w AMIC jest Polak, Robert Nowek, który zajmuje się zarządzaniem stacjami paliw tej sieci. W jego oficjalnym CV na stronie funduszu można przeczytać, że przez 7 lat pracował w Lukoilu w Europie Środkowej i krajach Beneluksu, a wcześniej przez 13 lat w ConocoPhillips.

Stacje Lukoil cały czas działają pod tą samą marką. Pojawiały się informacje, że logo zostanie zmienione na Amic (tak stało się z przejętymi stacjami na Ukrainie), ale jak na razie decyzja w tej sprawie nie została ogłoszona.

 

Stacja paliw Moya Stacja paliw Moya mat. spółki

6. Moya - 132 stacje

To partnerska sieć, jej właścicielem jest polska spółka Anwim, która zajmuje się też hurtową sprzedażą i transportem paliw na terenie całego kraju. Sieć cały czas rośnie, w połowie ubiegłego roku miała 112 stacji, na koniec już 132. W tym 19 z nich to stacje własne, Anwim jest też właścicielem 4 stacji działających pod brandem BP. Za dwa lata spółka planuje zwiększyć liczbę stacji do 250, z czego 50 mają stanowić stacje własne spółki Anwim.

 

Stacja benzynowa Statoil Stacja benzynowa Statoil DOMINIK SADOWSKI / Agencja Wyborcza.pl

5. Statoil - 350 stacji

Stacje norweskiego Statoilu zaczęły się pojawiać w Polsce na początku lat 90. - pierwszą firma uruchomiła w 1993 roku w Zakroczymiu. Według danych POPiHN, na koniec ubiegłego roku działało 350 stacji Statoil (o 5 mniej niż na koniec 2015 r.), w tym 88 pod logo 1-2-3.

Nie należą jednak one do Norwegów już od kilku lat. W 2012 koncern sprzedał swoje stacje w Polsce, ale także krajach bałtyckich, Rosji i w samej Norwegii kanadyjskiej firmie AlimentationCouche-Tard. ATC do tej pory działał w naszym kraju pod marką Statoil (miał prawo tak robić do 2021 roku), ale wkrótce się to zmieni. W maju firma zastąpi znane nam logo własnym - Circle K. W ten sposób, po 24 latach, marka Statoil zniknie z Polski.

Stacja paliw Shell w Gdańsku Stacja paliw Shell w Gdańsku Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Wyborcza.pl

4. Shell - 424 stacje

Według badań POPiHN, koncerny zagraniczne mają w Polsce ponad 21 proc. stacji paliw. Shell to wielki brytyjsko-holenderski koncern, w naszym kraju działa od 1992 roku. Na koniec ubiegłego roku miał w Polsce 424 stacje, o 2 mniej niż na koniec 2015 r. Shell ma też 8 stacji autostradowych.

Nieco ponad cztery lata temu, Shell kupił fińską sieć 106 samoobsługowych stacji Neste (sam Shell miał wtedy 378 stacji w Polsce). Część z przejętych punktów przeszła rebranding i została włączona do podstawowej sieci, pozostałe zostały zlikwidowane.

Co ciekawe, Shell działa w naszym kraju także na rynku lotniczym. Od 2013 r. Shell Aviation obecny jest na trzech głównych lotniskach w Polsce: w Warszawie, Krakowie i Katowicach. Wśród jego klientów są Air France, KLM, EasyJet czy Lufthansa.

Stacja paliw Lotos w Gdyni Stacja paliw Lotos w Gdyni Fot. Dominik Sadowski / Agencja Wyborcza.pl

3. Lotos - 487 stacji

Koncerny krajowe mają nieco ponad jedną trzecią stacji paliw. Podium listy otwiera polski Lotos, który na koniec ubiegłego roku miał 487 stacji, w tym 205 z segmentu ekonomicznego pod logo Lotos Optima, a 20 przy autostradach. Liczba stacji Lotosu ciągle rośnie - na koniec 2015 r. miał ich 476 (w tym 194 Optima), na koniec 2014 - 441 (169 pod logo Optima).

Stacje należą do Grupy Lotos, której głównym akcjonariuszem (ponad 53 proc.) jest Skarb Państwa. Firma powstała w latach 70. XX wieku, początkowo pod nazwą Rafineria Nafty "Gdańsk", potem były to Gdańskie Zakłady Rafineryjne, Rafineria Gdańska, a wreszcie od 2003 roku Grupa Lotos.

Paliwem z Lotosu można też zatankować samolot. Spółka LOTOS-Air BP Polska działa na lotniskach w Gdańsku, Warszawie (Lotnisko Chopina), Katowicach, Lublinie i Szymanach.

Stacja BP w Gdańsku (zdjęcie archiwalne) Stacja BP w Gdańsku (zdjęcie archiwalne) RENATA DĄBROWSKA

2. BP - 523 stacje

Na drugim miejscu jest BP, która w ubiegłym roku otworzyła 31 stacji i na koniec grudnia miała ich 523, w tym 243 partnerskie i 17 przy autostradach. BP w Polsce bardzo dynamicznie się rozwija i stale zwiększa liczbę stacji paliw. W 2015 miała ich 501, w 2014 - 480, a w 2009 - 384.

BP to brytyjska firma, znajduje się w czołówce światowych koncernów paliwowych, obok ExxonMobil i Royal Dutch/Shell. W Polsce działa od 1991, ale pierwsza stacja paliw tej marki w naszym kraju powstała w 1995 roku w Gliwicach.

Stacja paliw Orlen w Płocku Stacja paliw Orlen w Płocku Fot. Piotr Augustyniak / Agencja Wyborcza.pl

1. Orlen - 1766 stacji

Orlen to lider rynku detalicznego paliw w Polsce. Pod tą marką działa ponad jedna czwarta wszystkich stacji - na koniec 2016 r. było ich 1766, o 17 więcej niż na koniec 2015. Orlen ma też stacje ekonomiczne pod nazwą Bliska. Ich liczba jednak cały czas spada - teraz to 108 stacji (Lotos ma prawie dwa razy więcej stacji Optima), w 2015 r. było ich 159, a jeszcze w 2012 - 489. Orlen ma  najwięcej punktów przy autostradach - obecnie do 36 stacji.

Orlen sprzedaje też i tankuje paliwo lotnicze w 11 lokalizacjach w Polsce (m.in. trzech lotniskach w Warszawie, a także w Gdańsku, Katowicach i Krakowie).

PKN Orlen to największa firma petrochemiczna w naszym regionie Europy. Największym akcjonariuszem spółki jest Skarb Państwa (27,5 proc.). Nazwa Orlen pochodzi od połączenia słów "orzeł" i "energia", charakterystyczne logo pojawiło się w 2000 roku. Wiele osób pamięta zapewne jeszcze poprzednie, pomarańczowo-białe logo i nazwę firmy - CPN. Funkcjonowało ono przez kilkadziesiąt lat, do czasu, gdy pod koniec lat 90. XX wieku zapadła decyzja o połączeniu Centrali Produktów Naftowych (CPN) z Petrochemią Płock, co skutkowało rebrandingiem. Historia samej firmy sięga 1944 roku.

 

20.02.1997  Warszawa , ceny paliw na stacji benzynowej CPN . Fot. Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta SK DVD 064 AFot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

 

 

Więcej o: