Rosja zbroi się na potęgę. Zobacz wojskowe maszyny, którymi chcą postraszyć świat

Czołgi, śmigłowce, myśliwce czy okręty podwodne. Rosja zbroi się na potęgę. Nie tylko zwiększa wydatki na armię, ale faktycznie wykorzystuje je do budowy nowych maszyn bojowych. Obecnie przeznacza na wojsko 4,5 proc. PKB, co jest najwyższą wartością wśród najbardziej liczących się armii świata. Dla porównania USA i Chiny przeznaczają odpowiednio 3,5 i 2,1 proc. (jednak te dwa kraje mają sporo wyższe PKB). Zobaczcie nowoczesne maszyny, którymi Rosjanie chcą postraszyć resztę świata.
Putin Putin Alexei Nikolsky / AP / AP

Rosja zbroi się na potęgę. Zobacz wojskowe maszyny, którymi chcą postraszyć świat

Czołgi, śmigłowce, myśliwce czy okręty podwodne. Rosja zbroi się na potęgę. Nie tylko zwiększa wydatki na armię, ale faktycznie wykorzystuje je do budowy nowych maszyn bojowych. Obecnie przeznacza na wojsko 4,5 proc. PKB, co jest najwyższą wartością wśród najbardziej liczących się armii świata. Dla porównania USA i Chiny przeznaczają odpowiednio 3,5 i 2,1 proc. (jednak te dwa kraje mają sporo wyższe PKB). Zobaczcie nowoczesne maszyny, którymi Rosjanie chcą postraszyć resztę świata.

T-14 T-14 fot. VITALY V. KUZMIN / http://vitalykuzmin.net

T-14 Armata

T-14 Armata to najnowszy czołg rosyjski produkowany od 2014 roku. Waży 48 ton, ma ponad 500 km zasięgu. Na gładkiej powierzchni rozpędza się nawet do 90 km/h (to bardzo dużo). Wszystko dzięki silnikowi Diesla o mocy ok. 1500 KM. Jednak nie to jest najważniejsze, a możliwości ataku i obrony.

Na tym polu Rosjanie nie mają powodów do narzekań. Załoga (max. 3 os.) znajduje się w silnie opancerzonym przedziale, a wieża kontrolowana jest całkowicie zdalnie. Główną siła T-14 jest armata kalibru 125 milimetrów wystrzeliwująca pociski z prędkością 10-12 na minutę na odległość nawet kilku kilometrów. Zapas wynosi 45 pocisków, a automat może samodzielnie załadować 32 z nich. Poza tym są tu do dyspozycji działka do zwalczania celów nieopancerzonych.

Do dyspozycji załogi jest obraz (360 stopni) z kamer umieszczonych dookoła czołgu. Na wyposażeniu znajdują się także radary i sensory identyfikujące cele i pomagające w namierzaniu. Standardowy pancerz pokryto podwójną warstwą reaktywną mającą chronić załogę przed ostrzałem pociskami przeciwpancernymi. Umieszczono tam materiały wybuchowe, które w trakcie uderzenia pocisku wroga eksplodują, rozpraszając jego energię.

T-14 został pokazany na defiladzie z okazji zakończenia II wojny światowej w Moskwie. Rosjanie zaliczyli wtedy wpadkę, gdy T-14 popsuł się podczas pokazu. Po nieudanych próbach uruchomienia czołgu został on w końcu odholowany.

PAK FA T 50 PAK FA T 50 fot. Rulexip / Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Suchoj T-50

Suchoj T-50 to nowoczesny myśliwiec przewagi powietrznej zaprojektowany w Rosji, który pierwszy raz w powietrze wzbił się w styczniu 2010 roku. Jak na razie wyprodukowano kilkanaście egzemplarzy prototypowych lub próbnych, jednak seryjna produkcja gotowego samolotu ma się rozpocząć najszybciej jak to możliwe.

T-50 ma 22 metry długości i skrzydła o rozpiętości nieco ponad 14 metrów. Waży przy tym 18,5 tony. Myśliwiec potrzebuje 350 metrów pasa startowego, aby wznieść się w powietrze na maksymalną wysokość 20 km i rozpędza się maksymalnie do ponad 2600 km/h. Na jednym tankowaniu przeleci od 4 do ponad 5 tysięcy km.

Rosjanie zadbali także o odpowiednie dostosowanie konstrukcji i użycie materiałów odbijających fale radaru, dzięki czemu T-50 jest praktycznie 'niewidzialny'.

Su-35S Su-35S fot. Aleksandr Markin / Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic

Su-35

Su-35 to zaprojektowany i od 2010 roku produkowany w Rosji myśliwiec wielozadaniowy. Maszyna ma ponad 22 metry długości, a rozpiętość jej skrzydeł wynosi niecałe 15 metrów. Samolot ma zasięg 3600 km, który po podwieszeniu dwóch zbiorników z paliwem wzrasta do 4500 km. Prędkość maksymalna maszyny wynosi prawie 2800 km/h, a pułap praktyczny ok. 18 km.

W Su-35 jest miejsce tylko dla jednego pilota, która ma do dyspozycji bardzo szeroki wachlarz możliwego wyposażenia. Może zdecydować się na działko przeciwlotnicze, użyć rakiet powietrze - powietrze lub powietrze - ziemia, a także zrzucić jedną z wielu rodzajów bomb. W tym są także bomby naprowadzane laserowo.

RS-24 RS-24 fot. VITALY V. KUZMIN / http://vitalykuzmin.net / Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe

RS-24 Jars

RS-24 Jars to rosyjski pocisk balistyczny. Przemieszczany jest na 16-kołowym wozie o długości ok. 17 metrów. Sam pocisk ma aż 23 metry długości. Pierwsze pociski tego typu trafiły do rosyjskiej armii już w 2010 roku.

RS-24 Jars to pociski dalekiego zasięgu. Podczas prób przeleciały ponad 9000 km i precyzyjnie trafiły w swoje cele na Kamczatce.

fot. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej

K-550 Aleksander Newski w bazie w Wiluczyńsku K-550 Aleksander Newski w bazie w Wiluczyńsku fot. Ildus Gilyazutdinov / Mil.ru / Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe

K-550 Aleksander Newski

K-550 Aleksander Newski - tak nazywa się najnowszy okręt podwodny rosyjskiej armii. Jego budowa rozpoczęła się w 2004 roku, a wodowanie miało miejsce pod koniec 2010 roku. Okręt oficjalnie został włączony do floty 23 grudnia 2013.

K-550 Aleksander Newski ma 170 metrów długości, 13,5 metra szerokości i jest w stanie zanurzyć się na prawie 500 metrów pod wodę. Okręt może przenieść aż 16 pocisków balistycznych. Każdy z nich może wystrzelić 6 głowic nuklearnych na maksymalną odległość 8000 km.

Mi-28N Mi-28N fot. Vitaly V. Kuzmin / http://vitalykuzmin.net / Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International

Mi-28N

Śmigłowiec Mi-28 powstał jeszcze w latach 80 minionego wieku i jego podstawowym zadaniem było niszczenie czołgów.

Wersja z literką N powstała z kolei w latach 90 i otrzymała m.in. udoskonalone silniki, nieco odświeżoną konstrukcję i radar umieszczony nad wirnikiem głównym. Śmigłowiec dysponuje dwoma silnikami o mocy 1636 kW, co po przeliczeniu i zsumowaniu daje prawie 4450 KM. Jego prędkość maksymalna wynosi 324 km/h, a zasięg 435 km.

Mi-28Nfot. SERGEY BOBYLEV / Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej

Ka-52 Ka-52 fot. Alex Beltyukov / Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0

Ka-52

Ka-52 podobnie jak Mi-28 również jest śmigłowcem szturmowym, ma jednak nieco mniejszą od niego masę startową równą 11300 kg. Helikopter ten po raz pierwszy w powietrze wzbił się jeszcze w 1997 roku, a seryjnie produkowany jest od 2008 roku. Ka-52 został wyposażony w te same silniki co wersja Mi-28N, ma więc do dyspozycji identyczną moc. Prędkość maksymalna wynosi 300 km/h, a zbiornik paliwa o pojemności 1870 litrów zapewnia 460 km zasięgu.

Ciekawostką Ka-52 jest wykorzystanie dwóch wirników głównych i brak śmigła ogonowego. Kolejną niezwykle istotną i rzadką funkcją zastosowaną w śmigłowcu jest system katapultowania załogi.