Kim byli i są: geniuszami biznesu czy członkami mrocznego układu? Jak zarobili przysłowiowy pierwszy milion, a na czym następne?

Pełne faktów i anegdot opowieści o dziesięciu rekinach polskiego biznesu. Pokazują, jak zmieniała się nasza gospodarka, układając się w pasjonujący, barwny portret Polski ostatniego trzydziestolecia: od końca Peerelu, przez transformację, po współczesność. Jak w kalejdoskopie mamy tu sukcesy, porażki i niezliczone afery - FOZZ-u, komputeryzacji ZUS-u, prywatyzacji stoczni, Rywina, Orlenu.
mat prasowe 'Grube ryby' mat prasowe 'Grube ryby' MACIEJ ZIENKIEWICZ/Agencja Wyborcza.pl

Jan Kulczyk (1950-2015)

"Moja filozofia polega na tym, że dopraszam do spółki wiodące koncerny światowe. To się sprawdza. Wchodzę w przedsięwzięcia, które mają perspektywę, szanse zysków i dają mi przyjemność, że robię rzeczy nietuzinkowe."

mat prasowe 'Grube ryby' mat prasowe 'Grube ryby' Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza.pl

Zygmunt Solorz-Żak (ur. 1956)

"Najtrudniej wpaść na to, co najprostsze. Takie pomysły są najlepsze i to one są po prostu genialne. Potem każdy mówi: "Przecież to takie proste". Ale właśnie o to chodzi, żeby to pierwszemu wymyślić i zacząć realizować."

mat prasowe 'Grube ryby' mat prasowe 'Grube ryby' Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Wyborcza.pl

Michał Sołowow (ur. 1962)

"Miałem niewielkie oszczędności i wybór: kupić mieszkanie albo spróbować coś robić. Myślałem, jak odnieść sukces. Szybko nauczyłem się, że duże marże zarabia się na drogich rzeczach. I że duże rzeczy dają duże pieniądze."

mat prasowe 'Grube ryby' mat prasowe 'Grube ryby' Fot. Robert Kowalewski / Agencja Wyborcza.pl

Leszek Czarnecki (ur. 1962)

"Jedna z najważniejszych korzyści, jakie wynosi się ze studiów, to tzw. network - przyjaźnie i znajomości, które potem okazują się cenne."

mat prasowe 'Grube ryby' mat prasowe 'Grube ryby' Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Wyborcza.pl

Ryszard Krauze (ur. 1956)

"Nie jestem polskim oligarchą... Tak może jestem nazywany, ale Prokomu nie kupiłem (...) od państwa za złotówkę. Kiedy go zakładałem, ta dziedzina była pustym polem."

mat prasowe 'Grube ryby' mat prasowe 'Grube ryby' Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Wyborcza.pl

Janusz Szlanta (ur. 1953)

"Rozmawiałem niedawno z synem, że każdy powinien mieć własną utopię. Trzeba do niej zmierzać, nawet jeśli nie uda się jej zrealizować. Nie można frustrować się otaczającymi nas absurdami."

mat prasowe 'Grube ryby' mat prasowe 'Grube ryby' materialy Asseco

Adam Góral (ur. 1955)

"Nauczyłem się, że jeśli masz dobry pomysł, pieniądze zawsze się znajdą. Firmy powinny się bać nie wtedy, gdy brakuje im pieniędzy, ale gdy nie mają pomysłów."

mat prasowe 'Grube ryby' mat prasowe 'Grube ryby' Fot. Albert Zawada / Agencja Wyborcza.pl

Aleksander Gudzowaty (1938-2013)

"Znaleźć dobrego menedżera w Polsce to trudna sprawa. [Politycy] przyszli do mnie do roboty i tak samo szybko wyszli. To była najgłupsza z możliwych decyzji. Liczyłem, że jak ktoś jest u władzy, to nie jest głupi. Czy mogłem przypuszczać, że to jełop?"

mat prasowe 'Grube ryby' mat prasowe 'Grube ryby' Fot.Tomasz Wiech / Agencja Wyborcza.pl

Roman Kluska (ur. 1954)

"Pieniądze szczęścia nie dają. Są źródłem wielu nieporozumień."

mat prasowe 'Grube ryby' mat prasowe 'Grube ryby' MARZENA HMIELEWICZ

Gromosław Czempiński (ur. 1945)

"Klimat u nas jest taki, że można wszystko podrzucić polskim dziennikarzom i to wydrukują."

Więcej o: