Zaskakujące zmiany na czele rankingu najczęściej wybieranych przez Polaków aut. Nowy lider o 130 proc. w górę

W marcu tego roku zarejestrowaliśmy w Polsce prawie 50 tys. nowych aut. Tak wynika z raportu Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. To o 10 tys. więcej niż w tym samym okresie zeszłego roku i 11 tys. więcej niż w lutym br. Zaskakujące zmiany mamy niemal w całym rankingu. Marcowy lider przeskoczył sześć pozycji względem lutego notując wzrost o niemal 130 proc.
Skoda Rapid (2012) Skoda Rapid (2012) fot. Thesupermat / Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Miejsce 10. Skoda Rapid

Na miejscu 10. uplasowała się w marcu Skoda Rapid. Auto z pogranicza klasy aut miejskich (B) i klasy kompaktowej (C) produkowane jest przez koncern Volkswagen AG od 2012 roku pod czeską marką Skoda. Co ciekawe, pod taką samą nazwą schodziły z taśmy już dwa inne auta Skody - w latach 30 i 40-tych, a także w latach 80-tych.

W marcu tego roku Skoda Rapid była rejestrowana w Polsce 929 razy. To wzrost o 25 proc. względem lutego, który pomógł temu modelowi dostać się do pierwszej dziesiątki (z miejsca 11.). Skodę Rapid częściej była rejestrowana jako samochód na firmę (588 razy) niż do użytku prywatnego (341 razy). Pomimo tego w obu rankingach zajmuje 12. miejsce.

Trzeba jednak zaznaczyć, że ogólnie aut prywatnych zostało zarejestrowanych o ponad połowę mniej niż samochodów z przeznaczaniem służbowym (ok. 15,5 tys. vs. 34 tys.).

Volvo XC60 Volvo XC60 fot. M 93 / Wikimedia Commons

Miejsce 9. Volvo XC60

Miesiąc temu, w pierwszej dziesiątce rankingu za luty znalazł się tylko jeden samochód klasy sportowo-użytkowej (SUV) - Dacia Duster. Tym razem jest podobnie. Dacia spadała jednak na 13. pozycję, a w jej miejsce wskoczyło Volvo XC60. Widać więc, że Polacy nie są przekonani do większych aut. Zamiast tego z chęcią wybierają niewielkie samochody z segmentu B i C.

Volvo XC60 w marcu było rejestrowane 956 razy (wzrost o 4 pozycje, 42,5 proc.). Jedyny model Volvo w zestawieniu rejestrowali głównie klienci biznesowi - 781 egzemplarzy i 9. miejsce. W rankingu aut rejestrowanych przez osoby indywidualne XC60 nie znalazł się w ogóle w pierwszej dwudziestce.

Nissan Qashqai w salonie samochodowym Nissan Qashqai w salonie samochodowym Fot. Pawel Malecki / Agencja Wyborcza.pl

Miejsce 8. Nissan Qashqai

Nissan Qashqai, jedyny przedstawiciel kompaktowych crossoverów w zestawieniu był rejestrowany o ponad 100 proc. częściej niż w lutym i jest pierwszym autem, które przełamuje barierę tysiąca rejestracji (1090 sztuk). Model japońskiego producenta zanotował tym samym wzrost o aż 9 pozycji. Bardziej imponujący skok miesiąc do miesiąca miał tylko Seat Leon, który pojawił się na 12. miejscu przeskakując aż o 27 pozycji.

Nissana Qashqai próżno szukać jednak w top 20 aut na użytek indywidualny. Zajmuje za to bardzo mocną, piątą pozycję w zestawieniu samochodów na firmę (876 sztuk, wzrost o 11 miejsc). To już drugie auto spoza segmentu B i C, którego nie ma w top 20 samochodów na cele prywatne.

Toyota Yaris III po pierwszym liftingu Toyota Yaris III po pierwszym liftingu fot. Jakub 'Flyz1' Maciejewski / Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Miejsce 7. Toyota Yaris

W przeciwieństwie do Amerykanów, nie lubimy dużych aut. Potwierdza to także Toyota Yaris (segment B), która w rankingu ogólnym jest co prawda na 7. lokacie, jednak w zestawieniu aut na użytek prywatny zajmuje najwyższy stopień podium (624 sztuki). Firmy wybrały to niewielkie auto 565 razy, co dało dopiero miejsce 13. Łączna nota 1189 egzemplarzy jest o prawie 25 proc. wyższa niż w lutym, jednak Yaris spadła z miejsca 5. na 7.

Toyota Yaris to model produkowany od 1999 roku przez japońską markę, który występuje nie tylko w wersji benzynowej i Diesel, ale także hybrydowej (od 2012 r.). W tej ostatniej ma do dyspozycji dwa silniki, elektryczny i benzynowy o łącznej mocy 100 KM, dzięki czemu potrafi być bardzo cichy i oszczędny.

Ford Focus 1.0 Ecoboost (2014) Ford Focus 1.0 Ecoboost (2014) fot. Charlie from United Kingdom / Creative Commons Uznanie autorstwa 2.0

Miejsce 6. Ford Focus

W rankingu ogólnym Ford Focus uplasował się na 6. pozycji z liczbą 1227 zarejestrowanych egzemplarzy. Wzrost o dwie pozycje (prawie 50 proc.) względem zestawienia z lutego zapewniła mu duża popularność wśród przedsiębiorców.

Klienci biznesowi wybrali udanego następce Escorta 1057 razy, co jest pierwszym wynikiem większym niż tysiąc w zestawieniu na firmę. To także o 50 proc. lepiej niż miesiąc wcześniej i o 32,6 proc. lepiej niż w tym samym okresie poprzedniego roku.

Toyota Auris II przed liftingiem Toyota Auris II przed liftingiem fot. M 93 / Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Germany

Miejsce 5. Toyota Auris

Na miejscu 5. znalazł się kolejny, większy (segment C) model Toyoty. Auris na rynku jest od 2006 roku i doczekał się dwóch generacji, z czego najnowsza ma pięć lat. W lutym auto było o jedną lokatę wyżej, jednak z o ponad 15 proc. niższą liczbą rejestracji.

Auris jest równie często wybierane przez firmy i osoby indywidualne. Ci pierwsi zdecydowali się na nią 786 razy. To o 25,4 proc. więcej niż w lutym, co jednak oznaczało spadek o jedną pozycję. Na prywatny użytek Auris była rejestrowana 460 razy zachowując swoją dotychczasową lokatę (5.) z niemal identycznym wynikiem.

GLIWICE , FABRYKA OPLA GLIWICE , FABRYKA OPLA FOT . BARTLOMIEJ BARCZYK / Agencja Wyborcza.pl

Miejsce 4. Opel Astra

Tuż za podium w marcowym rankingu uplasował się Opel Astra z wynikiem 1425 zarejestrowanych egzemplarzy. Astra sprzedała się tylko nieco lepiej (o 2,4 proc.) niż w lutym, co wypchnęło ją z podium (z 2. miejsca).

Wśród klientów biznesowych Astra poradziła sobie o ponad 12 proc. lepiej (808 sztuk) niż miesiąc wcześniej, jednak musiała pogodzić się ze spadkiem o 3 pozycje. Słabo jest za to w zestawieniu klientów indywidualnych. To jedno z dwóch aut, które straciły względem poprzedniego miesiąca (drugim jest Opel Corsa). W przypadku Astry zarejestrowano 617 aut (o 8,2 proc. mniej). Model ten spadł o jedną pozycję tracąc miano najpopularniejszego auta do użytku prywatnego na rzecz Toyoty Yaris.

Skoda Fabia najnowszej generacji Skoda Fabia najnowszej generacji fot. TuRbO_J from Adelaide, Australia / Creative Commons Attribution 2.0 Generic

Miejsce 3. Skoda Fabia

To auto znajduje się na ostatnim miejscu na podium zarówno w zastawieniu aut dla klientów indywidualnych, jak i na firmę. Podobnie jak w lutym, teraz także jest na trzecim miejscu w rankingu ogólnym, w którym zostało zarejestrowane 1806 razy (ponad 30 proc. więcej).

Na użytek prywatny Fabia była rejestrowana 571 razy (19 proc. częściej), a na firmę 1235 razy (wzrost o prawie 40 proc.).

21.01.2015 Kielce , ul. Krakowska . Skoda Octavia w salonie samochodowym . 21.01.2015 Kielce , ul. Krakowska . Skoda Octavia w salonie samochodowym . Fot. Pawel Malecki / Agencja Wyborcza.pl

Miejsce 2. Skoda Octavia

Lider zestawienia z lutego tym razem znalazł się na drugim miejscu. Auto była wybierane o 41 proc. częściej niż miesiąc wcześniej i o 45 proc. częściej niż w marcu 2016 roku. W całej Polsce w trzecim miesiącu br. zarejestrowano 1977 Octavii, co daje jej udział w rynku na poziomie 4 proc.

Nie da się jednak zauważyć, że podobnie jak w poprzednich miesiącach ten model czeskiej marki wybierają prawie wyłącznie firmy (1597 egzemplarzy), dając mu miano najchętniej rejestrowanego samochodu do użytku służbowego. Klienci indywidualni zdecydowani się tylko na 380 Octavii, co oznaczało dopiero 10. miejsce.

Według rankingu PZPM, w marcu Skoda została już po raz kolejny największym producentem aut w Polsce. Zarejestrowano 6130 egzemplarzy różnych modeli tej marki. Na kolejnych miejscach uplasowała się Toyota i Volkswagen.

RZESZOW , HALA PODPROMIE , SAMOCHOD VW VOLKSWAGEN GOLF VI GTD PREZENTOWANY PODCZAS TARGOW MOTORYZACYJNYCH RZESZOW , HALA PODPROMIE , SAMOCHOD VW VOLKSWAGEN GOLF VI GTD PREZENTOWANY PODCZAS TARGOW MOTORYZACYJNYCH FOT. FRANCISZEK MAZUR / Agencja Wyborcza.pl

Miejsce 1. Volkswagen Golf

Octavię z najwyższego stopnia podium zepchnął Volkswagen Golf. Tak samo jak Skoda, produkowany jest przez niemiecki koncern motoryzacyjny Volkswagen AG. Golfy sprzedawane są od 1974 roku w bardzo wielu wersjach. Zastąpiły na rynku kultowego Garbusa.

To właśnie Golf zanotował w marcu rewelacyjny wzrost o 130 proc. przenosząc się z 7. miejsca (w lutym) na szczyt rankingu. Zarejestrowano łącznie 1982 Golfy, czyli dokładnie o 5 więcej niż drugiej Skody Octavii.

Tak sensacyjny maraton z końca pierwszej dziesiątki Golf zawdzięcza firmom, które wybrały go 1498 razy (o 99 mniej niż Octavia). To daje ogromny wzrost o 160 proc. i skok o 5 pozycji do góry na drugie miejsce. Na użytek indywidualny w marcu zarejestrowano 484 Golfy (wzrost o 69,8 proc.). Niemieckie auto przeskoczyło 6 lokat plasując się na 4. miejscu aut prywatnych.

Co ciekawe, w rankingu ogólnym w marcu poprzedniego roku Golf również był na na pierwszym miejscu z 1546 zarejestrowanymi samochodami. Był wtedy także najchętniej wybieranym autem służbowym.

Więcej o: