Rosja wskakuje na podium państw najwięcej wydających na wojsko. Polska daleko

Świat cały czas się zbroi. Rosną także wydatki na wojsko. SIPRI (Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem) opublikował raport za 2016 rok podsumowujący wydatki poszczególnych państw na świecie. W sumie świat wydał aż 1,686 biliona dolarów amerykańskich. Pierwsze 15 krajów zestawienia wykorzystało 1,36 biliona dolarów, co stanowi aż 81 proc. światowych wydatków. Ciekawe zmiany są na czele rankingu. Daleko jest niestety Polska, której ponownie nie udało się przeznaczyć zalecanych 2 proc. PKB.
Żołnierz Korei Południowej Żołnierz Korei Południowej AP Photo/Ahn Young-joon

Miejsce 10. Korea Południowa

Zestawienie otwiera Korea Południowa. Kraj, o którym mówi się ostatnio dość często przy okazji kolejnych prób militarnych jej północnego sąsiada.

Korea Południowa powstała w wyniku podzielenia przez ZSSR i USA w 1945 roku dawnego terytorium Cesarstwa Koreańskiego wzdłuż 38. równoleżnika. Już 5 lat później Korea Północna zaatakowała Południową zajmując Seul. Do wojny włączyły się także Chiny (po stronie KRLD) i ONZ (po stronie Korei Płd.). Konflikt zakończył się w 1953 r. pozostawieniem dawnej granicy, jednak oba państwa nigdy nie podpisały układu pokojowego formalnie pozostając w stanie wojny.

Korea Południowa wydała na armię w 2016 roku 36.8 mld dolarów amerykańskich (1 proc. PKB). To o 35 proc. więcej niż w 2007 roku. Obecne wydatki Korei Płd. stanowią także 2,2 proc. światowych wydatków na zbrojenia. Niestety nie są znane żadne dane dotyczące jej północnego sąsiada.

Amerykański okręt podwodny u wybrzeży Pusan w Korei PołudniowejMass Communication Specialist 2nd Class Jermaine Ralliford/U.S. Navy via AP

Germany Merkel Germany Merkel Gregor Fischer/dpa via AP

Miejsce 9. Niemcy

Jedną lokatę wyżej znalazł się najbogatszy europejski kraj, Niemcy. Nasi zachodni sąsiedzi zwiększyli swoje wydatki od 2007 roku o 6,8 proc. Obecnie wynoszą 41,1 mld dolarów (1,2 proc. PKB), co stanowi 2,4 proc. światowego udziału.

Japońskie niszczyciele płynące obok amerykańskiego lotniskowca Japońskie niszczyciele płynące obok amerykańskiego lotniskowca Mass Communication Specialist 2nd Class Sean M. Castellano/U.S. Navy via AP

Miejsce 8. Japonia

Miejsce 8. podobnie jak w zeszłym roku zajmuje Japonia. Ten wyspiarski kraj wydał w zeszłym roku 46,1 mld dolarów, a więc o 5 mld więcej niż Niemcy. Japonia podniosła swoje wydatki jedynie o 2,5 proc., a jej obecny udział w światowych wydatkach na zbrojenia wynosi 2,7 proc.

Nicola Sturgeon i Angus Robertson Nicola Sturgeon i Angus Robertson AP Photo/Alastair Grant

Miejsce 7. Wielka Brytania

Na 7. miejscu uplasowała się Wielka Brytania, która w tym razem spadała o jedno miejsce względem poprzedniego roku. W 2016 roku przeznaczyła na zbrojenia 48.3 mld dolarów. Tym samym stała się pierwszym krajem z top 10, której wydatki zmniejszyły się od 2007 roku (o 12 proc.).

Wielka Brytania także jest jednym z dwóch krajów pierwszej dziesiątki, które zmniejszyły wydatki na armię. W 2016 roku Zjednoczone Królestwo przeznaczyło na ten cel 1,9 proc. swojego PKB, a w 2007 rok było to jeszcze 2,2 proc.

Wielka Brytania jest teraz drugim najwięcej wydającym na wojsko państwem w Europie.

Fancuski policjant stojący pod Wieżą Eiffla Fancuski policjant stojący pod Wieżą Eiffla AP Photo / Emilio Morenatti

Miejsce 6. Francja

Miejsce wyżej, na pozycji 6. znalazł się najwięcej wydający na armie kraj Starego Kontynentu (nie wliczając Rosji). Francja w 2016 roku przeznaczyła 55,7 mld dolarów (wzrost o 2,8 od 2007 roku). Francja przeznacza na wojskowość 2,3 proc. swojego PKB, a wartość ta nie zmieniła się przez ostatnie lata.

Całkowity udział Francji w ogólnoświatowych wydatkach na wojsko wyniósł z kolei 3,3 proc. Podobnie jak Wielka Brytania Francja spadła o jedną pozycję w rankingu względem 2015 roku.

Indyjskie Siły Zbrojne Indyjskie Siły Zbrojne fot. Indian Air Force / Creative Commons Attribution 3.0 Unported

Miejsce 5. Indie

55,9 mld dolarów, czyli tylko o 200 mln więcej od Francji wydały w 2016 roku Indie. Drugi najludniejszy kraj świata zwiększym swoje wydatki od 2007 roku aż o 54 proc., choć przeznacza na armię tylko o 0,2 proc. więcej (2,5 proc.).

Udział Indii w światowych wydatkach na wojsko jest bardzo podobny jak Francji i wynosi 3,3 proc. Indie w 2016 roku przeskoczyły o dwa miejsca względem 2015 roku wyprzedzając dwie europejskie potęgi - Francję i Wielką Brytanię.

Ćwiczenia żołnierzy w Indiach

AP Photo/Mustafa Quraishi

Najwyższa wieża zegarowa na świecie  w Mekce, w Arabii Saudyjskiej. Najwyższa wieża zegarowa na świecie w Mekce, w Arabii Saudyjskiej. AP Photo/Amr Nabil

Miejsce 4. Arabia Saudyjska

Z podium spadła Arabia Saudyjska, która według wyliczeń SIPRI wydała na wojsko w 2016 roku 63,7 mld dolarów. Wydatki jedynego kraju z Bliskiego Wschodu w top 10 zwiększyły się o 20 proc. od 2007 roku, a ich udział w PKB Arabii Saudyjskiej wzrósł z 8,5 do 10 proc.

Udział tego kraju w wydatkach całego świata wynosi z kolei 3,8 proc.

PAK FA T 50 PAK FA T 50 fot. Rulexip / Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Miejsce 3. Rosja

W tym roku na podium wróciła Rosja odbierając trzecie miejsce Arabii Saudyjskiej. W 2016 roku największy kraj świata przeznaczył na wojsko 69,2 mld dolarów, co stanowi 5,3 proc. jego PKB. Od 2007 roku Rosja zwiększyła swoje wydatki o 87 proc. Wówczas przeznaczała jeszcze 3,4 proc. PKB. Udział Federacji w światowych wydatkach na wojsko wynosi teraz 4,1 proc.

Rosja cała czas się dozbraja i modernizuje swoją armię. Zobaczcie jakie wojskowe maszyny zdudowała w ostatnich latach.

Prezydent Rosji Vladimir PutinSergei Karpukhin/Pool Photo via AP

Ludowa Armia Chin Ludowa Armia Chin Wikicommons

Miejsce 2. Chiny

Niezmiennie od lat drugie miejsce zestawienia okupują Chiny. Druga gospodarka świata wydaje bardzo dużo w porównaniu nawet do trzeciej Rosji. Jak szacuje SIPRI w 2016 roku Chińczycy przeznaczyli na wojsko aż 215 miliardów dolarów! Taki wynik zdecydowanie dystansuje Chiny od reszty świata.

Chiny zwiększyły swoje wydatki od 2007 roku o 118 proc., choć przeznacza na wojskowość niezmiennie 1,9 proc. swojego PKB. SIPRI podaje, że wydatki Państwa Środka to aż 13 proc. wydatków zbrojeniowych całego świata.

Amerykański lotniskowiec USS Carl Vinson na Pacyfiku Amerykański lotniskowiec USS Carl Vinson na Pacyfiku Jo Jung-ho/Yonhap via AP

Miejsce 1. USA

Na miejscu pierwszym zdecydowanie nie ma zaskoczenia. Od wielu lat USA jest niekwestionowanym liderem, który dystansuje nawet Chiny. Co więcej, Stany Zjednoczone wydają dużo więcej niż kolejne 8 krajów razem wzięte. W 2016 roku Amerykanie przeznaczyli na zbrojenie 611 miliardów dolarów!

Jeszcze ciekawiej robi się kiedy dodamy, że USA to drugi (po Wielkiej Brytanii) kraj w top 10, który ograniczył swoje wydatki od 2007 roku. Spadły o 4,8 proc., a udział w PKB USA zmniejszył się z 3,8 do 3,3 proc. Udział Stanów Zjednoczonych w światowych wydatkach wojskowych to obecnie 36 proc.

USA ma także ogromny udział w NATO. Wydaje prawie trzy razy więcej niż wszystkie europejskie kraje sojuszu.

USS MahanAP Photo/Ed Bailey

NATARCIE PIECHOTY I KOLOWYCH TRANSPORTEROW OPANCERZONYCH ' ROSOMAK ' PODCZAS POKAZU SZKOLENIA ZOLNIERZY 12 BRYGADY ZMECHANIZOWANEJ W SZCZECINIE NATARCIE PIECHOTY I KOLOWYCH TRANSPORTEROW OPANCERZONYCH ' ROSOMAK ' PODCZAS POKAZU SZKOLENIA ZOLNIERZY 12 BRYGADY ZMECHANIZOWANEJ W SZCZECINIE FOT. CEZARY ASZKIELOWICZ / AGENCJA GAZETA

Miejsce 25. Polska

Polska nie znalazła się oczywiście w top 10 zestawienia. Nie mieści się nawet w pierwszej dwudziestce. W rankingu za 2016 rok zajęła 25. miejsce za tuż przed Holandią. Nasz kraj przeznaczył na wojsko 9,3 mld dolarów, co stanowi 1,95 proc. PKB.

To wciąż nieco mniej niż zalecany przez NATO poziom 2 proc. PKB. Znacznie więcej wydają np. Zjednoczone Emiraty Arabskie (miejsce 14.) czy Izrael (miejsce 15.). Z drugiej strony Polsce udało się wyprzedzić Norwegię (33. miejsce), Grecję (38. miejsce) czy Portugalię (45. miejsce).

Polska zajmuje 9. lokatę pod względem wydatków wśród krajów zrzeszonych w NATO i 6. wśród europejskich członków NATO (uznając Turcję za kraj azjatycki). Warto wspomnieć, że kraje sojuszu ze Starego Kontynentu wydały razem 254 mld dolarów, czyli ponad trzy razy więcej niż Rosja. Całe NATO wydało aż 881 mld dolarów, czyli prawie 13 razy więcej niż kraj Władimira Putina.

Czytaj też: Czym może postraszyć nasza armia? Zobaczcie najciekawsze uzbrojenie Wojska Polskiego

02.12.2009 SZCZECIN , NATARCIE PIECHOTY I KOLOWYCH TRANSPORTEROW OPANCERZONYCH ' ROSOMAK ' PODCZAS POKAZU SZKOLENIA ZOLNIERZY 12 BRYGADY ZMECHANIZOWANEJ W SZCZECINIE W RAMACH NARADY SZKOLENIOWO - METODYCZNEJ KIEROWNICZEJ KADRY SIL ZBROJNYCH RP . NARADA DOTYCZYLA FUNKCJONOWANIA PODODDZIALU I JDNOSTKI WOJSKOWEJ W WARUNKACH PROFESJONALIZACJI SIL ZBROJNYCH RP .
FOT. CEZARY ASZKIELOWICZ / AGENCJA GAZETAFOT. CEZARY ASZKIELOWICZ / AGENCJA GAZETA

Więcej o: