"Banknotem roku" została waluta dobrze znana Polakom. Ale nam spodobały się te bardziej egzotyczne

Bahamy, Seszele, Malediwy - o tytuł najpiękniejszego banknotu 2016 roku walczyły nominacje z egzotycznych państw. Wygrał jednak banknot wyemitowany przez bank centralny bliższego nam kraju. Konkurs przeprowadza co roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Banknotów (The International Bank Note Society - IBNS). Oceniany jest projekt, kolorystyka, kontrast i ogólnie wartość artystyczna, a poza tym zabezpieczenia banknotów. Zresztą, zobaczcie sami - oto banknoty nominowane do tytułu najpiękniejszego za 2016 rok - w kolejności alfabetycznej krajów, które je wyemitowały. Wśród nich ukrywa się oficjalny zwycięzca.
500 riali 500 riali / Źródło: Saudyjska Agencja Monetarna (odpowiednik banku centralnego)

Arabia Saudyjska - 500 riali

Projektujący banknot o nominale 500 riali pozostali wierni tradycji. Na froncie znalazł się wizerunek Abd al-Azizza ibn Su'uda - założyciela i pierwszego króla Arabii Saudyjskiej. Tradycja ta nie jest wprawdzie długa, bo powstanie Królestwa Arabii Saudyjskiej ogłoszono w 1932 roku. Za królem widać Al-Kabę - świątynie w Mekce, najświętsze miejsce islamu. Z tyłu banknotu przedstawiono meczet w Mekce, wybudowany wokół Kaby i godło Arabii Saudyjskiej - dwa skrzyżowane miecze z palmą.

banknoty, Arabia Saudyjska/ Źródło: Saudyjska Agencja Monetarna (odpowiednik banku centralnego)

500 peso argentyńskich 500 peso argentyńskich / Źródło: Bank Centralny Argentyny

Argentyna - 500 pesos

Jak podaje Międzynarodowe Stowarzyszenie Banknotów, banknot 500 pesos znalazł się w ścisłej czołówce ocenianych w tym roku. To także jeden z tych, które i nam najbardziej się spodobały.
Jego emisja w połowie ubiegłego roku zapoczątkowała w Argentynie nową rodzinę banknotów, które przedstawiają przyrodę tego kraju. Na awersie (który wygodniej oglądać jest w pionie) widać kwiaty, jaguara amerykańskiego - to gatunek bliski zagrożenia wyginięciem - oraz wydrukowane ślady łap.

Takie ślady znajdują się też z tyłu banknotu, poza tym jest na nim las deszczowy, młody jaguar i dorosły osobnik w strumieniu. Obok znajduje się mapa Argentyny, z zaznaczonym obszarem na północnym wschodzie, gdzie żyją jaguary.

banknoty, Argentyna/ Źródło: Bank Centralny Argentyny

Banknot o nominalne 5 dolarów Banknot o nominalne 5 dolarów / Źródło: Bank Rezerwy Australii

Australia - 5 dolarów

Nowy australijski banknot pięciodolarowy wykonany jest z polimeru - w tym kraju wszystkie banknoty są zrobione z tego tworzywa. Na banknocie znajduje się królowa Elżbieta II oraz - podobnie jak na wszystkich z tej serii - lokalny gatunek akacji i ptak - w tym wypadku miodopijek długodzioby. Na rewersie widać nowy budynek parlamentu w Canberze oraz schematyczny plan tej budowli.

banknoty, Australia / Źródło: Bank Rezerwy Australii

Dolar bahamski Dolar bahamski / Źródło: Bank Centralny Bahamów

Bahamy - 10 dolarów

Na awersie banknotu 10 dolarów bahamskich przedstawiono Stafforda Sandsa, który pełnił funkcję ministra finansów Bahamów, przyczynił się też do rozwoju turystyki tego wyspiarskiego kraju. W tle umieszczono mapę oraz kwiat tekomy prostej - to narodowy kwiat Bahamów. Z tyłu widać latarnię w Hope Town i flamingi.

banknoty, Bahamy/ Źródło: Bank Centralny Bahamów

Dinar Bahrajnu Dinar Bahrajnu / Źródło: Bank Centralny Bahrajnu

Bahrajn - 20 dinarów

Na zmodernizowanym w ubiegłym roku banknocie o nominale 20 dinarów, widnieje Hamad ibn Isa Al Chalifa. To obecny król Bahrajnu, wcześniej był ministrem obrony (współtworzył siły powietrzne), emirem, a kilka lat po przejęciu władzy, w 2002 roku, ogłosił kraj monarchią konstytucyjną.

Na rewersie przedstawiono meczet Al-Fateh znajdujący się na obrzeżach stolicy Bahrajnu, Manamy. To jeden z największych meczetów na świecie, może pomieścić ponad 7 tys. ludzi.

banknoty, Bahrajn/ Źródło: Bank Centralny Bahrajnu

Banknot o nominale 100 rubli białoruskich Banknot o nominale 100 rubli białoruskich / Źródło: Narodowy Bank Republiki Białorusi

Białoruś - 100 rubli

W ubiegłym roku Białoruś przeprowadziła największą denominację w swojej historii. Banknoty straciły cztery zera, pojawiły się też po raz pierwszy monety. Wraz z denominacją do obiegu weszła seria nowych banknotów, w tym nominowany tutaj 100-rublowy.
Na jego awersie przedstawiono zamek Radziwiłłów w Nieświeżu, z tyłu pojawiły się odniesienia do sztuki - przenośny teatrzyk kukiełkowy, skrzypce i tamburyn.

banknoty, Białoruś/ Źródło: Narodowy Bank Republiki Białorusi

Banknot o nominale 50 lari gruzińskich Banknot o nominale 50 lari gruzińskich / Źródło: Narodowy Bank Gruzji

Gruzja - 50 lari

Na froncie banknotu o nominale 50 lari znajduje się wizerunek XII-wiecznej królowej Tamary, lata jej panowania uznawane są za złoty wiek Gruzji. W tle widać wykuty w skale klasztor w Wardzi, który ukończono czasów, kiedy władzę sprawowała Tamara. Z tyłu banknotu widać astrologiczny znak Strzelca z miniatury znajdującej się na gruzińskim manuskrypcie z XII wieku. 50 lari to jeden z ładniejszych nominowanych w konkursie banknotów.

banknoty, Gruzja/ Źródło: Narodowy Bank Gruzji

Banknot o nominale 2000 rupii Banknot o nominale 2000 rupii / Źródło: Bank Rezerw Indii

Indie - 2000 rupii

Z nowym banknotem o nominale 2000 rupii wiąże się bardzo ciekawa historia. Został wprowadzony do obiegu pod koniec ubiegłego roku, po tym, jak władze Indii nagle ogłosiły natychmiastowe wycofanie z obiegu banknotów o nominałach 500 i 1000 rupii.

Krok ten miał pomóc w walce z fałszowaniem pieniędzy i korupcją. Najpierw jednak wywołał ogromny chaos w kraju, którego mieszkańcy musieli szybko wymienić wycofywane z obiegu pieniądze. Do banków i bankomatów ustawiały się gigantyczne kolejki, wiele sklepów odmawiało przyjmowania wycofywanych banknotów.

Na nowym banknocie widnieje Mahatma Gandhi. Na rewersie, w lewym dolnym rogu znajduje się logo kampanii Swachh Bharat (okulary Ghandiego), prowadzonej przez indyjski rząd, która ma na celu wyczyszczenie i sprzątnięcie ulic miast kraju. W centrum indyjska sonda marsjańska.

banknoty, Indie/ Źródło: Bank Rezerw Indii

Banknot o nominale 50 000 pesos kolumbijskich Banknot o nominale 50 000 pesos kolumbijskich / Źródło: Bank Centralny Kolumbii

Kolumbia - 50 000 pesos

Front banknotu o nominale 50 000 pesos kolumbijskich zajmuje laureat nagrody Nobla z literatury Gabriel Garcia Márquez, w dwóch ujęciach. Z tyłu pokazano dwoje rdzennych mieszkańców kraju oraz Ciudad Perdida - zaginione miasto w górach Sierra Nevada de Santa Marta, które kiedyś było stolicą państwa Indian Taironów. W XVI wieku splądrowali je hiszpańscy konkwistadorzy, szukający mitycznego El Dorado.

banknoty, Kolumbia/ Źródło: Bank Centralny Kolumbii

Banknot o nominale 2000 denarów macedońskich Banknot o nominale 2000 denarów macedońskich / Źródło: Narodowy Bank Macedonii

Macedonia - 2000 denarów

Banknot o nominale 2000 denarów macedońskich przedstawia kobietę w tradycyjnym macedońskim stroju ślubnym, co - jak pisze bank centralny na swojej stronie internetowej - ma pokazywać bogactwo "folklorystycznego dziedzictwa" kraju.

Na rewersie znajduje się pochodząca z XVI wieku, bogato zdobiona dekoracja ze statku. W jej centrum której widać dwa pawie niedaleko "źródła życia".

banknoty, Macedonia/ Źródło: Narodowy Bank Macedonii

Banknot o nominale 1000 rupii malediwskich Banknot o nominale 1000 rupii malediwskich / Źródło: Maldives Monetary Authority

Malediwy - 1000 rupii

To naszym zdaniem najpiękniejszy banknot w zestawieniu. Docenili go także eksperci z Międzynarodowego Stowarzyszenia Banknotów - w komunikacie podają, że znalazł się bardzo blisko zwycięstwa.

Banknot o nominale 1000 rupii malediwskich wyspiarski kraj wprowadził do obiegu na początku ubiegłego roku, w ramach całej serii polimerowych banknotów. Wszystkie są równie piękne, a można je obejrzeć na stronie internetowej emitenta - Maldives Monetary Authority (odpowiednik banku centralnego).

Ten, który był nominowany do tytułu najpiękniejszego, na froncie ma przedstawionego morskiego żółwia zielonego na tle koralowców i wzoru skóry rekina wielorybiego. Sam rekin znajduje się na rewersie tego banknotu.

banknoty, Malediwy/ Źródło: Maldives Monetary Authority

Banknot o nominale 50 dolarów nowozelandzkich Banknot o nominale 50 dolarów nowozelandzkich / Źródło: Bank Rezerwy Nowej Zelandii

Nowa Zelandia - 50 dolarów

Nowozelandzki banknot wygrał w ubiegłorocznej edycji konkursu. Wtedy była to pięciodolarówka. Banknot o nominale 50 dolarów nowozelandzkich w tym roku nie pokonał konkurencji. Na jego froncie znajduje się podobizna Apirana Ngaty. Był to żyjący na przełomie XIX i XX wieku maoryski historyk, działacz społeczny i polityk. W tle widać maoryski dom spotkań.

Z tyłu banknotu przedstawiono ptaka, który jest gatunkiem endemicznym tego kraju (występuje tylko w Nowej Zelandii) - to koralnik modropłatkowy, w maoryskim nosi nazwę Kokako. Widzimy też rysunek lasu Pureora, obszaru chronionego na Wyspie Północnej.

banknoty, Nowa Zelandia/ Źródło: Bank Rezerwy Nowej Zelandii

Banknot o nominale 500 rupii seszelskich Banknot o nominale 500 rupii seszelskich / Źródło: Bank Centralny Seszeli

Seszele - 500 rupii

Na awersie banknotu umieszczono wizerunek pustułki seszelskiej - małego ptaka, który występuje tylko na wyspach tego państwa i jest tam jedynym ptakiem drapieżnym. W kreolskim seszelskim jego nazwa to Katiti.

Na odwrocie znajduje się seszelski kameleon tygrysi, owady i lokalne kwiaty.

banknoty, Seszele / Źródło: Bank Centralny Seszeli

Banknot o nominale 5 funtów, Szkocja Banknot o nominale 5 funtów, Szkocja / Źródło: Royal Bank of Scotland

Szkocja - 5 funtów

Nowa szkocka pięciofuntówka była przełomowa - to pierwszy banknot polimerowy wyemitowany przez Royal Bank of Scotland. Po raz pierwszy też umieszczono na nim kobietę. To Nan Shepherd, szkocka poetka i pisarka, która opisywała przyrodę tego kraju. Na banknocie znalazł się cytat z jej książki "The Living Mountain", w której opisuje doświadczenia z wędrówek po górskim paśmie Cairngorm - widocznych w tle banknotu.

Na rewersie umieszczono dwie makrele i fragment wiersza innego szkockiego poety, Sorley'a MacLeana. Nowa szkocka pięciofuntówka znalazła się w ścisłej czołówce konkursu.

banknoty, Szkocja/ Źródło: Royal Bank of Scotland

Banknot o nominale 50 franków szwajcarskich Banknot o nominale 50 franków szwajcarskich / Źródło: Szwajcarski Bank Narodowy

Szwajcaria - 50 franków

To zwycięzca, uznany za "banknot roku" 2016. Na banknocie o nominale 50 franków szwajcarskich przedstawiono wiatr - rozwiewa on trzymanego w dłoni dmuchawca, jest też prezentacja prądów powietrznych na Ziemi.

Na odwrocie widać paralotniarza nad górami na tle górskich poziomic. To pierwszy banknot z nowej serii, w której pokazywana jest przyroda zamiast popularnych postaci z historii kraju.

banknoty, Szwajcaria/ Źródło: Szwajcarski Bank Narodowy

Banknot o nominale 100 koron Banknot o nominale 100 koron / Źródło: Szwedzki Bank Narodowy

Szwecja - 100 koron

Na nowej szwedzkiej stukoronówce widnieje aktorka Greta Garbo i fragment taśmy filmowej. Na rewersie widok na Sztokholm, gdzie wychowała się Greta Garbo i mapa Szwecji.

banknoty, Szwecja/ Źródło: Szwedzki Bank Narodowy

Banknot o nominale 500 hrywien Banknot o nominale 500 hrywien / Źródło: Ukraiński Bank Narodowy

Ukraina - 500 hrywien

Nowy ukraiński banknot ma znacznie lepsze zabezpieczenia niż dotychczasowe. Widnieje na nim Hryhorij Sawycz Skoworoda, pisarz, poeta, filozof, pedagog i muzyk, żyjący w XVIII wieku. Na rewersie przedstawiono budynek najstarszej uczelni na współczesnej Ukrainie - Narodowy Uniwersytet "Akademia Kijowsko-Mohylańska".

Banknot o nominale 5 funtów Banknot o nominale 5 funtów / Źródło: Bank Anglii

Wielka Brytania - 5 funtów

To pierwszy w historii polimerowy banknot w Anglii. Jego wprowadzenie wywołało wiele kontrowersji. Pojawiła się nawet... petycja wegetarian, oburzonych, tym, że w składzie banknotu polimerowego znajdują się pewne (śladowe) ilości tłuszczu zwierzęcego.

Na banknocie znajduje się podobizna królowej Elżbiety II. Na rewersie - Winston Churchill.

banknoty, Wielka Brytania/ Źródło: Bank Anglii

Więcej o: