Zaskakująca zmiana na pozycji lidera najczęściej kupowanych samochodów. Tym razem ten model nie miał sobie równych [RANKING]

Po rekordowym marcu przyszedł nieco spokojniejszy kwiecień. Jak podaje Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego w ostatnim miesiącu zarejestrowaliśmy w Polsce 39 476 nowych samochodów. To o ponad 14 proc. więcej niż w tym samym okresie minionego roku, jednak o 20 proc. mniej niż w marcu br. Zobaczcie, jakie auta były w kwietniu najchętniej wybierane przez Polaków.
Škoda Rapid, marzec 2013 Škoda Rapid, marzec 2013 fot. Charles01 / Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Miejsce 10. Skoda Rapid

Ostatnie miejsce w zestawieniu TOP 10, podobnie jak w zeszłym miesiącu, zajęła Skoda Rapid. To przedstawiciel pogranicza klasy aut miejskich (B) oraz klasy kompaktowej (C). Produkowany jest przez koncern Volkswagen AG od 2012 roku (pod czeską marką Skoda).

W kwietniu zarejestrowano 756 takich samochodów. To o ponad 18 proc. mniej niż w marcu, a jednocześnie o 1,7 proc. więcej niż w kwietniu 2016 r. Rapid znalazł się tym razem na 7. miejscu wśród najpopularniejszych samochodów osobowych dla klientów indywidualnych i na 13. miejscu, biorąc pod uwagę auta kupowane na użytek firmowy. Zarejestrowano odpowiednio 310 i 446 egzemplarzy tego auta.

Renault Clio IV generacji, wersja RS Renault Clio IV generacji, wersja RS fot. domena publiczna

Miejsce 9. Renault Clio

Miejsce 9. zajął francuski samochód z segmentu B (auto miejskie). Czwartą generację niewielkiego i lekkiego Clio wyposażono w silniki benzynowe o mocy od 90 do 120 KM lub Diesla osiągające 75 lub 90 KM. Na rynku jest także benzynowa wersja RS ze sporo większym motorem (1,6 l.) o mocy 200 KM.

W kwietniu w całej Polsce zarejestrowano łącznie 884 egzemplarze tego auta. To o 17,7 proc. więcej niż w tym samym okresie minionego roku i o 7,9 proc. niż w marcu. Clio to jedno z zaledwie sześciu samochodów w top 20, które rejestrowano częściej niż w rekordowym marcu.

Niewielkie auto od Renault wybierają głównie firmy (miejsce 7. - 720 sztuk). W zestawieniu samochodów na użytek prywatny Clio zajmuje dopiero 18. lokatę (164 egzemplarze).

Ford Focus 2014 w Paryżu Ford Focus 2014 w Paryżu fot. Thesupermat / Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Miejsce 8. Ford Focus

Focus w kwietniu był rejestrowany 917 razy. To o ponad 35 proc. więcej rok do roku, jednak jednocześnie ponad 25 proc. mniej niż w marcu br.

Ford Focus dalej jest bardzo popularny jako auto służbowe, choć zanotował spadek o dwie pozycje względem marca. W zestawieniu kwietniowym zajmuje 6. miejsce (800 zarejestrowanych sztuk).

Za jedynym w zestawieniu modelem Forda nie przepadają natomiast klienci indywidualni. Zarejestrowano go w kwietniu tylko 117 razy, przez co nie zmieścił się nawet w TOP 20 aut na użytek prywatny. To nie powinno być zaskoczeniem. Taka sytuacja miała też miejsce w poprzednich miesiącach.

Dacia Duster w Paryżu 2014 r. Dacia Duster w Paryżu 2014 r. fot. Thesupermat / Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Miejsce 7. Dacia Duster

Reklamy rumuńskiego producenta przynoszą chyba należyty skutek. W marcu Dacia Duster zajmowała 13 miejsce w zestawieniu, a w kwietniu awansowała na miejsce 7.

W ostatnim miesiącu kupiono 922 egzemplarze tego auta, co stanowi wzrost o 16,6 proc. rok do roku i o 18,1 proc. miesiąc do miesiąca. Dacia Duster zanotowała tym samym największy wzrost względem marca ze wszystkich modeli w TOP 20.

Rumuńskie auto znalazł się na 10. miejscu najczęściej rejestrowanych samochodów na firmę (546 sztuk). To awans o 9 pozycji miesiąc do miesiąca. Osoby prywatne wybrały jedynego SUV-a w tym zestawieniu 376 razy, co dało wzrost o zaledwie 2,7 proc. względem marca. Poprzedni miesiąc był jednak na tyle dobry, że tym razem samochód od Dacii jest jednym dwóch modeli, które nie zanotowały straty wśród klientów prywatnych. To pozwoliło przeskoczyć aż o 7 miejsc w górę i zająć w kwietniu 4. lokatę.

Toyota Yaris III po pierwszym liftingu Toyota Yaris III po pierwszym liftingu fot. Jakub 'Flyz1' Maciejewski / Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Miejsce 6. Toyota Yaris

Kolejne nieduże auto z segmentu B w zestawieniu to Toyota Yaris. To model produkowany od 1999 roku przez japońską markę, który występuje nie tylko w wersji benzynowej i Diesel, ale także hybrydowej (od 2012 r.). W tej ostatniej ma do dyspozycji dwa silniki, elektryczny i benzynowy o łącznej mocy 100 KM, dzięki czemu potrafi być bardzo cichy i oszczędny.

W kwietniu Yaris była rejestrowana 1033 razy, co jest pierwszym wynikiem powyżej tysiąca i stanowi wzrost o prawie 15 proc. rok do roku. Osoby indywidualne wybrały Yaris 382 razy (3. miejsce), a klienci biznesowi - 651 razy (8. miejsce).

RZESZOW , HALA PODPROMIE , SAMOCHOD VW VOLKSWAGEN GOLF VI GTD PREZENTOWANY PODCZAS TARGOW MOTORYZACYJNYCH RZESZOW , HALA PODPROMIE , SAMOCHOD VW VOLKSWAGEN GOLF VI GTD PREZENTOWANY PODCZAS TARGOW MOTORYZACYJNYCH FOT. FRANCISZEK MAZUR / Agencja Wyborcza.pl

Miejsce 5. Volkswagen Golf

Na miejscu 5. rankingu znalazł się kolejny samochód klasy kompaktowej - Volkswagen Golf. To produkowane od 1974 roku przez grupę Volkswagen AG auto jest następcą kultowego Garbusa.

W rankingu za luty niemiecki samochód zajmował 7. lokatę. W marcu zanotował gigantyczny wzrost (o 130 proc.) i przeniósł się bezpośrednio na szczyt całego zestawienia. Tym razem Golf nie tylko nie jest pierwszy, ale wypadł nawet z podium.

W kwietniu zarejestrowano w całej Polsce 1128 sztuk tego auta, co stanowi wzrost o 16,6 proc. rok do roku, jednak spadek aż o 43,1 proc. względem marca.

Golfy są częściej wybierane przez firmy (926 sztuk i miejsce 5.) niż osoby prywatne (202 razy i 14. lokata, co stanowi spadek o 10 pozycji m/m). Nie da się ukryć, że w obu grupach zanotowały duże spadki i z czołowych lokat przeniosły się na nieco dalsze.

Toyota Auris II przed liftingiem Toyota Auris II przed liftingiem fot. M 93 / Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Germany

Miejsce 4. Toyota Auris

Auris, jeden z dwóch modeli Toyoty w zestawieniu TOP 10. jest od Yaris większy i należy do segmentu C. Na rynku obecny jest od 2006 roku i doczekał się dwóch generacji, z czego najnowsza ma pięć lat.

W kwietniu Auris znalazł się tuż za podium (wzrost o 0,3 proc. względem marca) z liczbą 1250 rejestracji. Co ciekawe, auto zanotowało spory spadek (o 32,4 proc.) w rankingu aut na użytek prywatny i dość duży wzrost w zestawieniu samochodów kupowanych przez firmy (19,5 proc.). To spowodowało, że w tym pierwszym model Auris pojawił się na miejscu 6. (311 sztuk), a w drugim na pozycji 3. (939 sztuk).

Skoda Fabia najnowszej generacji Skoda Fabia najnowszej generacji fot. TuRbO_J from Adelaide, Australia / Creative Commons Attribution 2.0 Generic

Miejsce 3. Skoda Fabia

Ostatnie miejsce na podium należy po raz kolejny do Skody Fabii. Auto czeskiej marki produkowane przez niemiecki koncern Volkswagen AG było w kwietniu rejestrowane 1382 razy. To oznacza spadek o 23,5 proc. względem marca, a przy tym wzrost o 11,3 proc. rok do roku.

Fabia jest na 2. miejscu najczęściej kupowanych aut na użytek prywatny (452 sztuki) i na 4. pozycji w zestawianiu aut służbowych (930 egzemplarzy). W obu przypadkach oznaczało to stratę - odpowiednio o 20,8 i 24,7 proc.

21.01.2015 Kielce , ul. Krakowska . Skoda Octavia w salonie samochodowym . 21.01.2015 Kielce , ul. Krakowska . Skoda Octavia w salonie samochodowym . Fot. Pawel Malecki / Agencja Wyborcza.pl

Miejsce 2. Skoda Octavia

Kolejne auto Skody to, podobnie jak Fabia, stały bywalec tego zestawienia. Oba auta czeskiej marki od miesięcy nie wypadły ze czołówki rankingu. Na podium gościły również w zestawianiach za luty i marzec.

Octavia była wybierana w kwietniu 1384 razy, co stanowi spadek o 1,1 proc. rok do roku i 30 proc. względem poprzedniego miesiąca. Ten model, w przeciwieństwie do Fabii preferują firmy (1160 sztuk, 1. miejsce). Osoby prywatne zakupiły w kwietniu 224 egzemplarze tego samochodu, co plasuje Octavię na 8. miejscu.

Skoda jest także najchętniej wybieraną przez Polaków marką. W minionym miesiącu sprzedała 4809 samochody. W TOP 20 zmieściły się łącznie aż cztery modele (niewymieniona tu Skoda Superb jest na 14. miejscu).

Opel Astra 1.6 CDTI ecoFLEX Edition (K) Opel Astra 1.6 CDTI ecoFLEX Edition (K) fot. M 93 / Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Germany

Miejsce 1. Opel Astra

W tej edycji rankingu na miejscu 1. uplasował się Astra, czyli kolejne auto z klasy kompaktowej. To model produkowany przez francuski koncern Groupe PSA pod niemiecką marką Opel. Wszystkie jej generacje były lub dalej są produkowane także w Polsce, w Gliwicach, a pierwsza z nich, w 1991 roku schodziła z taśmy także w Warszawie.

W kwietniu zarejestrowanych zostało 1453 egzemplarzy Astry. To aż o 30,8 proc. więcej niż w kwietniu zeszłego roku (o 2 pozycje do góry) i 2 proc. więcej niż w marcu bieżącego roku (awans o 3 miejsca)

Wśród klientów indywidualnych Astra była wybierana o 21,7 proc. rzadziej (483 samochody), co nie przeszkodziło jej awansować z 2. miejsca w marcu na 1. Firmy wybrały Astrę 970 razy, czyli o 20 proc. więcej niż miesiąc wcześniej. To pozwoliło na awans o cztery pozycje na 2. miejsce rankingu aut służbowych.

Więcej o: