W tych polskich miastach prawie wszyscy mieszkańcy mają pracę. Sprawdź, gdzie w Polsce jest najmniejsze bezrobocie [RANKING]

Z najnowszych danych GUS dotyczących stopy bezrobocia z podziałem na poszczególne regiony kraju wynika, że aż w dziesięciu polskich miastach pod koniec kwietnia wskaźnik ten nie przekraczał 3,6 proc. Przy takim wyniku przyjmuje się, że pracy nie mają jedynie osoby, które... nie chcą jej mieć. Gdzie i dlaczego żyje się najlepiej? Zdradzimy, że Warszawa nie jest liderem zestawienia.
Gdańsk, Stare Miasto Gdańsk, Stare Miasto Gdańsk, Stare Miasto / Shutterstock

10. Gdańsk

Na dziesiątym miejscu uplasował się Gdańsk ze stopą bezrobocia na poziomie 3,6 proc. To stoczniowe miasto, na którego terenie swoje siedziby mają duże firmy działające m.in. w branży energetycznej, paliwowej, budowlanej. W ostatnich latach sporo inwestycji poczynił sektor usług dla biznesu, który w swoich centrach daje pracę głównie młodym osobom znającym co najmniej jeden język obcy.

Gdynia Gdynia Fot. Dominik Werner / Agencja Wyborcza.pl

9. Gdynia

W Gdyni stopa bezrobocia wynosi tyle, ile w Gdańsku, czyli 3,5 proc. To portowo-stoczniowe miasto jest również chętnie odwiedzane przez turystów w sezonie letnim.

Na terenie Gdyni swoje siedziby mają duże firmy działające m.in. w branży spożywczej, przetwórstwie, stoczniowej, finansowej, telekomunikacyjnej, usług dla biznesu i IT.

Rynek Główny i Sukiennice w Krakowie Rynek Główny i Sukiennice w Krakowie Fot. Michał Łepecki / Agencja Wyborcza.pl

8. Kraków

Na ósmym miejscu zasłużenie znalazł się Kraków z 3,4 proc. stopą bezrobocia. Wynik ten nie jest przypadkowy, ponieważ w sercu Małopolski od wielu lat problemy z pracą należą do najniższych w kraju. Powód? W zagranicznych rankingach Kraków przedstawiany jest jako idealne miejsce pod inwestycje. Szczególnie upodobał je sobie sektor usług dla biznesu. Szacuje się, że krakowscy pracownicy stanowią nawet 40 proc. ogółu zatrudnionych w tej branży w Polsce.

Poza tym Kraków to również turystyka, kultura i siedziby międzynarodowych korporacji.

Tychy Tychy Urząd Miasta Tychy

7. Tychy

To ok. 130 tys. miasto w woj. śląskim ze stopą bezrobocia na poziomie 3,3 proc. Złośliwie nazywane "sypialnią Katowic" jest jednym z najszybciej rozwijających się polskich miast. Od niemal dwóch dekad na jego terenie dynamicznie działa Tyska Podstrefa Ekonomiczna, zrzeszająca ponad 50 dużych przedsiębiorstw.

Bielsko-Biała, wieża widokowa na Szyndzielni Bielsko-Biała, wieża widokowa na Szyndzielni DAWID CHALIMONIUK

6. Bielsko-Biała

Stolica Podbeskidzia może pochwalić się 2,9 proc. stopą bezrobocia. Jest głównym miastem Bielskiego Okręgu Przemysłowego - jednego z jedenastu okręgów przemysłowych Polski, obejmującego obszar od Cieszyna po Andrychów. W okręgu rozwija się głównie przemysł maszynowy, samochodowy, włókienniczy, metalurgiczny, oraz spożywczy.

Na terenie miasta znajdują się cztery obszary Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, gdzie pracę znalazło ponad 32 tys. osób.

Wrocław Wrocław Wrocław stare miasto / wyd. Bosz

5. Wrocław

Na piątej pozycji Wrocław z 2,7 proc. stopą bezrobocia. Jedno z największych i najbogatszych polskich miast od lat lawinowo ściąga do siebie inwestorów. Ostatnia dekada w szczególności należy do firm działających w branży IT, farmacji czy tworzących centra finansowo-księgowe.

Pod Wrocławiem swoje magazyny ma m.in. Amazon.

Katowice Katowice Umkatowice/CC/Wikimedia

4. Katowice

Na czwartym miejscu Katowice ze stopą bezrobocia na poziomie 2,6 proc.

Gospodarka miasta opiera się w głównej mierze na sektorze usług, a ponad trzech na czterech mieszkańców jest zatrudnionych w sektorze prywatnym. W mieście swoją siedzibę ma też Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Dodatkowo wokół miasta funkcjonuje kilka parków przemysłowych i technologicznych w tym Górnośląski Park Przemysłowy, Euro-Centrum Park Przemysłowy i Euro-Centrum Park Naukowo-Technologiczny.

Panorama Warszawy Panorama Warszawy Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl

3. Warszawa

Stopa bezrobocia w Warszawie pod koniec marca wyniosła 2,6 proc.

W stolicy swoje siedziby ma większość zagranicznych i dużych firm, które zatrudniają po od kilkuset do nawet kilku tysięcy osób. Choć duże miasto kojarzy się z korporacjami, to większość warszawiaków zatrudnienie znajduje w usługach, głównie handlu, gastronomii, transporcie i edukacji.

Sopot/ Fot. Shutterstock Sopot/ Fot. Shutterstock Sopot/ Fot. Shutterstock

2. Sopot

Na drugiej pozycji ze stopą bezrobocia na poziomie 2,5 proc. uplasował się Sopot.

To jedno z najpiękniejszych polskich miast daje pracę nie tylko w branży turystycznej, hotelarskiej i gastronomicznej, ale również nowoczesnych usługach dla biznesu. Trójmiasto pod względem zagranicznych inwestycji to jeden z najprężniej rozwijających się polskich ośrodków. W najbliższych latach na brak ofert pracy nie będą narzekać informatycy, księgowi, finansiści i specjaliści ds. HR.

Poznań, Stare Miasto Poznań, Stare Miasto The Stary Rynek (the Old Market)/Shutterstock

1. Poznań

Na pierwszym miejscu znalazł się Poznań, ze stopą bezrobocia na poziomie 1,8 proc.

Miasto należy do największych ośrodków gospodarczych w kraju. Jego mieszkańcy najczęściej wykonują zawody związane z handlem i naprawą, usługami hotelarsko-gastronomicznymi, transportowymi i magazynowymi. Szacuje się, że co czwarty Poznaniak zatrudniony jest w usługach.