Tak zmieni się panorama Warszawy. Oto najpiękniejsze i najwyższe wieżowce, które wkrótce powstaną w stolicy

Centrum Warszawy zmienia się dziś w wielki plac budowy. W najbliższych latach w stolicy powstanie nawet kilkanaście drapaczy chmur, które na nowo zdefiniują jej panoramę. Wybraliśmy najciekawsze projekty. Który podoba się wam najbardziej?
Generation Park Generation Park fot. Materiały Prasowe

Generation Park

Wysokość: 140 metrów

Rozpoczęcie/Zakończenie budowy: 2015 - 2021

Deweloper: Skanska Property Poland

Generation Park to kompleks zlokalizowany przy rondzie Daszyńskiego w Warszawie, który docelowo będzie składał się z trzech budynków - 'X', 'Y' oraz 'Z'. Ich nazwy nawiązują do następujących po sobie pokoleń.

Inwestycja zaoferuje łącznie 84 tys. mkw. powierzchni biurowej. W skład kompleksu wejdzie 140-metrowy wieżowiec (35 kondygnacji) oraz dwa mniejsze 11-kondygnacyjne budynki.

Budowa pierwszego z budynków ('X') rozpoczęła się w listopadzie 2015 r., a jej zakończenie zaplanowane jest na IV kwartał 2017 r. Przewidywany termin oddania drugiego budynku to II/III kwartał 2021 roku. W tym samym roku ma zostać zakończona również budowa ostatniego z elementów kompleksu.

Obiekt jest inwestycją Skanska Property Poland, a głównym wykonawcą jest firma budowlana Skanska.

Spark Spark fot. Materiały Prasowe

Spark

Wysokość: 130 metrów

Rozpoczęcie/Zakończenie budowy: 2016 - 2021

Deweloper: Skanska Property Poland

W pierwszej połowie 2016 roku rozpoczęła się budowa kompleksu biurowego Spark, który zlokalizowany jest na rogu ulic Okopowej i Towarowej, czyli tzw. Serku Wolskim. Inwestycja obejmie budowę trzech budynków biurowych, a w tym 130-metrowej wieży, która powstanie u zbiegu Okopowej, Wolskiej i alei Solidarności.

Kompleks Spark obejmie łącznie 70 tys. mkw. powierzchni biurowej, czyli mniej więcej tyle, ile dziesięć boisk piłkarskich na Stadionie Narodowym. Projekt budynków powstał w pracowni Kuryłowicz & Associates, a za jego realizację - podobnie jak w przypadku Generation Park - odpowiada firma budowlana Skanska.

Budowa pierwszego z budynków ('C) ma zakończyć się w I kwartale 2018 roku. Biurowiec 'B' zostanie oddany w I kwartale 2019 roku, a 130-metrowy wieżowiec w roku 2021.

W trakcie budowy kompleksu na jego terenie odkryto kilka zabytkowych przedmiotów, a wśród nich butelkę z browaru Haberbusch und Schiele, 3 grosze z okresu Księstwa Warszawskiego oraz kilka zabawek.

Wieżowiec Varso będzie najwyższym w Unii Europejskiej Wieżowiec Varso będzie najwyższym w Unii Europejskiej Varso

Varso (Chmielna Business Center)

Wysokość: 310 metrów

Rozpoczęcie/Zakończenie budowy: 2016 - 2020

Deweloper: HB Reavis

Varso to kompleks biurowy, który zostanie zlokalizowany w dzielnicy Wola pod adresem Chmielna 73, u zbiegu Alei Jana Pawła II. Jego budowa rozpoczęła się w grudniu 2016 r., a zakończy się w 2020 r. Deweloperem Varso jest międzynarodowa firma HB Reavis.

W skład kompleksu wejdą dwa niższe budynki biurowe (81 i 90 metrów wysokości), jak również wieżowiec z tarasem widokowym na wysokości 230 metrów oraz iglicą na wysokości 310 metrów. Tym samym Varso przewyższy o 73 metry najwyższy dotąd budynek w stolicy - Pałac Kultury i Nauki.

Varso będzie również najwyższym wieżowcem w Unii Europejskiej. Obecnie tytuł ten dzierży londyński The Shard (309,6 m), a w przypadku Brexitu byłby to 300 metrowy Commerzbank Tower we Frankfurcie.

Wszystkie trzy budynki będą miały wspólny parter. Będzie można do nich wejść przez główne lobby w wieży, od strony ul. Chmielnej lub prosto z podziemnych galerii Dworca Centralnego

Całkowita powierzchnia kompleksu sięgnie 140 tys. mkw. Projekt Varso powstał w pracowniach Foster + Partners (najwyższa wieża) oraz HRA Architekci (pozostała część rozciągająca się wzdłuż ulicy Chmielnej).

Mennica Legacy Tower Mennica Legacy Tower fot. Materiały Prasowe

Mennica Legacy Tower

Wysokość: 140 metrów

Rozpoczęcie/Zakończenie budowy: 2016 - 2019

Deweloper/Inwestor: Golub GetHouse i Mennica Polska

Kompleks powstanie przy skrzyżowaniu ul. Prostej i Żelaznej. W jego skład wejdzie 40-metrowy budynek i 140-metrowy wieżowiec, które dostarczą 65 tys. mkw. powierzchni biurowej. Pomiędzy budynkami zaplanowano pasaż miejski, który będzie docelowo prowadził od ulicy Prostej aż do ulicy Grzybowskiej.

Budowa kompleksu rozpoczęła się w IV kwartale 2016 roku, a dobiegnie końca we wrześniu 2019. Inwestorami są Golub GetHouse oraz Mennica Polska, a głównym wykonawcą spółka budowlana Warbud.

Mennica Legacy Tower powstanie na miejscu wyburzonej siedziby Mennicy Polskiej. Za projekt odpowiada pracownia Goettsch Partners. 7 marca 2017 roku odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego.

The Warsaw Hub The Warsaw Hub fot. Materiały Prasowe

The Warsaw Hub

Wysokość: 130 metrów

Rozpoczęcie/Zakończenie budowy: 2015 - 2019

Deweloper/Inwestor: Ghelamco Poland

The Warsaw Hub to kompleks trzech budynków biurowych, który zostanie zlokalizowany w dzielnicy Wola przy zbiegu ulic Siennej i Towarowej. Jego budowa rozpoczęła się w 2015 roku, a zakończenie planowane jest na rok 2019. To obecnie największy projekt deweloperski realizowany przez firmę Ghelamco Poland.

The Warsaw Hub zaoferuje 113 tys. mkw. przestrzeni. Oprócz biur i lokali handlowych, powstanie tu centrum konferencyjne oraz 3 i 4-gwiazdkowy hotel. Kompleks będzie także siedzibą The Heart of Warsaw - centrum współpracy korporacji i startupów.

W skład The Warsaw Hub wejdą trzy wieżowce - dwa 130-metrowe oraz jeden 80-metrowy. Wszystkie osadzone zostaną na wspólnej niemal 100 metrowej podstawie. Kompleks ma być połączony przejściem podziemnym ze stacją metra Rondo Daszyńskiego.

Spinnaker Office Tower Spinnaker Office Tower fot. Materiały inwestora/Ghelamco Poland

Spinnaker Office Tower

Wysokość: 203 metry

Rozpoczęcie/Zakończenie budowy: 2017 - 2019

Deweloper/Inwestor: Ghelamco Poland

Jeszcze w tym roku firma Ghelamco Poland rozpocznie budowę wieżowca Spinnaker Tower, który zostanie zlokalizowany w kwadracie ulic Prosta, Wronia, Pańska oraz Towarowa. Budynek ma mieć wysokość 173 metrów, ale wraz z urządzeniami technicznymi będzie sięgał 203 metrów.

Obiekt zaoferuje 55 000 mkw. powierzchni biurowej i 39 kondygnacji. Na ostatnim piętrze wieżowca ma znaleźć się ogólnodostępna restauracja, z której będzie można podziwiać panoramę Warszawy.

Zakończenie prac budowlanych zaplanowane zostało na rok 2019.

Skyliner

Wysokość: 195 metrów

Rozpoczęcie/Zakończenie budowy: 2017 - 2019

Deweloper/Inwestor: Karimpol Polska

Kompleks Skyliner zostanie zlokalizowany przy Rondzie Daszyńskiego w bezpośrednim sąsiedztwie stacji metra. Jego najważniejszym elementem będzie 195-metrowy wieżowiec. Nad usytuowanym na wysokości 165 metrów dachem umieszczona zostanie 'latarnia', stanowiąca przedłużenie elementów elewacji.

Całkowita powierzchnia kompleksu sięgnie 94 tys. mkw., z czego największą część zajmie powierzchnia biurowa - niemal 44 tys. mkw. Inwestorem jest firma Karmipol Polska, a koncept architektoniczny został opracowany przez pracownię APA Wojciechowski.

W biurowcu znajdzie się również winda panoramiczna, która obsługiwać będzie najwyższe piętra budynku. Na wysokości 165 metrów mieścić się będzie natomiast 2-poziomowy SkyBar o powierzchni 798 mkw.

Roma Tower Roma Tower fot. Materiały inwestora/BBI BBI Development NFI

Roma Tower

Wysokość: 170 metrów

Rozpoczęcie/Zakończenie budowy: brak informacji

Deweloper/Inwestor: BBI Development NFI i Archidiecezja Warszawska

Wieżowiec Roma Tower ma powstać w dzielnicy Śródmieście w otoczeniu ulic Nowogrodzkiej i Emilii Plater. Budynek będzie miał 170 metrów wysokości, a jego budowa została zaplanowana na rok 2018.

Inwestorzy, BBI Development NFI oraz Archidiecezja Warszawska wciąż oczekują na zatwierdzenie planu zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru stolicy, co uniemożliwia rozpoczęcie prac budowlanych.

Powierzchnia użytkowa wyniesie 55 tys. mkw. Koszt inwestycji szacowany jest na 150 mln euro. Co ciekawe, Archidiecezja Warszawska musiała uzyskać zgodę Watykanu, aby móc uczestniczyć w budowie Roma Tower.

Warsaw One Warsaw One fot. Materiały inwestora/Schmidt Hammer Lassen

Warsaw One

Wysokość: 188 metrów

Rozpoczęcie/Zakończenie budowy: brak informacji

Deweloper/Inwestor: Skanska Property Poland

Wieżowiec Warsaw One powstanie na miejscu 83-metrowego biurowca Ilmet znajdującego się przy rondzie ONZ w Warszawie. Nowy drapacz chmur będzie miał 188 metrów wysokości, a jego całkowita powierzchnia wyniesie ponad 110 tys. mkw., z czego 55 tys. mkw. zostanie przeznaczonych na biura.

Inwestorem Warsaw One jest Skanska Property Poland, a twórcą konceptu architektonicznego wieżowca - pracownia Schmidt Hammer Lassen Architects, która ma na swoim koncie takie projekty jak Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze czy Biblioteka Królewska w Kopenhadze.

City Tower City Tower fot. Materiały inwestora/Polski Holding Nieruchomości

City Tower (PHN Tower)

Wysokość: 155 metrów

Rozpoczęcie/Zakończenie budowy: 2018 - 2021

Deweloper/Inwestor: Polski Holding Nieruchomości

Wieżowiec City Tower zostanie zlokalizowany w dzielnicy Śródmieście, przy Rondzie ONZ. Budynek będzie miał 155 metrów wysokości, a jego całkowita powierzchnia użytkowa to 65 tys. mkw.

Inwestorem jest Polski Holding Nieruchomości, dlatego wieżowiec funkcjonuje też pod nazwą PHN Tower. Uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę planowane jest w II kwartale br., a budowa ruszy w 2018 roku.

Za projekt budynku odpowiada Polsko Belgijska Pracownia Architektury, która współpracowała m.in. przy tworzeniu biurowca Warsaw Spire.

Liberty Tower Liberty Tower fot. Materiały inwestora/APA Wojciechowski Architekci

Liberty Tower

Wysokość: 140 metrów

Rozpoczęcie/Zakończenie budowy: brak informacji

Deweloper/Inwestor: Liberty Development Poland

Kompleks budynków biurowych Liberty Tower ma powstać w dzielnicy Wola przy zbiegu ulic Grzybowskiej oraz Żelaznej. Jego powierzchnia całkowita wyniesie 71 tys. mkw., a powierzchnia użytkowa 58 tys. mkw. 36-kondygnacyjny wieżowiec w najwyższym punkcie będzie osiągnie wysokość 140 metrów.

Projekt Liberty Tower powstał w warszawskiej pracowni APA Wojciechowski, a inwestorem jest firma Liberty Development Poland. Kompleks budowany będzie w dwóch etapach. Data rozpoczęcia prac nie jest znana.

Sobieski Tower Sobieski Tower fot. Ghelamco Poland

Sobieski Tower

Wysokość: brak informacji

Rozpoczęcie/Zakończenie budowy: brak informacji

Deweloper/Inwestor: Ghelamco Poland

O tej inwestycji wciąż wiemy niewiele. Wieżowiec Sobieski Tower ma powstać w ok. Placu Zawiszy i zaoferuje około 55 tys. mkw. powierzchni biurowej, a jego wysokość przekroczy 100 metrów.

Póki co, firma Ghelamco Poland oczekuję na zgodę na realizację inwestycji.