Niedługo szybciej dojedziesz nad morze i nie tylko. Te inwestycje powinny ucieszyć wszystkich kierowców. Oto nowe drogi, które mamy dostać w tym roku

Według planów Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, w tym roku w Polsce ma zostać oddanych do ruchu jeszcze ponad 300 km nowych dróg, w tym odcinki ważnych i popularnych tras. Część już na wakacje. Które to drogi?
Budowa drogi S7 Ostróda - Olsztynek Budowa drogi S7 Ostróda - Olsztynek / Źródło: GDDKiA

Te inwestycje powinny ucieszyć wszystkich kierowców. Oto nowe drogi, które mamy dostać w tym roku

Według planów Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, w tym roku w Polsce ma zostać oddanych do ruchu jeszcze ponad 300 km nowych dróg, w tym odcinki ważnych i popularnych tras. Część już na wakacje. Które to drogi?

"Siódemką" nad morze - Ostróda i Olsztynek

W wakacje ma być łatwiej dojechać S7 z Warszawy nad morze. Modernizacja i rozbudowa do drogi szybkiego ruchu tej popularnej trasy trwa od kilku lat. Do lipca mają zostać oddane do użytku odcinki Ostróda Południe - Rychnowo (8,81 km) i Rychnowo - Olsztynek (11,25 km).

To fragment projektu budowy drogi ekspresowej S7 między Miłomłynem a Olsztynkiem, którego łączna wartość to prawie 2,2 mld zł brutto. W ramach tego projektu w tym roku ma jeszcze powstać odcinek S7 'B' Ostróda Północ - Ostróda Południe wraz z obwodnicą Ostródy w ciągu DK 16 (18,36 km).

Budowa S7 Nidzica - Napierki Budowa S7 Nidzica - Napierki / Źródło: GDDKiA

"Siódemką" nad morze - Nidzica

W budowie jest też fragment S7 w okolicach Nidzicy. To odcinki Nidzica Północ - Nidzica Południe (9,07 km) oraz Nidzica Południe - Napierki (13 km). Kontrakt na wykonanie pierwszego odcinka ma wartość 229,37 mln zł brutto, drugiego 263,13 mln zł brutto. Oba fragmenty mają zostać oddane do użytku do lipca.

Obwodnica Markek w budowie Obwodnica Markek w budowie Fot. Jacek Marczewski / Agencja Gazeta

Wylotówka z Warszawy na Białystok - droga S8

Trwają prace na trasie wylotowej pod Warszawą, ukończenie ich ułatwi tranzyt m.in. tirów jadących w kierunku Białegostoku i dalej do granicy Polski. W tym roku mają zostać oddane odcinki: S8 Marki - Kobyłka z węzłem (8,13 km) i S8 Kobyłka - Radzymin Południe bez węzła (7,24 km).

Wartość kontraktu wykonawcy na pierwszy z odcinków, czyli obwodnicę Marek, to 331,6 mln zł. Oddanie obwodnicy nieco się opóźni - wykonawca musiał zawiesić prace zimą w związku z niekorzystną pogodą i poinformował, że w związku z tym, termin ukończenia przesunął się na październik 2017 r. Wartość kontraktu wykonawcy drugiego z odcinków, czyli od Kobyłki do Radzymina, to 405,9 mln zł.

Budowa odcinka S7 Jeżewo - Mężenin - Zambrów Budowa odcinka S7 Jeżewo - Mężenin - Zambrów Fot. Marcin Onufryjuk / Agencja Gazeta

Droga S8 Warszawa - Białystok - odcinki w woj. podlaskim

W ramach budowy ekspresówki do Białegostoku, budowane są jeszcze - i mają zostać oddane do użytku w tym roku - odcinki: granica woj. mazowieckiego - Zambrów (14,91 km), S8 Mężenin - Jeżewo (14,26 km).

Ten pierwszy, czyli od granicy województwa mazowieckiego do obwodnicy Zambrowa, ma planowo być ukończony w lipcu. Koszt tej inwestycji to według zaakceptowanej kwoty kontraktowej 454,9 mln zł brutto (maksymalna wartość zobowiązania: to 486,75 mln zł brutto).

Jeśli chodzi o odcinek od Mężenina do Jeżewa, to ma być on ukończony do końca III kwartału 2017 r., na stronie inwestycji podano datę 15.07.2017 r. Wartość tego kontraktu to 440,68 mln zł brutto (maksymalna wartość zobowiązania wynosi 471,53 mln zł brutto).

Cała 'ósemka' z Warszawy do Białegostoku ma być drogą ekspresową jesienią 2018 r.

Kraków, budowa mostu na drodze ekspresowej S7 Kraków, budowa mostu na drodze ekspresowej S7 Fot. Jakub Porzycki / Agencja Gazeta

"Siódemką" na południe - z Warszawy do Krakowa

Prace na drodze ekspresowej S7 toczą się także na południe od Warszawy. To odcinki: od Radomia do granicy województwa mazowieckiego (22 km), Jędrzejów - granica województwa świętokrzyskiego (19,93 km), Chęciny - Jędrzejów (21,55 km) oraz Kraków (w. Igołomska, dk79) - Kraków w. Christo Botewa (Rybitwy) (4,47 km).

Fragmenty tego pierwszego są już udostępnione kierowcom (Szydłowiec), całość odcinka Radom - granica województwa mazowieckiego ma według zapowiedzi GDDKiA być oddana w czerwcu. Wartość robót w projekcie to 682,2 mln zł, dofinansowanie z UE to 421,55 mln zł.

Odcinek od Jędrzejowa do granicy województwa świętokrzyskiego także miał być oddany do wakacji, ale już wiadomo, że się tak nie stanie. W maju podpisano aneks do umowy kontraktowej w zakresie przedłużenia czasu na ukończenie robót kontraktowych do dnia 22.09.2017 r. Wartość tego projektu to 558 mln zł, z czego dofinansowanie UE wynosi 260,55 mln zł.

W tym roku mamy móc przejechać fragmentem Chęciny - Jędrzejów (21,55 km) - termin realizacji zapisano na czwarty kwartał. Projekt ma wartość 869,9 mln zł, wysokość dofinansowania UE to 387,42 mln zł.

Powinien też zostać ukończony fragment drogi ekspresowej S7 na terenie Krakowa. To tak zwana trasa nowohucka - od węzła Christo Botewa (Rybitwy) do węzła Igołomska, w ramach tego odcinka powstaje też most przez Wisłę. Przewidywane zakończenie kontraktu to 22 lipca, jego wartość to 528,9 mln zł brutto.

Dolny Śląsk, budowa drogi ekspresowej S5 Dolny Śląsk, budowa drogi ekspresowej S5 Fot. Kornelia Głowacka-Wolf/ Agencja Gazeta

Z Wrocławia do Poznania

W tym roku według planów GDDKiA do ruchu zostaną oddane nowe odcinki drogi ekspresowej S5 między Poznaniem a Wrocławiem.

Fragment Korzeńsko - Wrocław (A8, węzeł Widawa) - jego budowa została podzielona na trzy etapy:

I. Korzeńsko bez węzła - Krościna bez węzła (14,94 km) - oddanie według opisu projektu planowane jest na 30 października, wartość kontraktu to 576,255 mln zł brutto.

II. Węzeł Krościna - Trzebnica bez węzła (13,80 km) - plany zakładają oddanie do ruchu 12 grudnia, wartość kontraktu to 310,48 mln zł brutto.

III. Węzeł Trzebnica - węzeł Widawa (19,29 km) - planowo ma być oddany 10 grudnia, wartość kontraktu to 597,6 mln zł brutto.

Także w tym roku według planów mamy przejechać odcinkiem trasy S5 Poznań (A2, węzeł Głuchowo) - Wronczyn (15,88 km). Jak podaje GDDKiA, umowny termin zakończenia budowy to listopad. Wartość kontraktu to 529 mln zł brutto.

Budowana jest także trasa S5 na północny-wschód od Poznania - według planów, w lipcu ma zostać oddany odcinek Mielno z węzłem - Gniezno (18,33 km). Wartość kontraktu to 476,36 mln zł.

Budowa drogi S51 Olsztynek - Olsztyn Budowa drogi S51 Olsztynek - Olsztyn Fot. Przemysław Skrzydło / Agencja Gazeta

Ekspresówką do Olsztyna

Tworzona droga S51 łączy się w Olsztynku z 'siódemką' prowadzącą z Warszawy nad morze. Droga nr 51 prowadzi dalej przez województwo warmińsko-mazurskie do granicy państwa. Wśród celów projektu budowy drogi ekspresowej 51 z Olsztyna do Olsztynka wymieniono m.in. oddzielenie ruchu tranzytowego od lokalnego i 'wzrost mobilności osób i towarów w ramach wymiany międzyregionalnej oraz poza granice województwa warmińsko - mazurskiego jak również poza granice państwa'.

Projekt podzielono na dwa zadania. Jedno z nich ma być zrealizowane do 12 grudnia tego roku. Chodzi o odcinek Olsztyn Południe - Olsztynek (13,34 km). Wartość kontraktu na jego budowę to 394,87 mln zł brutto. Całkowita wartość projektu to 1,569 mld zł, a maksymalna kwota dofinansowania z UE to 867,306 mln zł.

Plac budowy drogi S19 Sokołów - Stobierna Plac budowy drogi S19 Sokołów - Stobierna Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta

Połączenie Lublina z Rzeszowem - S19

Do końca grudnia powinny zostać oddane do użytku dwa budowane w ramach jednego projektu fragmenty drogi ekspresowej S19. Pierwszy odcinek Sokołów Małopolski Północ - Stobierna (12,5 km), drugi to część powstającej obwodnicy Rzeszowa - Świlcza (bez węzła) - Rzeszów Południe z węzłem (6,31 km). Całkowity koszt tego projektu to 848,41 mln zł brutto.

Mapa budowanej drogi S3 odcinek Sulechów - Nowa Sól Mapa budowanej drogi S3 odcinek Sulechów - Nowa Sól / Źródło: GDDKiA

Fragment S3 do Zielonej Góry

Odcinek S3 Sulechów - węzeł Zielona Góra Północ (13,39 km) to jeden z trzech etapów budowy drogi ekspresowej od Sulechowa do Nowej Soli i jedyny, który ma zostać oddany w tym roku - według planów w drugiej połowie 2017 roku (z wyjątkiem mostu na Odrze, który oddany zostanie w połowie roku 2019). Wartość kontraktu to 299 mln zł. Droga ekspresowa S3 docelowo ma połączyć porty morskie w Świnoujściu i Szczecinie z granicą z Czechami.