Przedstawicieli tych zawodów szanujemy najmniej. Oto 10 profesji, o których Polacy nie mają najlepszego zdania

Po 10 latach od ostatniego badania CBOS postanowił sprawdzić, jak postrzegamy uczciwość i rzetelność osób wykonujących poszczególne zawody i funkcje. Badani przyznawali im punkty, gdzie 1 oznacza "bardzo nisko", a 5 "bardzo wysoko". Oto 10 profesji, których przedstawiciele cieszą się najmniejszym społecznym zaufaniem.

* "Badanie Społeczne oceny uczciwości i rzetelności zawodowej" przeprowadzono w lutym 2016 r. na reprezentatywnej grupie 1000 osób.
 fot. Willyam Bradberry / shutterstock.com

10. Najmniej szanowane zawody w Polsce - kadra kierownicza

Po 10 latach od ostatniego badania CBOS postanowił sprawdzić, jak postrzegamy uczciwość i rzetelność osób wykonujących poszczególne zawody i funkcje. Badani przyznawali im punkty, gdzie 1 oznacza "bardzo nisko", a 5 "bardzo wysoko".

Oto 10 profesji, których przedstawiciele cieszą się najmniejszym społecznym zaufaniem.

Z wynikiem 2,88 pkt stawkę otwierają dyrektorzy i kierownicy. To grupa, która nie cieszy się uznaniem Polaków od lat. Dekadę temu badani przyznali im niewiele więcej, bo 2,92 pkt.

W sądzie - zdjęcie ilustracyjne W sądzie - zdjęcie ilustracyjne Fot. Łukasz Giza

9. Najmniej szanowane zawody w Polsce - sędziowie

Sędziowie zgromadzili 2,85 pkt. Niewiele, ale i tak więcej niż podczas ostatniego badania, kiedy osiągnęli wynik 2,76 pkt.

Z badań wynika, że nasza niechęć do sędziów odzwierciedla nastroje, jakie towarzyszą odbiorowi całego wymiaru sprawiedliwości. Po prostu średnio mu ufamy.

 Fot. 123RF

8. Najmniej szanowane zawody w Polsce - duchowni/księża

Przedstawiciele duchowieństwa dostali 2,83 pkt. Dekadę temu mieliśmy na ich temat nieco lepsze zdanie. Wtedy otrzymali 3,20 pkt.

7. Najmniej szanowane zawody w Polsce - agenci ubezpieczeniowi

Na siódmym miejscu najmniej szanowanych zawodów z wynikiem 2,74 pkt znaleźli się agenci ubezpieczeniowi.Musi być im coraz ciężej, bo kilka lat temu dostali od badanych notę na poziomie 3,02 pkt.

To jedna z grup zawodowych, które straciły najwięcej w oczach Polaków.

Zdjęcie z projektu Unseen London - fot. Peter Dazeley Zdjęcie z projektu Unseen London - fot. Peter Dazeley Peter Dazeley

6. Najmniej szanowane zawody w Polsce - finansiści/bankierzy

Ostatni kryzys gospodarczy znacząco wpłynął na postrzeganie finansistów i bankierów. Jeszcze 11 lat temu zostali ocenieni na 3,24 pkt. Najnowsza spadła do 2,71 pkt.

GPW w Warszawie GPW w Warszawie Fot. Krzysztof Miller / AG

5. Najmniej szanowane zawody w Polsce - maklerzy giełdowi

Maklerzy, podobnie do finansistów i bankierów, zebrali cięgi za problemy gospodarcze. Społeczeństwo wystawiło im ocenę w postaci 2,69 pkt. Ostatnim razem dostali 3,26 pkt, co oznacza spadek o 0,57 pkt, największy w całym badaniu.

 Fot. Filip Klimaszewski / Agencja Gazeta

4. Najmniej szanowane zawody w Polsce - związkowcy

Działacze związkowi od lat mają problem z ociepleniem swojego wizerunku. Z wynikiem na poziomie 2,64 pkt uplasowali się na czwartym miejscu. A jeszcze dekadę temu dawaliśmy im 2,94 pkt.

Urzędnicy fiskusa mają kontrolować zakładających jednoosobowe firmy Urzędnicy fiskusa mają kontrolować zakładających jednoosobowe firmy AndreyPopov / Getty Images/iStockphoto8BIM8BIM+

3. Najmniej szanowane zawody w Polsce - urzędnicy państwowi wyższego szczebla

Podium otwierają wysoko postawieni urzędnicy państwowi. Wynik? Zaledwie 2,61 pkt. Ostatnim razem nie było lepiej. Wtedy uzbierali tylko 2,72 pkt.

2. Najmniej szanowane zawody w Polsce - posłowie

Drugie, niechlubne miejsce należy do posłów. Badani ocenili ich na 2,23 pkt. Czy kiedykolwiek było lepiej? Nieznacznie. Dekadę temu dostali porównywalnie niską notę na poziomie 2,40 pkt.

 Fot. STEFAN MASZEWSKI

1. Najmniej szanowane zawody w Polsce - politycy

Patrząc na wyniki badania z 2006 r. nasuwa się jeden wniosek - polityków nie lubimy od zawsze. Niezależnie od tego kto aktualnie jest u władzy. W poprzednim badaniu z wynikiem 2,38 pkt również zajęli pierwsze miejsce. Tym razem jest jeszcze gorzej. Ostatnie słowo to 2,12 pkt.