Ranking 100 najbogatszych Polaków tygodnika "Wprost". Kto w Polsce ma najwięcej pieniędzy? W zestawieniu jest jedno zaskoczenie

W najnowszym rankingu "Wprost" najbogatsi są coraz bogatsi. 100 Polaków ma majątek o wartości 137,2 mld złotych, o blisko 20 proc. więcej niż rok wcześniej. Pierwsza dziesiątka zebrała łącznie prawie połowę (44 proc.) - 61,15 mld zł. Oto oni.
Ranking 100 najbogatszych Polaków 'Wprost' Ranking 100 najbogatszych Polaków 'Wprost' Fot. Agencja Gazeta

Ranking 100 najbogatszych Polaków tygodnika "Wprost". Kto w Polsce ma najwięcej pieniędzy? W zestawieniu jest jedno zaskoczenie

najnowszego rankingu "Wprost" wynika, że najbogatsi są coraz bogatsi. 100 Polaków ma majątek o wartości 137,2 mld złotych, o blisko 20 proc. więcej niż rok wcześniej. Pierwsza dziesiątka zebrała łącznie prawie połowę (44 proc.) - 61,15 mld zł.

Miejsce 10. Bogusław Cupiał - 2,9 mld zł

10.05.2008 KRAKOW , ZAKONCZENIE SEZONU 2007/2008 , MISTRZEM ZOSTALA WISLA KRAKOW , FETA PO MECZU , TRYBUNA HONOROWA , OD LEWEJ JAN KRZYSZTOF BIELECKI I WLASCICIEL TELEFONIKI BOGUSLAW CUPIAL  FOT. KRZYSZTOF KAROLCZYK / AGENCJA GAZETAFot. Krzysztof Karolczyk/AG

W ubiegłorocznej edycji rankingu "Wprost" Bogusław Cupiał nie trafił do pierwszej dziesiątki najbogatszych. W tym udało się to dlatego, że jego firma poprawiła swoją sytuację finansową.

Biznesmen nie pojawia się często w mediach, więc jego nazwisko niektórym może niewiele mówić. Tymczasem jest właścicielem jednej z największych w Europie firm produkujących kable. Grupa Tele-Fonika ma sześć zakładów produkcyjnych (cztery w Polsce oraz po jednym w Serbii i na Ukrainie). Sprzedaje kable i przewody miedziane, aluminiowe oraz światłowodowe do odbiorców w ponad 80 krajach, z istotnych dla gospodarki branż, jak telekomunikacyjna, energetyczna czy wydobywcza.

Antoni Ptak (fot. Małgorzata Kujawka/AG) Antoni Ptak (fot. Małgorzata Kujawka/AG) Antoni Ptak (fot. Małgorzata Kujawka/AG)

Ranking najbogatszych Polaków. Miejsce 9. Antoni Ptak - 3 mld zł

Na dziewiątym miejscu pojawia się nazwisko, które wielu jest doskonale znane. Centrum handlowe Ptak Fashion City pod Łodzią jest największym takim miejscem w Europie Środkowej. Działa od 1993 roku, łączy sprzedaż hurtową i detaliczną, jeśli kupujecie ubrania w małym sklepie czy butiku, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że pochodzą one właśnie z Ptak Fashion City. Centrum prowadzi też detaliczną sprzedaż odzieży.

Antoni Ptak jest także właścicielem Ptak Warsaw Expo, centrum targowo-konferencyjnego w podwarszawskim Nadarzynie, firma chwali się, że jest ono największym tego typu centrum w Europie Środkowej. Antoni Ptak w przeszłości działał w świecie sportu, był sponsorem klubów piłkarskich Lechia Gdańsk, ŁKS Łódź i Pogoń Szczecin.

W ubiegłym roku w rankingu "Wprost" Antoni Ptak znalazł się na szóstym miejscu.

Leszek Czarnecki Leszek Czarnecki Fot. Łukasz Giza / Agencja Gazeta

Ranking najbogatszych Polaków. Miejsce 8. Leszek Czarnecki - 3,3 mld zł

Leszek Czarnecki to jeden z głównych graczy na polskim rynku bankowym. Jest właścicielem notowanych na GPW w Warszawie spółek Getin Holding, Getin Noble Bank, Idea Bank i Open Finance.

Należy do niego także deweloper LC Corp, który buduje mieszkania w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku i Łodzi, zajmuje się też nieruchomościami komercyjnymi (Sky Tower we Wrocławiu, Wola Center obok Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie).

Rok temu Leszek Czarnecki był na piątym miejscu zestawienia najbogatszych według "Wprost".

Piotr Szulczewski Piotr Szulczewski mat. prasowe

Ranking najbogatszych Polaków. Miejsce 7. Piotr Szulczewski - 3,4 mld zł

To chyba jedno z większych zaskoczeń tego rankingu. Piotr Szulczewski pracował w Google, Yahoo i Facebooku, a potem razem z kolegą Danny Zhangiem zbudował własny biznes. Stworzył Wish, aplikację i platformę zakupową w internecie. Piotr Szulczewski to debiutant na listach najbogatszych, w ubiegłym roku pojawił się w rankingu "Wprost" 40 najbogatszych Polaków przed czterdziestką.

Ranking najbogatszych Polaków. Miejsce 6. Elżbieta i Bogdan Kaczmarkowie - 3,55 mld zł

To najbardziej tajemnicza para miliarderów w zestawieniu. Są właścicielami dwóch dużych firm z branży meblarskiej. Correct - K produkuje materace, COM40 meble tapicerowane, ma także spółkę i fabrykę na terenie Stanów Zjednoczonych. Jak podaje "Wprost", najważniejszym odbiorcą tych firm jest IKEA.

Jerzy Starak Jerzy Starak fot. YouTube / capital24tv

Ranking najbogatszych Polaków. Miejsce 5. Jerzy Starak - 4,2 mld zł

To biznesmen działający w branży farmaceutycznej. Posiada udziały w Polpharmie, która (jak sama podaje) znajduje się wśród 20 największych firm produkujących leki generyczne na świecie. Polpharma ma siedem zakładów produkcyjnych w Polsce, Rosji i Kazachstanie, a także ośrodki badań i rozwoju. Produkuje leki na receptę i dostępne bez recepty, suplementy diety i kosmetyki. W 2012 roku w wyniku prywatyzacji Polpharma przejęła warszawską Polfę.

W ubiegłorocznej edycji rankingu "Wprost" Jerzy Starak był na siódmym miejscu.

Dariusz Miłek Dariusz Miłek (Fot. Maciej Swierczynski AG)

Ranking najbogatszych Polaków. Miejsce 4. Dariusz Miłek - 5,5 mld zł

Jego firma jest doskonale znana Polakom - to CCC, jak sama podaje największa spółka obuwnicza w Europie Środkowej i największy producent obuwia w Europie. Ma sklepy w 17 krajach, poza Polską to m.in. Czechy, Węgry, Niemcy, Rosja, Litwa, Ukraina i Kazachstan (część z nich to salony franczyzowe). Dariusz Miłek regularnie gości na różnych listach najbogatszych Polaków, w ubiegłorocznym zestawieniu "Wprost" był, podobnie jak w tym roku, na czwartym miejscu.

mat prasowe 'Grube ryby' mat prasowe 'Grube ryby' Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta

Ranking najbogatszych Polaków. Miejsce 3. Michał Sołowow - 8,3 mld zł

Podium otwiera, podobnie jak w zeszłym roku, przedsiębiorca, niegdyś znany inwestor giełdowy i wciąż zapalony kierowca rajdowy. Michał Sołowow kontroluje spółkę Synthos, jednego z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Synthos ma zakłady w Oświęcimiu, Nowej Sarzynie i Woli Krzysztoporskiej, a także w czeskich Kralupach, francuskich Ribécourt i Wingles oraz w Bredzie w Holandii. Michał Sołowow miał kiedyś więcej spółek na giełdzie, ale wycofał z niej Barlinek i Rovese (dawny Cersanit), a udziały w Echo Investment sprzedał.

Zygmunt Solorz-Żak Zygmunt Solorz-Żak TOMASZ STACZAK/Agencja Gazeta

Ranking najbogatszych Polaków. Miejsce 2. Zygmunt Solorz-Żak - 11,5 mld zł

Na drugim miejscu podium znów gości Zygmunt Solorz-Żak, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. To znany przedsiębiorca głównie z branży medialnej, właściciel pośrednio lub bezpośrednio Cyfrowego Polsatu, Telewizji Polsat, Polkomtela i Plus Banku. Solorz ma swoim portfelu także Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin.

Dominika i Sebastian Kulczykowie Dominika i Sebastian Kulczykowie Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta, Piotr Skórnicki/Agencja Gazeta

Ranking najbogatszych Polaków. Miejsce 1. Dominika i Sebastian Kulczykowie - 15,5 mld zł

Pierwsze miejsce należy, tak jak przed rokiem, do rodzeństwa Kulczyków. Dominika i Sebastian odziedziczyli majątek po zmarłym ojcu i wspólnie nim zarządzają, więc w zestawieniu występują razem. Kulczyk Investments działa w różnych branżach, m.in. chemicznej (Ciech) i infrastrukturze (Autostrada Wielkopolska). Niedawno grupa sprzedała udziały w koncernie piwowarskim SABMiller.