W czerwcu Polacy zarejestrowali ponad 40 tys. samochodów. Ogromna część z nich to auta jednego, niemieckiego koncernu [RANKING]

Czerwiec, pierwszy letni miesiąc przyniósł wzrost liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w kraju. Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego wyliczył, że przez 30 dni mienionego miesiąca zgłoszonych zostało 41 761 aut, a więc o 5,1 proc. więcej niż w maju. Prawie trzy razy więcej samochodów kupiły firmy (30 197), niż osoby prywatne (11 564). W rankingu jest kilka zaskoczeń, nie tylko pod koniec pierwszej dziesiątki, ale także na najwyższym stopniu podium. 3 z 5 najchętniej wybieranych aut to produkty jednego, niemieckiego koncernu.
Targi Motor Show 2017 - Fiat Tipo Targi Motor Show 2017 - Fiat Tipo Fot. Piotr Skornicki / Agencja Wyborcza.pl

Miejsce 10. Fiat Tipo

Można powiedzieć, że Fiat Tipo to zupełnie nowy model na rynku. Niewielkie auto segmentu C zadebiutowało zaledwie 2 lata temu, a przez ostatnie miesiące mocno pnie się na topowe miejsca. Auto może niedługo zagrozić czołówce zestawienia, bo w czerwcu było 10. najchętniej wybieranym samochodem przez Polaków, a miesiąc wcześniej zajmowało nawet lokatę 6.

Jeszcze w czerwcu zeszłego roku Tipo praktycznie nie istniało na polskim rynku. Sprzedało się wówczas tylko 169 egzemplarzy, czyli o 666 mniej niż w minionym miesiącu. Taka różnica oznacza ogromny skok aż o 394,1 proc. i 51 pozycji w zestawieniu.

Fiat Tipo został także Samochodem Roku 2016 Czytelników Moto.pl.

Dacia Duster w Paryżu 2014 r. Dacia Duster w Paryżu 2014 r. fot. Thesupermat / Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Miejsce 9. Dacia Duster

Dacia Duster pojawia się w zestawieniu top 10 nie po raz pierwszy. Po niedługiej przerwie w pierwszej dziesiątce zmieściła się w kwietniu (7. lokata), a w maju była na 9. pozycji, podobnie zresztą jak teraz.

Niestety ten model rumuńskiej marki stracił względem zeszłego roku o ponad 10 proc. W minionym miesiącu Polacy rejestrowali go 891 razy, co odpowiada udziałowi na poziomie 2,1 proc. wszystkich rejestracji.

Duster częściej wybierają klienci indywidualni. Odnotowano 368 razy rejestracji, co pozwoliło na zajęcie 5. pozycji. Na działalność zarejestrowano w czerwcu 523 Dustery, co zapewniło 10. miejsce wśród aut dla firm.

W zestawieniu aut prywatnych na 7. pozycji jest jeszcze jeden model rumuńskiej marki. Sandero, bo o nim mowa - podobnie jak Duster - również nie jest lubiany przez firmy.

Ford Focus 2014 w Paryżu Ford Focus 2014 w Paryżu fot. Thesupermat / Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Miejsce 8. Ford Focus

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda z Fordem Focusem. Ten model przez ostatnie miesiące był wybierany niemal wyłącznie przez firmy. Na rynku samochodów kupowanych przez osoby indywidualne praktycznie nie istniał.

Nie inaczej było w czerwcu. Zarejestrowano wtedy 917 Focusów (spadek o 22,6 proc. rok do roku), co pozwoliło na zajęcie 8. miejsca. Aż 764 z nich ma służyć jako samochód służbowy (miejsce 6.). Prywatnie to amerykańskie auto wybierano zaledwie 153 razy, co nie pozwoliło mu nawet załapać się do pierwszej dwudziestki samochodów najchętniej kupowanych przez klientów indywidualnych.

Toyota Yaris 1.33 Prestige Toyota Yaris 1.33 Prestige Toyota Yaris | Pierwsza jazda | Maksymalistyczne zmiany

Miejsce 7. Toyota Yaris

Kolejną 7. pozycję rankingu zajmuje Toyota Yaris. To auto zazwyczaj okupuje miejsca po środku zestawienia top 10. Tym razem jest nieco dalej, bo na 7. miejscu.

Sprzedaż Yaris spadła o prawie 17 proc. względem analogicznego miesiąca roku poprzedniego zatrzymując się na 968 egzemplarzach. W przeciwieństwie do Focusa jedynie niewielką część z nich zarejestrowały firmy (469 sztuk, 14. miejsce).

Zdecydowanie chętniej auto było wybierane przez zwykłych klientów, bo aż 499 razy (pamiętajmy, że firmy rejestrują ogółem znacznie więcej aut niż osoby prywatne). To pozwoliło modelowi Yaris zająć 1. miejsce w zestawieniu samochodów na użytek prywatny.

Nissan Qashqai w salonie samochodowym Nissan Qashqai w salonie samochodowym Fot. Pawel Malecki / Agencja Wyborcza.pl

Miejsce 6. Nissan Qashqai

Nissan Qashqai ostatni raz w top 10 był w marcu, kiedy zajął 8. miejsce. W czerwcu poszło mu jednak znacznie lepiej, dzięki czemu 6. pozycja przypadła właśnie temu kompaktowemu crossoverowi.

W sumie zarejestrowano go 977 razy, o 13,5 proc. więcej niż rok temu (skok o 3 pozycje) i aż o 67 proc. więcej niż w maju (skok o 8 miejsc). 244 samochody z tej sumy zostały przeznaczone na użytek prywatny (2,1 proc. ogółu, 8. miejsce), a 733 egzemplarze będzie służyło jako auto firmowe (2,4 proc. ogółu, 7. pozycja).

Widać więc wyraźnie, że w przypadku Nissana Qashqai'a nie ma aż tak dużych różnic preferencji pomiędzy klientami indywidualnymi, a firmami. Przez obie grupy samochód ten jest wybierany niemal jednakowo chętnie.

Volkswagen Golf po faceliftingu Volkswagen Golf po faceliftingu Fot. Volkswagen

Miejsce 5. Volkswagen Golf

Wysoko, bo na 5. miejscu uplasował się Golf. Jedno z kilku aut kompaktowych niemieckiego koncernu Volkswagen AG niemal od początku swojego istnienia jest prawdziwym bestsellerem.

Zaprezentowany w 1974 roku samochód doczekał się już 7 generacji i kilku innych odmian, jak Golf Sportsvan. W czerwcu zarejestrowano ogółem 1 006 egzemplarzy Volkswagena Golfa. Firmy wybrały ten model 828 razy (5. miejsce), a klienci indywidualni tylko 178 razy (17. miejsce).

Golf od wielu lat sprzedaje się znakomicie na całym świecie. To trzecie najchętniej wybierane auto w całej historii motoryzacji. Rozeszło się łącznie w prawie 30 mln egzemplarzy.

Nie mniejszą furorę robi także nad Wisłą. Praktycznie nie schodzi z czołówki rankingu najczęściej rejestrowanych aut w Polsce, a w marcu stał na samym szczycie tego zestawienia.

Renault Clio R.S. Renault Clio R.S. Fot. Renault

Miejsce 4. Renault Clio

Miejsce 4. zajął francuski samochód z segmentu B. W czerwcu w całej Polsce zarejestrowano łącznie 1 106 egzemplarzy tego auta. To aż o 32,9 proc. niż w maju, co zapewniło skok o 6 pozycji.

Niesamowite wrażanie robi za to wzrost jaki Clio zanotowało w stosunku do czerwca 2016 roku. W minionym miesiącu zostało bowiem zarejestrowane aż o 109,1 proc. więcej egzemplarzy francuskiego auta, co pozwoliło przeskoczyć 13 miejsc w rankingu.

Francuzi zawdzięczają taki skok wyłącznie dzięki firmom. Wybrały one Clio aż 945 razy, co stanowi wzrost o 43,6 proc. miesiąc do miesiąca i aż o 276,5 proc. rok do roku. Clio - po przeskoczeniu względem czerwca 2016 - 23 pozycji znalazło się teraz na najniższym stopniu podium aut firmowych.

Klienci indywidualni Renault Clio zdecydowanie nie lubią. Po sporym, ponad 40 proc. spadku względem analogicznego okresu minionego roku francuskie auto znalazło się na 20. pozycji wśród aut na użytek prywatny (161 egzemplarzy).

Opel Astra 1.6 CDTI ecoFLEX Edition (K) Opel Astra 1.6 CDTI ecoFLEX Edition (K) fot. M 93 / Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Germany

Miejsce 3. Opel Astra

Opel Astra zazwyczaj nie opuszcza podium comiesięcznego rankingu najczęściej rejestrowanych samochodów. Tak samo było też w czerwcu. Model ten zanotował spadek o jedną pozycję, jednak dalej utrzymał się na podium, zajmując najniższy jego stopień.

To m.in. efekt niewielkiej obniżki liczby rejestracji względem maja (o 2,7 proc., 1 392 egzemplarzy). Astrę dość często kupują zarówno firmy, jak i osoby prywatne. Te drugie zdecydowały się na nie 456 razy, a więc o 1,5 proc. mniej niż miesiąc wcześniej. To pozwoliło jednak zachować dobrą, drugą pozycję samochodów wybieranych na użytek indywidualny.

Firmy postawiły na Astrę 936 razy, a więc o 3,3 proc. mniej niż miesiąc wcześniej. Tym samym produkt Opla zanotował spadek o jedną pozycję i zatrzymał się tuż za podium aut służbowych.

Astra jest także najczęściej wystawianym na sprzedaż samochodem używanym. Jak wynika z raportów AAA Auto, ten produkt Opla już od dawna nie wypada z czołówki najchętniej odsprzedawanych samochodów.

Skoda Fabia najnowszej generacji Skoda Fabia najnowszej generacji fot. TuRbO_J from Adelaide, Australia / Creative Commons Attribution 2.0 Generic

Miejsce 2. Skoda Fabia

Podczas gdy inne modele co miesiąc znajdują się w na różnych pozycjach zestawienia, Fabia na bardzo długi okres utkwiła na trzeciej lokacie. Dopiero w czerwcu, dzięki niewielkiemu wzrostowi sprzedaży o 5 proc. (i spadkowi Astry) pojawiła się na drugiej pozycji.

W minionym miesiącu Polacy zarejestrowali 1 463 egzemplarze Fabii, a więc 3,5 proc. wszystkich samochodów. Klienci indywidualni sięgnęli po to auto 394 razy, co pozwoliło na zajęcie 4. miejsca wśród aut na użytek prywatny. Firmy wybrały je za to 1069 razy (2. lokata).

Skoda Octavia 2017 Skoda Octavia 2017 fot. Skoda

Miejsce 1. Skoda Octavia

Skoda Octavia po dwumiesięcznej przerwie (kiedy była na 2. miejscu) wróciła w maju na prowadzenie. W czerwcu jej pozycja nie uległa zmianie, ponieważ czeska marka sprzedała aż 1 996 egzemplarzy swojego auta klasy kompaktowej. To o 533 zarejestrowane sztuki więcej niż w przypadku drugiej Skody Fabii.

Warto wspomnieć, że sprzedaż Octavii w czerwcu wyraźnie się podniosła. To o 24,7 proc. więcej niż maju 2017 i 28,4 więcej niż w czerwcu 2016. Samochód ostatnio także bardzo się zmienił. Producent zdecydował się na dwuczęściowe reflektory, które nie każdemu mogą się podobać.

Samochód znacznie częściej wybierają firmy, gdzie Octavia ma jeszcze większą przewagę na Fabią. Na działalność Octavię wybrano w czerwcu 1 681 razy (1. miejsce, 5,6 proc. wszystkich modeli). Klienci indywidualni zdecydowali się na nią tylko 315 razy (6. miejsce).

Czeska Skoda jest także liderem marek wybieranych w Polsce najczęściej. Sprzedała w czerwcu łącznie 5 669 samochodów zgarniając 13,5 proc. rynku. Druga Toyota sprzedała o ponad 2 tys. aut mniej.

Warto także przypomnieć, że czeska marka jest częścią ogromnego niemieckiego koncernu Volkswagen AG, który pod marką Volkswagen sprzedał w czerwcu 3 471 egzemplarzy (3. miejsce). W pierwszej dwudziestce są jeszcze dwie inne marki grupy - Audi (1 221 sztuk) i Seat (939 sztuk). Po zsumowaniu otrzymujemy więc wynik 11 300 samochodów (ponad 1/4 całości) tylko od czterech marek Volkswagena AG.

Więcej o: