W tych krajach żyje najwięcej ludzi. Możecie być zaskoczeni

W tym rankingu dwa najludniejsze państwa zupełnie dystansują wszystkie pozostałe i łącznie stanowią więcej niż 1/3 populacji globu. Suma mieszkańców wszystkich 10 krajów tego zestawienia wynosi aż 4,3 mld osób, a więc znacznie przekracza połowę wszystkich ludzi na Ziemi. W których krajach mieszkańców jest najwięcej?
Gold Cup Mexico Honduras Soccer Gold Cup Mexico Honduras Soccer fot. AP Photo/Matt York

Miejsce 10. Meksyk

Na 10. miejscu zestawienia znalazł się Meksyk. Północnoamerykański kraj o powierzchni prawie 2 mln km kw. (dla porównania Polska - ok. 312,7 tys. km kw.) zamieszkuje obecnie 127,54 mln ludzi. Gęstość zaludnienia wynosi więc nieco ponad 60 os./km kw. (dla porównania Polska - 123 os./km kw.).

Meksyk ma PKB (wg. Międzynarodowego Funduszu Walutowego za 2016 rok) na poziomie 1,05 bln dolarów amerykańskich (miejsce 15.), a peso meksykańskie jest obecnie trzecią najmocniejszą walutą świata, zaraz po PLN i CZK. PKB per capita Meksyku nie wygląda już tak dobrze i wynosi 8 555 dolarów.

Russia Paratroopers Day Russia Paratroopers Day fot. AP Photo/Alexander Zemlianichenko

Miejsce 9. Rosja

Na kolejnym miejscu znalazło się największe państwo świata. Mowa oczywiście o Rosji. Jego terytorium jest dziś zauważalnie mniejsze niż za czasów Związku Radzieckiego, jednak w dalszym ciągu zdecydowanie wyprzedza wszystkie inne kraje. Rosja ma bowiem powierzchnię ponad 17 mln km kw. O 3 mln km kw. więcej niż Antarktyda i o ponad 7 mln km kw. więcej od drugiego największego państwa - Kanady.

Liczba mieszkańców Rosji nie jest już jednak tak imponująca. Wynosi "zaledwie" 144,34 mln osób, co pozwoliło zająć 9. miejsce. Jak łatwo wyliczyć Rosja ma bardzo małą gęstość zaludnienia - 8,5 os./km kw. Nie imponuje także PKB tego kraju - wynosi 1,28 bln dolarów. PKB per capita wynosi z kolei 8 929 dolarów.

Dzieci w Bangladeszu uczące się pływać Dzieci w Bangladeszu uczące się pływać fot. AP Photo/A.M. Ahad

Miejsce 8. Bangladesz

Na miejscu 8. znalazł się Bangladesz. Niewielkie azjatyckie państwo o powierzchni zaledwie 144 tys. km kw. graniczące z Indiami i Birmą zamieszkuje aż 162,95 mln osób. Nietrudno więc zgadnąć, że gęstość zaludnienia w kraju jest ogromna i wynosi ponad 1 130 os/km kw.

PKB Bangladeszu w 2016 roku wyniosło 227,9 mld dolarów, a PKB per capita 1 411 dolarów.

Makoko w Nigerii Makoko w Nigerii fot. AP Photo/Sunday Alamba

Miejsce 7. Nigeria

Afrykańskie państwo leżące nad Zatoką Gwinejską jest najludniejszym krajem kontynentu i 7. na świecie. Ma powierzchnię 923,8 tys. km kw. i zamieszkuje je 185,99 mln osób. Gęstość zaludnienia wynosi więc ponad 201 os./km kw.

Nigeria jest także trzecim krajem z największą liczbą urodzeń w 2015 roku (ponad 7 mln). PKB Nigerii wynosiło w 2016 roku 405,95 mld dolarów, co dało 27. miejsce w rankingu Międzynarodowego Funduszu Walutowego, 3 pozycje za Polską. PKB per capita najludniejszego kraju Afryki jest bardzo niskie i wynosi 2 211 dolarów, co dało dopiero 131. miejsce.

Nigeria znana jest z ogromnych złóż surowców naturalnych. Zależnie od źródeł, kraj ten może mieć nawet 10. największe złoża ropy naftowej na świecie. Bogactwo naturalne Nigerii nie jest jednak najlepiej wykorzystywane przez rząd, a wydobyciem zajmują się zachodnie firmy. W Nigerii dość często dochodzi także do skażenia środowiska, np. przez wycieki ropy.

Pakistan Pakistan fot. AP Photo/Anjum Naveed

Miejsce 6. Pakistan

Kolejne azjatyckie państwo w zestawieniu znalazło się na pozycji nr 6. Pakistan zajmuje powierzchnię mniejszą od Nigerii, 804 tys. km kw. Ma jednak nieco więcej mieszkańców - 193,2 mln.

PKB tego kraju wynosiło w 2016 roku 284,19 mld dolarów, a PKB per capita - 1 468 dolarów, czyli sporo mniej niż w Nigerii. Pakistan zanotował w 2015 roku jedną z największych liczb urodzin na świecie - prawie 5,5 mln (miejsce 4.).

Rio de Janeiro w Brazylii Rio de Janeiro w Brazylii fot. AP Photo/Felipe Dana

Miejsce 5. Brazylia

Piąty największy kraj świata jest na tej samej pozycji również jeśli chodzi o liczbę mieszkańców. 207,65 mln ludzi jest rozlokowanych na terytorium o powierzchni 8,52 mln km kw. Nietrudno zatem policzyć, że gęstość zaludnienia wynosi zaledwie 24 os./km kw.

PKB Brazylii w 2016 roku było równe prawie 1,8 bln dolarów, a PKB per capita - 8 727 dolarów. 

Indonezja Indonezja Binsar Bakkara (AP Photo/Binsar Bakkara)

Miejsce 4. Indonezja

Jeszcze większa liczba ludzi mieszka w znacznie mniejszej Indonezji. Na terytorium o powierzchni 1,9 mln km kw. żyje niespełna 261,12 mln mieszkańców (137,5 os./km kw.). Indonezja zajmuje też piąte miejsce w rankingu urodzeń w 2015 roku. Urodziło się wtedy aż 5 mln dzieci.

Indonezja jest także największym i najbardziej zaludnionym wyspiarskim krajem na świecie, położonym na ponad trzynastu tysiącach wysp między Azją i Australią. W granicach kraju leży także najbardziej zaludniona wyspa świata - Jawa. Mieszka na niej ok. 60 proc. populacji całego kraju.

Indonezja jest najsilniejszą gospodarką Azji Południowo-Wschodniej. Głównymi gałęziami jest przemysł i rolnictwo. PKB kraju w 2016 roku było równe 932,45 mld dolarów (miejsce 16.), a PKB per capita - 3 604 dolarów (miejsce 115.).

Donald Trump Donald Trump fot. AP Photo/Carolyn Kaster

Miejsce 3. Stany Zjednoczone

Nie mogło być inaczej. Trzecim krajem z największą liczbą mieszkańców są oczywiście Stany Zjednoczone. Populacja USA to obecnie aż 323,13 mln osób. Są rozlokowani na terytorium o powierzchni 9,37 mln km kw. Gęstość zaludnienia i tak jest jednak niewielka i wynosi 34,5 os. km kw.

Największy stan, Alaska ma powierzchnię ponad 1,7 mln km kw., a zamieszkuje go tylko 627 tys. osób (0,42 os./km kw.). Najbardziej zaludnionym stanem jest z kolei Kalifornia, gdzie mieszka prawie 40 mln osób. To także trzeci największy (po Alasce i Teksasie) i najbogatszy stan USA.

Gospodarczo Stany Zjednoczone są zdecydowanie najbardziej rozwiniętym krajem świata. PKB wynosi 18,57 bln dolarów, a na mieszkańca przypada aż 57 436 dolarów. W tym drugim zestawieniu króluje jednak niewielki Luksemburg (103 199 dolarów), a USA przypada miejsce 7.

India Deadly Heat India Deadly Heat fot. AP Photo/Rajanish Kakade

Miejsce 2. Indie

Z amerykańskim PKB zdecydowanie nie mogą mierzyć się Indie (2,26 bln dolarów). Zupełnie dystansują jednak USA pod względem liczby mieszkańców. Terytorium o powierzchni prawie 3,3 mln km kw. zamieszkuje ponad 1,32 mld osób. To o ponad miliard więcej niż w Stanach. Nie powinno dziwić zatem, że gęstość zaludnienia nie jest mała i wynosi ponad 400 os./km kw. 

Gospodarka Indii, która od pewnego czasu notuje bardzo dynamiczny wzrost, to przede wszystkim usługi. Kolejne dwie gałęzie to przemysł i rolnictwo, w którym w dalszym ciągu pracuje połowa siły roboczej kraju. PKB per capita jest jednak w Indiach bardzo niskie i wynosi 1 723 dolarów (142. miejsce na świecie).

China Military Museum China Military Museum fot. AP Photo/Andy Wong

Miejsce 1. Chiny

Pod względem liczby ludności z Indiami może równać się tylko jeden kraj na Ziemi. Mowa oczywiście o Chinach, które zamieszkuje prawie 1,38 mld mieszkańców. 

Chiny już niedługo mogą jednak stracić pozycję lidera. Znacznie więcej dzieci rodzi się bowiem w Indiach. W 2015 roku na świat przyszło tam aż 25,7 mln osób. To światowy rekord. W tym samym czasie w Chinach powitano "jedynie" 16,5 mln noworodków.

Chiny mają jednak zdecydowanie silniejszą gospodarkę (drugą na świecie) od swojego południowo-zachodniego sąsiada. Chiny są najzasobniejszym w surowce naturalne państwem na świecie. PKB wynosi tam ponad 11,22 bln dolarów (ponad dwukrotnie więcej od trzeciej Japonii). PKB per capita jest z kolei równe 8 113 dolarów.

Chiny mają powierzchnię równą 9,5 mln km kw. (nieco mniejszą od drugiej Kanady i minimalnie większą od USA). Gęstość zaludnienia wynosi więc 143,7 os./km kw. Jest więc tylko nieco większe niż w Polsce.