W lipcu niemal wszystkie auta z pierwszej dziesiątki zanotowały spadek liczby rejestracji w Polsce. Jedynie auta Toyoty sprzedają się lepiej niż miesiąc wcześniej. Na ostatnim miejscu zestawienia znalazło się jedno z nich.
Toyota Corolla, która bezsprzecznie jest najpopularniejszym modelem w historii motoryzacji, w ostatnich miesiącach w Polsce nie sprzedawała się rewelacyjnie. W lipcu zanotowała jednak wzrost o prawie 54 proc. względem zeszłego miesiąca i aż o ponad 220 proc. rok do roku. To pozwoliło umocnić jej się odpowiednio o 11 i 31 pozycji w rankingu.
Corollę najchętniej wybierają firmy. Zarejestrowano 572 egzemplarze, czym model zasłużył sobie na 7. miejsce wśród aut służbowych. Klienci indywidualni zdecydowali się na Corollę w lipcu tylko 122 razy.
Na 9. miejscu zestawienia znalazł się Fiat Tipo, które dość szybko pnie się w górę. Niewielkie auto segmentu C zadebiutowało zaledwie 2 lata temu, a już w zeszłym miesiącu znalazło się na 10 miejscu rankingu.
W lipcu na Tipo zdecydowano się 712 razy, o 337 proc. więcej niż w analogicznym okresie minionego roku i o 15 proc. mniej niż w czerwcu 2017 roku. Wiele pozostałych modeli straciło jednak jeszcze więcej, dzięki czemu Tipo udało się jedno miejsce wyżej.
Niewielkie auto Fiata bardzo chętnie wybierali klienci indywidualni. Zarejestrowali 339 samochodów, czyli Tipo zasłużyło sobie na 5. miejsce (spadek z 3.). Na użytek służbowy kupiono 373 samochodów (pozycja 16. ex aequo z Renault Clio).
Nieco więcej (741 sztuk) zarejestrowano Toyot Auris. Kolejny model japońskiego koncernu notuje wzrost sprzedaży względem poprzedniego miesiąca (o prawie 5 proc.) przeskakując 5 pozycji na miejsce 8.
Auris chętniej wybierają firmy (560 egzemplarzy, miejsce 9.) niż klienci indywidualni (181 sztuk, miejsce 15.).
Jedyny w zestawieniu model Forda traci względem czerwca dość sporo, bo 17,5 proc., co nie przeszkadza mu jednak w zajęciu 7. miejsca (o jedno wyżej). W lipcu zarejestrowano 757 egzemplarzy Focusa.
Podobnie jak w poprzednich miesiącach, za lwią część sprzedaży samochodu odpowiadają firmy. Na użyte służbowy zarejestrowano bowiem aż 675 sztuk (miejsce 5.), a na użytek prywatny jedynie 82 samochody.
Na miejscu 6. uplasowała się Dacia Duster, której w lipcu zarejestrowano 834 egzemplarze. To wzrost o niespełna 30 proc. rok do roku, jednak spadek o ponad 7 proc. względem poprzedniego miesiąca. Nie przeszkodziło to jednak modelowi Duster przeskoczyć z miejsca 9.
Dacie Duster wybierają klienci indywidualni (408 sztuk, miejsce 3.). Nieco rzadziej robią to firmy. Z przeznaczeniem służbowym zarejestrowano samochód 426 egzemplarzy (miejsce 12.).
Volkswagen Golf, który w marcu był liderem, od kilku miesięcy plasuje się niedaleko podium. Tym razem - podobnie jak w czerwcu - znalazł się na miejscu 5. W utrzymaniu tej pozycji nie przeszkodził mu nawet spadek o ponad 12 proc.
W lipcu rozeszło się 885 egzemplarzy Golfa. Za tai wynik odpowiadają głównie przedsiębiorcy, którzy na użytek służbowy zarejestrowali 688 sztuk samochodu (4. miejsce). Klienci prywatni odpowiadają za jedynie 197 egzemplarzy, czyli i tak o ponad 10 proc. więcej niż miesiąc wcześniej.
Toyota Yaris jest bezsprzecznie jednym z najpopularniejszych samochodów zarówno wśród przedsiębiorców, jak i osób indywidualnych. Ci pierwsi zarejestrowali 593 egzemplarze (wzrost o 26,4 proc.), co pozwoliło przeskoczyć 8 pozycji lądując na miejscu 6.
Na użytek prywatny zarejestrowano 437 samochodów, czyli o 12,4 proc. mniej niż miesiąc wcześniej. To sprawiło, że Yaris spadła z pierwszego miejsca najchętniej wybieranych samochodów na użytek prywatny na drugie. Łącznie w całej Polsce w lipcu zarejestrowano 1 030 egzemplarzy (wzrost o 6,4 proc.), co pozwoliło umocnić się o 3 pozycje.
Yaris to jeden z trzech modeli, który w lipcu zanotował wzrost względem czerwca. Pozostałe dwa, czyli Auris i Corolla to również samochody japońskiej Toyoty.
Ostatnie miejsce na podium okupuje Opel Astra. Model zanotował spadek o prawie 21 proc., co jednak nie przeszkodziło mu w utrzymani pozycji z czerwca. Łącznie zarejestrowano 1 105 egzemplarzy samochodu.
Podobnie jak w poprzednich miesiącach, Astra świetnie sprzedaje się zarówno wśród użytkowników indywidualnych, jak i firm. Ci pierwsi wybrali ją 391 razy (miejsce 4.). Przedsiębiorstwa zarejestrowały Astrę 714 razy (miejsce 3.).
Obecność Skody Fabii na miejscu 2. nie jest raczej zaskoczeniem. Modele należącej do Volkswagena czeskiej marki od dawno okupują podium zestawienia. Tym razem kupiono łącznie 1 454 sztuk tego niewielkiego samochodu od Skody.
Spośród wszystkich modeli w top 10 Fabia traci najmniej, bo tylko 1,2 proc. względem poprzedniego miesiąca. Pomijając oczywiście modele Toyoty, bo te, jako jedyne zyskały zwolenników.
Fabia jest bardzo popularnym wyborem zarówno wśród firm (1 005 egzemplarzy), jak i klientów indywidualnych (449 sztuk). W tych rankingach zajmuje odpowiednio 2. i 1. miejsce.
Na samym szczycie rankingu jest oczywiście Skoda Octavia. W tym przypadku również nie można mówić o zaskoczeniu, bo ten model praktycznie nie schodzi z czołowych miejsc zestawienia.
Model ten traci dość sporo, bo ponad 26 proc. (1 472 sztuk) względem czerwca. Tym samym niebezpiecznie zaczyna się zbliżać do niego Fabia, która zanotowała znacznie mniejsze straty.
Jak niemal co miesiąc, Octavia była ulubionych samochodem przedsiębiorców. Zarejestrowano 1 244 egzemplarzy tego modelu. Znacznie gorzej wypadła wśród klientów indywidualnych - 228 egzemplarzy i miejsce 8.
Wszystkich samochodów Skody zarejestrowano aż 4 670, co dało jej pierwsze miejsce w rankingu poszczególnych marek. Na drugim miejscu znalazła się Toyota (3 934), a na trzecim - Volkswagen (3 473), który - tak samo jak Skoda - należy do koncernu Volkswagen AG.