W lipcu Polacy kupili znacznie mniej aut. Zyskała jedynie Toyota

W lipcu Polacy zarejestrowali o ponad 12 proc. nowych samochodów mniej (36 831 sztuk) niż w czerwcu, podaje Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego. Od początku roku nad Wisłą przybyło aż 283 845 nowych samochodów osobowych, a więc o ponad 17 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Niemal wszystkie auta z pierwszej dziesiątki zanotowały spadek względem poprzedniego miesiąca. Do góry pięły się jedynie modele Toyoty.
Toyota Corolla (2015 r.) Toyota Corolla (2015 r.) fot. domena publiczna

Miejsce 10. Toyota Corolla

W lipcu niemal wszystkie auta z pierwszej dziesiątki zanotowały spadek liczby rejestracji w Polsce. Jedynie auta Toyoty sprzedają się lepiej niż miesiąc wcześniej. Na ostatnim miejscu zestawienia znalazło się jedno z nich.

Toyota Corolla, która bezsprzecznie jest najpopularniejszym modelem w historii motoryzacji, w ostatnich miesiącach w Polsce nie sprzedawała się rewelacyjnie. W lipcu zanotowała jednak wzrost o prawie 54 proc. względem zeszłego miesiąca i aż o ponad 220 proc. rok do roku. To pozwoliło umocnić jej się odpowiednio o 11 i 31 pozycji w rankingu.

Corollę najchętniej wybierają firmy. Zarejestrowano 572 egzemplarze, czym model zasłużył sobie na 7. miejsce wśród aut służbowych. Klienci indywidualni zdecydowali się na Corollę w lipcu tylko 122 razy.

Targi Motor Show 2017 - Fiat Tipo Targi Motor Show 2017 - Fiat Tipo Fot. Piotr Skornicki / Agencja Wyborcza.pl

Miejsce 9. Fiat Tipo

Na 9. miejscu zestawienia znalazł się Fiat Tipo, które dość szybko pnie się w górę. Niewielkie auto segmentu C zadebiutowało zaledwie 2 lata temu, a już w zeszłym miesiącu znalazło się na 10 miejscu rankingu.

W lipcu na Tipo zdecydowano się 712 razy, o 337 proc. więcej niż w analogicznym okresie minionego roku i o 15 proc. mniej niż w czerwcu 2017 roku. Wiele pozostałych modeli straciło jednak jeszcze więcej, dzięki czemu Tipo udało się jedno miejsce wyżej.

Niewielkie auto Fiata bardzo chętnie wybierali klienci indywidualni. Zarejestrowali 339 samochodów, czyli Tipo zasłużyło sobie na 5. miejsce (spadek z 3.). Na użytek służbowy kupiono 373 samochodów (pozycja 16. ex aequo z Renault Clio).

Miejsce 8 Miejsce 8 Toyota Auris

Miejsce 8. Toyota Auris

Nieco więcej (741 sztuk) zarejestrowano Toyot Auris. Kolejny model japońskiego koncernu notuje wzrost sprzedaży względem poprzedniego miesiąca (o prawie 5 proc.) przeskakując 5 pozycji na miejsce 8.

Auris chętniej wybierają firmy (560 egzemplarzy, miejsce 9.) niż klienci indywidualni (181 sztuk, miejsce 15.).

Ford Focus 1.0 Ecoboost (2014) Ford Focus 1.0 Ecoboost (2014) fot. Charlie from United Kingdom / Creative Commons Uznanie autorstwa 2.0

Miejsce 7. Ford Focus

Jedyny w zestawieniu model Forda traci względem czerwca dość sporo, bo 17,5 proc., co nie przeszkadza mu jednak w zajęciu 7. miejsca (o jedno wyżej). W lipcu zarejestrowano 757 egzemplarzy Focusa.

Podobnie jak w poprzednich miesiącach, za lwią część sprzedaży samochodu odpowiadają firmy. Na użyte służbowy zarejestrowano bowiem aż 675 sztuk (miejsce 5.), a na użytek prywatny jedynie 82 samochody.

Dacia Duster w Paryżu 2014 r. Dacia Duster w Paryżu 2014 r. fot. Thesupermat / Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Miejsce 6. Dacia Duster

Na miejscu 6. uplasowała się Dacia Duster, której w lipcu zarejestrowano 834 egzemplarze. To wzrost o niespełna 30 proc. rok do roku, jednak spadek o ponad 7 proc. względem poprzedniego miesiąca. Nie przeszkodziło to jednak modelowi Duster przeskoczyć z miejsca 9.

Dacie Duster wybierają klienci indywidualni (408 sztuk, miejsce 3.). Nieco rzadziej robią to firmy. Z przeznaczeniem służbowym zarejestrowano samochód 426 egzemplarzy (miejsce 12.).

Volkswagen Golf po faceliftingu Volkswagen Golf po faceliftingu Fot. Volkswagen

Miejsce 5. Volkswagen Golf

Volkswagen Golf, który w marcu był liderem, od kilku miesięcy plasuje się niedaleko podium. Tym razem - podobnie jak w czerwcu - znalazł się na miejscu 5. W utrzymaniu tej pozycji nie przeszkodził mu nawet spadek o ponad 12 proc.

W lipcu rozeszło się 885 egzemplarzy Golfa. Za tai wynik odpowiadają głównie przedsiębiorcy, którzy na użytek służbowy zarejestrowali 688 sztuk samochodu (4. miejsce). Klienci prywatni odpowiadają za jedynie 197 egzemplarzy, czyli i tak o ponad 10 proc. więcej niż miesiąc wcześniej. 

Toyota Yaris 1.33 Prestige Toyota Yaris 1.33 Prestige Toyota Yaris | Pierwsza jazda | Maksymalistyczne zmiany

Miejsce 4. Toyota Yaris

Toyota Yaris jest bezsprzecznie jednym z najpopularniejszych samochodów zarówno wśród przedsiębiorców, jak i osób indywidualnych. Ci pierwsi zarejestrowali 593 egzemplarze (wzrost o 26,4 proc.), co pozwoliło przeskoczyć 8 pozycji lądując na miejscu 6.

Na użytek prywatny zarejestrowano 437 samochodów, czyli o 12,4 proc. mniej niż miesiąc wcześniej. To sprawiło, że Yaris spadła z pierwszego miejsca najchętniej wybieranych samochodów na użytek prywatny na drugie. Łącznie w całej Polsce w lipcu zarejestrowano 1 030 egzemplarzy (wzrost o 6,4 proc.), co pozwoliło umocnić się o 3 pozycje.

Yaris to jeden z trzech modeli, który w lipcu zanotował wzrost względem czerwca. Pozostałe dwa, czyli Auris i Corolla to również samochody japońskiej Toyoty.

Opel Astra 1.6 CDTI ecoFLEX Edition (K) Opel Astra 1.6 CDTI ecoFLEX Edition (K) fot. M 93 / Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Germany

Miejsce 3. Opel Astra

Ostatnie miejsce na podium okupuje Opel Astra. Model zanotował spadek o prawie 21 proc., co jednak nie przeszkodziło mu w utrzymani pozycji z czerwca. Łącznie zarejestrowano 1 105 egzemplarzy samochodu.

Podobnie jak w poprzednich miesiącach, Astra świetnie sprzedaje się zarówno wśród użytkowników indywidualnych, jak i firm. Ci pierwsi wybrali ją 391 razy (miejsce 4.). Przedsiębiorstwa zarejestrowały Astrę 714 razy (miejsce 3.).

Skoda Fabia najnowszej generacji Skoda Fabia najnowszej generacji fot. TuRbO_J from Adelaide, Australia / Creative Commons Attribution 2.0 Generic

Miejsce 2. Skoda Fabia

Obecność Skody Fabii na miejscu 2. nie jest raczej zaskoczeniem. Modele należącej do Volkswagena czeskiej marki od dawno okupują podium zestawienia. Tym razem kupiono łącznie 1 454 sztuk tego niewielkiego samochodu od Skody.

Spośród wszystkich modeli w top 10 Fabia traci najmniej, bo tylko 1,2 proc. względem poprzedniego miesiąca. Pomijając oczywiście modele Toyoty, bo te, jako jedyne zyskały zwolenników. 

Fabia jest bardzo popularnym wyborem zarówno wśród firm (1 005 egzemplarzy), jak i klientów indywidualnych (449 sztuk). W tych rankingach zajmuje odpowiednio 2. i 1. miejsce.

Skoda Octavia Skoda Octavia Fot. Skoda

Miejsce 1. Skoda Octavia

Na samym szczycie rankingu jest oczywiście Skoda Octavia. W tym przypadku również nie można mówić o zaskoczeniu, bo ten model praktycznie nie schodzi z czołowych miejsc zestawienia.

Model ten traci dość sporo, bo ponad 26 proc. (1 472 sztuk) względem czerwca. Tym samym niebezpiecznie zaczyna się zbliżać do niego Fabia, która zanotowała znacznie mniejsze straty.

Jak niemal co miesiąc, Octavia była ulubionych samochodem przedsiębiorców. Zarejestrowano 1 244 egzemplarzy tego modelu. Znacznie gorzej wypadła wśród klientów indywidualnych - 228 egzemplarzy i miejsce 8.

Wszystkich samochodów Skody zarejestrowano aż 4 670, co dało jej pierwsze miejsce w rankingu poszczególnych marek. Na drugim miejscu znalazła się Toyota (3 934), a na trzecim - Volkswagen (3 473), który - tak samo jak Skoda - należy do koncernu Volkswagen AG.

Więcej o: