Te wakacyjne kierunki podbiły serca Polaków w tym roku. Są niespodzianki

Wraz z końcem sierpnia kończy się "apogeum" wakacyjnych wyjazdów Polaków. W tym roku biura podróży miały naprawdę dobry czas, notując nawet 20- czy 30-procentowe wzrosty liczby rezerwacji. Które kierunki cieszyły się największą popularnością?
Południowa Sycylia kusi ciepłym piaskiem, pysznym jedzeniem, zabytkami i soczystą zielenią Południowa Sycylia kusi ciepłym piaskiem, pysznym jedzeniem, zabytkami i soczystą zielenią MICHALINA BEDNAREK

7. Włochy

Jak wynika z danych Polskiego Związku Organizatorów Turystyki, siódmym najpopularniejszym krajem, w których wczasy wykupywali Polacy w biurach podróży, były Włochy. Polakom szczególnie do gustu przypadła Sycylia.

Jak wynika z danych PZOT, średnia cena rezerwacji wczasów we Włoszech dla jednej osoby to ok. 2,-5-2,6 tys. zł. To jeden z droższych kierunków spośród najpopularniejszych.

Czołową dziesiątkę najpopularniejszych kierunków uzupełniają: Portugalia, Chorwacja i Cypr.

Albania Albania Pixabay.com/PublicDomainPictures

6. Albania

To jeden z największych hitów tegorocznego sezonu. Bardzo przystępne ceny w hotelach czy restauracjach, do tego słońce, mało deszczu - to wszystko kusi Polaków. Albania dysponuje 362 kilometrami wybrzeża morskiego i głównie ono przyciąga turystów. Wczasowiczom do gustu powinny przypaść także jeziora, m.in. Szkoderskie i Ochrydzkie. Ponadto kraj jest w 75 proc. górzysty, więc także miłośnicy wspinaczek odnajdą w Albanii coś dla siebie.

Biura podróży notowały w tym roku ponad dwukrotnie wyższe zainteresowanie ofertami wczasów w Albanii niż w zeszłym roku. Według danych Polskiego Związku Organizatorów Turystyki, średnia cena rezerwacji wczasów w Albanii to niespełna 2,2-2,3 tys. zł. To mniej niż m.in. we Włoszech, Hiszpanii czy Grecji, ale jednak o 100-300 zł więcej niż w Egipcie czy Bułgarii.

Czytaj więcej: Noclegi tanie jak barszcz, pogoda gwarantowana. Polacy szturmują nową riwierę

Marsa Alam to jeden z najpopularniejszych kurortów turystycznych w Egipcie Marsa Alam to jeden z najpopularniejszych kurortów turystycznych w Egipcie fot. Gigi Ibrahim/Flickr.com/CC BY 2.0

5. Egipt

Również nawet o ponad 100 proc. lepiej niż w 2016 r. sprzedawały się w tym roku wczasy w Egipcie. To wszystko pomimo oficjalnego ostrzeżenia MSZ przed wyjazdami do tego kraju. To nie obowiązuje jednak w najważniejszych kurortach turystycznych - tj. Hurghadzie, El-Gouna, Safadży, Marsa Alam (nad Morzem Czerwonym) oraz Sharm el-Sheikh na Półwyspie Synaj. A to właśnie tam biura podróży wysyłają Polaków. Argumentują, że turyści są ostrzegani o zagrożeniu terrorystycznym i trwającym w Egipcie od kwietnia br. stanie wyjątkowym po zamachach w Tancie i Aleksandrii, ale wobec zainteresowania Polaków tym kierunkiem tylko wychodzą naprzeciw niemu z ofertą.

W zeszłym roku znaczący spadek liczby turystów Egipt zanotował m.in. po katastrofie rosyjskiego samolotu z ponad 200 turystami na Półwyspie Synaj. Przyczyną katastrofy miał być wybuch bomby.

Według danych Polskiego Związku Organizatorów Turystyki, średnia cena rezerwacji wczasów w Turcji to ok. 2,1-2,2 tys. zł.

Złote Piaski, Bułgaria Złote Piaski, Bułgaria shutterstock

4. Bułgaria

Bułgaria to tani wakacyjny kierunek "odkryty" na nowo przez Polaków już kilka lat temu. W tym roku popularnością z Burgas może rywalizować wyłącznie Iraklion na Krecie.

Wczasy w Bułgarii, choć rok do roku nieco droższe, nadal kuszą przede wszystkim ceną. Jedna osoba za tygodniowy wypoczynek zapłaci nawet poniżej 2 tys. zł. Dlatego Bułgaria nazywana jest "najtańszą riwierą Europy".

Bułgaria kusi piękną pogodą i wyjątkowo atrakcyjnymi cenami - a nade wszystko jest tam bezpiecznie. To sprawia, że polskich turystów w Słonecznym Brzegu, Złotych Piaskach, Sozopolu, Neseberze i wielu innych kurortach można spotkać na każdym rogu, a menu po polsku to trzecia - po angielskim i rosyjskim - obowiązkowa pozycja w restauracjach. 

Antalya Antalya Zolakoma, Flickr, CC BY 2.0

3. Turcja

Turcja jest droższa od Bułgarii czy Albanii, bo jedna osoba na rezerwację wydaje wg danych PZOT ok. 2,5 tys. zł. Ceny wczasów w Turcji rosły mocno w ostatnich miesiącach. Jak zwraca uwagę Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, to efekt niedoboru ofert na tym kierunku. To winduje ceny, marże są wysokie, a biura, które postawiły w tegorocznej ofercie na Turcję, liczą zyski.

Polakom nie przeszkadza sytuacja polityczna w Turcji, cenimy za to ten kierunek m.in. za kompleksy hotelowe przystosowane do wyjazdów rodzinnych, z ofertą all inclusive, basenami, zjeżdżalniami, animatorami itd.

Najpopularniejszym kierunkiem w Turcji jest Antalya i inne miejscowości Riwiery Tureckiej.

Wyspy Kanaryjskie: wakacje na Fuerteventura Wyspy Kanaryjskie: wakacje na Fuerteventura Wyspy Kanaryjskie: wakacje na Fuerteventura

2. Hiszpania

Choć Hiszpania to jeden z najdroższych wakacyjnych kierunków w biurach podróży, od lat cieszy się dużym zainteresowaniem. Szczególnie popularne są hiszpańskie wyspy: Majorka, Fuerteventura, Gran Canaria czy Teneryfa, choć "kontynentalna" Barcelona, Girona czy Malaga również mają spore grono fanów.

Jak wynika z danych "Bankiera", mniej więcej co szósta oferta wykupiona w biurach podróży w Polsce w tym roku to były wczasy właśnie w Hiszpanii.

Na korzyść Hiszpanii przemawia przede wszystkim fakt, że pomimo niedawnych zamachów w Hiszpanii to nadal stosunkowo bezpieczny kierunek. Hiszpania co roku bije rekord liczby przyjętych turystów, w zeszłym roku było to ponad 75 mln osób, w tym przez pierwsze pół roku ponad 36 mln osób (szacunki na cały 2017 r. mówią nawet o 85 mln turystów). Niektóre miasta wręcz się buntują, np. Barcelona wprowadziła zakaz otwierania nowych obiektów hotelarskich w centrum miasta, a niedawno władze miasta Palma de Mallorca, stolicy Majorki, zakazały nielicencjonowanego wynajmu domów i mieszkań turystom (czyli m.in. za pośrednictwem portalu Airbnb). 

Plaża Nawajo, Zakintos, Grecja Plaża Nawajo, Zakintos, Grecja fot. PIOTR KRZELAK/istock

1. Grecja

Niekwestionowany lider. Według "Bankiera", blisko co trzecie wczasy zostały wykupione właśnie do Grecji. Szczególnie na greckie wyspy - na Kretę (Iraklion, Chania), Kos, Rodos, Korfu, Zakintos.

Jak wynika z danych Traveldata, wczasy w Grecji w tym roku podrożały o blisko 200 zł. Największy wzrost średnich cen imprez zanotowano na Krecie - o 358 zł, na innych wyspach o ok. 175-265 zł. Potaniały, i nawet o ok. 400 zł, wczasy na półwyspie Chalkidiki. Według danych PZOT, przeciętnie jedna osoba na rezerwację greckich wczasów wydała ok. 2750 zł.