Budują drogi, mosty, mieszkania i stadiony. Oto największe firmy budowlane w Polsce

Firma Deloitte, jak co roku, przygotowała ranking największych spółek budowlanych w naszym kraju. Uszeregowane są w nim pod względem wielkości przychodów w 2016 roku. Eksperci zebrali 15 takich firm. Przedstawiamy część z tych gigantów branży budowlanej w Polsce. Ich przychody są imponujące, ale niektóre wychodzą dopiero z trudnego okresu, a wszystkie czekają też pewnie poważne wyzwania - i nie będzie to brak inwestycji ze środków unijnych.
Wymiana torów Wymiana torów Wymiana torów Fot. materiały prasowe Trakcji

Budują drogi, mosty, mieszkania i stadiony. Oto największe firmy budowlane w Polsce

Firma Deloitte, jak co roku, przygotowała ranking największych spółek budowlanych w naszym kraju. Uszeregowane są w nim pod względem wielkości przychodów w 2016 roku. Eksperci zebrali 15 takich firm. Przedstawiamy część z tych gigantów branży budowlanej w Polsce. Ich przychody są imponujące, ale niektóre wychodzą dopiero z trudnego okresu, a wszystkie czekają też pewnie poważne wyzwania - i nie będzie to brak inwestycji ze środków unijnych.

Na 8. miejscu w zestawieniu Deloitte znalazła się spółka Trakcja. Firma miała 1,38 mld zł przychodów w 2016 roku (wzrost o 3,9 proc.). Jeśli chodzi o wynik netto, to uplasowała się znacznie wyżej, bo na czwartym miejscu z zarobkiem na poziomie 56,3 mln zł. Po pierwszych dwóch kwartałach tego roku Trakcja miała 537 mln zł przychodów, co oznacza wzrost o 12 proc. rok do roku.

Grupa Trakcja zajmuje się budownictwem infrastrukturalnym, jak nazwa wskazuje, głównie szynowym, choć duży udział w portfelu na ten rok mają kontrakty drogowe. Niedawno podpisała m.in. - w konsorcjum z Unibepem - umowę na budowę drogi z Podlaskim Zarządem Dróg Wojewódzkich w Białymstoku oraz na kompleksową przebudowę trzech stacji na linii kolejowej E20 w obszarze Lokalnego Centrum Sterowania Terespol. Trakcja liczy też na rozwój w segmencie budownictwa energetycznego.

Hala sportowa w Zakopanem Hala sportowa w Zakopanem Hala sportowa w Zakopanem Fot. materiały prasowe Mostostal Warszawa

Największe firmy budowlane w Polsce. 7. Mostostal Warszawa

Grupa Mostostal Warszawa w ubiegłym roku zanotowała drugi największy wzrost przychodów w rankingu, o 10 proc. Zwiększyły się one do 1,4 mld zł. Pierwsza połowa tego roku na razie nie wygląda tak dobrze, bo przychody spadły o 22 proc., do 570 mln zł.

Działa w sektorze ogólnobudowlanym, energetycznym, przemysłowym, infrastrukturalnym i ochrony środowiska. Jesienią ubiegłego roku zbudował halę sportową - Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem. Aktualnie realizuje już m.in. bloki energetyczne w Elektrowni Opole (w konsorcjum), park wodny w Tychach i nowe siedziby wydziałów dla AGH w Krakowie i Politechniki Poznańskiej. Wśród ostatnio podpisanych umów zaś jest m.in. kontrakt na budowę obwodnicy Stalowej Woli (w konsorcjum z Acciona, która zresztą jest głównym akcjonariuszem giełdowego Mostostalu Warszawa) za prawie 200 mln zł, budynek mieszkalny dla Mennicy Polskiej w Warszawie i oczyszczalnię ścieków w Krośnie.

Uroczyste rozpoczęcie budowy Szpitala Południowego w Warszawie, na zdjęciu prezydent Warszawy, prezes Erbudu i prezes Strabag Uroczyste rozpoczęcie budowy Szpitala Południowego w Warszawie, na zdjęciu prezydent Warszawy, prezes Erbudu i prezes Strabag Uroczyste rozpoczęcie budowy Szpitala Południowego w Warszawie Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Wyborcza.pl

Największe firmy budowlane w Polsce. 6. Erbud

Erbud miał w 2016 roku prawie 1,8 mld zł przychodów (wzrost o 4,3 proc. rok do roku), co dało mu szóste miejsce na liście Deloitte największych spółek budowlanych. Po pierwszym półroczu 2017 Erbud miał 776 mln zł przychodów, co oznacza spadek o 5 proc., ale przy publikacji półrocznych wyników spółka chwaliła się, że jej portfel zamówień jest rekordowy (2,2 mld zł), co zapowiada bardzo dobry 2018 rok.

Erbud zajmuje się głównie budownictwem kubaturowym (czyli centra handlowe, biurowce, mieszkania, itp.), inżynieryjno-drogowym oraz energetycznym. W konsorcjum ze Strabagiem zbuduje Szpital Południowy w Warszawie - realizacja tej inwestycji już się zaczęła. Erbud buduje też kompleks uzdrowiskowo-hotelowy Seaside w Kołobrzegu, wśród ostatnich kontraktów jest też umowa na przebudowę hotelu w Międzyzdrojach. Erbud działa też za granicą, głównie w Niemczech. W niedawnym komunikacie po wynikach półrocznych napisał, że najważniejszym projektem zagranicznym w tym okresie była umowa na budowę elektrociepłowni w Berlinie dla Vatenfall Europe.

Gazoport w Świnoujściu, w konsorcjum budującym było PBG Gazoport w Świnoujściu, w konsorcjum budującym było PBG Gazoport w Świnoujściu, w konsorcjum budującym było PBG Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Wyborcza.pl

Największe firmy budowlane w Polsce. 5. PBG

Przychody Grupy PBG w 2016 roku wzrosły procentowo najmocniej wśród ujętych w rankingu Deloitte firm, bo aż o 10,5 proc. (pod względem wartości było to 188 mln zł), do prawie 1,99 mld zł. Firma jest liderem zestawienia pod względem wyniku netto - zanotowała 788,7 mln zł zysku wobec 200 mln zł straty rok wcześniej. To przede wszystkim dzięki temu, że zakończyło się postępowanie upadłościowe i firma podpisała układ z wierzycielami. W ciągu pierwszych dwóch kwartałów 2017 roku przychody PBG wzrosły o 16 proc. rok do roku, do 914 mln zł.

Grupa PBG zajmuje się projektowaniem, budowaniem i naprawą rurociągów i instalacji dla gazu ziemnego, ropy naftowej i paliw. Zbudowała m.in. Gazoport w Świnoujściu - w konsorcjum, także jako członek konsorcjum brała też udział w budowie Stadionu Narodowego. W skład Grupy PBG wchodzi też producent kotłów - spółka Rafako. PBG to spółka giełdowa, podobnie jak większość w niniejszym zestawieniu, ale co ciekawe, powstała jako firma rodzinna i nadal największym akcjonariuszem pozostaje założyciel Jerzy Wiśniewski, z udziałem na poziomie prawie 23 proc.

Elektrownia Kozienice Blok 11 Elektrownia Kozienice Blok 11 media.enea.pl

Największe firmy budowlane w Polsce. 4. Polimex-Mostostal

Tuż za podium znalazła się Grupa Polimex-Mostostal. Jej przychody w 2016 roku wyniosły prawie 2,67 mld zł, co oznacza wzrost o 4,7 proc. w porównaniu z 2015 rokiem. Za to pod względem marży Polimex na tle konkurencji wygląda dość słabo - wynika z raportu Deloitte. Miała też najgorszy wynik netto spośród badanych firm, zanotował blisko 61 mln zł straty.

Polimex-Mostostal jest obecnie w procesie naprawczym, w ostatnich miesiącach borykającą się z problemami finansowymi firmę wsparły państwowe spółki energetyczne, które stały się jej akcjonariuszami. Pod względem przychodów za pierwsze półrocze tego roku, Polimex jest już na drugim miejscu - wyniosły one 1,1 mld zł (choć też są słabsze rok do roku o 11 proc.).

Polimex zajmuje się przede wszystkim budownictwem energetycznym i przemysłowym. Wśród jego ostatnich inwestycji jest blok Elektrowni Kozienice - w konsorcjum, Polimex także w konsorcjum buduje dwa bloki Elektrowni Opole. Firma liczy na zdobycie kontraktu na budowę bloku C Elektrowni Ostrołęka a także udział w budowie Baltic Pipe.

Budowa mostu drogowego w Toruniu, inwestycja wykonywana przez Strabag ukończono w grudniu 2013 r. Budowa mostu drogowego w Toruniu, inwestycja wykonywana przez Strabag ukończono w grudniu 2013 r. Budowa mostu drogowego w Toruniu, inwestycja wykonywana przez Strabag ukończono w grudniu 2013 r. Fot. Mikołaj Kuras / Agencja Wyborcza.pl

Największe firmy budowlane w Polsce. 3. Strabag

Strabag w ubiegłym roku także zanotował spadek przychodów - o 11 proc., czyli 423 mln zł. Wynik na poziomie 3,42 mld zł pozwolił jednak firmie znaleźć się na trzecim miejscu podium rankingu Deloitte. Strabag jest też na trzecim miejscu pod względem zysku netto (w 2016 r. wyniósł 230,7 mln zł).

Strabag to europejska firma z siedzibą w Wiedniu, w Polsce obecna jest od końca lat 80. Realizuje inwestycje m.i.n z zakresu budownictwa ogólnego, a także drogowe (zbudowała m.in. odcinki autostrad A2 i A4) oraz kolejowe.

Wśród niedawno podpisanych umów Grupy jest budowa odcinka S7 Strzegowo-Pieńki o wartości ponad pół miliarda złotych, a GDDKiA poinformowała właśnie, że wybrała ofertę konsorcjum ze Strabagiem na budowę odcinka S7 Pieńki - Płońsk. We wrześniu z kolei wmurowano kamień węgielny w powstający w Warszawie hotel.

Skanska rozpoczęła inwestycję Nowy Rynek na terenie po dawnym dworcu PKS w Poznaniu Skanska rozpoczęła inwestycję Nowy Rynek na terenie po dawnym dworcu PKS w Poznaniu Skanska rozpoczęła inwestycję Nowy Rynek na terenie po dawnym dworcu PKS w Poznaniu Fot. Piotr Skornicki / Agencja Wyborcza.pl

Największe firmy budowlane w Polsce. 2. Skanska S.A.

Przychody Skanska S.A. w 2016 roku spadły o 14,4 proc. w porównaniu z 2015 rokiem, do 3,79 mld zł, w ujęciu wartościowym ten spadek wyniósł 637 mln zł. Mimo wszystko i tak wynik ten pozwolił firmie znaleźć się na drugim miejscu zestawienia. Deloitte w raporcie wykorzystał tylko dane o przychodach, bo tylko takie udostępniła mu Grupa Skanska.

Skanska zajmuje się m.in. budownictwem drogowym, biurowym i mieszkaniowym. Grupa wywodzi się ze Szwecji, działa na wielu rynkach. Na rynku polskim jest obecna od lat 70. Zbudowała m.in. Złote Tarasy w Warszawie, północny odcinek A1 (Gdańsk - Toruń) czy Most Milenijny we Wrocławiu.

Wśród najnowszych kontraktów znalazła się m.in. budowa obwodnicy Barlinka (która, co ciekawe, ma biegnąć po istniejącym nasypie kolejowym), Skanska S.A. buduje też kompleks biurowy w Katowicach - Silesia Business Park a także kompleks Nowy Rynek w Poznaniu, gdzie w miejscu dawnego dworca PKS powstanie plac otoczony budynkami o różnych funkcjach, w tym biurowych.

Budowa zachodniej obwodnicy Lublina, Budimex zbudował prawie 10 km odcinek. Oddano do użytku w grudniu 2016 r. Budowa zachodniej obwodnicy Lublina, Budimex zbudował prawie 10 km odcinek. Oddano do użytku w grudniu 2016 r. Budowa zachodniej obwodnicy Lublina, Budimex zbudował prawie 10 km odcinek. Oddano do użytku w grudniu 2016 r. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl

Największe firmy budowlane w Polsce. 1. Budimex

Budimex w ubiegłym roku miał 5,57 mld zł przychodów, o 8,5 proc. więcej w porównaniu z 2015 rokiem, co daje mu pierwsze miejsce w rankingu Deloitte. Jak wynika z raportu, wśród uwzględnionych w nim 15 firm, przychody Budimeksu wzrosły najmocniej w ujęciu wartościowym - o 438 mln zł. Firma znalazła się też na drugim miejscu listy pod względem wielkości zysku netto - zarobiła w ubiegłym roku na czysto prawie 789 mln zł. Ten rok zaczął się lepiej niż poprzedni, w pierwszym półroczu 2017 przychody Budimeksu wzrosły o 12 proc. rok do roku, osiągając 2,7 mld zł.

W tym i przyszłym roku planuje wzrost przychodów, ale widzi też zagrożenia, które mogą zaciążyć całej branży. Prezes Budimeksu, Dariusz Blocher, w ostatnich dniach kilka razy mówił o tym, że zaczyna się problem z pracownikami. Spółka planuje zwiększyć zatrudnienie o około tysiąc osób, połowę z nowo zatrudnionych mogą stanowić obcokrajowcy. Problem ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników w budowlance wpłynie też na zwiększenie kosztów realizacji kontraktów i obniży marże, rentowność spółki będzie spadać. Budimex przyznaje, że mógłby zdobyć więcej kontraktów, ale celowo się ogranicza.

Grupa Budimex to firma, która zajmuje się zarówno budownictwem infrastrukturalnym (np. drogi), jak i mieszkaniowym - ma w grupie spółkę deweloperską. Wśród ostatnich kontraktów jest między innymi umowa na budowę odcinka drogi ekspresowej S7 od Skarżyska-Kamiennej do granicy województwa świętokrzyskiego z mazowieckim. Jako generalny wykonawca zbuduje też mieszkania w ramach projektu Camelia w Warszawie dla Bouygues Immobilier Polska. Niedawno ruszyła też budowa fabryki serwisowania silników lotniczych, którą w Środzie Śląskiej Budimex wykona dla Xeox, spółki zawiązanej przez GE Aviation i Lufthansa Technik.

Budowa odcinka S8 Poręba - Ostrów Mazowiecka, wykonawcą konsorcjum PORR i Unibep Budowa odcinka S8 Poręba - Ostrów Mazowiecka, wykonawcą konsorcjum PORR i Unibep Budowa odcinka S8 Poręba - Ostrów Mazowiecka, wykonawcą konsorcjum PORR i Unibep Fot. GDDKiA, strona inwestycji http://www.s8ostrow.pl

Największe firmy budowlane w Polsce - wyzwania

Poza pierwszą ósemką rankingu Deloitte znalazły się kolejno: Unibep, PORR, Elektrobudowa, Warbud, Mostostal Zabrze, Mota - Engil Central Europe S.A. i Mirbud. łączne przychody 15 badanych firm w ubiegłym roku zmniejszyły się o prawie 3 proc. Powód to przesunięcie kontraktów w infrastrukturze, współfinansowanych ze środków unijnych. Teraz ten problem zniknie, a przynajmniej się zmniejszy, ale pojawiają się kolejne.

Z jednej strony to odblokowanie kontraktów ze środków UE, co, jak piszą eksperci Deloitte, może doprowadzić do tego, że w następnych kilku latach będzie ich po prostu zbyt dużo i nie wszystkie firmy mogą sobie poradzić z tą nadmierną kumulacją. Wiele kontraktów będzie realizowanych jednocześnie w latach 2018-2020, co może sprawić, że wzrosną na przykład ceny materiałów budowlanych, a w konsekwencji pojawi się presja na marże w biznesie budowlanym. Kolejny problem, który już teraz widać, to brak wykwalifikowanych pracowników.

Więcej o: