Długość sieci drogowej: 1 836 kilometrów
Zestawienie 10 najbardziej zakorkowanych miast w Polsce zamyka Białystok. Z danych firmy TomTom wynika, że kierowcy w tym mieście każdego dnia spędzają w korkach średnio 23 minuty, co w ciągu roku daje nam 88 godzin. W stolicy Podlasia większym problemem są wieczorne korki, choć i rano ruch samochodowy w mieście również bywa utrudniony.
Wskaźnik zatłoczenia ulic* dla Białegostoku to 24 procent.
***
*Wskaźnik zatłoczenia ulic (ang. congestion level) pokazuje, o ile wydłuża się przeciętny czas podróży, gdy na drogach pojawiają się zatory. Dane za rok 2016.
Długość sieci drogowej: 2 448 kilometrów
W Szczecinie kierowcy średnio stoją w korkach nieco dłużej niż w Białymstoku, bo 24 minuty, co przekłada się na 97 "straconych" godzin w roku.
Wskaźnik zatłoczenia ulic* dla Szczecina to 24 proc., co oznacza niewielką poprawę w stosunku do ubiegłorocznego rankingu, gdy wynosił on 26 procent.
Długość sieci drogowej: 4 826 kilometrów
Na ósmym miejscu sklasyfikowano Aglomerację Trójmiasta - czyli Gdańsk, Gdynię oraz Sopot. Mieszkańcy Trójmiasta spędzają w korkach średnio 32 minuty dziennie, czyli 121 godzin w roku. Na największe korki natkniemy się tu między godziną 16 a 17.
Trójmiasto trafiło również na listę 100 najbardziej zakorkowanych aglomeracji Europy, gdzie zajmuje 56. miejsce i wyprzedza m.in. Lyon, Pragę, Madryt czy Turyn.
Wskaźnik zatłoczenia ulic dla Trójmiasta to 29 proc., co oznacza, że sytuacja pogorszyła się w stosunku do ostatniego badania, gdy wskaźnik wynosił 28 proc.
Długość sieci drogowej: 2 872 kilometrów
Mieszkańcy Bydgoszczy stoją w korkach średnio przez 32 minuty dziennie, co przekłada się na 124 godziny w roku. Miasto jest najbardziej zakorkowane pomiędzy godziną 15 a 17.
Bydgoszcz trafiła na 35 miejsce najbardziej zakorkowanych miast na Starym Kontynencie. Tu wyprzedza m.in. Barcelonę, Monachium, Wiedeń czy Mediolan.
Wskaźnik zatłoczenia ulic dla Bydgoszczy to 33 proc.
Długość sieci drogowej: 4 147 kilometrów
Poznań może pochwalić się jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w Polsce. W kwestii korków stolica Wielkopolski ma jednak trochę do zrobienia. Mieszkańcy tracą tu w zatorach 36 minut dziennie, czyli 139 godzin w roku.
W skali całego kontynentu Poznań jest 29. najbardziej zakorkowanym miastem i wyprzedza m.in. Neapol, Kolonię czy też Hamburg.
Wskaźnik zatłoczenia ulic dla Poznania to 34 proc.
Długość sieci drogowej: 3 099 kilometrów
We Wrocławiu w korkach stoimy średnio 37 minut dziennie, czyli okrągłe 140 godzin w roku. Miasto ma problem z zatorami zarówno podczas porannego, jak i popołudniowego szczytu.
Wrocław jest obecnie 26. najbardziej zakorkowanym miastem w Europie oraz 63. najbardziej zakorkowanym miastem na świecie. Wyprzedza m.in. słynny Nowy Jork.
Wskaźnik zatłoczenia ulic dla Wrocławia to 35 proc.
Długość sieci drogowej: 8 019 kilometrów
Warszawa jest największym miastem w Polsce, ale wcale nie najbardziej zakorkowanym. Co nie oznacza oczywiście, że problemu z zatorami w stolicy nie ma. Mieszkańcy w korkach spędzają średnio 41 minut dziennie, czyli aż 158 godzin w roku.
Warszawa zajmuje również 42. miejsce wśród najbardziej zakorkowanych miast, które mają więcej niż 800 tysięcy mieszkańców. Mniejszy problem z korkami mają takie metropolie, jak Hong Kong, Nowy Jork, Sao Paolo, czy Seattle.
Wskaźnik zatłoczenia ulic dla Warszawy to 37 proc. Sytuacja uległa niewielkiej poprawie w stosunku do ostatniego rankingu, gdy wynosił on 38 proc.
Długość sieci drogowej: 3 681 kilometrów
Z raportu TomTom wynika, że w Krakowie korki są coraz większe. Mieszkańcy dawnej stolicy Polski tracą w zatorach 38 minut dziennie, co przekłada się na 147 godzin w roku.
Kraków jest obecnie 17. najbardziej zakorkowanym miastem w Europie i 48. najbardziej zakorkowanym miastem na świecie. Wyprzedza m.in. Ateny, Lizbonę i Genewę.
Wskaźnik zatłoczenia ulic dla Krakowa to 38 proc. Sytuacja uległa więc pogorszeniu w stosunku do ostatniego rankingu, gdy wynosił on 35 proc.
Długość sieci drogowej: 3 634 kilometrów
Na drugim miejscu w niechlubnym zestawieniu znalazł się Lublin, gdzie - podobnie jak we Wrocławiu w korkach spędza się średnio 37 minut dziennie, czyli 140 godzin w roku.
Lublin jest 12. najbardziej zakorkowanym miastem na Starym Kontynencie, a także 34. najbardziej zakorkowanym miastem na świecie.
Wskaźnik zatłoczenia ulic dla Lublina to 40 proc. W stosunku do ostatniego rankingu pogorszył się więc aż o 5 procent.
Długość sieci drogowej: 3 271 kilometrów
To nie jest chyba dla nikogo szczególne zaskoczenie. Łódź od lat ma poważny problem z korkami i choć w ostatnim czasie sytuacja nieco się poprawiła, to nadal jest bardzo zła.
Łódzcy kierowcy spędzają w korkach średnio aż 46 minut dziennie, czyli 178 godzin w roku. Z rankingu TomTom wynika, że to nie tylko najbardziej zakorkowane miasto w Polsce, ale również w całej Europie, a jeśli weźmiemy pod uwagę świat, to Łódź przegrywa jedynie z Chongqing, Dżakartą, Bangkokiem oraz stolicą Meksyku, czyli Meksykiem.
Wskaźnik zatłoczenia ulic dla Łodzi to 51 proc. W stosunku do ostatniego rankingu poprawił się o 3 procent.