Sprawdziliśmy, gdzie w Polsce są największe korki. Zwycięzca nie zaskakuje. To niechlubny rekordzista Europy

Korki to coś, do czego w Polsce zdążyliśmy się chyba przyzwyczaić. Są jednak miasta, które z rozładowywaniem ruchu ulicznego radzą sobie szczególnie źle. Postanowiliśmy sprawdzić, gdzie w korkach stoimy dziś najdłużej*. Niechlubny zwycięzca zmiażdżył konkurencję nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie.

* Dane pochodzą z tegorocznego raportu TomTom Traffic Index
Ul. Legionowa w przebudowie Ul. Legionowa w przebudowie AGNIESZKA SADOWSKA

Najbardziej zakorkowane polskie miasta - 10. Białystok

Długość sieci drogowej: 1 836 kilometrów

Zestawienie 10 najbardziej zakorkowanych miast w Polsce zamyka Białystok. Z danych firmy TomTom wynika, że kierowcy w tym mieście każdego dnia spędzają w korkach średnio 23 minuty, co w ciągu roku daje nam 88 godzin. W stolicy Podlasia większym problemem są wieczorne korki, choć i rano ruch samochodowy w mieście również bywa utrudniony. 

Wskaźnik zatłoczenia ulic* dla Białegostoku to 24 procent.

***

*Wskaźnik zatłoczenia ulic (ang. congestion level) pokazuje, o ile wydłuża się przeciętny czas podróży, gdy na drogach pojawiają się zatory. Dane za rok 2016.

Ulica Rayskiego w Szczecinie Ulica Rayskiego w Szczecinie CEZARY ASZKIEŁOWICZ

Najbardziej zakorkowane polskie miasta - 9. Szczecin

Długość sieci drogowej: 2 448 kilometrów

W Szczecinie kierowcy średnio stoją w korkach nieco dłużej niż w Białymstoku, bo 24 minuty, co przekłada się na 97 "straconych" godzin w roku.

Wskaźnik zatłoczenia ulic* dla Szczecina to 24 proc., co oznacza niewielką poprawę w stosunku do ubiegłorocznego rankingu, gdy wynosił on 26 procent.

We wtorek posiadacze samochodów pojadą za darmo komunikacją miejską w ramach europejskiego Dnia bez Samochodu We wtorek posiadacze samochodów pojadą za darmo komunikacją miejską w ramach europejskiego Dnia bez Samochodu Fot. Kamil Gozdan / Agencja Wyborcza.pl

Najbardziej zakorkowane polskie miasta - 8. Trójmiasto

Długość sieci drogowej: 4 826 kilometrów

Na ósmym miejscu sklasyfikowano Aglomerację Trójmiasta - czyli Gdańsk, Gdynię oraz Sopot. Mieszkańcy Trójmiasta spędzają  w korkach średnio 32 minuty dziennie, czyli 121 godzin w roku. Na największe korki natkniemy się tu między godziną 16 a 17. 

Trójmiasto trafiło również na listę 100 najbardziej zakorkowanych aglomeracji Europy, gdzie zajmuje 56. miejsce i wyprzedza m.in. Lyon, Pragę, Madryt czy Turyn.

Wskaźnik zatłoczenia ulic dla Trójmiasta to 29 proc., co oznacza, że sytuacja pogorszyła się w stosunku do ostatniego badania, gdy wskaźnik wynosił 28 proc.

Najbardziej zakorkowane polskie miasta - 7. Bydgoszcz

Długość sieci drogowej: 2 872 kilometrów

Mieszkańcy Bydgoszczy stoją w korkach średnio przez 32 minuty dziennie, co przekłada się na 124 godziny w roku. Miasto jest najbardziej zakorkowane pomiędzy godziną 15 a 17.

Bydgoszcz trafiła na 35 miejsce najbardziej zakorkowanych miast na Starym Kontynencie. Tu wyprzedza m.in. Barcelonę, Monachium, Wiedeń czy Mediolan.

Wskaźnik zatłoczenia ulic dla Bydgoszczy to 33 proc.

Korki w Poznaniu - ul. Ratajczaka Korki w Poznaniu - ul. Ratajczaka Fot. Piotr Fijałkowski

Najbardziej zakorkowane polskie miasta - 6. Poznań

Długość sieci drogowej: 4 147 kilometrów

Poznań może pochwalić się jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w Polsce. W kwestii korków stolica Wielkopolski ma jednak trochę do zrobienia. Mieszkańcy tracą tu w zatorach 36 minut dziennie, czyli 139 godzin w roku.

W skali całego kontynentu Poznań jest 29. najbardziej zakorkowanym miastem i wyprzedza m.in. Neapol, Kolonię czy też Hamburg.

Wskaźnik zatłoczenia ulic dla Poznania to 34 proc. 

Korek we Wrocławiu Korek we Wrocławiu Fot. Krzysztof Gutkowski / Agencja Wyborcza.pl

Najbardziej zakorkowane polskie miasta - 5. Wrocław

Długość sieci drogowej: 3 099 kilometrów

We Wrocławiu w korkach stoimy średnio 37 minut dziennie, czyli okrągłe 140 godzin w roku. Miasto ma problem z zatorami zarówno podczas porannego, jak i popołudniowego szczytu.

Wrocław jest obecnie 26. najbardziej zakorkowanym miastem w Europie oraz 63. najbardziej zakorkowanym miastem na świecie. Wyprzedza m.in. słynny Nowy Jork.

Wskaźnik zatłoczenia ulic dla Wrocławia to 35 proc.

ZTM Warszawa. Autobusy miejskie a al. Sobieskiego ZTM Warszawa. Autobusy miejskie a al. Sobieskiego FRANCISZEK MAZUR

Najbardziej zakorkowane polskie miasta - 4. Warszawa

Długość sieci drogowej: 8 019 kilometrów

Warszawa jest największym miastem w Polsce, ale wcale nie najbardziej zakorkowanym. Co nie oznacza oczywiście, że problemu z zatorami w stolicy nie ma. Mieszkańcy w korkach spędzają średnio 41 minut dziennie, czyli aż 158 godzin w roku.

Warszawa zajmuje również 42. miejsce wśród najbardziej zakorkowanych miast, które mają więcej niż 800 tysięcy mieszkańców. Mniejszy problem z korkami mają takie metropolie, jak Hong Kong, Nowy Jork, Sao Paolo, czy Seattle.

Wskaźnik zatłoczenia ulic dla Warszawy to 37 proc. Sytuacja uległa niewielkiej poprawie w stosunku do ostatniego rankingu, gdy wynosił on 38 proc.

Ul. Czarnowiejska Ul. Czarnowiejska ŁUKASZ KRAJEWSKI

Najbardziej zakorkowane polskie miasta - 3. Kraków

Długość sieci drogowej: 3 681 kilometrów

Z raportu TomTom wynika, że w Krakowie korki są coraz większe. Mieszkańcy dawnej stolicy Polski tracą w zatorach 38 minut dziennie, co przekłada się na 147 godzin w roku.

Kraków jest obecnie 17. najbardziej zakorkowanym miastem w Europie i 48. najbardziej zakorkowanym miastem na świecie. Wyprzedza m.in. Ateny, Lizbonę i Genewę.

Wskaźnik zatłoczenia ulic dla Krakowa to 38 proc. Sytuacja uległa więc pogorszeniu w stosunku do ostatniego rankingu, gdy wynosił on 35 proc.

Kładka nad ul. Sowińskiego Kładka nad ul. Sowińskiego JAKUB ORZECHOWSKI

Najbardziej zakorkowane polskie miasta - 2. Lublin

Długość sieci drogowej: 3 634 kilometrów

Na drugim miejscu w niechlubnym zestawieniu znalazł się Lublin, gdzie - podobnie jak we Wrocławiu w korkach spędza się średnio 37 minut dziennie, czyli 140 godzin w roku.

Lublin jest 12. najbardziej zakorkowanym miastem na Starym Kontynencie, a także 34. najbardziej zakorkowanym miastem na świecie. 

Wskaźnik zatłoczenia ulic dla Lublina to 40 proc. W stosunku do ostatniego rankingu pogorszył się więc aż o 5 procent.

Korki w Łodzi Korki w Łodzi MARCIN STĘPIEŃ

Najbardziej zakorkowane polskie miasta - 1. Łódź.

Długość sieci drogowej: 3 271 kilometrów

To nie jest chyba dla nikogo szczególne zaskoczenie. Łódź od lat ma poważny problem z korkami i choć w ostatnim czasie sytuacja nieco się poprawiła, to nadal jest bardzo zła.

Łódzcy kierowcy spędzają  w korkach średnio aż 46 minut dziennie, czyli 178 godzin w roku. Z rankingu TomTom wynika, że to nie tylko najbardziej zakorkowane miasto w Polsce, ale również w całej Europie, a jeśli weźmiemy pod uwagę świat, to Łódź przegrywa jedynie z Chongqing, Dżakartą, Bangkokiem oraz stolicą Meksyku, czyli Meksykiem.

Wskaźnik zatłoczenia ulic dla Łodzi to 51 proc. W stosunku do ostatniego rankingu poprawił się o 3 procent.

Więcej o: