Sprawdziliśmy, gdzie w Polsce są największe korki. Zwycięzca nie zaskakuje. To niechlubny rekordzista Europy

Korki to coś, do czego w Polsce zdążyliśmy się chyba przyzwyczaić. Są jednak miasta, które z rozładowywaniem ruchu ulicznego radzą sobie szczególnie źle. Postanowiliśmy sprawdzić, gdzie w korkach stoimy dziś najdłużej*. Niechlubny zwycięzca zmiażdżył konkurencję nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie.

* Dane pochodzą z tegorocznego raportu TomTom Traffic Index
Ul. Legionowa w przebudowie Ul. Legionowa w przebudowie AGNIESZKA SADOWSKA

Najbardziej zakorkowane polskie miasta - 10. Białystok

Długość sieci drogowej: 1 836 kilometrów

Zestawienie 10 najbardziej zakorkowanych miast w Polsce zamyka Białystok. Z danych firmy TomTom wynika, że kierowcy w tym mieście każdego dnia spędzają w korkach średnio 23 minuty, co w ciągu roku daje nam 88 godzin. W stolicy Podlasia większym problemem są wieczorne korki, choć i rano ruch samochodowy w mieście również bywa utrudniony. 

Wskaźnik zatłoczenia ulic* dla Białegostoku to 24 procent.

***

*Wskaźnik zatłoczenia ulic (ang. congestion level) pokazuje, o ile wydłuża się przeciętny czas podróży, gdy na drogach pojawiają się zatory. Dane za rok 2016.

Ulica Rayskiego w Szczecinie Ulica Rayskiego w Szczecinie CEZARY ASZKIEŁOWICZ

Najbardziej zakorkowane polskie miasta - 9. Szczecin

Długość sieci drogowej: 2 448 kilometrów

W Szczecinie kierowcy średnio stoją w korkach nieco dłużej niż w Białymstoku, bo 24 minuty, co przekłada się na 97 "straconych" godzin w roku.

Wskaźnik zatłoczenia ulic* dla Szczecina to 24 proc., co oznacza niewielką poprawę w stosunku do ubiegłorocznego rankingu, gdy wynosił on 26 procent.

We wtorek posiadacze samochodów pojadą za darmo komunikacją miejską w ramach europejskiego Dnia bez Samochodu We wtorek posiadacze samochodów pojadą za darmo komunikacją miejską w ramach europejskiego Dnia bez Samochodu Fot. Kamil Gozdan / AG

Najbardziej zakorkowane polskie miasta - 8. Trójmiasto

Długość sieci drogowej: 4 826 kilometrów

Na ósmym miejscu sklasyfikowano Aglomerację Trójmiasta - czyli Gdańsk, Gdynię oraz Sopot. Mieszkańcy Trójmiasta spędzają  w korkach średnio 32 minuty dziennie, czyli 121 godzin w roku. Na największe korki natkniemy się tu między godziną 16 a 17. 

Trójmiasto trafiło również na listę 100 najbardziej zakorkowanych aglomeracji Europy, gdzie zajmuje 56. miejsce i wyprzedza m.in. Lyon, Pragę, Madryt czy Turyn.

Wskaźnik zatłoczenia ulic dla Trójmiasta to 29 proc., co oznacza, że sytuacja pogorszyła się w stosunku do ostatniego badania, gdy wskaźnik wynosił 28 proc.

Najbardziej zakorkowane polskie miasta - 7. Bydgoszcz

Długość sieci drogowej: 2 872 kilometrów

Mieszkańcy Bydgoszczy stoją w korkach średnio przez 32 minuty dziennie, co przekłada się na 124 godziny w roku. Miasto jest najbardziej zakorkowane pomiędzy godziną 15 a 17.

Bydgoszcz trafiła na 35 miejsce najbardziej zakorkowanych miast na Starym Kontynencie. Tu wyprzedza m.in. Barcelonę, Monachium, Wiedeń czy Mediolan.

Wskaźnik zatłoczenia ulic dla Bydgoszczy to 33 proc.

Korki w Poznaniu - ul. Ratajczaka Korki w Poznaniu - ul. Ratajczaka Fot. Piotr Fijałkowski

Najbardziej zakorkowane polskie miasta - 6. Poznań

Długość sieci drogowej: 4 147 kilometrów

Poznań może pochwalić się jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w Polsce. W kwestii korków stolica Wielkopolski ma jednak trochę do zrobienia. Mieszkańcy tracą tu w zatorach 36 minut dziennie, czyli 139 godzin w roku.

W skali całego kontynentu Poznań jest 29. najbardziej zakorkowanym miastem i wyprzedza m.in. Neapol, Kolonię czy też Hamburg.

Wskaźnik zatłoczenia ulic dla Poznania to 34 proc. 

Korek we Wrocławiu Korek we Wrocławiu Fot. Krzysztof Gutkowski / AG

Najbardziej zakorkowane polskie miasta - 5. Wrocław

Długość sieci drogowej: 3 099 kilometrów

We Wrocławiu w korkach stoimy średnio 37 minut dziennie, czyli okrągłe 140 godzin w roku. Miasto ma problem z zatorami zarówno podczas porannego, jak i popołudniowego szczytu.

Wrocław jest obecnie 26. najbardziej zakorkowanym miastem w Europie oraz 63. najbardziej zakorkowanym miastem na świecie. Wyprzedza m.in. słynny Nowy Jork.

Wskaźnik zatłoczenia ulic dla Wrocławia to 35 proc.

ZTM Warszawa. Autobusy miejskie a al. Sobieskiego ZTM Warszawa. Autobusy miejskie a al. Sobieskiego FRANCISZEK MAZUR

Najbardziej zakorkowane polskie miasta - 4. Warszawa

Długość sieci drogowej: 8 019 kilometrów

Warszawa jest największym miastem w Polsce, ale wcale nie najbardziej zakorkowanym. Co nie oznacza oczywiście, że problemu z zatorami w stolicy nie ma. Mieszkańcy w korkach spędzają średnio 41 minut dziennie, czyli aż 158 godzin w roku.

Warszawa zajmuje również 42. miejsce wśród najbardziej zakorkowanych miast, które mają więcej niż 800 tysięcy mieszkańców. Mniejszy problem z korkami mają takie metropolie, jak Hong Kong, Nowy Jork, Sao Paolo, czy Seattle.

Wskaźnik zatłoczenia ulic dla Warszawy to 37 proc. Sytuacja uległa niewielkiej poprawie w stosunku do ostatniego rankingu, gdy wynosił on 38 proc.

Ul. Czarnowiejska Ul. Czarnowiejska ŁUKASZ KRAJEWSKI

Najbardziej zakorkowane polskie miasta - 3. Kraków

Długość sieci drogowej: 3 681 kilometrów

Z raportu TomTom wynika, że w Krakowie korki są coraz większe. Mieszkańcy dawnej stolicy Polski tracą w zatorach 38 minut dziennie, co przekłada się na 147 godzin w roku.

Kraków jest obecnie 17. najbardziej zakorkowanym miastem w Europie i 48. najbardziej zakorkowanym miastem na świecie. Wyprzedza m.in. Ateny, Lizbonę i Genewę.

Wskaźnik zatłoczenia ulic dla Krakowa to 38 proc. Sytuacja uległa więc pogorszeniu w stosunku do ostatniego rankingu, gdy wynosił on 35 proc.

Kładka nad ul. Sowińskiego Kładka nad ul. Sowińskiego JAKUB ORZECHOWSKI

Najbardziej zakorkowane polskie miasta - 2. Lublin

Długość sieci drogowej: 3 634 kilometrów

Na drugim miejscu w niechlubnym zestawieniu znalazł się Lublin, gdzie - podobnie jak we Wrocławiu w korkach spędza się średnio 37 minut dziennie, czyli 140 godzin w roku.

Lublin jest 12. najbardziej zakorkowanym miastem na Starym Kontynencie, a także 34. najbardziej zakorkowanym miastem na świecie. 

Wskaźnik zatłoczenia ulic dla Lublina to 40 proc. W stosunku do ostatniego rankingu pogorszył się więc aż o 5 procent.

Korki w Łodzi Korki w Łodzi MARCIN STĘPIEŃ

Najbardziej zakorkowane polskie miasta - 1. Łódź.

Długość sieci drogowej: 3 271 kilometrów

To nie jest chyba dla nikogo szczególne zaskoczenie. Łódź od lat ma poważny problem z korkami i choć w ostatnim czasie sytuacja nieco się poprawiła, to nadal jest bardzo zła.

Łódzcy kierowcy spędzają  w korkach średnio aż 46 minut dziennie, czyli 178 godzin w roku. Z rankingu TomTom wynika, że to nie tylko najbardziej zakorkowane miasto w Polsce, ale również w całej Europie, a jeśli weźmiemy pod uwagę świat, to Łódź przegrywa jedynie z Chongqing, Dżakartą, Bangkokiem oraz stolicą Meksyku, czyli Meksykiem.

Wskaźnik zatłoczenia ulic dla Łodzi to 51 proc. W stosunku do ostatniego rankingu poprawił się o 3 procent.

Więcej o:
Komentarze (139)
Najbardziej zakorkowane miasta w Polsce
Zaloguj się
 • xroberto

  Oceniono 57 razy 55

  10. Białystok
  9. Szczecin
  8. Trójmiasto
  7. Bydgoszcz
  6. Poznań
  5. Wrocław
  4. Warszawa
  3. Kraków
  2. Lublin
  1. Łódź

  Lublin mocno mnie zaskoczył.
  Dawno tam nie byłem.

 • lodzermensz1

  Oceniono 41 razy 29

  I dlatego uważamy, że zamknięcie obwodnicy Łodzi trasą S14, które od 2 lat jest blokowane przez PIS, nie jest konieczne. W sumie, my Łodzianie, bardzo lubimy stać w korkach. W tym czasie można poczytać gazetę, posłuchać radia, załatwić różne sprawy przez telefon, a kobiety mogą poprawić makijaż.
  I dlatego zwycięstwo w wyborach samorządowych partia PIS ma w Łodzi jak w banku.

 • donald-marzy

  Oceniono 5 razy 5

  zobaczcie że nie ma w rankingu aglomeracji śląskiej! a zostając w Katowicach do 16 utknę dosłownie wszedzie: zarówno na wylocie w stronę Częstochowy, jak i CHorzowa,

 • Damian Radzikowski

  Oceniono 7 razy 5

  Bardzo dziwna sprawa z tym artykułem... Raport TomTom opublikował na początku 2017 roku (chyba w lutym) i wtedy wszyscy o nim pisali wszyscy go komentowali. Obecnie o sprawie już wszyscy dawno zapomnieli. Aż tu nagle 2 dni przed decyzją w sprawie Expo 2022 nagle taki strzał na wyborczej... Możecie mnie posadzić o tworzenie teorii spiskowych, ale coś w tym dziwnego jest... Zwłaszcza, że raport powstał w oparciu o dane z 2016 roku, w którym to zamknięte było właściwie całe centrum miasta w związku z przebudową dworca Fabrycznego...

 • el-042

  Oceniono 4 razy 4

  Co za bzdura! Może Łódź jest zakorkowana jeszcze bardziej niż Moskwa?
  We Wrocławiu i Warszawie widziałem większe korki nawet w weekend.
  Wszystko to kwestia bzdurnej metodologii TomToma albo faktu, że siedziba jego polskiego biura znajduje się w Łodzi i mają miasto najlepiej przebadane.
  Wg Forbesa najbardziej zakorkowanymi miastami w Polsce są:
  1. Wrocław
  2. Kraków
  3. Warszwa
  4. Poznań
  5. Łódź
  6. Katowice
  7. Gdańsk

 • zadrykoza

  Oceniono 3 razy 3

  Powiem tak: siostra mieszka w Białymstoku, przejeżdża całe miasto do pracy i mówi, że coś takiego jak korki w tym mieście nie istnieje. Warszawa- to trochę inna skala, zdecydowanie największe miasto w kraju. Ilekroć coś tam załatwiam, to jadę raniutko, bo jeszcze o 8 Warszawa jest pusta. To jest w ogóle paradoks, że tak wielkie miasto nie ma porządnej wylotówki w stronę Terespola i Lublina. Jechać w okolicach Zakrętu tak około 16-18 to męka. Mój Lublin to też dramat, stare Sródmieście i tam się już nic nie zrobi. Na szczęście Lublin nie jest taki duży. Znajomi którzy wyprowadzili się do Krakowa mówią, że tam to dopiero się stoi. Rok temu na wakacjach byłem w Bydgoszczy i Trójmieście, mam wrażenie że w Gdańsku i okolicach jeździ się o wiele lepiej niż grodzie nad Brdą. A więc cierpliwości i szerokości!

 • wysokiej-klasy-specjalista

  Oceniono 11 razy 3

  więcej ścieżek rowerowych i egzotycznych rozwiązań komunikacyjnych ... niestety mam wrażenie, że część decydujących o ruchu w miastach, to amatorzy pomimo literek inż mgr czy dr przed nazwiskami.

 • bobislaw.borboje

  Oceniono 11 razy 3

  To bardzo interesujące, że największe problemy z korkami mają te miasta, w których lobby rowerkowe wymusiło budowę swojej, przez 6 miesięcy w roku leżącej odłogiem infrastruktury kosztem przejezdności dróg. Szczytem bezczelności np. w Warszawie jest nikomu niepotrzebne zwężenie ulic Krasińskiego, czy Świętokrzyskiej.
  Na szczęście chyba już zdechł na wieki kretyński pomysł redaktorków Smietany czy Osowskiego likwidacji zatok na przystankach autobusowych.

 • stachud

  Oceniono 2 razy 2

  Zwężanie ulic i Tempo 30 - i wszystko jasne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX