Pensje mocno w górę, tylko czyje? Oto branże, w których najmocniej wzrosły wynagrodzenia

Kilka dni temu dowiedzieliśmy się z danych GUS, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w Polsce wyniosło wzrosło w październiku 4574,35 zł, co oznacza wzrost aż o 7,4 proc. To największa dynamika od prawie dziewięciu lat (jeśli pominąć dane ze stycznia 2012 r., gdzie tempo wzrostu płac było sztucznie zawyżone). Część tych podwyżek zjada inflacja, jeśli ją uwzględnić, płace realne wzrosły o 5,4 proc. - to w dalszym ciągu jest solidny wzrost. Dane GUS dotyczą firm zatrudniających ponad dziewięć osób, a więc nie całego rynku, a poza tym, są to wynagrodzenia przeciętne. Zapewne wiele osób, które nie dostały żadnej podwyżki, zastanawia się, kto zawyża średnią. GUS i to wyliczył. Oto ranking 10 branż (a dokładnie 12, bo w dwóch przypadkach mamy sytuację remisową), gdzie pracownikom wzrosły pensje. To oczywiście wcale nie znaczy, że to oni zarabiają najwięcej, co więcej w zestawieniu nie ma w ogóle tych, którzy dostaną najwyższe wynagrodzenia.
Amica, fabryka we Wronkach Amica, fabryka we Wronkach Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Gazeta

Oto branże, w których najmocniej wzrosły wynagrodzenia 10. Produkcja urządzeń

Na dziesiątym miejscu rankingu najmocniej rosnących pensji znalazła się produkcja urządzeń elektrycznych. Wynagrodzenia w tym dziale zwiększyły się o 8,7 proc., do przeciętnie 4699,95 zł brutto. W produkcji urządzeń elektrycznych zatrudnionych jest 106 tys. osób, o 5,5 proc. więcej niż w październiku ubiegłego roku. Co dokładnie produkują? Według Polskiej Klasyfikacji Działalności są to silniki elektryczne, prądnice i transformatory, baterie i akumulatory, przewody i kable oraz sprzęt gospodarstwa domowego.

Apator działa już w nowej fabryce w pobliskim Ostaszewie Apator działa już w nowej fabryce w pobliskim Ostaszewie Fot. Wojciech Kardas / Agencja Gazeta

Oto branże, w których najmocniej wzrosły wynagrodzenia 9. Produkcja komputerów i elektroniki

Wynagrodzenia w dziale "produkcja komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych" wzrosły w październiku o 8,8 proc. i przeciętna pensja wyniosła 4866,54 zł brutto. Pracuje tu 57 tys. osób, o 6,1 proc. więcej, niż przed rokiem. Branża ta produkuje nie tylko komputery, ale także na przykład sprzęt pomiarowy i kontrolny.

Rozbiórka warszawskiej Rotundy PKO. Rozbiórka warszawskiej Rotundy PKO. Fot. Adam Stepień / Agencja Gazeta

Oto branże, w których najmocniej wzrosły wynagrodzenia 8. Specjalistyczne prace budowlane

Roboty budowlane specjalistyczne to dział branży budowlanej, w którym przeciętne pensje wzrosły o 9,0 proc. w październiku, do 4571,45 zł brutto. Prace specjalistyczne to m.in. rozbiórka i przygotowanie terenu pod budowę, wykonywanie instalacji elektrycznych i wodno-kanalizacyjnych oraz robót wykończeniowych. Zajmuje się tym w Polsce 129 tys. osób, zatrudnienie wzrosło tu o 3,8 proc. rok do roku.

(fot. Tomasz Szambelan / Agencja Gazeta) (fot. Tomasz Szambelan / Agencja Gazeta) (fot. Tomasz Szambelan / Agencja Gazeta)

Oto branże, w których najmocniej wzrosły wynagrodzenia 7. Produkcja z tworzyw sztucznych i administrowanie

Na siódmym miejscu znalazły się dwa działy, w których pensje w październiku wzrosły po 9,1 proc. rok do roku. Pierwszym z nich jest produkcja wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych - tutaj przeciętne wynagrodzenie wyniosło 4276,96 zł brutto. Znacznie niższe są pensje w dziale "administrowanie i działalność wspierająca" (to m.in. pracownicy obsługi biura, ale także ci zajmujący się na przykład ochroną budynków, sprzątaniem czy pracownicy call center) , które, choć także wzrosły o 9,1 proc., to wynoszą przeciętnie 3232,74 zł brutto. W tych dwóch działach pracuje odpowiednio 195 tys. i 417 tys. osób.

Szwalnia Marlon - koszule na miarę Szwalnia Marlon - koszule na miarę Fot. Anna Krasko / Agencja Gazeta

Oto branże, w których najmocniej wzrosły wynagrodzenia 6. Produkcja odzieży

Wynagrodzenia w produkcji odzieży wzrosły o 9,2 proc., ale i tak nie są zbyt wysokie - najniższe w naszym zestawieniu, w którym znalazło się łącznie 12 działów. Przeciętna pensja w tym dziale wyniosła w październiku 2667,45 zł brutto. Pracuje tu 69 tys. osób, o 0,9 proc. mniej niż rok temu.

Traktor Ursus Traktor Ursus JAKUB ORZECHOWSKI / Agencja Gazeta

Oto branże, w których najmocniej wzrosły wynagrodzenia 5. Produkcja maszyn

Pensje w dziale "produkcja maszyn i urządzeń" zwiększyły się o 9,3 proc., co daje piąte miejsce na naszej liście najmocniej rosnących wynagrodzeń. Przeciętnie w tej branży zarabia się 4854,03 zł brutto. Czego dokładnie dotyczy owa produkcja maszyn i urządzeń? Według PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności) w tym dziale znajduje się m.in. produkcja turbin, mechanicznych narzędzi ręcznych (jak piły, wiertarki itp.) oraz produkcja maszyn dla rolnictwa i leśnictwa (ciągniki, kosiarki, kombajny). Przy wytwarzaniu takich urządzeń pracuje łącznie 119 tys. osób, co oznacza spadek o 1,7 proc. w porównaniu z październikiem ubiegłego roku. 

Oto branże, w których najmocniej wzrosły wynagrodzenia 4. Produkcja wyrobów tytoniowych

Tuż za podium, ale ze wzrostem wynagrodzeń minimalnie niższym, niż w przypadku trzeciego miejsca, znalazła się produkcja wyrobów tytoniowych. Pensje zatrudnionych w tym dziale osób (zaledwie 7 tys. osób, ale w porównaniu z październikiem 2016 to wzrost o aż 11,5 proc.) zwiększyły się o 9,6 proc., do przeciętnie 6304,54 zł brutto.

Zakupy Zakupy Fot. Rafał Mielnik / AG

Oto branże, w których najmocniej wzrosły wynagrodzenia 3. Handel i nieruchomości

Podwyżkowe podium zamykają dwa działy, w których wynagrodzenia wzrosły po 9,7 proc. Pierwszy z nich to handel detaliczny. W sprzedaży coraz trudniej o pracowników, zapewne większość z nas widziała oferty pracy na sklepowych szybach. O pracowników zaczęły walczyć też sieci handlowe, większość z nich w tym roku zdecydowała się podnieść pensje. Mimo tego, że wzrosły one o blisko 10 proc. w październiku, nadal nie są to ogromne sumy - przeciętne wynagrodzenie w handlu to 3379,97 zł brutto. Zatrudnienie wzrosło o 3,3 proc. rok do roku, do 663 tys. osób.

O tyle samo, co w handlu, wzrosły pensje pracowników działu "obsługa rynku nieruchomości", tutaj jednak zarobki są znacznie wyższe - przeciętnie 4896,95 zł brutto. W tym dziale pracuje 96 tys. osób, o 3,7 proc. więcej, niż w październiku ubiegłego roku.

Fabryka cukierków firmy Pszczółka w Lublinie Fabryka cukierków firmy Pszczółka w Lublinie Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta

Oto branże, w których najmocniej wzrosły wynagrodzenia 2. Produkcja spożywcza

Na drugim miejscu znalazła się produkcja artykułów spożywczych. Przeciętne płace w tym dziale zwiększyły się o 10,3 proc. w ujęciu rok do roku, do 3853,86 zł brutto. Pracuje w nim 380 tysięcy osób, czyli o 1,5 proc. więcej niż rok temu. 

Budowa drogi S51 Olsztynek - Olsztyn Budowa drogi S51 Olsztynek - Olsztyn Fot. Przemysław Skrzydło / Agencja Gazeta

Oto branże, w których najmocniej wzrosły wynagrodzenia 1. Budowa dróg

Tego można było się domyślać, czytając wypowiedzi szefów firm budowlanych. W branży tej coraz bardziej odczuwalny jest brak wykwalifikowanych pracowników. Pojawiają się nawet sygnały, że firmy doszły już do ściany, więc nie zgłaszają się do nowych przetargów, choć teoretycznie by mogły. W każdym razie, presję płacową w budowlance widać, szczególnie w tej infrastrukturalnej. W październiku przeciętne miesięczne wynagrodzenie najmocniej - bo o 11,7 proc. w porównaniu z październikiem ubiegłego roku - wzrosło w dziale "budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej" i wyniosło 5379,95 zł brutto. Zatrudnienie w tym dziale zwiększyło się o 1,8 proc., to 121 tys. osób. Ludzie ci budują m.in. drogi, autostrady, mosty i trasy kolejowe.