Oto najstarsze banki na świecie. Wciąż działają i obracają wielkimi pieniędzmi

Najstarszy bank na świecie działa nieprzerwanie już od 545 lat, choć w ostatnim czasie zmaga się z coraz większymi kłopotami finansowymi. Nie brakuje jednak również innych instytucji bankowych, które od kilku stuleci zarządzają wielkimi pieniędzmi i przeszły przez liczne polityczne oraz gospodarcze zawirowania.
Siedziba Bank of Scotland w Edynburgu Siedziba Bank of Scotland w Edynburgu fot. dun_deagh/Flickr.com/CC BY-SA 2.0

9. Bank of Scotland

Kraj: Wielka Brytania (Szkocja)

Rok założenia: 1695

Bank Of Scotland powstał pod koniec XVII wieku w celu finansowego wspierania szkockiego biznesu i pozyskiwania funduszy dla unionistów w czasie powstań szkockich. Był to pierwszy bank w Europie, który drukował własne banknoty, jak również pierwsza instytucja finansowa w Wielkiej Brytanii, która wykorzystała komputer do centralnego przetwarzania kont. 

Bank of Scotland, który jest obecnie częścią Lloyds Banking Group, należy do bardzo wąskiego grona brytyjskich banków, które mają prawo do drukowania brytyjskiej waluty. 

Siedziba Bank of England w Londynie Siedziba Bank of England w Londynie fot. Bank of England/Flickr.com/CC BY-ND 2.0

8. Bank of England

Kraj: Wielka Brytania

Rok założenia: 1694

Bank Anglii jest drugim najstarszym bankiem centralnym na świecie. Pełni on rolę doradcy rządowego w sprawach polityki pieniężnej i nazywany jest "strażnikiem brytyjskiego funta".

Bank powstał w 1694 r., a na jego kapitał "zrzucili się" m.in. mieszkańcy Londynu, których poproszono o pożyczenie 1 200 000 funtów. W zamian za to brytyjski rząd miał wypłacić udziałowcom ośmioprocentowe odsetki. 

Główna siedziba banku posiada siedem kondygnacji i ogromne leżące głęboko pod ziemią skarbce, w którym znajduje ok. 400 tys. sztabek złota wartych ponad 100 mld funtów.

Siedziba banku Coutts Siedziba banku Coutts fot. Elisa.rolle/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0

7. Coutts

Kraj: Wielka Brytania

Rok założenia: 1692

Coutts jest nie tylko jednym z najstarszych, ale i najbardziej ekskluzywnych banków na świecie. Wśród jego klientów znajduje się m.in. Królowa Elżbieta II, jak również gwiazdy filmu, muzyki oraz sportu. Aby dołączyć do tego zacnego grona, należy wcześniej spełnić restrykcyjne wymogi i posiadać aktywa inwestycyjne na poziomie co najmniej 1 mln funtów.

Coutts był pierwszym bankiem na świecie, który wprowadził do swoich oddziałów w pełni skomputeryzowaną księgowość. Obecnie bank jest częścią grupy Royal Bank of Scotland.

Barclays Barclays fot. H?kan Dahlström/Flickr.com/CC BY 2.0

6. Barclays

Kraj: Wielka Brytania

Rok założenia: 1690

Barclays to jeden z najbardziej rozpoznawalnych banków na świecie, który prowadzi obecnie działalność na wszystkich kontynentach. Jego historia sięga XVII w. i spółki Johna Freome'a i Thomasa Goulda, która zajmowała się finansami złotników i handlarzy.

W 1966 r. Barclays wydał pierwszą kartę kredytową w Wlk. Brytanii, a rok później uruchomił pierwszy bankomat na świecie. W 2008 roku brytyjski gigant przejął natomiast amerykański bank inwestycyjny Lehman Brothers, wliczając w to słynny wieżowiec w Nowym Jorku. 

Metzler Bank Metzler Bank fot. Metzler Bank

5. Metzler Bank

Kraj: Niemcy

Rok założenia: 1674

Od początku swojego istnienia bank znajduje się nieprzerwanie w rękach rodziny Metzlerów, a od ponad 300 lat nosi tę samą nazwę. To drugi najstarszy bank działający w Niemczech.

Obecnie Metzler Bank zatrudnia ok. 750 pracowników w głównej siedzibie we Frankfurcie nad Menem, jak również w swoich oddziałach w Monachium, Hamburgu, Los Angeles czy Pekinie.

C. Hoare & Co. C. Hoare & Co. fot. Philafrenzy/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0

4. C. Hoare & Co

Kraj: Wielka Brytania

Rok założenia: 1672

C. Hoare & Co to najstarszy bank w Wielkiej Brytanii, który wciąż znajduje się w rękach potomków jego pierwszego założyciela Richarda Hoare'a. Bank zatrudnia obecnie 400 pracowników i posiada zaledwie dwa oddziały, które są zlokalizowane w Londynie.

Podobnie jak Coutts, C. Hoare & Co jest elitarnym bankiem, który kieruje swoje usługi do bogatych klientów dysponujących zasobnym portfelem inwestycyjnym.

Sveriges Riksbank Sveriges Riksbank fot. Arild V?gen/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0

3. Sveriges Riksbank

Kraj: Szwecja

Rok założenia: 1668

Sveriges Riksbank to najstarszy bank centralny na świecie. Powstał w 1668 z inicjatywy parlamentu na bazie Stockholm Banco, którego założycielem był Johan Palmstruch.

Od 1969 r. jest fundatorem Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii. W 2009 r. był pierwszym bankiem centralnym, który zastosował ujemne stopy procentowe.

Siedziba Berenberg Bank w Zurychu Siedziba Berenberg Bank w Zurychu fot. Steve817/Wikimedia Commons/CC BY 3.0

2. Berenberg Bank

Kraj: Niemcy

Rok założenia: 1590

Bank został założony w 1590 roku przez członków kupieckiej rodziny Berenberg/Gossler i do dziś znajduje się w rękach jej potomków. Nazwa banku pozostaje niezmieniona od 1791 r.

Obecnie Berenberg Bank, który jest najstarszym niemieckim bankiem, zatrudnia ok. 1500 pracowników w głównej siedzibie w Hamburgu, jak również w zagranicznych oddziałach w Londynie, Zurychu, Los Angeles oraz innych miastach Europy, Ameryki Północnej i Azji.

Banca Monte dei Paschi di Siena Banca Monte dei Paschi di Siena fot.Sean X Liu/Flickr.com

1. Banca Monte dei Paschi di Siena

Kraj: Włochy

Rok założenia: 1472

To najdłużej nieprzerwanie funkcjonujący bank na świecie, a zarazem jeden z największych banków we Włoszech. Został założony w 1472 przez władze państwa-miasta Sieny, jako tzw. "bank pobożny", czyli instytucja udzielająca nieoprocentowanych pożyczek ubogim wiernym. 

W ostatnich latach Monte dei Paschi di Siena zmaga się z coraz poważniejszymi kłopotami finansowymi, a pod koniec 2016 roku zawisło nad nim widmo bankructwa. Ostatecznie bank został uratowany przez włoski parlament, który zdecydował o udzieleniu mu pożyczki.

Przyszłość najstarszego banku na świecie wciąż rysuje się w szarych barwach. W II kwartale br. zanotował 3,1 mld euro straty, a jego akcje na giełdzie w Mediolanie szorują po dnie.

***

A ile lat ma najstarszy bank w Polsce?

Rynek w Brodnicy Rynek w Brodnicy Kazimierz Mendlik/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0

BONUS: Bank Spółdzielczy w Brodnicy

Kraj: Polska

Rok założenia: 1862

Najstarszy nieprzerwanie działający bank w Polsce odnajdziemy w województwie kujawsko-pomorskim. Bank Spółdzielczy w Brodnicy został założony w okresie zaborów przez działaczy gospodarczych miasta w obronie nie tylko ich interesów, ale także polskiej mowy i kultury.

Obecnie bank posiada 40 placówek zlokalizowanych na terenie czterech województw: kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, pomorskiego oraz mazowieckiego.

Więcej o: