Gigantyczne budowle, pożerające miliony ton węgla. Dzięki nim mamy prąd w gniazdkach. Oto największe elektrownie w Polsce

Sejm właśnie uchwalił ustawę o rynku mocy, która zakłada, że wszyscy dorzucimy się do wsparcia polskich elektrowni - za kilka lat w rachunkach za energię elektryczną pojawi się nowa, dodatkowa pozycja. Rząd argumentuje, że bez tego niedługo może nam zabraknąć mocy wytwórczych i, co za tym idzie, możliwe, że także prądu w gniazdkach. Dodatkowe pieniądze mają pójść właśnie na rozbudowę mocy wytwórczych. Największe polskie elektrownie są oczywiście opalane węglem. Co ciekawe, w czołówce największych elektrowni na świecie nie ma w ogóle węglowych, prym wiodą elektrownie wodne, trochę jest też nuklearnych. Ale mamy też takie elektrownie, które w swoich kategoriach także są wysoko w porównaniach.
Elektrownia Łaziska Elektrownia Łaziska FOT. MARTA BŁAŻEJOWSKA / AGENCJA GAZETA

Największe elektrownie w Polsce. Miejsce 10. Elektrownia Łaziska

Na dziesiątym miejscu w rankingu największych elektrowni w Polsce jest Elektrownia Łaziska, położona niedaleko Pszczyny. Jest ona najstarsza w tym zestawieniu. Powstała równo 100 lat temu, wraz z fabryką karbidu. Inwestycję zrealizowano w ramach niemieckiego gospodarczego Planu Hindenburga. W latach 1927-1953 była największą elektrownią w Polsce. Teraz dysponuje mocą 1155 MWe. Dodatkowo ma też 196 MWt zainstalowanej mocy cieplnej, którą dostarcza do okolicznych zakładów przemysłowych. To elektrownia węglowa (na węgiel kamienny), należy do Grupy Tauron.

Elektrownia Pątnów Elektrownia Pątnów Fot. Wikipedia, CC BY 3.0 / Kolanin / https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

Największe elektrownie w Polsce. Miejsce 9. Elektrownia Pątnów I

To jedyna w tym zestawieniu elektrownia, która nie należy do spółki Skarbu Państwa. Elektrownia Pątnów I jest największą elektrownią ZE PAK (Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin). Głównym akcjonariuszem (ponad 51 proc. udziałów) tej giełdowej spółki jest jeden z najbogatszych Polaków, Zygmunt Solorz-Żak, który w swoim portfelu ma też m.in. Cyfrowy Polsat.

Elektrownia Pątnów I działa od 1967 r. - wtedy uruchomiono pierwszy blok. Według informacji spółki, moc zainstalowana obecnie wynosi 1244 MWe. Elektrownia Pątnów I opalana jest węglem brunatnym, który dostarczają kopalnie Adamów i Konin.

Elektrownia Jaworzno III Elektrownia Jaworzno III fot. Wikimedia / Petr Štefek / CC BY-SA 2.5 / https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5/

Największe elektrownie w Polsce. Miejsce 8. Elektrownia Jaworzno III

Elektrownia Jaworzno III na Śląsku, podobnie jak Łaziska, należy do Tauronu i także jest opalana węglem kamiennym, wykorzystywana jest w niej też biomasa. Działa od 1979 roku, obecnie zainstalowana moc sześciu bloków to 1345 MWe. Komin tej elektrowni ma wysokość 306 m i jest najwyższy w Polsce. Zespół Elektrowni Jaworzno tworzy też Elektrownia Jaworzno II, ale jest ona znacznie mniejsza, ma moc elektryczną 140,00 MWe oraz moc cieplną 321 MWt, pełni ona rolę elektrociepłowni miejskiej.

W Elektrowni Jaworzno budowany jest nowy blok energetyczny, który ma mieć moc 910 MW. Jak podał niedawno Tauron, prace są zaawansowane w ponad 50 proc. To największa inwestycja Tauronu, jej wartość to 6 mld zł. Z budową bloku powiązana jest też inna inwestycja grupy, budowa nowego szybu w należącej do niej kopalni Sobieski w Jaworznie. Blok będzie potrzebować nawet ponad 2,5 mln ton węgla rocznie, szyb ma zapewnić dostawy.

Widok na Elektrownię Dolna Odra Widok na Elektrownię Dolna Odra Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta

Największe elektrownie w Polsce. Miejsce 7. Elektrownia Dolna Odra

Elektrownia Dolna Odra położona jest w Nowym Czarnowie koło Gryfina w województwie zachodniopomorskim. Należy do państwowej spółki PGE. To elektrownia węglowa, ma sześć bloków o mocy elektrycznej 1 362 MWe i cieplnej 100,81 MWt. Powstała w latach 70. ubiegłego wieku.

PGE podaje, że jest ryzyko, że bez nowych inwestycji za trzy lata tylko cztery z sześciu bloków pozostaną w eksploatacji. Dlatego Elektrownia Dolna Odra ma być rozbudowana, choć prace są na bardzo wstępnym etapie. Na razie podjęto decyzję, że nowy blok ma być gazowy. Do końca II kwartału przyszłego roku ma być opracowane studium wykonalności inwestycji, a dopiero potem firma ma przygotować harmonogram dalszych prac.  PGE szacuje, że koszty budowy bloku gazowego o mocy około 500 MW to około 2-3 mln zł za MW, czyli 1-1,5 mld zł za całość.

Elektrownia Opole Elektrownia Opole fot. Roman Rogalski / Agencja Gazeta

Największe elektrownie w Polsce. Miejsce 6. Elektrownia Opole

Elektrownia Opole powstała pod koniec lat 80., ale będące obecnie w użyciu cztery bloki (na węgiel kamienny) zostały uruchomione w latach 90. Ich łączna moc zainstalowana to 1492 MWe. Elektrownia, która należy do Grupy PGE, jest od 2014 roku rozbudowywana, powstają dwa nowe bloki, z których jeden ma być uruchomiony w przyszłym, a drugi w 2019 roku. Łącznie mają mieć moc aż 1800 MW. Ich budowa to największa inwestycja w infrastrukturę w Polsce po transformacji. Ma wartość 11,6 mld zł. Po jej ukończeniu Elektrownia Opole zwiększy moc tak bardzo, że awansuje z szóstego na trzecie miejsce w rankingu największych elektrowni w Polsce.

Elektrownia Turów Elektrownia Turów Fot. Maciej Świerczyński / Agencja Gazeta

Największe elektrownie w Polsce. Miejsce 5. Elektrownia Turów

Na razie Elektrownię Opole pod względem zainstalowanej mocy nieco wyprzedza Elektrownia Turów, należąca do tej samej grupy. Znajduje się w Bogatyni niedaleko Zgorzelca, na granicy Polski, Niemiec i Czech. Opalana jest węglem brunatnym z pobliskiej kopalni. Ma sześć bloków, których łączna moc to 1499 MW. PGE chce zbudować kolejny blok o mocy do 450 MW, który miałby zostać ukończony w 2019 roku. Wartość tej inwestycji to około 4 mld zł brutto.

Elektrownia Rybnik Elektrownia Rybnik MARCIN TOMALKA / AG

Największe elektrownie w Polsce. Miejsce 4. Elektrownia Rybnik

Elektrownia Rybnik znajduje się tuż za podium największych elektrowni w Polsce z mocą zainstalowaną na poziomie 1775 MW. Jest największa na Górnym Śląsku. To elektrownia węglowa, ma osiem bloków energetycznych. Niedawno zmieniła właściciela - razem z innymi aktywami francuskiej grupy EDF przeszła w ręce polskiej państwowej spółki PGE.  Władze PGE ujawniły już, że planują zabudować dwa bloki elektrowni o moduły ciepłownicze.

Elektrownia Połaniec Elektrownia Połaniec Fot. Paweł Małecki / Agencja Gazeta

Największe elektrownie w Polsce. Miejsce 3. Elektrownia Połaniec

Trzecia pod względem wielkości elektrownia w Polsce położona jest w Zawadzie koło Połańca, niedaleko Tarnobrzegu i Mielca. Opalana jest węglem kamiennym i biomasą - taka mieszanka wykorzystywana jest w siedmiu blokach, w elektrowni jest też tak zwany "Zielony Blok", w którym stosowana jest wyłącznie biomasa leśna i rolna i jest to największy taki blok na świecie. Moc zainstalowana Elektrowni Połaniec wynosi 1877 MW. Powstaje w niej także energia cieplna.

Elektrownia Połaniec od niedawna należy do polskiej państwowej grupy energetycznej Enea. Została przejęta od francuskiego koncernu Engie formalnie w marcu tego roku. Wartość tej transakcji wyniosła około 1,26 mld zł. Elektrownia ta w poprzednich latach przeszła modernizację, to jedna z najnowocześniejszych elektrowni w kraju.

Elektrownia Kozienice Elektrownia Kozienice Fot. Marcin Kucewicz / Agencja Gazeta

Największe elektrownie w Polsce. Miejsce 2. Elektrownia Kozienice

Na drugim miejscu podium znalazła się także należąca do Enei Elektrownia Kozienice w województwie mazowieckim. Moc dziesięciu bloków na węgiel kamienny to około 2940 MW. Pierwszy z nich został oddany do użytku w 1972 r., reszta do końca lat 70.

W Elektrowni Kozienice przybędzie niedługo nowy blok węglowy. To ogromna inwestycja, największa w historii Enei, o wartości ponad 5 mld zł. Blok 11 ma moc 1075 MW, ma być jednym z najsprawniejszych na świecie. Na razie trwają różnego rodzaju testy, między innymi we wrześniu z sukcesem przeprowadzono synchronizację z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym - to znaczy, że blok zaczął oddawać energię elektryczną do systemu.  Blok ma zostać oddany jeszcze w grudniu tego roku. Dzięki niemu Elektrownia Kozienice zwiększy moc wytwórczą do 4 tys. MW.

Kopalnia węgla brunatnego i Elektrownia Bełchatów Kopalnia węgla brunatnego i Elektrownia Bełchatów Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta

Największe elektrownie w Polsce. Miejsce 1. Elektrownia Bełchatów

Lider w naszym rankingu wydaje się być nie do pokonania. Największą elektrownią w Polsce jest Elektrownia Bełchatów z 5472 MW zainstalowanej mocy. Elektrownia w 13 blokach produkuje energię elektryczną z węgla brunatnego. Jest największą tego typu elektrownią w Europie i drugą węglową na świecie. Elektrownia Bełchatów leży w powiecie łódzkim, w gminie Kleszczów, która dzięki niej oraz położnej niedaleko kopalni węgla brunatnego (z której węgiel transportuje się przenośnikami taśmowymi) jest najbogatszą gminą w Polsce. Elektrownia Bełchatów należy do państwowej grupy PGE.

Węgiel brunatny to najtańsze paliwo. Ale jednocześnie uważane za jedno "najbrudniejszych" w energetyce, a elektrownia w Bełchatowie za największego emitenta dwutlenku węgla w Polsce. Pod tym względem jest też w niechlubnej europejskiej czołówce. Chociaż w tych negatywnych rankingach duże znaczenie ma to, że jest to po prostu ogromna elektrownia. Właściciel elektrowni inwestuje w systemy zmniejszające emisję niebezpiecznych substancji. PGE podkreśla też, że wszystkie należące do grupy elektrownie spełniają wymogi krajowe i unijne dotyczące ochrony środowiska.

Tama Trzech Przełomów w Chinach Tama Trzech Przełomów w Chinach Shutterstock

Na świecie prym wiodą elektrownie wodne

Elektrownia Bełchatów, mimo, że ogromna, nie mieści się w pierwszej dwudziestce największych producentów energii elektrycznej na świecie, choć niewiele jej zabrakło. Co ciekawe, te największe to przede wszystkim elektrownie wodne, wśród nich jest też kilka nuklearnych. Nie ma za to ani jednej węglowej.

Największą elektrownią na świecie jest Tama Trzech Przełomów na rzece Jangcy w Chinach. To gigantyczna budowla, kosztowała szacunkowo 37 mld dolarów. Wywołała także wiele kontrowersji na świecie, w wyniku jej powstania trzeba było przesiedlić około 1,3 mln ludzi, zalane zostały cenne historycznie tereny, powstały istotne zmiany w środowisku, niektórzy ekonomiści podważają też gospodarczy sens tej inwestycji. Moc zainstalowana wynosi 22 500 MW, co jest bezkonkurencyjnym osiągnięciem. O tym, jak wielka jest to budowla niech świadczy to, że wpłynęła ona na ruch Ziemi. Jak podała kilka lat temu NASA, oś obrotu naszej planety się przechyliła o 2 cm, spowolnił się też ruch Ziemi, a doba minimalnie wydłużyła. To wszystko zmiany bez większego praktycznego znaczenia, ale jednak mierzalne.