Zawody bez przyszłości, czyli kogo niebawem wygryzą roboty i algorytmy

Jakie zawody są najbardziej zagrożone przez automatyzację? Kto z nas powinien martwić się o swoją posadę? Postanowiliśmy to sprawdzić. Zestawienie najmniej przyszłościowych zawodów przygotowaliśmy w oparciu o raporty firm McKinsey & Company, Deloitte, także analizy przeprowadzone przez naukowców z Oxfordu.
Pracownicy call center Pracownicy call center Fot. 123RF

Pracownicy call center

Już dziś infolinie w dużej mierze oparte są na wybieraniu ścieżek komunikatów, dzięki którym jesteśmy w stanie uzyskać odpowiedź na większość pytań. Rozmowa z konsultantem staje się coraz większym luksusem, ponieważ znacząco wydłuża się czas oczekiwania na połączenie.

Docelowo zawód telemarketera ma zniknąć z rynku, a wszystkie reklamacje i problemy będziemy zgłaszać poprzez formularze i aplikacje.

Podobny los czeka m.in. dyspozytorów taksówek. Doskonałym przykładem jest Uber, który opierając swój model biznesowy na zamawianiu usługi poprzez aplikację, całkowicie ominął konieczność zatrudniania dyspozytorów.

Sprzedawcy kredytów

Rozwój bankowości internetowej powoduje, że do wzięcia kredytu lub pożyczki w banku, w którym mamy konto, właściwie nie potrzebujemy wychodzić z domu. Jeżeli nie posługujemy się podpisem elektronicznym, to niezbędne dokumenty następnego dnia przywiezienie nam kurier, który również je od nas odbierze. Bez fizycznego udziału pracowników banku jesteśmy w stanie również założyć konto lub lokatę.

To główne powody, dla których finanse i bankowość są branżą, która w ciągu ostatnich pięciu lat była jedną z najczęściej przeprowadzających redukcję etatów na podstawowych stanowiskach. 

Recepcja hotelowa Recepcja hotelowa istock

Recepcjoniści

Kolejne z rozwiązań, które już są stosowane na całym świecie, choć na razie przypięto im łatkę ciekawostki.

W hotelach bez recepcji system rezerwacji pokoju odbywa się poprzez stronę www lub aplikację. W zależności od rozwiązania goście najczęściej dostają sms'em kod liczbowy do wprowadzenia lub zeskanowania, który służy im za klucz do wszystkiego. Często hotele bez recepcji nie posiadają również restauracji, a jedyny personel jaki można spotkać, to ekipa sprzątająca. 

Bezobsługowe hotele mają wiele zalet (m.in. są nieco tańsze i dyskretne), jednak czytając opinie na serwisach rezerwacyjnych można odnieść wrażenie, że sprawdzają się do momentu, w którym z wylosowanym pokojem wszystko jest ok. Kiedy jednak zostajemy zakwaterowani przy głośnym generatorze prądu, klimatyzacja działa na pół gwizdka, a łazienkę przyszło nam dzielić z pleśnią, fakt, że na bieżąco nie ma komu tego zgłosić, staje się poważnym mankamentem.

Licznik prądu. W najbliższych latach liczniki będą się kręcić coraz szybciej Licznik prądu. W najbliższych latach liczniki będą się kręcić coraz szybciej Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl

Inkasenci

Nowoczesne liczniki nie czekają, aż ktoś przyjdzie je odczytać, tylko same wysyłają stan zużycia energii, wody czy gazu do centrali. Tam, na podstawie otrzymanych danych system generuje rachunek i przekazuje go do klienta. 

Prościej być nie może.

Kasjerzy

Kasy samoobsługowe pojawiły się w Polsce kilka lat temu i choć wciąż chętniej stajemy w kolejce do tych obsługiwanych przez człowieka, to powoli przygotowują nas do rzeczywistości, w której zakupy zeskanujemy i zapakujemy sobie sami.

W sklepach przyszłości (rozwiązanie wprowadzone m.in. w wybranych supermarketach Tesco) klient już podczas robienia zakupów będzie skanował produkty, które wkłada do wózka, żeby przy kasie jedynie za nie zapłacić.  

Biblioteka Manhattan Biblioteka Manhattan Fot. Rafał Malko / Agencja Wyborcza.pl

Bibliotekarze

Przyszłość zawodu bibliotekarza jest niepewna z co najmniej z dwóch powodów. Pierwszym jest rosnąca popularność e-book'ow i audiobook'ów, które można wypożyczyć i oddać bez wychodzenia z domu. Miłośnicy tradycyjnego druku przekonują, że nic nie zastąpi papieru, jednak za cyfrową lekturą przemawiają względy ekonomiczne (jest tańsza), ekologiczne (papier, druk, transport, przechowywanie i utylizacja), powierzchniowe (wirtualna biblioteka potrzebuje jedynie serwerów) oraz dostępność (może być czynna 24h przez siedem dni w tygodniu bez względu na to, gdzie aktualnie się znajdujemy).

Drugi kierunek rozwoju bibliotek zakłada ich niemal całkowitą automatyzację. Tradycyjną książkę wypożyczymy przez internet, a w bibliotece jedynie odbierzemy ze skrytki lub podajnika (na podobnej zasadzie, jak działają paczkomaty). Pracownicy bibliotek będą potrzebni głównie do zamawiania nowych pozycji i prac administracyjnych.

Paczkomat InPostu Paczkomat InPostu redakcja

Kurierzy

Wyobrażenie sobie, że kurierów zastąpią wszechobecne paczkomaty nie jest wyzwaniem, ponieważ usługa z powodzeniem działa na polskim rynku od lat. Co prawda przesyłkę trzeba odebrać samodzielnie, jednak można to zrobić o dowolnej porze dnia i nocy, a przy okazji nadać kolejną paczkę.

Rozwiązaniem, które ma zrewolucjonizować rynek, będzie dostarczanie przesyłek przy pomocy dronów, które dzięki omijaniu ruchu lądowego staną się bezkonkurencyjnie szybkie. Na razie w tę innowację na większą skalę inwestują amerykański Amazon i niemiecki DHL. Amazon stawia na małe, pojedyncze drony gotowe do wylądowania w przydomowym ogródku. DHL zdecydował się na model, w którym dron ląduje na dachu paczkomatów, skąd klient może odebrać przesyłkę, a maszyna naładować baterię. Obydwa rozwiązania są w fazie testów.

Księgowi

Wystawianie cyklicznych faktur, sporządzanie podsumowań, wysyłanie faktur, rozliczanie sprawozdań podatkowych - to tylko część zadań, które mogą zostać zautomatyzowane. 

Zawód księgowego nie zniknie, jednak część wykonywanych zadań przejmą komputery, co oznacza mniej pracy dla ludzi.

Zawody medyczne

Nie znikną zupełnie, ale w znacznej mierze zostaną wsparte przez technologie i algorytmy, które już dziś pomagają w monitorowaniu zdrowia pacjentów.

Przykłady można mnożyć. Opaski na rękę mierzące puls, temperaturę i liczbę kroków, które przesyłają dane do szpitala. Dywan rozłożony przy łóżku, który informuje, czy pacjent z niego wstał lub w ogóle położył się spać. Algorytm biorący pod uwagę wyniki badań i parametry życiowe obliczający prawdopodobieństwo występowania określonych chorób. Program, który na podstawie wprowadzonych objawów podaje prawdopodobne diagnozy, sugeruje dodatkowe badania i sposób leczenia.

Medycyna przyszłości ma być oparta na prewencji, wedle zasady, że taniej jest zapobiegać, niż leczyć.

Pierwszy regularny kurs Pendolino z Katowic do Warszawy Pierwszy regularny kurs Pendolino z Katowic do Warszawy GRZEGORZ CELEJEWSKI

Maszyniści

Pociąg metra bez maszynisty nikogo nie dziwi, ponieważ jest to rozwiązanie stosowane obecnie m.in. w Paryżu i Londynie. Kolejnym krokiem są autonomiczne pociągi naziemne. 

SNCF - francuskie koleje państwowe - ogłosiły, że do 2023 roku zamierzają uruchomić system autonomicznych pociągów TGV. Pierwsze testy samo-jeżdżących składów już za dwa lata. Celem automatyzacji jest zwiększenie liczby podróży. Na trasie Paryż - Lyon ioczekiwany wzrost wynosi 25 proc.

Z kolei Rio Tinto, firma wydobywcza z Australii, jesienią tego roki przeprowadziła udany test. Autonomiczny pociąg pokonał 100 km. Firma chce rozpocząć pełną automatyzację floty towarowej już pod koniec 2018 roku. 

Testy autonomicznych pociągów kilka tygodni temu przeprowadzili też Szwajcarzy. Pojazd z powodzeniem pokonał drogę między Zurychem a Bernem.

Więcej o: