Znamy listę najchętniej kupowanych w Polsce aut w 2017 roku. Zgadniecie lidera? Fabia, Octavia, a może inny model

Wiemy już który model zastał najczęściej kupowanym autem przez Polaków w 2017 roku. Czy wielomiesięczna dominacja samochodów czeskiej Skody wystarczyła, aby zająć pierwsze miejsce? A może podium okupuje ktoś inny?
Škoda Rapid, marzec 2013 Škoda Rapid, marzec 2013 fot. Charles01 / Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Miejsce 10. Skoda Rapid

Skoda miniony rok może zaliczyć do udanych. Jest liderem zestawień popularności samochodów w Polsce i nie jeden jej model znalazł się w TOP10 2017 roku. Nie powinno więc dziwić, że zestawienie zaczniemy od Skody Rapid, która znajduje się na miejscu dziesiątym.

To auto z pogranicza klasy aut miejskich (B) i klasy kompaktowej (C) produkowane jest przez koncern Volkswagen AG od 2012 roku. Co ciekawe, pod taką samą nazwą schodziły z taśmy już dwa inne auta Skody - w latach 30 i 40-tych, a także w latach 80-tych.

Rapid przez cały zeszły rok została zarejestrowana 9449 razy. Dane, którymi się posiłkujemy przygotował Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR.

Dacia Duster Dacia Duster Fot. Dacia

Miejsce 9. Dacia Duster

Nie jest tajemnicą, że Polacy, podobnie jak pozostali Europejczycy nie są zwolennikami dużych aut. Producenci pick-upów i SUV-ów raczej nie mają co liczyć na wysoką sprzedaż. Sztuka ta udała się jednak jednej , rumuńskiej marce - Dacii.

Model Duster przez cały rok radził sobie całkiem nieźle na przemian wskakując i wyskakując z pierwszej dziesiątki najchętniej kupowanych w Polsce aut. Nie dziwi więc niezły wynik za cały 2017 rok wynoszący 9537 sprzedanych sztuk.

Renault Clio R.S. Renault Clio R.S. Fot. Renault

Miejsce 8. Renault Clio

To niewielkie autko pokochali nie tylko Francuzi. W Polsce również cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Można powiedzieć, że 2017 rok był dla Clio nieco niespokojny.

Ten model Renault "skakał" z miesiąca na miesiąc po niemal całej pierwszej dziesiątce rankingów popularności, jednak nie udało mu się zdobyć fotela lidera. Cały zeszły rok francuski producent może jednak zaliczyć do udanych, udało się sprzedać 9855 egzemplarze małego Clio.

Renault Clio IV generacji, wersja RS Renault Clio IV generacji, wersja RS fot. domena publiczna

Miejsce 7. Toyota Auris

W 2017 roku tylko siedmiu markom udało się sprzedać ponad 10 tysięcy aut. O nieco ponad pół tysiąca ten próg przekroczyła Toyota Auris. 

Podobnie jak w przypadku Clio, ten przedstawiciel Toyoty również miał problemy z zajęciem stabilnej pozycji w comiesięcznych rankingach najpopularniejszych aut w Polsce. Auto zajmowało zarówno topowe pozycje, jak i często broniło się przed wypadnięciem z top10.

Mimo wszystko ostateczny wynik Auris trzeba uznać za całkiem niezły. W 2017 roku auto sprzedało się w ilości 10 539 sztuk, czym zasłużyło sobie na 7. miejsce.

 Ford Focus ST Ford Focus ST Ford Focus ST

Miejsce 6. Ford Focus

Dla niektórych tak wysoka pozycja Forda Focusa może wydawać się zaskakująca. Ta, jedyna w zestawieniu propozycja legendarnej, amerykańskiej marki to samochód, którego Polacy zdają się nie lubić.

Wyniki z poszczególnych miesięcy mówią jasno - to auto kupują niemal wyłącznie firmy. Osoby prywatne decydują się na Focusa na tyle rzadko, że auto nie może wpaść nawet do TOP20 rankingu, gdy kupującymi są tylko osoby fizyczne. Ogólny wynik jest jednak bardzo dobry, bo w całym 2017 roku Ford sprzedał łącznie 10 915 Focusów.

Toyota Yaris Hybrid Toyota Yaris Hybrid fot. Michał Dek

Miejsce 5. Toyota Yaris

Toyota jako jedyna obok Skody zdołała umieścić w rankingu najlepiej sprzedających się aut w Polsce więcej niż jeden model samochodu. 

Chwilę wcześniej, na miejscu 7. mieliśmy Toyotę Auris, a teraz dwie pozycje wyżej kolejna propozycja japońskiej marki. Tym razem znacznie mniejsza, bo mowa tu o modelu Yaris. To ciekawe auto najwyraźniej przypadło do gustu Polakom, bo przez cały 2017 rok zdążyli zarejestrować aż 12 528 egzemplarze. To o blisko 20 procent więcej niż w przypadku Aurisa.

A tak przy okazji, warto pamiętać, że starszy model Toyoty, czyli Corolla od lat dzierży miano najlepiej sprzedającego się samochodu w historii motoryzacji.

Volkswagen Golf po faceliftingu Volkswagen Golf po faceliftingu Fot. Volkswagen

Miejsce 4. Volkswagen Golf

Jeśli zastanawialiście na którym miejscu znajdzie się uwielbiane przez wielu Polaków auto niemieckiego koncernu to właśnie serwujemy odpowiedź. Jest na miejscu 4., co może lekko zaskakiwać.

Niemcom nie udało wskoczyć na podium z jedynym samochodem w TOP 10 sprzedawanym pod marką Volkswagen. Przez cały 2017 rok sprzedał jednak 13 224, za co również należą się gratulacje.

Warto przypomnieć, że w zestawieniu najlepiej sprzedających się samochodów w historii motoryzacji Golf zajmuje 3. pozycję.

A top 3 najlepiej sprzedających się aut w Polsce w 2017 roku przed nami. Już bez marek azjatyckich, czy amerykańskich - cała trójka z Europy.

Opel Astra 1.4 EDIT Edition (K) Opel Astra 1.4 EDIT Edition (K) fot. M 93 / CC BY-SA 3.0 DE

Miejsce 3. Opel Astra

Podium zamyka jedyny samochód Opla w TOP 10. Astra kończyła większość comiesięcznych zestawień na jednym z miejsc na podium lub tuż za nim, dlatego nie powinna dziwić jej obecność na 3. pozycji z liczbą 15 859 zarejestrowanych samochodów.

Astra to typowy przedstawiciel segmentu C, który obok B Polacy wybierają najczęściej. To model produkowany przez francuski koncern PSA pod niemiecką marką Opel. Wszystkie jej generacje były lub dalej są produkowane także w Polsce, w Gliwicach, a pierwsza z nich, w 1991 roku schodziła z taśmy także w Warszawie.

Skoda Octavia 2017 Skoda Octavia 2017 fot. Skoda

Miejsce 2. Skoda Octavia

Na drugiej pozycji znalazło się w zeszłym roku kolejne, drugie auto od Skody. To najchętniej kupowane auto przez firmy. Mowa o Octavii, która przez wszystkie miesiące poprzedniego roku o miano najpopularniejszego samochodu w Polsce rywalizowała z innym modelem Skody - Fabią.

Walka o miejsce pierwsze była niezwykle zacięta. Zwycięzca wygral przewagą niewiele ponad 200 samochodów. Ale to nie Octavia jest tym zwycięzcą i w rachunku za cały 2017 rok zajmuje drugie miejsce. Łącznie czeska marka sprzedała 18 775 egzemplarzy tego modelu. 

Skoda Fabia najnowszej generacji Skoda Fabia najnowszej generacji fot. TuRbO_J from Adelaide, Australia / Creative Commons Attribution 2.0 Generic

Miejsce 1. Skoda Fabia

Na miejscu pierwszym raczej nie ma zaskoczenia. Chwilę wcześniej poznaliśmy samochód z miejsca drugiego, a chyba nikt nie spodziewał się, aby na szczycie rankingu nie było jednego z aut Skody.

Fabia odebrała Octavii zwycięstwo rozchodząc się w liczbie 18 979 egzemplarzy - to zaledwie o 1,1 procenta więcej niż Octavia.

Podobnie, jak w przypadku Rapid i Octavii oraz Volkswagena Golfa, Fabia również produkowana jest przez największy koncern motoryzacyjny świata Volkswagen AG. Tym samym firma sprzedała w 2017 w Polsce dokładnie prawie 51 tys. aut licząc jedynie modele z TOP 10.

Pełna lista samochodów dostępna jest na stronie SAMAR.

Więcej o: