10 technologii, które dziś nie istnieją, a za 10 lat mogą być naszą codziennością

Przewidywanie przyszłości jest bardzo ryzykowne, bo świat technologii jest z natury nieprzewidywalny. Gdy spojrzymy na rozwiązania, jakie wróżyło się nam przed laty, niewiele z nich zrealizowano lub wykorzystano w praktyce. Mimo wszystko, wciąż próbujemy domyśleć się, jak będzie wyglądał świat za 5, 10 czy 15 lat.
Public Speaking for Cardboard Public Speaking for Cardboard fot. Public Speaking for Cardboard

Rozszerzona rzeczywistość pomoże w przemówieniach

Jedna z aplikacji przyszłości działać będzie w połączeniu z rozszerzoną rzeczywistością - twierdzi IFTF (Institute for the Future), cytowane przez portal techinsider.io. Stojąc przed ludźmi, otrzymamy statystyki związane z naszą przemową, bo program przeanalizuje reakcje widzów. Wyświetlone informacje dadzą nam znać, czy tłum jest zainteresowany, dostaniemy podpowiedź, kiedy się uśmiechnąć albo podnieść głos, by wyjść na pewnego siebie.

Nawet jeśli technologia rozszerzonej rzeczywistości nam w tym nie pomoże, to w przyszłości wystąpienia publiczne rzeczywiście mogą być łatwiejsze. To z kolei za sprawą wirtualnej rzeczywistości. Już powstały aplikacje, które pozwalają trenować przemówienia przed komputerową publicznością. Gra sprawdza nas, bo wirtualny tłum zachowuje się jak prawdziwy - rozmawia ze sobą, śmieje się, traci zainteresowanie. To pozwala wytrenować w sobie nawyki radzenia sobie ze stresem i przyciągania uwagi innych.

Tabletki Tabletki CC BY 2.0 Flickr.com/Jamie

Pigułki zmieniające płeć

Chwilowa - lub nie - zmiana płci będzie w przyszłości możliwa, wieszczy IFTF. To za sprawą specjalnych tabletek, które błyskawicznie zmienią poziom hormonów, pozwalając poczuć się jak osoba o przeciwnej płci. Według przewidywań, pigułki  te sprawią, że lepiej zrozumiemy problemy i potrzeby drugiej osoby.

Brzmi jak scenariusz z rodem science-fiction, ale eksperymenty ze zmianą płci to coś, co w przyszłości może być bardzo ważnym tematem. Pierwsze próby już są, znowu dzięki wirtualnej rzeczywistość. Eksperyment wykorzystujący kamery i gogle VR pozwalał mężczyźnie patrzeć na ciało kobiety i odwrotnie. Efekt wirtualnej rzeczywistość sprawił, że osoby testujące to rozwiązanie miały wrażenie, że rzeczywiście zamieniły się ciałami.

Gdy stawiasz całą stopę na stopniu, wzmacniasz pośladki i uda Gdy stawiasz całą stopę na stopniu, wzmacniasz pośladki i uda Fot. GETTY IMAGES

Aplikacja zachęci do wchodzenia po schodach

Kolejne wykorzystanie rozszerzonej rzeczywistości. Tym razem byłoby to coś w rodzaju gry - zbierałoby się punkty za wchodzenie po schodach, a traciło za korzystanie z winy czy automatycznych schodów. Rzecz jasna wyniki innych widoczne byłyby na naszym wyświetlaczu, co zachęcałoby do rywalizacji.

Pomysł możliwy do zrealizowania, bo tak naprawdę w podobnej formie istnieje już dziś. Fitnessowe aplikacje zachęcają np. do wykonania określonej ilości kroków w ciągu dnia, a sukcesem możemy pochwalić się na Facebooku. Spójrzmy też na fenomen Pokemon Go - wyjście z domu, gdy to się opłaca, już się przyjęło, więc możemy się spodziewać, że w najbliższej przyszłości rywalizacja na bycie zdrowym i aktywnym nabierze tempa.

Sesame Credit Sesame Credit Fot. Alibaba

Dobre uczynki się opłacą

Według IFTF, powstanie system pozwalający ocenić naszą reputację. Tym razem na podstawie uczynków, takich jak wrzucanie artykułu na Wikipedię, pobieranie legalnych utworów czy napisanie notki na blogu. "Wartość" człowieka szacowana byłaby na podstawie tych statystyk. Science-fiction? Niekoniecznie. W Chinach stworzono już system reputacji, umożliwiający otrzymanie kredytu:

Wyobraźcie sobie, że wszystko co robicie jest oceniane przez wszechwładny algorytm. Kupujecie nowe buty - to dobrze, to znaczy, że jesteście produktywni. Zarobiliście 5 punktów. Następnego dnia kupujecie dwie gry wideo i komiks - to bardzo źle. Oznacza to, że jesteście leniwi, więc tracicie 7 punktów. Dobrze się bawicie? Poczekajcie, to jeszcze nie koniec. Gdy na Facebooku dzielicie się linkiem do artykułu wyrażającego zaniepokojenie sytuacją ekonomiczną kraju ponownie odejmowane są wam punkty. Do tego po chwili kontaktuje się z wami jeden ze znajomych i prosi, bycie przestali wrzucać takie informacje na swój profil, bo wasza niska pozycja w rankingu obniża jego punktację. To ważne - w końcu to od niej zależy jaki otrzyma kredyt, o jaką pracę może się ubiegać w przyszłości lub czy będzie musiał przelewać spory depozyt podczas rezerwowania hotelu na wakacje. Brzmi jak nierealna dystopia, ale to już się dzieje.

W razie wykrycia przeszkody na tablicy rozdzielczej w systemie AEB wyświetlane jest ostrzeżenie przed kolizją
W razie wykrycia przeszkody na tablicy rozdzielczej w systemie AEB wyświetlane jest ostrzeżenie przed kolizją MATERIAŁY PRASOWE

Inteligentne drogi

Część prognoz IFTF może się sprawdzić, ale dużo w nich bardzo ryzykownych i odważnych przewidywań. Warto więc przyjrzeć się rozwiązaniom, które obecnie są testowane, a w ciągu najbliższych lat mogą stać się standardem. Do takich zaliczyć możemy inteligentne drogi. Na pierwszy rzut oka wyglądają normalnie, jak każda trasa. Są jednak naszpikowane czujnikami i kamerami, za pomocą których śledzą ruch.

Inteligentne drogi to oszczędność dla państwa, bo nocą światła świecą się tylko wtedy, gdy ktoś jedzie lub przechodzi tą drogą. Czujniki analizują natężenie ruchu, łącząc się z sygnalizacją świetlną - na takich drogach ma nie być korków, bo system wie, jak je "rozładować". Dodatkowo samodzielnie poinformuje służby o ewentualnym wypadku, przyspieszając pojawienie się karetek czy wozów strażackich. Inteligentne drogi już testowane są w Niemczech.

Chaotic Moon Chaotic Moon fot. Chaotic Moon

Tatuaż jako gadżet

Dziś tatuaż pełni wyłącznie funkcję ozdobną. W przyszłości za jego pomocą będziemy płacić rachunki - zastąpi kartę i telefon przy transakcjach bezgotówkowych - mierzyć liczbę przebytych kroków czy... namierzać ludzi. Brzmi jak sen maniaków inwigilacji, ale twórcy prototypowych "inteligentnych tatuaży" zwracają uwagę na to, że rozwiązanie poprawiłoby bezpieczeństwo  najmłodszych lub osób chorych czy starszych. Rzecz jasna taki tatuaż nadal wyróżniałby się też wizualnie.

Illusion VR Illusion VR fot. Illusion VR

Seks z robotem

Jednym z tego typu rozwiązań jest Illusion VR. To kombinezon nakładany na ciało, który za pomocą różnych wibracji imitowałby dotyk. Z kolei na goglach VR wyświetlany byłby idealny partner. Całość miałaby sprawić, że seks z wirtualnym kochankiem byłby nieco bardziej realistyczny. Możliwe są także roboty, przypominające swoją konstrukcją wygląd i wnętrze człowieka. Taki scenariusz przedstawiono w serialu "Humans", ale nie jest on tylko wymysłem scenarzystów. Roboty mające współżyć z ludźmi są w produkcji. Dzisiaj to szokuje, ale  w 2026 roku może być czymś normalnym.

Hololens Hololens fot. Hololens

Inny wymiar telewizji

Rozszerzona rzeczywistość może sprawić, że inaczej będziemy oglądać telewizję. To przyszłość, którą rysuje przed nami Microsoft. Tak ma wyglądać transmisja z meczu ligi NFL: na telewizorze wyświetlany byłby tradycyjny obraz, a dzięki okularom do rozszerzonej rzeczywistości w całym pokoju moglibyśmy mieć dostęp do statystyk, innej perspektywy na boisko czy interaktywnych sylwetek zawodników. Więcej informacji i szczegółów otrzymywalibyśmy także podczas oglądania wiadomości czy zwykłego filmu - wszelkie interesujące dane mielibyśmy w zasięgu wzroku, bez tracenia kontaktu z telewizorem.


W dotyku to zupełnie zwyczajny materiał W dotyku to zupełnie zwyczajny materiał Fot. Joanna Sosnowska/ LG G4

Ubrania jak ekrany dotykowe

Jak w przyszłości będziemy sterować naszymi urządzeniami? Za pomocą smartfona, a może wreszcie popularny stanie się inteligentny zegarek? Bez względu na to, czy będziemy korzystać z urządzeń podobnych do współczesnych telefonów, czy z rozszerzonej rzeczywistości, sterowanie będzie niezwykle istotne. I tu przydać może się technologia, którą wymyśliło Google. Ich Project Jaqcuard to przewodzące włókna, do których potem można podłączyć miniaturową elektronikę. Mieliśmy okazję przetestować tę technologię i - to działa:

Podczas konferencji Google I/O gasiłam światło zwyczajnie dotykając materiału. Odbierałam połączenia i zmieniałam głośność muzyki zwykłymi gestami wykonywanymi na tkaninie. (...) O efekcie możecie myśleć jak o touchpadzie wplecionym niezauważalnie w materiał - w rękaw marynarki, w poduszkę, w obrus. Oczywiście, do pełnego działania zestawu niezbędna jest elektronika, ale ta została zminiaturyzowana i może być dyskretnie wszyta w tkaninę.

Być może w przyszłości nasze marynarki, firanki, obrusy czy sukienki będą służyć nam do kontroli urządzeń i inteligentnego domu.

Patent Amazona Patent Amazona fot. http://pdfpiw.uspto.gov/

Słuchawki, które reagują na twoje imię

Schodzimy na ziemię. Kosmiczną technologię zamieniamy na bardziej prawdopodobną. Tak możliwą, że aż dziwne, że na takie rozwiązanie nie wpadł nikt wcześniej i musimy na nie poczekać. Amazon opatentował słuchawki, które reagują na imię właściciela lub inne kluczowe słowo. Gdy "usłyszą" je przestają grać, by ten mógł dowiedzieć się, że ktoś go woła. Inteligentne słuchawki zareagują na hałas, taki jak krzyk czy syreny. Praktyczne i dbające o nasze bezpieczeństwo rozwiązanie.