Apple to jedna z największych i najbardziej rozpoznawalnych firm na świecie. Jej logo jest dobrze znane prawie każdemu, kto kiedykolwiek miał styczność z nowymi technologiami. Okazuje się, że nazwa "Apple Computer" wcale nie została stworzona przez specjalistów z branży reklamowej.
Nazwę wymyślił Steve Jobs i przedstawił ją wspólnikowi Steve'owi Woźniakowi podczas podróży samochodem. Obaj starali się znaleźć inną nazwę, jednak Apple okazało się najlepsze. Nie jest jasne dlaczego akurat Apple. Teorii jest kilka. Jedna z nich mówi, że nazwa wzięła się od Apple Records, czyli wytwórni zespołu The Beatles, którego Jobs był wielkim fanem. Być może jednak nazwa ma związek z samobójstwem genialnego informatyka Alana Turinga, który ugryzł jabłko nasączone cyjankiem. Prawdopodobna jest także teoria mówiąca o związku tej nazwy z Izaakiem Newtonem, który pojawił się w pierwszym logo Apple. Po roku został jednak zastąpiony przez nadgryzione jabłko.
Dlaczego jabłko jest nadgryzione? Tym razem nie ma to związku ze śmiercią Alana Turinga, a z podobieństwem dwóch słów w języku angielskim. Rob Janoff, projektant logo Apple przyznał, że słowo "byte" - bajt i "bite" - gryźć brzmią dość podobnie. Bajt jest terminem typowo informatycznym podobnie jak firma Apple, dlatego jabłko "zostało nadgryzione".
fot. domena publiczna
Mniej tajemnic kryje za sobą nazwa Google, która powstała przez przypadek. Wszystko zaczęło się w 1997 roku, gdy Larry Page i Sergey Brin poszukiwali nazwy dla wyszukiwarki BackRub.
Poprosili o pomoc Seana Andersona, współlokatora Page'a. Anderson, po wielu próbach zaproponował słowo "googolplex", czyli liczbę jeden i googol zer. Googol to 10 do potęgi setnej. Googolplex jest jest ogromną liczbą, a wyszukiwarka miała skanować ogromne zasoby danych.
Page skrócił jednak nazwę do "Googol" i omyłkowo zarejestrował domenę "google.com". Dopiero następnego dnia współlokatorzy uświadomili mu błąd. Po sprawdzeniu okazało się, że domena "googol.com" była już od dawna zarejestrowana, zostało więc Google.
BlackBerry to już drugi producent smartfonów, który swoją nazwę wziął od owocu. BlackBerry oznacza po angielsku jeżynę. Początkowo jednak kanadyjska firma nazywała się Research In Motion (RIM), co raczej nie jest chwytliwą nazwą.
W 2001 roku RIM szukał nazwy dla swojego nowego urządzenia. Agencja Lexicon Branding zaproponowała "BlackBerry", bo wygląd klawiatury w urządzeniach RIM przypominał im nieco jeżynę. Warto pamiętać, że wówczas większość telefonów była w kolorze czarnym. Co ciekawe, ta sama agencja, Lexicon Branding wymyśliła nazwę Pentium dla firmy Intel.
Nazwa BlackBerry tak bardzo przypadła firmie Research In Motion do gustu, że w 2013 roku oficjalnie zmieniono jej nazwę na BlackBerry.
Nokia to dawna potęga na rynku telefonów komórkowych, która dziś stara się wrócić na rynek, tym razem smartfonów z Androidem. Skąd pochodzi jej nazwa? Jej historia sięga jeszcze 1865 roku, gdy w Finlandii powstał zakład przetwórstwa drewna założony przez Fredrika Idestama.
Nokia - fabryka Fredrika Idestama wzięła swoją nazwę od miasta Nokia w południowej Finlandii. Była to pierwsza siedziba firmy. Po latach Nokia połączyła się z Fińskimi Zakładami Gumowymi i Fińską Fabryką Kabli, co dało początek firmie Nokia Corporation w 1967 roku.
fot. screen google maps
Firma założona w 1975 r. przez Billa Gatesa i Paula Allena od początku skupiała się na produkcji oprogramowania. Pierwszy sukces zapewnił jej system MS-DOS, a później Windows, który początkowo był jedynie nakładką na pierwszy z systemów, a dziś pracuje na 92 proc. komputerów na świecie.
Nazwa firmy Micro-Soft powstała ze słów "micro" od mikroprocesor i "soft", czyli software - oprogramowanie. Początkowo nazwa zawierała myślnik dzielący słowa, a w logo słowo Micro widniało nieco nad słowem Soft. Po kilku latach myślnik usunięto, a logo zmieniono i tak powstał Microsoft.
fot. screen / Microsoft
Amerykański Yahoo! najlepsze lata ma już za sobą. Firma została właśnie kupiona przez amerykańskiego operatora telekomunikacyjnego Verizon za 4,38 mld dolarów.
Yahoo jest obecnie trzecią największą (po Google i Bingu) wyszukiwarką na świecie. Google jednak wyciął dla siebie największy kawałek tortu i zostawił reszcie jedynie niewielkie okruszki.
Tak wcale nie musiało być, w 1998 roku Yahoo miał okazję kupić Google za milion dolarów. Firma się na to jednak nie zdecydowała. Wówczas Yahoo było na rynku już trzy lata, a Google dopiero powstawał. Teraz historia Yahoo prawdopodobnie się zakończy, bo nowy właściciel zamierza wydzielić z przejętej firmy jedynie osobną spółkę o nazwie zmienionej na Altaba.
Skąd jednak wzięło się charakterystyczne słowo "Yahoo"? Oficjalnie to skrót od wyrażenia "Yet Another Hierarchical Officius Oracle", czyli "Kolejny zhierarchizowany system zarządzania bazą danych". Prawdopodobnie jednak słowo Yahoo wyewoluowało wcześniej z innego słowa, a wyrażenie zostało jedynie sprytnie do niego dopasowane.