Za granicą rosną jak grzyby po deszczu, a w Polsce nie ma ich w ogóle. Oto najbardziej znane start-upy warte miliardy dolarów

Jednorożce - tak nazywa się start-upy, które osiągnęły sukces i są warte ponad miliard dolarów. Z listy przygotowanej przez Credit Suisse wybraliśmy te, które na pewno znacie. To głównie firmy z branży IT, a z ich produktów lub usług często korzystamy na co dzień. Co ciekawe, każda z tych firm jest wyceniana na więcej niż PKN Orlen - największa spółka w Polsce. Zobaczcie najbardziej znane start-upy - firmy, które czasem jeszcze nie zarobiły ani centa, ale już znają je na całym świecie.
Spotify Spotify flickr.com

8,5 mld dol. - Spotify

Spotify to bardzo popularny ostatnio serwis muzyczny. Powstał w 2006 roku w Szwecji, jednak do Polski trafił dopiero na początku 2013 roku. Obecnie dostępny jest m.in. w większości krajów Europy Środkowej i Zachodniej, Ameryki Północnej i Południowej. Do wyboru jest dostęp darmowy (z reklamami) lub płatny 20 zł miesięcznie.

Wartość Spotify to obecnie 8,5 mld dolarów, co daje mu 17. miejsce na liście najdroższych start-upów.

Drew Houston - twórca Dropbox Drew Houston - twórca Dropbox fot. Financial Times / Wikipedia / Creative Commons Attribution 2.0 Generic

10 mld dol. - Dropbox

Dropbox to usługa umożliwiająca bezpieczne przechowywanie plików w chmurze internetowej. Serwis udostępnia podstawową pojemność 2 GB i umożliwia zdobycie 14 kolejnych gigabajtów przez polecanie usługi znajomym. Jest także opcja wykupienia wersji Pro z 1 TB pojemności.

Dropbox został założony w 2007 roku w USA przez Drewa Houstona and Arasha Ferdowsi'a. To na długo przed powstaniem np. Dysku Google. Teraz firma Dropbox, Inc. warta jest aż 10 mld dolarów i zajmuje 14. miejsce wśród najdroższych start-upów.

TECH-CES/ TECH-CES/ STEVE MARCUS / REUTERS / REUTERS

10 mld dol. - DJI

DJI to jeden z najbardziej znanych producentów dronów na świecie. Oferuje modele z wbudowanymi, dobrze stabilizowanymi kamerami 4K, jak np. w modelu Phantom 4. DJI powstał w Chinach w 2006 roku i po 11 latach jest trzynastym najbardziej wartościowym start-upem na świecie. Jego wycena wynosi obecnie 10 mld dolarów.

Pinterest Pinterest fot. screen ze strony pinterest.com

11 mld dol. - Pinterest

Pinterest to serwis społecznościowy założony w 2010 roku w USA, a od końca 2013 dostępny także po polsku. Serwis umożliwia udostępnianie zdjęć przypiętych do swojej tablicy. Każde zdjęcie może być także przepięte do tablic innych osób. Serwis nie zdobył w Polsce tak ogromnej popularności, jak choćby Facebook, jednak większość z nas prawdopodobnie o nim słyszała.

Pinterest jest obecnie wyceniany na 11 mld dolarów, co daje mu 12. miejsce w zestawieniu.

USA-TRUMP/ USA-TRUMP/ SHANNON STAPLETON / REUTERS / REUTERS

12 mld dol. - SpaceX

Na kolejnym, 11. miejscu znalazło się SpaceX, założone w 2002 roku przez Elona Muska. Amerykańska firma zajmuje się m.in. produkcją rakiet kosmicznych wynoszących potrzebne produkty na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Przedsiębiorstwo już niedługo chce wysłać w kosmos także ludzi.

SpaceX opracowało innowacyjny system rakiet samodzielnie powracających na Ziemię. Dzięki temu można wykorzystać je ponownie i zaoszczędzić na tym miliony dolarów. Firma kierowana przez Elona Muska jest obecnie warta 12 mld dolarów.

USA-UNEMPLOYMENT/ USA-UNEMPLOYMENT/ LUCY NICHOLSON / REUTERS / REUTERS

18 mld dol. - Snapchat

Na miejscu 8. zestawiania znalazła się bardzo popularna aplikacja Snapchat. Serwis przeznaczony jest na smartfony i pozwala na wysyłanie wiadomości, zdjęć lub krótkich filmów. Kilka lat temu Facebook próbował kupić aplikację za 3 mld dolarów, ale Snapchat się nie zgodził. Facebook nie dał jednak za wygraną i od pewnego czasu usilnie stara się skopiować najciekawsze rozwiązania konkurenta.

Teraz Snapchat wyceniany jest aż na 18 mld dolarów.

Xiaomi Mi Mix Xiaomi Mi Mix fot. Bartłomiej Pawlak

46 mld dol. - Xiaomi

Xiaomi powstało w 2010 roku w Chinach i specjalizuje się głównie w produkcji dość atrakcyjnych cenowo smartfonów. Marka bardzo szybko zdobyła popularność w Państwie Środka, a potem także w innych częściach świata. Przez pewien czas Xiaomi było nawet trzecim największym producentem smartfonów na świecie, za Samsungiem i Apple.

We wrześniu 2016 roku marka zadebiutowała także w Polsce, a jej smartfony są dystrybuowane na naszym rynku przez ABC Data. Chińska firma w minionym roku zaprezentowała także niezwykły, niemal bezramkowy smartfon (na zdjęciu), który był jedną z największych innowacji 2016 roku.

Teraz wyceniana jest aż na 46 mld dolarów i znajduje się na drugim miejscu na liście najbogatszych smart-upów.

Trumps Economic Challenges Trumps Economic Challenges Gene J. Puskar (AP Photo/Gene J. Puskar, File)

68 mld dol. - Uber

Na szczycie znalazł się świetnie znany wszystkim Uber. Amerykańska firma powstała w 2009 roku i oferuje tanie przewozy osób zamawiane za pomocą aplikacji na smartfony. Na początku usługa zastała popularność na Zachodzie, a od ponad dwóch lat działa także w Polsce.

Korzystanie z aplikacji jest bardzo wygodne, a przejazdy sporo tańsze niż taksówką, dlatego aplikacja szybko stała się największym wrogiem taksówkarzy. Twierdzą oni, że Uber działa bezprawnie i walczą z nim na każdy możliwy sposób. Nie przeszkodziło to jednak Uberowi stać się najbardziej wartościowym start-upem wycenianym na 68 mld dolarów.

Pełną listę 30 największych jednorożców znajdziecie poniżej:

Więcej o: