Maski antysmogowe - którą wybrać? Czy najtańsze mają sens?

Smog w polskich miastach tej zimy wyjątkowo nam dokucza. Zastanawiacie się nad wyborem maski antysmogowej, aby ochronić swój organizm przez groźnym pyłem? Najtańsze kosztują od kilku do kilkunastu złotych, a najdroższe nawet kilkaset. Jaki rodzaj maski wybrać?
CHINA-POLLUTION/ CHINA-POLLUTION/ JASON LEE / REUTERS / REUTERS

Najtańsze i najmniej skuteczne

Najtańsze maski są często przeznaczone do ochrony głównie przed pyłem (np. na budowie), ale mogą chronić częściowo także przed smogiem. Ich ceny zaczynają się od ok. 5-9 zł za sztukę, co nie jest dużym kosztem. Chronią jednak jedynie przed największymi pyłkami smogu, przez to mniejsze mogą przenikać do płuc.

Popularne np. w Chinach "szmaciane" maski są jeszcze mniej skuteczne i mogą nie przylegać dobrze do twarzy przez co powietrze nie będzie dokładnie przefiltrowane.

Bieg 'BiegamDobrze dla Aleppo' w Warszawie Bieg 'BiegamDobrze dla Aleppo' w Warszawie Fot. Franciszek Mazur / Agencja Wyborcza.pl

Maski z zaworem ułatwiającym swobodne oddychanie

W sklepach stacjonarnych i internetowych (np. sportowych) znajdziemy także maski w nieco wyższej cenie. Najtańsze kosztują już od ok. 20-25 złotych do ponad 100 zł za sztukę. Bardzo duży wybór znajdziemy także na Allegro. Tego typu maski w miarę skutecznie odfiltrowują zarówno pyły PM 10, jak i PM 2,5. W zależności od modelu mogą chronić przed jeszcze mniejszymi pyłami.

W przypadku tego typu masek najczęściej stosowane są zawory (jeden lub dwa), które ułatwiają odprowadzić powietrze podczas wydychania. To zwiększa komfort używania maski i obniża zawilgotnienie filtra (od wewnątrz).

Maski nadają się do użytku do czasu kiedy oddychanie w nich zaczyna być uciążliwe. Niektóre z nich są jednorazowe, inne umożliwiają wymianę filtra.

Krakow . Maski antysmogowe . sklep sporto.com.pl Krakow . Maski antysmogowe . sklep sporto.com.pl Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Wyborcza.pl

Ładne, wygodne i skuteczne

Możemy znaleźć zarówno jednokolorowe maski w bardzo wielu barwach, jak i takie o ciekawym wyglądzie. Są oferowane w wielu rozmiarach, które należy dopasować do wielkości twarzy. Różnią się także jakością wykonania i użyciem materiałów. Znajdziemy zarówno modele wykonane z naturalnych materiałów, jak i takie zrobione z gumy.

Tego typu maski są jednak nieco droższe, kosztują od kilkudziesięciu do ponad 100 złotych.

Bieg 'Biegam Dobrze dla Aleppo' w Warszawie Bieg 'Biegam Dobrze dla Aleppo' w Warszawie Fot. Franciszek Mazur / Agencja Wyborcza.pl

Najlepsze (i najdroższe) maski dla sportowców

Podczas aktywności fizycznej wdychamy znacznie więcej powietrza. Dlatego osobom uprawiającym sporty dedykowane są najlepsze maski antysmogowe na rynku. Na rynku znajdziemy szeroki wybór masek zatrzymujących prawie 100 procent szkodliwego pyłu.

Takie maski są wygodniejsze nawet podczas długotrwałego noszenia i zapewniają najswobodniejszy przepływ powietrza. Są także wykonane z najlepszej jakości materiałów. Niestety ceny tego typu masek raczej nie zachęcają do zakupu. Wahają się od ponad 100 zł nawet do kilkuset zł za sztukę.

Demonstracja antysmogowa przed siedziba Sejmiku Mazowieckiego Demonstracja antysmogowa przed siedziba Sejmiku Mazowieckiego Fot . Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl

Dla kogo?

Maski są polecane wszystkim dorosłym (małe dzieci nie mogą nosić masek). W szczególności powinni się nimi zainteresować astmatycy, alergicy, osoby uprawiające sporty i wszyscy, którzy odczuwają problemy z oddychaniem na zewnątrz.

Najtańsze maski antysmogowe, kosztujące kilka złotych możemy znaleźć np. w aptekach. Żadna, nawet najdroższa maska nie jest w 100 proc. skuteczna. Należy jednak pamiętać, że nawet najtańsza maska działa lepiej niż jej brak.

Smog nad Warszawa Smog nad Warszawa Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Smog w polskich miastach

W smogu zawieszone są zarówno trujące gazy jak i szkodliwe dla zdrowia pyły. Najczęstsze to PM 10 (o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów) i PM 2,5 (o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra). Dla porównania jeden mikrometr to jedna tysięczna milimetra.

Te większe powstają m.in. podczas spalania śmieci czy węgla w domach domowych i docierają swobodnie do płuc. Pył PM 2,5 jest sporo mniejszy i rozprzestrzenia się (przez płuca) po całym układzie krwionośnym. Za kilkanaście procent "produkcji" PM 2,5 odpowiadają spaliny samochodów.

Przy wyborze maski należy zwrócić także uwagę na jej klasę. Wyróżniamy trzy: p1, p2 i p3. Różnią się skutecznością filtrowania pyłów o różnej wielkości. Klasa p1 jest najmniej skuteczna, p3 osiąga skuteczność filtrowania nawet ponad 99 proc. wszystkich pyłów. Polecane są szczególnie osobom uprawiającym sporty na "świeżym" powietrzu.

Więcej o: