Oto 11 darmowych aplikacji, bez których nie możecie żyć. Nie brakuje zaskoczeń [RANKING]

Statystyki nie kłamią. Kategoria najlepszych darmowych aplikacji ze sklepu Google Play może powiedzieć wiele o tym, jakimi jesteśmy użytkownikami. Co leży w sferze naszych zainteresowań, czym lubimy się zajmować zarówno w godzinach pracy, jak i w czasie wolnym. Na liście nie zabrakło niespodzianek.
musical.ly na Androida musical.ly na Androida fot. Google Play

11. musical.ly

Zestawienie zaczynamy od rozrywki. Musical.ly podbija serca użytkowników na całym świecie, za sprawą łatwości z jaką pozwala tworzyć zabawne klipy wideo z muzyką w tle. Na początku możemy od razu zdecydować, czy chcemy nagrać plik pod konkretny podkład audio, czy najpierw zarejestrować swoje wideo.

W bazie efektów jakie możemy nałożyć na obraz znajduje się między innymi film poklatkowy, zwolnione i przyspieszone tempo, jak i również pakiet filtrów. Gotowym wideo możemy się rzecz jasna pochwalić przed znajomymi, których Musical.ly za sprawą integracji z Facebookiem szybko nam zlokalizuje.

Pierwotnym założeniem musical.ly był tzw. lip syncing, czyli udawanie śpiewania przez poruszanie ustami do muzyki grającej w tle. Bardzo szybko producent aplikacji dorzucił masę dodatków i uczynił z serwisu prawdziwą społecznościówkę wideo, w której szczególnie zakochali się nastolatkowie.

Endomondo na Androida Endomondo na Androida fot. zrzuty ekranowe

10. Endomondo - Bieganie & Rower

Jedno z najpopularniejszych narzędzi do monitorowania aktywności fizycznej. Wbrew swojej nazwie można go używać nie tylko podczas biegania i jazdy rowerem. Aplikacja rejestruje przebyty dystans i pokazuje go na mapie. Podaje czas, liczbę spalonych kalorii, a dodatkowe dane uzyska po założeniu kompatybilnego pulsometru.

Na podstawie zebranych informacji możemy przeanalizować naszą aktywność fizyczną na przestrzeni tygodnia, miesiąca, czy roku, prześledzić szczegółowe wykresy z uwzględnieniem tempa, prędkości, różnicy wysokości i poziomu niezbędnego nawodnienia. Płatna wersja PRO daje nam również osobistego trenera pilnującego założonego programu.

Endomondo nie zapomina o rywalizacji. W aplikacji pojawiają się co chwila nowe wyzwania i konkursy. Znajomi mogą nas motywować, nawet w trakcie danej aktywności fizycznej. Swoimi wynikami można się łatwo pochwalić w sieciach społecznościowych. Użytkownicy tworzą własne trasy i dzielą się nimi.

McDonald's Polska na Androida McDonald's Polska na Androida fot. Google Play

9. McDonald's Polska

Oficjalna aplikacja znanej sieci pozwala między innymi szybko zlokalizować restaurację w pobliżu i wyznaczyć do niej trasę. Ważnym dodatkiem jest opcja sortowania konkretnych typów placówek (24/7, McDrive, McCafe, Gym&Fun, oferta śniadaniowa). Możemy również otrzymywać powiadomienia o restauracji znajdującej się w pobliżu.

Oczywiście, jednym z podstawowych celów istnienia aplikacji jest informowanie o aktualnych promocjach w McDonald's. Z poziomu smartfonu można aktywować kupony rabatowe i przedstawić je w formie cyfrowej przy zamówieniu w lokalu. Ponadto da się tworzyć własne listy zakupowe i dzielić się nimi ze znajomymi.

Kolejna działka, za którą odpowiada aplikacja to rzecz jasna przegląd aktualnej oferty z podziałem na poszczególne kategorie: menu klasyczne, menu śniadaniowe oraz McCafe. Przy każdym daniu znajdziemy jego szczegółowy skład oraz jeszcze bardziej szczegółową tabelę wartości odżywczych.

Messenger Lite na Androida Messenger Lite na Androida fot. Google Play

8. Messenger Lite

Odchudzona wersja najpopularniejszego komunikatora internetowego jest oficjalnie dostępna w Polsce dopiero od końca kwietnia. Zdążyła już jednak zaskarbić sobie miłość użytkowników Androida, dla których standardowy Messenger jest zbyt przeładowany dodatkami.

Aplikacja zadebiutowała w październiku ubiegłego roku i początkowo była przeznaczona wyłącznie dla krajów o słabej infrastrukturze internetowej. Stosunkowo szybko plik instalacyjny APK pojawił się w obiegu poza sklepem Google Play i zyskiwał na popularności w drugim obiegu.

Zła wiadomość jest taka, że Messenger Lite za sprawą stopniowo wdrażanych zmian coraz bardziej zaczyna przypominać pełną wersję komunikatora internetowego Facebooka. Traci zatem jedną ze swoich największych zalet - szybkość działania i niskie obciążenie dla telefonu.

OLX - ogłoszenia lokalne w wersji na Androida OLX - ogłoszenia lokalne w wersji na Androida fot. Google Play

7. OLX - ogłoszenia lokalne

Mityczną siódemkę otwiera aplikacja popularnego serwisu ogłoszeniowego OLX. Warto pamiętać, że jeszcze do kwietnia 2014 roku serwis należący do grupy Allegro istniał pod marką Tablica.pl. Z poziomu mobilnej wersji OLX możemy nie tylko przeglądać ogłoszenia, ale również dodawać własne, a także swobodnie komunikować się z użytkownikami.

Proces dodawania swojego ogłoszenia OLX nie wymaga używania wersji desktopowej. Zdjęcia wysyłane są bezpośrednio ze smartfonu. Za sprawą powiadomień Push użytkownik natychmiast otrzyma informację o zainteresowaniu swoją ofertą nawet kiedy sama aplikacja jest aktualnie wyłączona.

Aplikacja daje możliwość filtrowania i sortowania wyników oraz dodawania ogłoszeń, które nas interesują do obserwowanych. Szybko znajdziemy ogłoszenia z okolicy, w której się aktualnie znajdujemy, a intuicyjne drzewko kategorii pozwala płynnie nawigować po zasobach OLX.

Instagram Stories Instagram Stories Fot. Instagram

6. Instagram

Tego programu w rankingu zabraknąć raczej nie mogło. Aplikację stworzoną w 2010 roku dwa lata później przejął Facebook, a zgodnie z danymi z końca kwietnia 2017 roku średnia liczba aktywnych użytkowników miesięcznie korzystających z Instagrama przekroczyła poziom 700 mln. Na pewno spora w tym zasługa funkcji Stories znanej ze Snapchata.

Z niej zdaniem przedstawicieli Facebooka korzysta nawet 200 mln osób miesięcznie. Na szczęście do obecności Stories w zasadzie większość z nas się już przyzwyczaiła i jej wprowadzenie nie spowodowało gwałtownego odpływu użytkowników. Mało tego, Instagram rośnie szybciej, niż zakładano.

Instagram to nie tylko zdjęcia. W aplikacji można publikować również filmy i wykorzystać osobne narzędzie o nazwie Boomerang, które pozwala nagrywać krótkie zapętlone klipy wideo. Jedna z ostatnich nowości pozwala wrzucać większą ilość zdjęć w formie wygodnej do przeglądania galerii.

Facebook na Androida Facebook na Androida fot. Google Play

5. Facebook

Czy są wśród was zaskoczeni? Z pewnością nie, ale trudno ukryć, że oficjalny klient Facebooka ma zarówno swoich entuzjastów, jak i hejterów. Tej drugiej grupie nie da się odmówić pewnej racji. Sam zauważam, że z roku na rok aplikacja robi się coraz bardziej ociężała i potrafi wręcz zmasakrować baterię smartfonu.

Alternatywa w postaci Facebooka Lite w moim przypadku na dłuższą metę nie zdała egzaminu. Wychodzi na to, że przywiązałem się do pewnych rozwiązań dostępnych w pełnej wersji aplikacji. A tych jest niemało i cały czas dostajemy nowe. W ostatnim czasie Facebookiem zawładnęły reakcje do komentarzy, które trafią również do wersji mobilnej.

Jedna z najbardziej widocznych i jednocześnie inwazyjnych zmian wprowadzonych niedawno na wzór Instagram Stories to Relacje bezpośrednio w widoku aktualności na samej górze. Jak wynika nie tylko z naszych obserwacji, zainteresowanie funkcją jest jednak dość znikome.

WhatsApp na Androida WhatsApp na Androida fot. Google Play

4. WhatsApp Messenger

Im bliżej czołówki, tym zaczyna być coraz bardziej przewidywalnie. Wprowadzony na początku 2009 roku komunikator WhatsApp Messenger został przejęty przez Facebooka za kilkanaście mld dolarów zaledwie 3 lata temu. Od kwietnia ubiegłego roku obsługuje szyfrowanie transmisji, wiadomości oraz przesyłanych plików.

Użytkownicy wykorzystują WhatsAppa nie tylko do rozmów tekstowych. Aplikacja bardzo często służy do połączeń wideo oraz połączeń głosowych. Liczba aktywnych użytkowników komunikatora przekroczyła poziom 1,2 mld. W ostatnim czasie program nie oparł się zmianom i wprowadził funkcję informowania o swoim statusie za pomocą zdjęć i wideo.

Strategia klonowania rozwiązań Snapchata przez Marka Zuckerberga przyniosła niespodziewane efekty. Jak pisaliśmy niedawno, z nowej funkcji każdego dnia korzysta nawet 175 mln użytkowników. Co ciekawe, pod tym względem klon zaczyna przeganiać pierwowzór.

Snapchat na Androida Snapchat na Androida fot. Google Play

3. Snapchat

Idea relacji w formie zdjęć oraz filmów bezpowrotnie znikających po określonym czasie zapoczątkowana została właśnie przez Snapchata. Pierwsze wydanie aplikacji ujrzało światło dzienne we wrześniu 2011 roku. Początkowo skupiało się wyłącznie na przesyłaniu zdjęć między użytkownikami.

Dopiero w październiku 2013 roku wprowadzono rozwiązanie My Story, za sprawą którego Snapchat wypłynął na szerokie wody i stał się fenomenem na skalę światową. Jednak w starciu na skalę z Facebookiem, Instagramem czy WhatsAppem serwis nie ma zbyt wielkich szans. Średnia miesięczna liczba użytkowników oscyluje w okolicach 300 mln.

Ostatnie miesiące nie są dla Snapchata najłatwiejsze. Notowania spółki na giełdzie nie mają mocy fruwać wysoko, a przyrost liczby użytkowników wyhamował na skutek wprowadzenia podobnych funkcji do wcześniej wspomnianych konkurencyjnych aplikacji. Czy sprawca całego zamieszania znajdzie nowy pomysł na siebie?

Rossmann na Androida Rossmann na Androida fot. Google Play

2. Rossmann PL

Zdecydowanie największe zaskoczenie tego zestawienia. Oficjalna aplikacja znanej sieci drogerii niepostrzeżenie wylądowała na podium najlepszych darmowych aplikacji w Google Play. Z jej poziomu możemy zrobić zakupy w sklepie internetowym, sprawdzić aktualne promocje i oczywiście skorzystać z przywilejów członka Klubu Rossmann.

Klubowicze mają szansę oszczędzić na zakupach w sieci drogerii i być na bieżąco z premierami produktów. W dziale Inspiracje znajdziemy szereg poradników związanych ze zdrowiem, sposobem żywienia oraz pielęgnacją urody. Oczywiście aplikacja  znajdzie dla nas najbliższy salon Rossmanna w okolicy.

W zdobywaniu dodatkowych informacji o produktach przyda się wbudowany skaner kodów kreskowych. W przedzieraniu się przez gąszcz produktów pomagają filtry (promocje, premiery, cena w klubie, Rossnę, tylko w Rossmann, superoferta). W aplikacji można podpiąć swoją kartę Klubu Rossmann.

Facebook Messenger - udostępnianie położenia na żywo Facebook Messenger - udostępnianie położenia na żywo fot. newsroom.fb.com

1. Messenger

Król jest jeden i chyba długo nie zejdzie z tronu. Cokolwiek by o nim nie mówić, to właśnie Facebook Messengera znajdziemy na praktycznie każdym smartfonie z Androidem. Tutaj również próbowałem lżejszej alternatywy w postaci Messenger Lite, ale skoro coraz bardziej zaczyna on przypominać pełną wersję, przesiadka mija się z celem.

Z Messengera korzysta średnio miesięcznie ponad 1,2 mld użytkowników.  Warto przypomnieć, że do 2014 roku komunikator był integralną częścią klienta Facebooka i jego przeobrażenie do postaci osobnej aplikacji spotkało się z ogromną falą krytyki ze strony użytkowników.

W obecnym wcieleniu Messenger to już kompleksowa platforma, nie tylko do komunikacji. Boty, gry, dodatkowe narzędzia zewnętrzne, wykonywanie połączeń audio i wideo, relacje, reakcje - tak można wymieniać długo. Nie tak dawno pod względem liczby aktywnych użytkowników komunikator dogonił WhatsAppa. Co dalej?