Pierwszy iPhone ma już 10 lat. Oto jak zmieniał się najsłynniejszy smartfon na świecie, generacja po generacji

Smartfon, który zmienił rynek urządzeń mobilnych pojawił się w sklepach dokładnie 10 lat temu. iPhone przeszedł długą drogę ewolucji, zarówno w kwestii designu, jak i technologicznych rozwiązań. To jednak jeszcze nie koniec, bo w tym roku czekamy na prawdziwą rewolucję.
iPhone 2G iPhone 2G fot. Jim Abeles / Flickr / CC BY-NC-ND 2.0

iPhone 2G

Pierwsza generacja iPhone'a (iPhone 2G) została pokazana na konferencji MacWorld, 9 stycznia 2007 roku.

Prace nad rewolucyjnym telefonem trwały kilka lat i były utrzymywane w tajemnicy. Wszystko kosztowało firmę miliony dolarów. Podczas pierwszej prezentacji za kulisami rozgrywał się dramat. Zarówno podzespoły, jak i oprogramowanie było bardzo niedopracowane, a Steve Jobs musiał żonglować wieloma egzemplarzami telefonu. Każdy przeznaczony był do pokazania innej funkcji urządzenia.

Dopiero kilka miesięcy później, 29 czerwca smartfon trafił na sklepowe półki w kilku wybranych krajach.

iPhone 2G nie był telefonem idealnym. Jedną z największych wad urządzenia był brak modułu 3G. Telefon dostał za to dotykowy ekran o przekątnej 3,5 cala i rozdzielczości 480 x 320 pikseli z obsługą multi-touch. Na pokładzie był także jednordzeniowy procesor i 128 MB pamięci RAM. Największe wrażenie robił duży (jak na tamte czasu) wyświetlacz, całkowita rezygnacja z fizycznej klawiatury i innowacyjne oprogramowanie.

iPhone 3G i iPhone 2G w tle iPhone 3G i iPhone 2G w tle fot. Yutaka Tsutano / Flickr / CC BY 2.0

iPhone 3G / 3GS

W drugiej generacji iPhone'a, debiutującej w lipcu 2008 roku, zmieniono nieco design urządzenia. Z dolnej części plecków telefonów zniknął charakterystyczny pasek.

W iPhonie 3G pojawiły się również dwie kluczowe zmiany. Dodano łączność 3G, nieobecną w poprzedniej generacji, a także sklep z aplikacjami, czyli AppStore.

Prawie rok później, 19 czerwca 2009 roku wypuszczono jeszcze iPhone'a 3GS. Ogólna specyfikacja telefonu nie uległa zmianie względem poprzednika. Pojawił się jedynie nieco szybszy, choć wciąż jednordzeniowy procesor, nowy aparat o rozdzielczości 3,15 Mpix (wcześniej 2 Mpix) i możliwość nagrywania filmów.

iphone 4 iphone 4 fot. Tyler / Flickr / CC BY-SA 2.0

iPhone 4 / 4S

Prawdziwa rewolucja miała miejsce 24 czerwca 2010 r. przy okazji premiery iPhone'a 4. Diametralnie zmienił się design urządzenia. Smartfon stał się bardziej elegancki. Zrezygnowano z obłych kształtów i aluminium obecnego w poprzednich generacjach. Telefon był bardziej kanciasty, a jego plecki wykonano ze szkła.

W iPhonie 4 po raz pierwszy zmieniała się rozdzielczość ekranu. Pojawił się wyświetlacz Retina (640 x 960 pix), jednak przekątna w dalszym ciągu pozostała taka sama. W październiku 2011 r. zadebiutował  iPhone 4S, który był pierwszym telefonem Apple z dwurdzeniowym procesorem oraz asystentką głosową Siri.

iPhone 5 iPhone 5 fot. WILLIAM HOOK / Flickr / CC BY-SA 2.0

iPhone 5

Zaprezentowany 21 września 2012 r. iPhone oznaczono numerkiem "5". Kolejny raz doczekaliśmy się zmiany materiału, z którego wykonano obudowę. Bryła urządzenia pozostała podobna, szkło zastąpiono jednak aluminium. Na dole i na górze plecków pojawiły się paski anteny.

W iPhonie 5 zwiększono przekątną wyświetlacza do 4 cali i rozdzielczość do 640 x 1136 pix. Zastosowano także szybszy procesor Apple A6 i 1 GB pamięci RAM.

Ten telefon zapoczątkował także nowy cykl wydawniczy smartfonów Apple. Każdy kolejny flagowiec firmy z Cupertino pojawiał się właśnie we wrześniu.

iPhone 5S iPhone 5S fot. K?rlis Dambr?ns / Flickr / CC BY 2.0

iPhone 5S

Wydawałoby się, że kolejny iPhone z literką S nie przyniesie znaczących zmian. Faktycznie od strony designu ich nie było. Pojawił się za to czytnik linii papilarnych Touch ID.

Oczywiście nie było to rozwiązanie nowatorskie. Podobne zabezpieczenia były obecne w telefonach już wcześniej. Jednak to Apple udało się spopularyzować skanery odcisku palca w urządzeniach mobilnych.

iPhone 5S był również  pierwszym smartfonem na świecie z 64-bitowym procesorem. Zastosowano w nim konkretnie układ Apple A7 oraz 1 GB pamięci RAM.

iPhone 5C iPhone 5C fot. Maurizio Pesce / Flickr / CC BY 2.0

iPhone 5C

Premiera iPhone'a 5C była zaskoczeniem dla fanów marki. Nikt nie spodziewał się, że w Apple zdecyduje się zaprezentować telefon spoza segmentu premium. Mówiło się nawet, że za czasów Steve'a Jobsa taka sytuacja byłaby nie do pomyślenia. W iPhonie 5C zastosowano bowiem obudowę wykonaną z plastiku.

Telefon został wyposażony także w lekko podstarzały procesor Apple A6, znany z modelu 5. Jak można było się spodziewać, iPhone 5C nie zdobył uznania na rynku.

iPhone 6 iPhone 6 fot. John Karakatsanis / Flickr / CC BY-SA 2.0

iPhone 6 / 6 Plus

9 września 2014 roku Apple ponownie zaskoczyło. Przez długi czas smartfony tej firmy charakteryzowały się niezwykle małymi ekranami. Podczas gdy konkurenci już dawno produkowali 5-calowe (i większe) telefony, Apple dalej tkwił przy niewielkim, zaledwie 4-calowym wyświetlaczu.

Kolejnym zaskoczeniem  było pokazanie nie jednego, a dwóch urządzeń różniących się rozmiarami ekranu. Ten mniejszy dostał wyświetlacz o przekątnej 4,7 cala i rozdzielczości 750 x 1334 pix. Model z "Plusem" w nazwie został wyposażony w 5,5-calową matrycę Full HD.

Wraz z iPhonem 6 pojawiły się kolejne zmiany w designie. Producent zrezygnował z kanciastych kształtów i postawił na obłe krawędzie telefonu. Nowe iPhone'y dostały bardziej wydajny, jednak wciąż dwurdzeniowy układ Apple A8 i ciągle 1 GB RAM.

Rok później pokazano jeszcze odświeżoną wersję iPhone'a 6 i 6 Plus. Nowości nie było dużo. Warto jednak zaznaczyć pojawienie się Force Touch, czyli technologii rozpoznającej siłę nacisku na ekran. Dodano także nowy procesor Apple A9 i po raz pierwszy 2 GB pamięci RAM.

iPhone SE iPhone SE Fot. Apple

iPhone SE

W 2016 r. Apple wyłamało się ze schematu i 21 marca zaprezentowało zupełnie inny telefon. To urządzenie stworzone dla fanów mniejszych ekranów. iPhone SE został wyposażony w wyświetlacz o przekątnej 4 cali i rozdzielczość 640 x 1136 pix.

Tym razem nie powtórzono błędu z przeszłości i iPhone SE dostał aluminiową obudowę wprost z iPhone'ów 5, która przez wielu jest uznawana za jedną z najlepszych w historii Apple. Specyfikacja została z kolei zapożyczona od znacznie bardziej nowoczesnego iPhone'a 6S. iPhone SE w momencie premiery nie miał praktycznie żadnej konkurencji w segmencie małych telefonów z wyższej półki.

iPhone 7 / 7 Plus

Premierze najnowszej generacji smartfona Apple towarzyszyła jak zwykle atmosfera tajemniczości. Gigant po raz trzeci pokazał smartfon w dwóch wersjach różniących się przekątną. Ich rozmiary pozostały jednak takie, jak u poprzedników. Apple nie zmniejszyło ramek wokół wyświetlaczy i oba urządzenia wciąż miały dość duże obudowy. Z iPhone'a  7 zniknęło gniazdo słuchawkowe, co spotkało się ze sporą krytyką ze strony klientów.

W iPhone'ach 7 pojawił się nowy procesor Apple A10, który do dziś jest jednym z najbardziej wydajnych układów w świecie smartfonów. Pozostała specyfikacja mniejszego telefonu pozostała praktycznie bez zmian.

W iPhonie 7 Plus pojawił się jednak dodatkowy gigabajt pamięci RAM. Dodano także podwójny aparat, który pozwala na dwukrotne zbliżenie kadru i rozmycie tła.

iPhone - grafika koncepcyjna iPhone - grafika koncepcyjna ConceptsiPhone/YouTube.com

iPhone 8

Rok 2017, to dla Apple rok wyjątkowy. Dokładnie dekadę temu powstał ich pierwszy smartfon, który stał się dla firmy bardzo intratnym biznesem. Amerykański producent jest teraz drugim największym (po Samsungu) producentem smartfonów i z pewnością nie może osiąść na laurach.

O iPhonie 8 - o ile faktycznie właśnie tak będzie nazywał się tegoroczny smartfon Apple - trochę już wiemy. Apple ma przede wszystkim zrezygnować z archaicznego designu i zmniejszyć ramki wokół ekranu. Na taki krok zdecydowali się już Samsung, LG czy Xiaomi. Pierwsze plotki na temat iPhone'a 8 to potwierdzają.

Sporo mówi się o kwestii przycisku Home. Minimalizacja ramek wiązałaby się z jego usunięciem. Tak stało się w przypadku Galaxy S8. Sugeruje się, że Apple zastosuje czytnik linii papilarnych ukryty pod powierzchnią wyświetlacza. O ile oczywiście wyrobi się z opracowaniem technologii do sklepowej premiery.

Nowy iPhone ma dostać także zupełnie nowy, znacznie lepszy ekran OLED. Tego typu panele już od wielu lat stosuje Samsung, i to on ma być dostawcą wyświetlaczy do telefonu Apple.

Wszystko wskazuje na to, że iPhone 8 będzie smartfonem przełomowym. Na razie nie wiemy czy wszystkie plotki się potwierdzą. Do premiery zostało jeszcze trochę czasu i pozostaje nam jedynie czekać.

Czytaj też: Apple szykuje prawdziwą rewolucję? Oto wszystko, co wiemy na temat iPhone'a 8