Otrzymałeś w prezencie smartfona? Oto najlepsze darmowe aplikacje na początek

Dostałeś w prezencie świątecznym smartfona i gubisz się w gąszczu dostępnych aplikacji? Przychodzimy z pomocą. Oto 12 przydatnych i darmowych aplikacji na Androida i iOS, które zdecydowanie warto zainstalować na swoim urządzeniu.
Snapseed Snapseed fot. Google

Snapseed

Snapseed to jedna z ciekawszych aplikacji do mobilnej edycji zdjęć oraz nakładania na nie efektów i filtrów. Została stworzona przez firmę Nik Software, która trafiła w ręce Google'a.

Aplikacja jest dość intuicyjna, a przy tym posiada funkcje, które zadowolą również bardziej zaawansowanych użytkowników. Możemy zdecydować się na automatyczną korektę zdjęć lub samodzielnie edytować takie parametry jak kontrast, nasycenia, balansu bieli czy jasność.

Świetnie prezentują się również gotowe filtry i efekty, dzięki którym nasze zdjęcia będą jeszcze bardziej efektowne. Przyznam szczerze, że filtry Snapseed przypadły mi do gustu zdecydowanie bardziej niż te, które są dostępne choćby w popularnym Instagramie.

Pobierz z Google Play

Pobierz z AppStore

Appear.in Appear.in fot. Google

appear.in

Aplikacja appear.in umożliwia prowadzenie grupowych konwersacji wideo między ośmioma (a w wersji premium nawet dwunastoma) osobami jednocześnie. Możemy tworzyć własne prywatne pokoje rozmów i zapraszać do nich naszych znajomych lub współpracowników.

Jakość transmisji jest zazwyczaj bardziej niż zadowalająca. W czasie rozmowy możemy również udostępnić innym osobom podgląd naszego pulpitu, a nawet wspólnie odtworzyć wybrany film na YouTube. Aplikacja świetnie sprawdza się zarówno w pracy, jak i poza nią.

Pobierz z Google Play

Pobierz z AppStore

Microsoft Outlook Microsoft Outlook fot. Microsoft

Microsoft Outlook

To zaskakujące, że twórcą jednego z lepszych klientów poczty na smartfony z Androidem i iOS jest... Microsoft. Takie są jednak fakty. Gdy zainstalujesz na swoim telefonie aplikację giganta z Redmond, to nie powrócisz już do Gmaila. W zasadzie, jedynym godnym rywalem dla mobilnego Outlooka jest Spark, który jest obecnie dostępny jedynie na platformę iOS.

Intuicyjna obsługa, przejrzysty design, integracja z wieloma usługami sieciowymi (Gmail, OneDrive,  Dropbox, iCloud, Office 365), wbudowany kalendarz i świetny system zarządzania załącznikami. Zalety Outlooka można wymieniać dalej  Dobrze sprawdza się również priorytetowa skrzynka odbiorcza, która dokładnie selekcjonuje najważniejsze dla nas maile.

Pobierz z Google Play

Pobierz z AppStore

Dropbox Dropbox fot. D.M.

Dropbox

Dropbox to jedna z najpopularniejszych 'chmurowych' aplikacji na rynku, która pozwala na przechowywanie naszych dokumentów zdjęć oraz innych multimediów. Poszczególne pliki możemy synchronizować na wielu urządzeniach, dzięki czemu mamy do nich łatwy dostęp.

Dropbox posiada również kilka interesujących funkcji, które wyróżniają go na tle innych tego typu aplikacji. Jedną z nich jest możliwość skanowania dokumentów i zapisywania ich w do plików PDF. Z poziomu aplikacji możemy także edytować pliki Word, Excel i Powerpoint.

Pobierz z Google Play

Pobierz z AppStore

Squid Squid fot. squidapp.co

Squid

O ile w kategorii agregatorów wiadomości jest już spory tłok, aplikacja Squid ma ze swojej strony sporo nowości do zaproponowania. Przede wszystkim po wskazaniu kategorii informacji, które nas interesują nie musimy się martwić o ich polskie źródła. W bazie programu zainstalowano ich już całkiem sporo.

Każdy z artykułów dostarczonych przez aplikację Squid możemy również udostępnić znajomym z naszym własnym komentarzem - dopisać do nich dowolny tekst, podkreślać fragmenty treści oraz wstawiać dodatkowe ikony. Takiej funkcji większość mobilnych czytników aktualności nie posiada.

Pobierz z Google Play

Pobierz z App Store

Clou Clou fot. Clou

Clou

Clou to jedna z najciekawszych 'magazynowych' aplikacji dla Androida i iOS. Jest prosta, intuicyjna i bardzo przejrzysta. Codziennie otrzymujemy dostęp do ciekawych artykułów z różnych dziedzin - od polityki, przez historię, a skończywszy na sporcie i technologiach.

Aplikacja pozwala na zmianę kroju i wielkości czcionki, jak również na uruchomienie trybu nocnego. Co ważne, lektura poszczególnych artykułów jest możliwa także w trybie offline.

Pobierz z Google Play

Pobierz z AppStore

JakDojade.pl JakDojade.pl fot. D.M.

Jakdojade.pl

Tej aplikacji nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. To mobilna wersja popularnego serwisu Jakdojade.pl, czyli najlepszej i najdokładniejszej wyszukiwarki połączeń transportem publicznym w Polsce. Otrzymujemy dostęp do szczegółowych rozkładów jazdy autobusów, tramwajów czy też szybkiej kolei miejskiej w większości dużych polskich miast.

Jakdojade.pl jest już dostępne m.in. w Warszawie, Lublinie, Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu, Bydgoszczy, Krakowie, Łodzi, Rzeszowie, Białymstoku i kilkunastu innych miastach.

Rozkłady zapisanych przez nas przystanków i linii są również dostępne w trybie offline. Od niedawna za pośrednictwem aplikacji możemy również kupować bilety. 

Pobierz z Google Play

Pobierz z AppStore

Canva Canva fot. Canva

Canva

Canva to intuicyjne, a zarazem funkcjonalne narzędzie do tworzenia plakatów, zaproszeń i prezentacji. Za pomocą kilku dotknięć ekranu możemy stworzyć profesjonalnie wyglądającą grafikę, a następnie zapisać ją w pamięci smartfona, wydrukować lub opublikować na Facebooku, Twitterze czy Instagramie. Możemy wybierać spośród wielu szablonów, fontów oraz elementów graficznych, a następnie stworzyć z nich unikalny projekt.

Pobierz z Google Play

Pobierz z AppStore

VLC VLC fot. VLC

VLC Player

VLC to multimedialny kombajn, który poradzi sobie z obsługą większości formatów audio i wideo. To jedna z pierwszych aplikacji, którą warto zainstalować na smartfonie. Domyślne odtwarzacze oferowane przez producentów są bowiem - delikatnie mówiąc - dość ubogie.

VLC obsługuje formaty MKV, MP4, AVI, MOV, Ogg, FLAC, TS, M2TS, Wv oraz AAC. Wszystkie kodeki są domyślnie zainstalowane. Nie trzeba więc zagłębiać się w odmęty internetu, w poszukiwaniu odpowiedniej wtyczki. Dodatkową zaletą aplikacji jest obsługa napisów.

Pobierz z Google Play

Pobierz z AppStore

Office Lens Office Lens fot. Google

Office Lens

Office Lens to bardzo przydatna aplikacja, która działa jak kieszonkowy skaner. Pozwoli nam zeskanować dokumenty, paragony, a nawet nasze odręczne notatki zapisane na tablicy.

Przy użyciu Office Lens możemy przekonwertować zapisane obrazy na pliki PDF, pliki Worda oraz PowerPointa, jak również zapisywać je w aplikacjach OneNote i OneDrive.

Jeśli korzystasz z iPhone'a, to dobrą alternatywą dla Office Lens będzie aplikacja Scannable.

Pobierz z Google Play

Pobierz z AppStore

WhatsApp WhatsApp fot. WhatsApp

WhatsApp

WhatsApp nie jest już tak dobrą aplikacją jak 2-3 lata temu. Gdy komunikator trafił w ręce Facebooka, to właściciel zaczął eksperymenty z funkcjami, które nie wychodzą mu na dobre. 

Nie zmienia to faktu, że WhatsApp pozostaje jednym z bardziej przejrzystych i intuicyjnych komunikatorów internetowych. Szczególnie w momencie, gdy Facebook Messenger coraz bardziej upodabnia się do Snapchata, czym zniechęca do siebie starszych użytkowników.

Jedną z niewielu nowych funkcji WhatsAppa, którą przyjąłem z niekrytą satysfakcją, jest pełne szyfrowanie danych (end-to-end encryption) wprowadzone w ubiegłym roku.

Pobierz z Google Play

Pobierz z AppStore

Pocket Pocket fot. D.M.

Pocket

Znalazłeś w internecie ciekawy artykuł, ale nie masz czasu, aby go przeczytać? Zapisz go w aplikacji Pocket i przeczytaj później w wolnej chwili na dowolnym urządzeniu. Również w trybie off-line. Zapisywane treści możesz też łatwo porządkować za pomocą tagów.

Pocket świetnie sprawdza się rownież jako czytnik treści. Samodzielnie możesz dostosować aplikację do swoich potrzeb, wybierając font oraz jego wielkość. Możesz także skorzystać z specjalnego trybu, który pozwala na komfortowe czytanie w nocy.

W aplikacji Pocket zapiszesz treści z dowolnego miejsca w sieci, w tym z przeglądarek internetowych, skrzynek e-mail, a także takich aplikacji jak Facebook, Twitter czy Feedly.

Pobierz z Google Play

Pobierz z AppStore

Alto's Adventure Alto's Adventure fot. Google

BONUS: GRY

Na zakończenie mamy dla was również kilka propozycji gier mobilnych, które w tym roku zrobiły na nas szczególne wrażenie. W wolnej chwili wypróbujcie je sami:

  • Alto's Adventure - piękna baśniowa grafika, świetny klimat i szybka rozgrywka;
  • Dune - kolejna wizualna perełka. Ostrzegamy, że gra mocno uzależnia;
  • Reigns - rządzenie średniowiecznym królestwem nie jest łatwym zadaniem;
  • Super Mario Run - Mario, to po prostu Mario. Warto wrócić do klasyka sprzed dekad;
Więcej o: