Oto gry na peceta, które nie chcą się zestarzeć. W te tytuły nadal warto zagrać

Są gry, które po prostu się nie starzeją. Wybraliśmy 10 ponadczasowych tytułów, które zdecydowanie warto sobie przypomnieć. Na liście nie zabrakło takich hitów, jak "Heroes III", "Falout", czy "Mortal Kombat".
Heroes of Might and Magic III Heroes of Might and Magic III fot. GOG.com

Heroes of Might and Magic III

Mamy w redakcji jedną osobę, która nigdy nie grała w Heroes of Might and Magic III i dlatego już z nami nie pracuje (to oczywiście żart - ze wstydu sama odeszła). Pochodząca z 1999 roku strategia turowa z niepowtarzalnym klimatem świata fantasy wciąga od pierwszych chwil rozrywki na długie godziny.

Rozbudowujemy miasta, szukamy artefaktów, werbujemy armię i toczymy zacięte pojedynki z siłami zła o przyszłość królestwa. W grze pojawia się ponad 100 typów jednostek oraz kilkadziesiąt czarów należących do różnych szkół magii. Do HOMM3 wydano dwa znakomite dodatki (Armageddon's Blade oraz The Shadow of Death), które również warto obadać.

- - -
Kup grę Heroes of Might and Magic III
- - -

Dungeon Keeper Dungeon Keeper fot. GOG.com

Dungeon Keeper

Ta gra z 1997 roku dorwała mnie pewnego popołudnia i już nigdy nie wypuściła. Rola demonicznego władcy podziemi sprawującego kontrolę nad mrocznymi lochami pełnymi pokracznych stworzeń zawładnęła mną na dobre. Tym razem mamy do czynienia ze strategią czasu rzeczywistego, gdzie w każdej minucie rozgrywki coś się dzieje.

Stajemy po ciemnej stronie mocy, broniąc naszego podziemnego królestwa przed zakusami kolejnych śmiałków. Umacniamy korytarze, stawiamy pułapki, powiększamy armię potworów, które nawzajem niekoniecznie się tolerują. Jednocześnie cały czas musimy szukać diamentów i złota, aby zapewnić ekspansję zła.

- - -
Kup grę Dungeon Keeper
- - -

Carmageddon Carmageddon fot. GOG.com

Carmageddon

'Osobliwa' gra wyścigowa. Tak telegraficznym w skrócie (i dla osób o nieco słabszych nerwach) można scharakteryzować Carmageddon. Kiedy tytuł zadebiutował w 1997 roku z miejsca nie miał łatwego życia, a i dziś może być postrzegany jako mocno kontrowersyjny. Nic dziwnego, skoro istotą rozgrywki jest rozjeżdżanie wszystkiego i wszystkich.

Istotą wysokiej grywalności Carmageddonu jest między innymi znakomita ścieżka dźwiękowa oraz doskonały jak na tamte czasy system zniszczeń pojazdu. Nasz bolid można było uszkodzić na wiele sposobów, a za sprawą zarobionych w wyścigach pieniędzy wyposażać w coraz bardziej mordercze modyfikacje. Podsumowując: dużo czerwonego.

- - -
Kup grę Carmageddon
- - -

Half-Life Half-Life fot. Steam

Half-Life

Trudno przeżyć ostatnie 20 lat w cyfrowym świecie rozrywki i choć raz nie otrzeć się o gry z tej serii. Pochodząca z 1998 roku pierwsza część Half-Life wprowadziła szereg innowacyjnych rozwiązań technologicznych i pierwszy raz zaznajomiła nas z postacią Gordona Freemana, fizyka pracującego dla laboratorium badawczego Black Mesa.

W strzelaninie typu FPS położono duży nacisk na wątek fabularny. Na skutek nieudanego eksperymentu doszło do otwarcia przejścia do innego wymiaru i do laboratorium przedostają się pozaziemskie śmiertelnie groźne istoty. Na samym początku nasz bohater ma pod ręką wyłącznie łom, który stał się ponadczasowym symbolem gry, a potem i samego dewelopera.

- - -
Kup grę Half-Life
- - -

Mortal Kombat Mortal Kombat fot. GOG.com

Mortal Kombat

"Finish Him!" Miłośnicy wszelkiej maści komputerowych bijatyk znają to wyrażenie na pamięć. Kultowa seria gier Mortal Kombat, na podstawie której powstało nawet kilka filmów zadebiutowała na pecetach w 1993 roku i na tle innych produkcji wyróżniała się między innymi niespotykaną do tej pory brutalnością tzw. Fatality, czyli ciosów kończących.

Okazję do odświeżenia sobie klasycznego komputerowego mordobicia daje polski serwis GOG.com, na którym możecie kupić pakiet składający się z pierwszych trzech części Mortal Kombat. Ostatnia z części pozwala również na granie w trybie multiplayer przez sieć LAN. Pamiętacie jeszcze tzw. LAN party?

- - -
Kup grę Mortal Kombat
- - -

Diablo II Diablo II fot. Blizzard

Diablo II

Po czterech latach od wydania pierwszej części gry wracamy do mrocznego świata fantasy o nazwie Sanktuarium, by znów zmierzyć się z Panem Grozy. Tym razem możemy wcielić się w rolę amazonki, barbarzyńcy, paladyna, nekromanty lub czarodzieja. Jedno jest pewne: na swojej drodze spotkamy wszystko co najgorsze.

Sequel pochodzącej z 1996 roku gry action-RPG przeszedł do historii jako jedna z najlepszych gier swojego gatunku. Widok izometryczny, klimatyczna ścieżka dźwiękowa, zróżnicowane poziomy i mnóstwo przeciwników o rozmaitych umiejętnościach, a do tego możliwość budowania swojego arsenału - zachwytom graczy nie ma końca do dziś.

- - -
Kup grę Diablo II
- - -

Syndicate Syndicate fot. GOG.com

Syndicate

Udana mieszanka strategii oraz gry akcji z widokiem izometrycznym, w której wcielamy się w szefa jednego z zespołów terenowych należących do tzw. syndykatów. To gigantyczne globalne korporacji sprawujące kontrolę nad mrocznym światem przyszłości. Cyberpunkowy klimat przywodzi na myśl skojarzenia z filmem Blade Runner.

Doskonała jak na 1993 rok oprawa graficzna, warstwa dźwiękowa oraz wysoka inteligencja postaci spowodowały, że obok Syndicate nie dało przejść się obojętnie. Przemierzamy tętniące życiem i niebezpieczne futurystyczne miasta, wykonując rozmaite zadania i walcząc z innymi syndykatami o kontrolę.

- - -
Kup grę Syndicate
- - -

Fallout Fallout fot. GOG.com

Fallout

Tego wszyscy boimy się najbardziej. Wielka wojna atomowa, po której zdziesiątkowana ludzkość próbuje z trudem przeżyć każdy kolejny dzień. Taki scenariusz zakłada Fallout, a gracz wciela się tu w jednego z ocalałych, który pierwszy raz musi opuścić teren bezpiecznego schronu i udać się na poszukiwanie chipu niezbędnego do produkcji świeżej wody.

Na zewnątrz czekają same problemy: promieniowanie, mutanci, gangi oraz wszechobecna przemoc. Fallout to kwintesencja gier cRPG. Turowy system walki, system umiejętności oraz uzbrojenia do rozbudowy, a także masa historii, które niosą ze sobą napotkane postacie. Tę grę można przechodzić kilkanaście razy i nadal się nie nudzi.

- - -
Kup grę Fallout
- - -

Doom II Doom II fot. zrzut ekranu

Doom II: Hell on Earth

Nie ma nic lepszego, niż posiekanie na drobne kawałki kilku ton potworów w starym dobrym stylu. Kiedy po wielu latach znów zasiadłem do Doom II: Hell on Earth, wspomnienia wróciły błyskawicznie. Takiego klimatu pozbawionego udziwnień, fabularnych przerywników i zbędnych ozdobników właśnie mi brakowało (a jestem na świeżo po Call of Duty WWII).

Po misji na Marsie w pierwszej części gry krwiożercze potwory docierają na Ziemię i zagrażają ludzkości. Naszym zadaniem (jakby inaczej) jest pourywanie łbów obcym. Na szczęście mamy do tego masę śmiercionośnej broni o dużej sile rażenia. Nie miejcie jednak złudzeń. Obcy dobrze przygotowali się do wizyty.

- - -
Kup grę Doom II: Hell on Earth
- - -

Theme Hospital Theme Hospital fot. GOG.com

Theme Hospital

Jak już się nabiegacie, nastrzelacie i przejdziecie wszystkie najważniejsze misje, możecie się przekonać na własnej skórze, jak trudne zadanie mają przed sobą kierownicy szpitali. Klasyczna pozycja sprzed lat obrazuje to wystarczająco dobitnie, a przy okazji z odpowiednią dawką czarnego humoru.

Wydany w 1997 roku Theme Hospital to strategia ekonomiczna z widokiem izometrycznym, w której dbamy o utrzymanie i rozwój placówki medycznej. Dbanie o stan sprzętu wpływa na sukces prowadzonych operacji, tak samo jak zatrudnienie odpowiednio doświadczonych specjalistów. Theme Hospital to nie jest bułka z masłem. To bułka z masłem i dżemem!

- - -
Kup grę Theme Hospital
- - -