Ani Stany Zjednoczone, ani Arabia Saudyjska. Nigdy nie zgadniecie, który kraj jest najbogatszy na świecie [TOP15]

Europa, Bliski Wschód i Azja - to właśnie te regiony zdominowały czołówkę listy najbogatszych państw świata. Poza pierwszą dziesiątką znalazły się zarówno Stany Zjednoczone, jak i Arabia Saudyjska. Kto w takim razie zajął pierwsze miejsce? Sprawdź, który kraj może pochwalić się najwyższym PKB na mieszkańca, według danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
Amsterdam/ Fot. Shutterstock Amsterdam/ Fot. Shutterstock Amsterdam/ Fot. Shutterstock

Ani Stany Zjednoczone, ani Arabia Saudyjska. Nigdy nie zgadniecie, który kraj jest najbogatszy na świecie [TOP15]

Europa, Bliski Wschód i Azja - to właśnie te regiony zdominowały czołówkę listy najbogatszych państw świata. Poza pierwszą dziesiątką znalazły się zarówno Stany Zjednoczone, jak i Arabia Saudyjska. Kto w takim razie zajął pierwsze miejsce? Sprawdź, który kraj może pochwalić się najwyższym PKB na mieszkańca, według danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

15. Holandia

PKB na mieszkańca: 48,317 dol.

Holandia jest trzecim największym eksporterem żywności na świecie (po USA i Francji), do tego Port w Rotterdamie jest największym obiektem tego typu w Europie. Bardzo ważną częścią gospodarki Niderlandów jest także wydobycie gazu ziemnego oraz przemysł.

Dublin, Irlandia Dublin, Irlandia Fot. Shutterstock

14. Irlandia

PKB na mieszkańca: 51,119 dol.

Do najważniejszych gałęzi irlandzkiej gospodarki należy przemysł elektroniczny, informatyczny, farmaceutyczny i metalurgiczny. Bardzo istotne jest także rolnictwo, w którym zatrudnione jest niemal 10 proc. całej ludności kraju.

Bahrajn Bahrajn Wikicommons

13. Bahrajn

PKB na mieszkańca: 52,515 dol.

Filarami gospodarki Bahrajnu są wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego, a także przemysł przetwórczy. Duża rolę odgrywają również usługi - przede wszystkim bankowe i handlowe.

Rijad, Arabia Saudyjska Rijad, Arabia Saudyjska Wikicommons

12. Arabia Saudyjska

PKB na mieszkańca: 53,149 dol.

Arabia Saudyjska swoje bogactwo zawdzięcza ropie naftowej. Ponad 1/4 światowych złóż tego surowca znajduje się właśnie na terenie tego kraju. Dużą role odgrywa także przemysł rafineryjny.

USA USA shutterstock

11. Stany Zjednoczone

PKB na mieszkańca: 56,421 dol.

Stany Zjednoczone to największy na świecie: producent żywności, samolotów, elektroniki, komputerów a także broni. Kraj posiada także olbrzymie bogactwa naturalne m.in. gazu i ropy naftowej.

Hongkong Hongkong Photo by DAVID ILIFF. License: CC-BY-SA 3.0

10. Hongkong

PKB na mieszkańca: 56,428 dol.

Autonomiczny region formalnie należący do Chin, jest jednym z najważniejszych centrów handlowo - finansowych. Do tego należy do głównych łączników handlowych Chin ze światem. Ważną gałęzią gospodarki jest przemysł przetwórczy.

Zurych/ Fot. Shutterstock Zurych/ Fot. Shutterstock Zurych/ Fot. Shutterstock

9. Szwajcaria

PKB na mieszkańca: 58,731 dol.

Dzięki swojej neutralności, a także dzięki zasadzie nienaruszalności tajemnicy bankowej, Szwajcaria jest jednym z najważniejszych centrów finansowych świata. Duże znaczenie dla gospodarki kraju ma także sektor przemysłowy i budowlany.

San Marino San Marino shutterstock

8. San Marino

PKB na mieszkańca: 61,836 dol.

Gospodarka tego maleńkiego państwa, stanowiącego enklawę na terenie Włoch, opiera się głównie na sektorze finansowym, przemyśle i turystyce.

Prawdy i mity o Dubaju, nowym, turystycznym raju/ Fot. Shutterstock Prawdy i mity o Dubaju, nowym, turystycznym raju/ Fot. Shutterstock Prawdy i mity o Dubaju, nowym, turystycznym raju/ Fot. Shutterstock

7. Zjednoczone Emiraty Arabskie

PKB na mieszkańca: 65,149 dol.

Głównym filarem gospodarki Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego. Sporą rolę odgrywa także turystyka - Dubaj jest najpopularniejszym kierunkiem turystycznym na całym Bliskim Wschodzie.

Bergen, Norwegia / fot. Shutterstock Bergen, Norwegia / fot. Shutterstock Bergen, Norwegia / fot. Shutterstock

6. Norwegia

PKB na mieszkańca: 67,445 dol.

Norweska gospodarka opiera się na wydobyciu ropy naftowej, gazu ziemnego, a także rud metali. Bardzo ważne są także: przemysł elektrochemiczny i stoczniowy oraz hutnictwo.

Kuwejt Kuwejt Wikicommons

5. Kuwejt

PKB na mieszkańca: 70,914 dol.

Podobnie, jak w przypadku innych krajów z Zatoki Perskiej, gospodarka Kuwejtu oparta jest na eksporcie ropy naftowej oraz gazu ziemnego. Ważną częścią jest również produkcja nawozów.

Azja Bandar Seri Begawan, Brunei.
Dawna osada holenderska, obecnie stolica Brunei, niedużego państwa na wyspie Borneo. Główną atrakcją Bandar Seri Begawan jest pałac sułtański i wspaniały biały meczet, największy w Azji Wschodniej. Azja Bandar Seri Begawan, Brunei. Dawna osada holenderska, obecnie stolica Brunei, niedużego państwa na wyspie Borneo. Główną atrakcją Bandar Seri Begawan jest pałac sułtański i wspaniały biały meczet, największy w Azji Wschodniej. Shutterstock

4. Brunei

PKB na mieszkańca: 72,370 dol.

To maleńkie państwo (niecałe pół miliona mieszkańców), położone na północnym wybrzeżu wyspy Borneo, zarabia głównie na surowcach naturalnych. 90 proc. PKB tego kraju pochodzi  z wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego.

Singapur Singapur Fot. Shutterstock

3. Singapur

PKB na mieszkańca: 85,198 dol.

Singapur, dzięki bardzo korzystnemu położeniu, niewielkiej korupcji, niskim podatkom i wykwalifikowanej sile roboczej przyciąga firmy z całego świata. Kraj jest 4. największym centrum finansowym świata i posiada drugi największy port kontenerowy na świecie. Ważnymi gałęziami gospodarki jest także turystyka i przemysł.

Luksemburg Luksemburg Luksemburg/ Fot. Shutterstock

2. Luksemburg

PKB na mieszkańca: 93,174 dol.

Gospodarka Luksemburga opiera się przede wszystkim na usługach, które odpowiadają za 70 proc. PKB. Kraj jest jednym z głównych ośrodków finansowych świata - swoje siedziby ma tu ponad 160 banków. Oprócz tego kraj ma bardzo rozwinięte hutnictwo żelaza i przemysł metalowy. Kraj jest także jednym z rajów podatkowych i dzięki temu rozlicza się w nim wielu najbogatszych Europejczyków.

Doha, Katar/ Fot. Shutterstock Doha, Katar/ Fot. Shutterstock Doha, Katar/ Fot. Shutterstock

1. Katar

PKB na mieszkańca: 143,532 dol.

Katar znalazł się na pierwszym miejscu, dzięki bogatym złożom ropy naftowej, a przede wszystkim gazu ziemnego (na początku lat 70 u wybrzeży emiratu odkryto największe na świecie złoża). Kraj jest także największym eksporterem gazu ziemnego w postaci płynnej - LNG. Katar jest również ważnym centrum bankowym.