Miliony, a nawet miliardy na cele charytatywne. Oto najwięksi filantropi świata

Ostatnio głośnym echem odbił się piękny gest Doroty Wellman, która przeznaczyła 300 tys. zł na cele charytatywne, czyli przynajmniej sporą część swojej gaży za udział w reklamach Lidla (szczegóły kontraktu nie są znane). Na szczęście nie jest to wyjątek i ludzi dzielących się swoim majątkiem wciąż jeszcze nie brakuje. Firma analityczna Weath-X sprawdziła kto w zeszłym roku był najhojniejszy i podarował najwięcej pieniędzy na działalność charytatywną.
Charles Munger Charles Munger Nick/wikicommons

Miliony, a nawet miliardy na cele charytatywne. Oto najwięksi filantropi świata

Ostatnio głośnym echem odbił się piękny gest Doroty Wellman, która przeznaczyła 300 tys. zł na cele charytatywne, czyli przynajmniej sporą część swojej gaży za udział w reklamach Lidla(szczegóły kontraktu nie są znane). Na szczęście nie jest to wyjątek i ludzi dzielących się swoim majątkiem wciąż jeszcze nie brakuje. Firma analityczna Weath-X sprawdziła kto w zeszłym roku był najhojniejszy i podarował najwięcej pieniędzy na działalność charytatywną.

8. Charles Munger

Wartość majątku: 1,1 mld dol.

Środki przekazane na cele charytatywne: 65 mln dol.

Zestawienie otwiera inwestor i wiceprezes funduszu Berkshire Hathaway - należącego do innego wielkiego filantropa Warrena Buffetta. Munger ofiarował 65 mln dol. wydziałowi fizyki uniwersytetu w Santa Barbara. Była to największy datek w historii tej uczelni. We wcześniejszych latach inwestor wspomógł finansowo także uniwerstytet Stanforda oraz University of Michigan Law School.

John W. 'Jay' Jordan John W. 'Jay' Jordan University of Notre Dame

7. John Jordan

Wartość majątku: 290 mln dol.

Środki przekazane na cele charytatywne: 75 mln dol.

John Jordan to współzałożyciel firmy inwestycyjnej Jordan Company. Milioner w ubiegłym roku ofiarował 75 mln dol. uniwersytetowi Notre Dame na badania naukowe i technologiczne. Łącznie Jordan przekazał już temu uniwersytetowi ponad 150 mln dol. - co czyni go największym darczyńcą tej uczelni. Wybór uniwersytetu nie był przypadkowy, ponieważ John Jordan ukończył tę szkołę w 1969 r.

John Morgridge z żoną John Morgridge z żoną Youtube.com/uwmadison

6. John Morgridge

Wartość majątku: 1,5 mld dol.

Środki przekazane na cele charytatywne: 100 mln dol.

John Morgridge jest emerytowanym członkiem rady nadzorczej amerykańskiej firmy informatycznej Cisco Systems.  W ubiegłym roku Morgridge wraz z małżonką wsparli University of Wisconsin-Madison dotacją na badania naukowe w wysokości 100 mln dol. W 2010 roku małżeństwo przeznaczyło aż 175 mln dol. na stworzenie funduszu wspierającego finansowo najbiedniejszych studentów tej uczelni.

Gert Boyle Gert Boyle wikicommons/oregonmildep

5. Gert Boyle

Wartość majątku: 540 mln dol.

Środki przekazane na cele charytatywne: 100 mln dol.

Gert Boyle urodziła się w Niemczech skąd jej rodzina uciekła przed prześladowaniami nazistów. Po osiedleniu się w USA jej rodzice założyli jedna z wiodących marek produkujących odzież sportową i outdorową - Columbia Sporstwear. Boyle przez wiele lata była prezesem rodzinnej firmy, a teraz zasiada w radzie nadzorczej. W ub. roku Gert Boyle przeznaczyła 100 mln dol. na ochronę zdrowia i edukację w Oregonie. w którym mieszka.

Kenneth Griffin Kenneth Griffin wikicommons/Paul Elledge

4. Kenneth Griffin

Wartość majątku: 5,5 mld dol.

Środki przekazane na cele charytatywne: 150 mln dol.

Kenneth Griffin to założyciel i właściciel jednego z największych i najbogatszych funduszu hedgingowych na świecie - Citadel LLC. Miliarder ofiarował 150 mln dol. uniwersytetowi Harvarda. Pieniądze mają przede wszystkim służyć programowi pomocy finansowej dla studentów. Griffin jest znany ze swojej filantropii, jak dotąd przekazał ok. 500 mln dol. na różne cele i fundacje charytatywne.

Ronnie Chan Ronnie Chan wikicommons/Richter Frank-Jurgen

3. Ronnie i Gerald Chan

Wartość majątku: 2,8 mld dol.

Środki przekazane na cele charytatywne: 350 mln dol.

Pochodzący z Hongkongu bracia Ronnie i Gerald Chan to właściciele firmy Hang Lung Group - zajmującej się przede wszystkim branżą deweloperską. Bracia przekazali łącznie 350 mln dol. Uniwersytetowi Harvarda - był to największy w historii datek ofiarowany tej uczelni.

Nick Woodman, prezes GoPro Nick Woodman, prezes GoPro fot. youtube / GoPro

2. Nick Woodman

Wartość majątku: 4,4 mld dol.

Środki przekazane na cele charytatywne: 497,5 mln dol.

Nick Woodman to twórca i właściciel firmy GoPro, produkującej małe kamery używane m.in. do filmowania sportów ekstremalnych. Woodman przekazał niemal pól miliarda dol. fundacji Silicon Valley Community Foundation, która zajmuje się pomocą najuboższym i potrzebującym.

1. Warren Buffett

Wartość majątku: 66.9 mld dol.

Środki przekazane na cele charytatywne: 2,1 mld dol.

Pierwsze miejsce należy do prezesa funduszu Berkshire Hathaway - Warrena Buffetta. Legendarny inwestor jest znany ze swojej filantropii, m.in. obiecał, ze na cele charytatywne przekaże 99 proc. swojej fortuny - co zresztą regularnie robi za pomocą fundacji Billa i Melindy Gates. W zeszłym roku przekazał jej 2,1 mld dol., czyli więcej niż wszystkie osoby z listy razem wzięte.

Więcej o: