Korporacje rosną w siłę. Oto 5 największych na świecie, bogatszych od wielu państw

Aleksandra Gładka
Tak jak niegdyś korporacje szczyciły się swoimi narodowymi korzeniami, tak teraz coraz częściej wolą pozostawać bezpaństwowe. Budują swoje filie i fabryki tam, gdzie akurat panują najbardziej sprzyjające warunki - zarówno prawne, jak i zasobowe. Niskie podatki, tania siła robocza, łatwy dostęp do surowców naturalnych - to wabik. W jednym kraju lokują swoje centrum finansowe, w innym administracyjne. Rozdrabniając swoją działalność między szereg państw wykorzystują luki w prawie podatkowym i gromadzą coraz to większe sumy. Poznaj 5 korporacji, które są majętniejsze niż wiele państw na świecie. Informacje dotyczące przychodów tych podmiotów gospodarczych zostały zaczerpnięte z materiału prezentowanego przez serwis foreignpolicy.com
GLENCORE-RESULTS/ GLENCORE-RESULTS/ ARND WIEGMANN / REUTERS

#5 Glencore

Glencore to największa na świecie firma górnicza. Jest też producentem i dostawcą szerokiej gamy produktów w sektorze wydobywczym i przetwórczym. W Polsce zajmuje się m.in. magazynowaniem produktów rolniczych. Roczne przychody Glencore za 2015 rok wyniosły 221 miliardów dolarów. To 23 razy więcej niż wynosi PKB Czarnogóry za 2014 rok.

Encryption-Legal Phone Hackers Encryption-Legal Phone Hackers MARK LENNIHAN

#4 Apple

Kto nie zna charakterystycznego jabłuszka, będącego znakiem rozpoznawczym produktów Apple? To światowy gigant w zakresie projektowania urządzeń elektronicznych i oprogramowań. Firma ta odnotowała w 2015 roku przychody rzędu 234 miliardów dolarów. Suma ta jest 16-krotnie większa niż PKB Islandii za 2014 rok.

OIL-GASPRICES/ OIL-GASPRICES/ ARND WIEGMANN / REUTERS

#3 Royal Dutch Shell

Ilekroć ruszasz w trasę, tylekroć stajesz przed koniecznością zatankowania. A zatem musisz znać koncern Shell! Zajmuje się wydobyciem i przetwórstwem ropy naftowej oraz gazu ziemnego. Przychody Royal Dutch Shell za 2015 rok niemal 3-krotnie przewyższyły PKB Chorwacji za 2014 rok - wyniosły 265 miliardów dolarów.

ExxonMobil ExxonMobil EBASTIEN PIRLET/REUTERS

#2 Exxon Mobil

Exxon Mobil to kolejny koncern z branży paliwowej w naszym zestawieniu, a jednocześnie jedna z największych spółek giełdowych na świecie. Jej roczne przychody za 2015 rok to aż 269 miliardów dolarów. To niemal 10 razy tyle, co PKB Zimbabwe za 2014 rok.

Puerto Rico Walmart Lawsuit Puerto Rico Walmart Lawsuit SETH PERLMAN / AP

#1 Walmart

Walmart od lat figuruje w grupie największych korporacji transnarodowych świata. Firma ta stworzyła sieć supermarketów, które za granicą są rozpoznawalne tak jak w Polsce np. Biedronka. W zaledwie 1 rok (2015) firma zarobiła ponad 13-krotnie więcej niż całe PKB Estonii za 2014 rok - jej przychody ze sprzedaży  wyniosły 486 miliardów dolarów.