Szczyt NATO w Warszawie. Oto czym podróżuje Barack Obama

W weekend, 8 i 9 lipca w Warszawie ma miejsce szczyt NATO. W stolicy pojawią się głowy wielu państw członkowskich w tym Barack Obama. W sumie będzie 2100 delegatów z całego świata. Ciężko wyobrazić sobie jakie pieniądze wydają rządy do ochrony swoich przywódców. Krajem, w którym ogromną wagę poświęca się bezpieczeństwu głowy państwa jest USA. Oto czym przemieszcza się ich prezydent.
Kolumna pojazdow z prezydentem USA Kolumna pojazdow z prezydentem USA Fot. Dariusz Borowicz / Agencja Wyborcza.pl

Cadillac One

Luksusowa limuzyna prezydenta USA potocznie jest zwana Bestią ("The Beast"). Pomimo, że oficjalna nazwa samochodu to Cadillac One nie są to maszyny produkowane przez koncern Cadillac. To samochody zbudowane na specjalne zamówienie Secret Service. Co ciekawe, w konwoju, którym porusza się Obama zawsze znajdują się dwie identyczne limuzyny dla zmylenia potencjalnego zamachowca.

Cadillac One Cadillac One Fot. Dariusz Borowicz / Agencja Wyborcza.pl

Cadillac One

Kuloodporna karoseria wzmocniona tytanem (o grubości ok. 5 cm) i szyby (12,5 cm) oraz specjalne, kuloodporne opony przetrwają atak z broni maszynowej. Dodatkowo gruba na 12 cm podłoga nie ulegnie zniszczeniu po najechaniu na minę. Samochód wyposażony jest w system GPS i kamerę noktowizyjną dzięki czemu może poruszać się w całkowitej ciemności. Wewnątrz znajduje się zapas broni czy krew dla prezydenta gotowa do transfuzji.

Kolumna pojazdow z prezydentem USA Kolumna pojazdow z prezydentem USA Fot. Dariusz Borowicz / Agencja Wyborcza.pl

Cadillac One

Zbudowana na podstawie Chevroleta Kodiak limuzyna waży około 8-9 ton. Ma 5,5 metra długości i pomieści 7 osób. 8-cylindrowy, silnik wysokoprężny ma 6,5 litra pojemności i około 300 KM, które przenosi na tylne koła. Sprint do 100 km/h zajmuje mu 15 sekund. Wartość Bestii to 1,5 miliona złotych. Co ciekawe system otwierania samochodu jest tajemnicą.

Campaign 2016 Obama Clinton Campaign 2016 Obama Clinton Bob Leverone / AP (AP Photo/Bob Leverone)

Air Force One

Słynny samolot amerykańskiego prezydenta - Air Force One. Właściwie nazwa ta jest jedynie kryptonimem, którym nazywa się każdy samolot jakim podróżuje aktualny prezydent USA (dla wiceprezydenta jest to Air Force Two). Samoloty One to specjalnie zmodyfikowane wersje seryjnych Boeingów 747.

Obama Obama Elaine Thompson (AP Photo/Elaine Thompson)

Air Force One

Samolot może być tankowany w locie, dzięki czemu może utrzymywać się w powietrzu praktycznie bez przerwy. Wnętrze maszyny jest bardzo luksusowe, specjalnie dostosowane dla prezydenta. Są tam sypialnie, sale konferencyjne, miejsca do wypoczynku oraz oczywiście centrum dowodzenia.

Prezydent USA Barack Obama w Polsce Prezydent USA Barack Obama w Polsce Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Air Force One

Air Force One jest naszpikowany elektroniką i specjalnymi systemami bezpieczeństwa. Potrafi między innymi uniknąć ostrzału rakietowego. Samoloty mają już ok. 30 lat i konieczne jest wyprodukowanie kolejnej generacji. Tym przedsięwzięciem znowu zajmie się amerykański Boeing. Nowy samolot bazowany będzie na Boeingu 747-8. Łączna wartość dwóch nowych maszyn to 1,65 mld dolarów.

USA-OBAMA/ USA-OBAMA/ JONATHAN ERNST / REUTERS / REUTERS

Marine One

Analogicznie jak w przypadku samolotu, kryptonim One nadaje się śmigłowcom Piechoty Morskiej - Marines. Jest on używany do transportu Głowy państwa na mniejsze odległości lub w trudno dostępne tereny. Jest także pierwszym środkiem transportu do ewakuacji prezydenta w przypadku zagrożenia.

Więcej o: