Oto 8 najbardziej futurystycznych budowli na świecie. Kosztowały fortunę

Wybraliśmy 8 najbardziej niesamowitych i futurystycznych budowli na świecie. Niecodzienna konstrukcja i kształt sprawia, że trudno odciągnąć od nich wzrok. Dzięki temu, poza zamierzonym przeznaczeniem, stały się atrakcjami turystycznymi. Większość tych budowli jest w Azji, jednak jest też coś z Europy. Niestety żadnego z nich nie znajdziemy nad Wisłą.
Burj Khalifa/ Fot. Shutterstock Burj Khalifa/ Fot. Shutterstock Burj Khalifa/ Fot. Shutterstock

Burj Khalifa, Dubaj

Burj Khalifa to chyba najbardziej rozpoznawalny budynek na świecie. Nic dziwnego, jeszcze w trakcie budowy w 2007 roku stał się najwyższą istniejącą budowlą. Wysokość całkowita równa 829 m jest porównywalna z prawie 4 Pałacami Kultury postawionymi jeden na drugim.

Budynek bardzo wyraźnie góruje nad i tak wysokim wieżowcami Dubaju i jest widoczny z niemal każdego punktu miasta. Trwająca 4 lata budowa zakończyła się w 2009 roku i pochłonęła 1,5 mld dolarów.

Tytuł najwyższej konstrukcji zbudowanej kiedykolwiek przez człowieka Burj Khalifa odebrał masztowi radiowemu w Konstantynowie niedaleko Płocka (646 m), który zawalił się w 1991 roku.

MVRDV Market Hall MVRDV Market Hall MVRDV

Markthal, Rotterdam

Wysoki na 40 m Markthal w centrum Rotterdamu to dość niepozorny budynek. Otwarty w październiku 2014 roku budynek przypomina podkowę i po dwóch stronach jest przeszklony. Składa się z części mieszkalnych i biurowych.

Wewnątrz mieści się niewielkie 'centrum handlowe', którego ściany pokrywają liczne malowidła 'poprzecinane' oknami. Wnętrze robi spore wrażenie zwłaszcza nocą, kiedy jest sztucznie oświetlone.

Bruksela, Belgia Bruksela, Belgia Fot. Shutterstock

Atomium, Bruksela

Monumentalna budowla w sercu Belgii jest dla Brukseli tym, czym dla Paryża jest Wieża Eiffela. Atomium to powiększony 165 mld razy model kryształu żelaza zbudowany z okazji Wystawy Światowej w Brukseli w 1958 roku.

Początkowo budowla miała zostać rozebrana po wystawie, jednak ostatecznie została do dnia dzisiejszego. Dla zwiedzających dostępne jest wnętrze budowli, gdzie znajdują się wystawy. Atomium ma 102 m wysokości i pozwala zobaczyć panoramę miasta.

Galaxy SOHO Galaxy SOHO fot. ???????? Forgemind ArchiMedia / CC BY 2.0

Galaxy SOHO, Pekin

Galaxy SOHO to kosmiczne centrum handlowe w Pekinie. Ma 15 kondygnacji (+3 pod ziemią), powierzchnię ok. 330 tys. m kwadratowych i składa się w istocie z czterech połączonych ze sobą budynków.

Poza sklepami w Galaxy SOHO znajdują się także biura, usługi rozrywkowe i gastronomiczne. Budynki złożone z falistych ścian wykonane zostały z samo-zastygającego betonu i metalu. Za projektem stoi Zaha Hadid, która zadbała, aby w Galaxy SOHO nie było ani jednego kąta prostego czy ostrej krawędzi ściany.

Zhangjiajie Glass Bridge Zhangjiajie Glass Bridge fot. HighestBridges / CC BY-SA 4.0

Szklany most, Zhangjiajie (Chiny)

Szklany most w chińskim parku narodowym w Zhangjiajie to najdłuższy i najwyższy na świecie wiszący most ze szklaną podłogą. Ma 430 m długości, 6 m szerokości i jest zawieszony 300 m nad dnem pięknego kanionu. Został ukończony w 2016 roku, a jego budowa kosztowała prawie 70 mln dolarów.

Niedługo po otwarciu, pod nogami turystów pękła jedna ze szklanych płyt, co wywołało małą panikę. Chińczycy, w dość spektakularny sposób udowodnili jednak, że zbudowane z wielu warstw szkła płyty są w pełni bezpieczne. Na chętnych nie trzeba było długo czekać.

Marina Bay Sands, Singapur Marina Bay Sands, Singapur fot. Erwin Soo from Singapore / flickr.com / CC BY 2.0

Marina Bay Sands, Singapur

Ten budynek zna chyba każdy fan azjatyckiego nowoczesnego budownictwa. 'Potrójny' wieżowiec od 7 lat ozdabia Zatokę Marina w Singapurze, jednym z najmniejszych państw na świecie.

Wszystkie trzy wysokie na prawie 200 m budynki 'przykrywa' długi na 340 m 'SkyPark' przypominający od góry wygiętą deskę surfingową. To chyba najciekawsza atrakcja niezwykle futurystycznego kompleksu. Budowa całości kosztowała 5,6 mld dolarów.

Wewnątrz mieści się 5-gwiazdkowy hotel (2 561 pokoi) i jedno z największych na świecie kasyn z ponad 500 stołami do gry. Na specyficznym dachu jest także 150 metrowy odkryty basen przytknięty do krawędzi platformy, z którego oglądać można panoramę niezwykłego państwa-miasta.

Siedziba CCTV Siedziba CCTV fot. domena publiczna

Siedziba CCTV, Pekin

To już trzecia niesamowita budowla znajdująca się w Chinach. Tym razem chodzi o nową siedzibę telewizji publicznej CCTV (China Central Television) znajdującą się w Pekinie. Jej budowa została ukończona w grudniu 2008 roku i kosztowała chińskie władze ok. 5 mld juanów (ok. 2,75 mld zł).

Wieżowiec zaprojektowany składa się z dwóch przeszklonych budynków ustawionych pod pewnym kątem. Ich szczyty połączone są ze sobą wisząc ponad 200 m nad ulicą. Wysokość całkowita biurowca to 234 m.

Gardens by the Bay Gardens by the Bay fot. Jan / flickr.com / CC BY-SA 2.0

Gardens by the Bay, Singapur

Leżące na południe od Półwyspu Malajskiego wyspiarskie państwo może pochwalić się dużą  liczbą futurystycznych budowli. Kolejnym jest Gardens by the Bay, niezwykły ogród leżący niemal u stóp Marina Bay Sands.

To zupełnie "kosmiczne" miejsce w centrum zatłoczonej metropolii, które zebrało niejedną nagrodę architektoniczną i stało się jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych w południowej Azji.

Gardens by the Bay mieści się w dwóch całkowicie przeszklonych budynkach i na terenie otwartym nad Zatoką Marina. Punktem charakterystycznym są porośnięte roślinami stalowe "drzewa", niesamowicie wyglądające zwłaszcza w nocy (podświetlone na wiele kolorów). Największe z nich połączone są kładką, z której podziwiać można niezwykły park. 

Wewnątrz niektórych "drzew" znajdują się też punkty gastronomiczne z widokiem na ogród. Mają one także inne zastosowania - zbierają deszczówkę na potrzeby ogrodu i wytwarzają naturalną energię elektryczną. Cały kompleks tych drzew przypomina krajobraz wprost z filmu Avatar.

Więcej o: