Jesienią ruszy jedno z największych lotnisk na świecie. Centralny Port Lotniczy to przy nim mały porcik

Budowany w Stambule port lotniczy ma docelowo obsłużyć 200 mln pasażerów rocznie. Dla porównania, planowany w Polsce Centralny Port Lotniczy ma mieć przepustowość 50-60 mln pasażerów.
Instanbul New Airport Instanbul New Airport Wiz. igairport.com

Istanbul New Airport już w październiku

W październiku zaplanowano oficjalne otwarcie Istanbul New Airport (INA)- przekazał mediom turecki minister transportu Ahmet Arslan. Nowy port lotniczy ma zastąpić przeciążone lotnisko Atatürk.

Inwestycję, która do tej pory pochłonęła niemal 11 mld dol., rozpoczęto w 2015 r. Stan zaawansowania prac to 80 proc.

Instanbul New Airport Instanbul New Airport Wiz. igairport.com

3000 odlotów i przylotów

Budowę lotniska rozłożono na cztery etapy. Jesienią zaczną funkcjonować trzy pasy startowe i terminal, który będzie mógł obsłużyć 90 mln pasażerów w ciągu roku. Docelowa przepustowość portu w Stambule to 200 mln osób rocznie.

Obiekt będzie mógł przyjąć jednocześnie 114 samolotów, a po osiągnięciu pełnej sprawności obsłuży nawet 3000 odlotów i przylotów ciągu dnia. W ciągu 48 godzin od uruchomienia nowego lotniska mają być tam przeniesione wszystkie operacje z Atatürk.

Instanbul New Airport Instanbul New Airport Wiz. igairport.com

225 tysięcy pracowników

W Istanbul New Airport zatrudnienie znajdzie aż 225 tysięcy osób. Będą oni pracować w ogromnym kompleksie budynków, które złożą się na cały port lotniczy. Zaplanowano m.in. meczet, hotele, centra medyczne, targowe i konferencyjne.

Na placu budowy pracuje 31 tys. osób. Przewidywany termin ukończenia całego przedsięwzięcia to 2028 r.

INA PD2 CP Section 2-151001.indd INA PD2 CP Section 2-151001.indd Wiz. igairport.com

Największy w Europie parking

Nowe lotnisko położone jest po europejskiej stronie Stambułu, około 35 km od centrum miasta. Oprócz imponującego kompleksu budynków, na tle innych portów lotniczych wyróżni je strefa wolnocłowa, która ma być największa na świecie. Największy w Europie ma być parking, miejsce postojowe znajdzie tam aż 24 tys. pojazdów.

Instanbul New Airport Instanbul New Airport Wiz. igairport.com

Atatürk jak kompleks wystawienniczy

Po przekierowaniu na nowy port lotniczy całego ruchu pasażerskiego, lotnisko Atatürk zostanie przekształcone w kompleks hal wystawienniczych oraz miejsce docelowe lotów czarterowych, samolotów szkoleniowych oraz prywatnych odrzutowców.

Atatürk jest jednym z pięciu najbardziej zatłoczonych portów lotniczych w Europie. W 2016 r. obsłużył ponad 60 mln osób.

Instanbul New Airport Instanbul New Airport Wiz. igairport.com

Największy projekt infrastrukturalny w Turcji

Nowe lotnisko to największy realizowany dziś projekt infrastrukturalny w Turcji. Będzie miał wielkie znaczenie dla gospodarki tego kraju. Po pełnym ukończeniu wkład INA do dochodu narodowego na mieszkańca wniesie 4,89 procent. 7 miliardów dolarów to szacunkowe wpływy dla sektora turystycznego.

Warto zwrócić uwagę, że Istanbul New Airport to jeden z kilku gigantycznych projektów realizowanych w trakcie kadencji prezydenta Tayyipa Erdogana. W 2016 roku uruchomiono trzeci most na Bosforze, wcześniej zbudowano szybkie linie kolejowe. Planowana jest też budowa ogromnego kanału w Stambule, który zamieni dużą część miasta w wyspę.

Więcej o: