Jeszcze pół miliona przedsiębiorców nie złożyło fiskusowi raportów o rozliczeniach VAT za styczeń

Ponad 1,1 mln plików JPK-VAT za styczeń przedsiębiorcy wysłali fiskusowi do piątku. Najmniejsze przedsiębiorstwa robią to po raz pierwszy. Termin upływa w poniedziałek, 26 lutego. Czy firmom grozi coś za spóźnienia?
JPK JPK Ministerstwo Finansów

Ponad 1,1 mln złożonych JPK-VAT

Te przeszło 1,1 mln plików JPK-VAT, to wynik z piątku, z godziny 13. - Liczba składanych JPK_VAT zmienia się bardzo dynamicznie. Według danych na dziś (23.02.2018 r., godz. 13) przedsiębiorcy złożyli ponad 1 100 000 plików JPK_VAT za styczeń 2018 r. - poinformowało nas w piątek Ministerstwo Finansów. - Warto zauważyć, że 20.02.2018 r. liczba złożonych plików JPK_VAT wynosiła nieco ponad 500 tys. Oznacza to, że w ciągu trzech dni liczba złożonych plików podwoiła się i wciąż się zwiększa - dodało.

Termin na złożenie JPK_VAT za styczeń upływa 26 lutego. Ministerstwo Finansów oczekuje, że dostanie 1,6 mln szczegółowych raportów od przedsiębiorców na temat ich rozliczeń VAT. Aż 1,5 mln to przy tym JPK_VAT od mikroprzedsiębiorców, którzy składają je po raz pierwszy.

Po co to całe JPK

Jednolity Plik Kontrolny dla potrzeb VAT, czyli JPK_VAT, to zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT przedsiębiorcy za dany okres. Ministerstwo Finansów przypomina, że przesyła się go wyłącznie w wersji elektronicznej, w określonym układzie i formacie, ułatwiającym i standaryzującym przetwarzanie danych.

Duże firmy składają JPK_VAT fiskusowi od początku lipca 2016 r., małe i średnie firmy od początku 2017 r. Teraz, z początkiem 2018 r., dołączają do nich mikroprzedsiębiorcy, czyli firmy zatrudniające do 10 osób i osiągające do 2 mln euro obrotów, które składają deklaracje VAT-7 lub VAT-7K, w tym firmy jednoosobowe.

- Tym samym w lutym po raz pierwszy wszyscy czynni podatnicy podatku VAT prześlą do administracji skarbowej JPK_VAT - nie ukrywa radości Ministerstwo Finansów

I tak będzie co miesiąc. Zgodnie bowiem z przepisami przedsiębiorcy składają JPK_VAT do 25 dnia miesiąca po zakończeniu danego miesiąca. No chyba, że 25 dzień miesiąca wypada w dzień ustawowo wolny od pracy, wtedy czas na wysłanie JPK upływa w pierwszym dniu roboczym po tym terminie. Tak jest w lutym. 25 lutego to niedziela, dlatego JPK należy złożyć do 26 lutego.

Dane z JPK_VAT mają ułatwić fiskusowi walkę o uszczelnienie systemu podatkowego. Administracja skarbowa łatwiej wychwyci puste faktury, namierzy karuzele VAT, czyli łańcuszki firm, których celem jest wyłudzenie zwrotów VAT z urzędów skarbowych.

Fiskus przyznaje, że obowiązek składania co miesiąc raportów o rozliczeniach VAT, to dla firm dodatkowe obciążenie. Przekonuje jednak, że dzięki temu skuteczniej będzie eliminował nieuczciwą konkurencję dla firm, które rzetelnie płacą podatki. Zapowiada też, że dzięki JPK będzie mniej tradycyjnych kontroli w firmach, bo zastąpią je elektroniczne kontrole danych. Na ich podstawie łatwiej ma być wyznaczać firmy do zwykłych kontroli.

Fiskus frontem do przedsiębiorców

Ministerstwo Finansów zdaje sobie sprawę, że objęcie obowiązkiem składania JPK-VAT 1,5 mln mikroprzedsiębiorstw, to ogromna operacja. Duże firmy mają za zwyczaj swoich specjalistów od podatków. Mają też pieniądze na ewentualna pomoc z zewnątrz. W najmniejszych firmach już tak dobrze nie jest. Muszą sobie radzić same, albo zapłacić za pomoc księgowym bądź biurom rachunkowym. To oznacza dodatkową pracę lub dodatkowe wydatki.

Żeby w ogóle dotrzeć do najmniejszych przedsiębiorców z informacją o obowiązku składania raportów JPK_VAT, Ministerstwo Finansów przeprowadziło kampanię informacyjną - w internecie i mediach tradycyjnych. Do przedsiębiorców wysłało też, jak twierdzi, w sumie 1,2 maili i sms-ów z informacjami o nowych obowiązkach.  Na stronie Ministerstwa Finansów pod adresem www.mf.gov.pl można znaleźć informatory o tym jak krok po kroku przygotować i złożyć raport JPK_VAT. Są tam też numery do specjalnej infolinii telefonicznej. W sobotę, 24 lutego, w urzędach skarbowych, w godzinach od 9 do 13, przedsiębiorcy mogą uzyskać pomoc urzędników przy składaniu JPK.

Co więcej, w internecie, na stronie Ministerstwa Finansów, można znaleźć bezpłatne aplikacje, które pomogą przedsiębiorcom sporządzić raport JPK_VAT i wysłać go do fiskusa.

Taką aplikacją jest e-mikrofirma. - To intuicyjna aplikacja ułatwiająca najmniejszym przedsiębiorcom wywiązywanie się z nowego obowiązku, w szczególności gdy nie korzystają z fachowej pomocy księgowej - reklamuje ja Ministerstwo Finansów.

E-mikrofirma umożliwia m.in. wystawianie faktur krajowych, zapisywanie faktur zakupu, automatyczne utworzenie ewidencji VAT na podstawie wprowadzonych dokumentów czy dodanie sprzedaży paragonowej. - Dzięki niej podatnicy automatycznie wygenerują JPK_VAT (na bazie ewidencji VAT), wyślą go do Ministerstwa Finansów oraz pobiorą UPO (Urzędowe Potwierdzenie Odbioru) - tłumaczy resort.

Jak podpisać raport JPK_VAT

Do wysłania pliku JPK_VAT konieczna jest jego autoryzacja (uwierzytelnienie). Służy do tego jeden z dwóch podpisów elektronicznych: kwalifikowany podpis elektroniczny oraz Profil Zaufany, który można w bardzo prosty sposób założyć w każdym urzędzie, przez Internet lub w niektórych bankach.

Ministerstwo Cyfryzacji tłumaczy, że Profil Zaufany to bezpłatny klucz do e-administracji - narzędzie, dzięki któremu można załatwić sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu. - Warto założyć go jak najszybciej. Przede wszystkim powinni to zrobić przedsiębiorcy. Profil Zaufany da im gwarancję łatwego, szybkiego oraz bezpiecznego podpisania i przesłania JPK_VAT - przekonuje resort cyfryzacji. Profil Zaufany można założyć przez internet, na dwa sposoby - za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub potwierdzając go w Punkcie Potwierdzającym. Wszystkie informacje na ten temat można znaleźć na stronie www.pz.gov.pl. Założenie Profilu jest darmowe.

W tym roku pliki JPK_VAT można też autoryzować podając dokładną kwotę przychodu bądź dochodu z zeznania rocznego za 2016 r. To rozwiązanie stosowane jest też przy autoryzacji zeznań rocznych PIT.

Raczej nie będzie kar za spóźnienia. Na razie

- W ocenie Ministerstwa Finansów proces składania JPK_VAT przebiega w sposób niezakłócony - poinformował nas w piątek resort finansów. - Liczymy na to, że dzięki wsparciu administracji skarbowej wszyscy podatnicy zdążą w terminie złożyć plik JPK_VAT - dodał.

Zapytaliśmy też o to, co grozi przedsiębiorcom, którzy mimo wszystko spóźnią się ze złożeniem JPK_VAT. - W pierwszej kolejności zamierzamy się skupić na edukacji, nie na karaniu, które jest ostatecznością - odpowiedziało biuro prasowe Ministerstwa Finansów.

Resort wyjaśnił przy tym, że zgodnie z przepisami JPK_VAT ma charakter informacji podatkowej, dlatego niezłożenie go w terminie może spowodować sankcje karno-skarbowe. - Każda taka sytuacja musi być przy tym rozpatrywana indywidualnie i nie ma tu automatyzmu, który w każdym przypadku nakazywałby wymierzenie kary - poinformowało nas Ministerstwo Finansów. - W trakcie akcji promujących JPK_VAT informujemy o korzyściach wynikających z przekazania JPK, a także o terminie w jakim należy przesłać plik - dodało.

Przypomniało, że jeśli podatnikowi zdarzy się przesłać JPK_VAT po terminie, może - równocześnie z przekazaniem takiego pliku - złożyć w urzędzie skarbowym tzw. czynny żal. To nic innego jak pisemne wyjaśnienie przyczyn opóźnienia.

Więcej o: