"Bestia ze Wschodu" podbija ceny gazu i prądu. Tak drogo jeszcze nie było

Fala mrozów skutkuje rekordowymi cenami gazu i olbrzymim zapotrzebowaniem na błękitne paliwo. W niektórych zbiornikach gazu widać już dno.
- Własne, krajowe zasoby gazu są najtańszym i najpewniejszym źródłem jego pozyskiwania - mówi 
prezes PGNiG Piotr Woźniak (na zdjęciu: w gazoporcie w Świnoujściu, podczas powitania gazowca Clean Ocean z pierwszą dostawą amerykańskiego gazu dla Polski, 8 czerwca 2017 r.) - Własne, krajowe zasoby gazu są najtańszym i najpewniejszym źródłem jego pozyskiwania - mówi prezes PGNiG Piotr Woźniak (na zdjęciu: w gazoporcie w Świnoujściu, podczas powitania gazowca Clean Ocean z pierwszą dostawą amerykańskiego gazu dla Polski, 8 czerwca 2017 r.) Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Wyborcza.pl

Gazowe rekordy dzień po dniu

Chociaż mróz jest zjawiskiem w zimie całkowicie normalnym, to jednak jego zasięg (jeśli chodzi o liczbę krajów w Europie) w tym roku jest o wiele większy niż latach ubiegłych. W efekcie rekordy bije sprzedaż gazu (oraz ceny). Polskie Górnictwo Naftowe i Gazowe (PGNiG) podaje, że w ciągu ostatniej doby sprzedało 78 mln metrów sześciennych gazu, czyli równowartość 2/3 pojedynczego transportu gazu z Kataru.

- Dzień po dniu bijemy historyczne rekordy dobowej sprzedaży gazu - stwierdza Maciej Woźniak, wiceprezes  PGNiG ds. handlowych.

Warszawska siedziba spółki PGNiG (Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo) Warszawska siedziba spółki PGNiG (Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo) Fot. Franciszek Mazur / Agencja Wyborcza.pl

Coraz mniej zależymy od Rosji

PGNiG chwali się, że jest dobrze przygotowane na rekordowe zapotrzebowanie i wciąż ma duże, sięgające 47 procent pojemności magazynów zapasy paliwa.

Przy okazji podkreśla, że w coraz mniejszym stopniu jest zależne od dostaw z Rosji, zastępując import rosyjskiego gazu dostawami LNG z Kataru i innych źródeł.

Ceny gazu i prądu mocno w górę

Rekordowe zapotrzebowanie znajduje również odzwierciedlenie w cenach. Serwis WysokieNapięcie.pl podaje, że cena gazu na giełdzie sięgnęła 175 zł za MWh (a najwyższe oferty nawet 192 zł), podczas gdy średnia cena z 2017 roku wynosiła 85 zł, a najwyższa tylko nieznacznie przekraczała 100 zł.

Podobnie zachowują się ceny energii elektrycznej, gdzie również odnotowano rekordowe zapotrzebowanie na moc w sezonie zimowym. Ceny prądu sięgnęły 900 zł za MWh (średnia cena w 2017 roku wynosiła 158 zł).

Londyn, w tle Big Ben i parlament Londyn, w tle Big Ben i parlament shutterstock

Ograniczenia w Wielkiej Brytanii?

Polska nie jest odosobnionym przypadkiem, chociaż u nas nie ma problemu z zapasami. Tymczasem w Wielkiej Brytanii Narodowa Sieć alarmuje, że w może nie być w stanie sprostać zapotrzebowaniu i zaapelowała do dostawców o zwiększenie dostaw. Równocześnie ostrzeżono, że duże przedsiębiorstwa i zakłady przemysłowe muszą liczyć się z ograniczeniami. Ograniczenia dla konsumentów mają być ostatecznością.

Terminal gazowy 
Terminal gazowy Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Wyborcza.pl

British Gas zamknął dwa centra obsługi klienta

Nieco ironicznie wygląda przy tym fakt, że z powodu mrozów British Gas musiało tymczasowo zamknąć dwa telefoniczne centra obsługi klienta, których nie dało się ogrzać do niezbędnego dla pracy poziomu. Firma ma przez to problem z odpowiadaniem na problemy konsumentów związane z korzystaniem z błękitnego paliwa.

Zapotrzebowanie na ciepło z dowolnego źródła (gaz, prąd itp.) spowodowane jest falą mrozów z Syberii. Zachodnioeuropejskie media nazywają ją "Bestią ze Wschodu".

Więcej o: