To może być jeden z największych skandali korupcyjnych w historii. Mieli wręczać łapówki na kwotę ponad miliarda dolarów.

W mediolańskim sądzie rusza proces przeciw wielkim koncernom naftowym oskarżonym o wręczanie łapówek. Kwota jest astronomiczna, może chodzić nawet o 1,1 miliarda dolarów
Dolary USA w banknotach Dolary USA w banknotach AG

Korupcja w Nigerii

Firmy naftowe; brytyjsko-holenderski koncern Royal Dutch Shell oraz włoski Eni, a także członkowie byłych, jak i obecnych władz stanęli w poniedziałek przed mediolańskim sądem. Na posiedzeniu sąd odroczył rozprawę przeciwko koncernom na 14 maja.

Proces sądowy dotyczy oskarżenia o rzekomą korupcję w Nigerii. Miało do niej dojść w 2011 roku przy zakupie za kwotę około 1,3 mld dolarów przez Eni i Shell Nigeria nigeryjskiego pola naftowego offshore OPL-245. Pole to jest jednym z najcenniejszych bloków naftowych w Afryce. Zakupiona koncesja zezwala na wiercenie w głębokich wodach u wybrzeży Nigerii.

Akcja / happening Greenpeace Akcja / happening Greenpeace Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl

9 mld baryłek ropy

Obszar objęty tą koncesją jest duży. Jego zasoby szacowane są na 9 mld baryłek ropy. Szacowana wartość tych zasobów wynosi około 540 mld dolarów przy cenie ropy wynoszącej 60 funtów za baryłkę.

Włoscy prokuratorzy sądzą, iż w celu uzyskania licencji na eksplorację tego pola naftowego miało miejsce przekazanie łapówki. Sami oskarżeni zaprzeczają tym oskarżeniom.

Makoko w Nigerii Makoko w Nigerii fot. AP Photo/Sunday Alamba

13 osób na ławie oskarżonych

Wśród oskarżonych jest obecny dyrektor generalny Eni, Claudio Descalzi, jego poprzednik, Paolo Scaroni, dwóch byłych szefów Shell, były Nigeryjski minister ds. ropy, a także wielu pośredników i doradców. W sumie oskarżonych w sprawie jest 13 osób. Koncerny także zostały oskarżone, jako oskarżeni korporacyjni.

Włoscy prokuratorzy podkreślają fakt, że z kwoty 1,1 miliarda dolarów wpłaconych na rachunek depozytowy przez koncerny naftowe, aż 520 milionów dolarów wymienionych zostało na gotówkę i wypłaconych jako łapówki rządowym urzędnikom i biznesmenom. Kwota rzędu kilkuset milionów dolarów zostało zaś przekazana byłemu nigeryjskiemu ministrowi do spraw nafty. Rząd Nigerii miał otrzymać tylko 210 milionów dolarów.

Jak twierdzą działacze antykorupcyjni, casus ten może być jednym z największych przypadków przekupstwa korporacyjnego w historii.

Więcej o: