Niezwykły projekt legendarnego Jaguara. Stworzą pierwszy autonomiczny samochód premium

Pierwszy autonomiczny samochód segmentu premium wyjedzie ze stajni Jaguara. Będzie on efektem długoterminowej współpracy strategicznej z Waymo.
Jaguar I-Pace Jaguar I-Pace fot. Jaguar

20 tys. autonomicznych samochodów Jaguara

Samojezdny model I-Pace Jaguara będzie wyposażony w technologię nawigacji autonomicznej Waymo, który należy do koncernu Alphabet, będącego m.in. właścicielem Google. Jeszcze w tym roku zostanie on przetestowany na drogach publicznych w amerykańskim Phoenix. W przyszłości I-Pace ma trafić także do Europy.

Zdaniem przedstawicieli zainteresowanych spółek, do 2020 roku częścią floty Waymo będzie 20 tys. autonomicznych samochodów Jaguara.

Jaguar I-Pace Jaguar I-Pace fot. Jaguar

"Dla każdego pasażera i na każdą trasę"

Szef Waymo John Krafcik powiedział, że zamiarem spółki jest zbudowanie pojazdu samojezdnego, nadającego się "dla każdego pasażera i na każdą trasę".

W opinii Tima Stevensa, redaktora naczelnego serwisu Roadshow.com, działania Waymo pokazują, że spółka jest pewna tego, co robi.

- Firma wie, że jej technologia jest solidna i chętnie pozwoli z niej korzystać szerszemu gronu odbiorców - komentuje Tim Stevens.

Autonomiczny, prototypowy samochód Ubera potrącił kobietę. Policja mówi o możliwym wtargnięciu Autonomiczny, prototypowy samochód Ubera potrącił kobietę. Policja mówi o możliwym wtargnięciu Fot. ABC News/Uber, źródło: Uber.com/Twitter.com

Wypadek Ubera

Informacja o współpracy Jaguara i Waymo nadchodzi krótko po tym, kiedy samochód autonomiczny Ubera zabił kobietę w miejscowości Tempe, w stanie Arizona.Dochodzenie w sprawie tego wypadku trwa, ciągle nie wiadomo m.in., dlaczego pojazd nie wykrył 49-letniej Elaine Herzberg, która w niedozwolonym miejscu przeprowadzała rower przez ulicę.

Wypadek wywołał krytykę firm rozwijających koncepty autonomicznych samochodów.

Policja publikuje film z wypadku autonomicznego samochodu Ubera Policja publikuje film z wypadku autonomicznego samochodu Ubera fot. materiały prasowe UBER / screen Twitter

Testy samojezdnych pojazdów Ubera zawieszone

Firma Velodyne, która zaprojektowała czujniki zamontowane w pojeździe stwierdziła, że ??jest zaskoczona przyczynami wypadku. Spółka jest pewna, że jej technologia była w stanie wykryć kobietę.

Uber wielokrotnie odmawiał komentarza w tej sprawie, tłumacząc się trwającym dochodzeniem. Wstępne sprawozdanie ma być przedstawione w najbliższych tygodniach.Na razie spółka zawiesiła testy samojezdnych pojazdów.

Więcej o: