Lidl przełamuje kolejną barierę płacową. Kusi rekordową pensją

"Zarabiaj 4050 zł" - taka oferta wita klientów odwiedzających sklepy Lidla. - To tyle ile mają lekarze rezydenci i znacznie więcej niż nauczyciele na stażu - komentują internauci.

4 tysiące złotych, ale nie od razu

Lidl kusi pracowników podwyżkami. Z początkiem marca płace poszły w górę o przeszło 9 proc.

Teraz Lidl obiecuje 4050 zł. Do tego dorzuca umowę na co najmniej 12 miesięcy, brak okresu próbnego, bezpłatną prywatną opiekę medyczną dla pracownika oraz opiekę medyczną dla jego rodziny, ubezpieczenie na życie czy kartę MultiSport.

Te przeszło 4 tysiące złotych to pensja brutto. I nie na starcie. Na początek można dostać od 2800 zł brutto (ok. 2020 zł netto) do 3550 brutto (ok. 2540 zł netto). Wysokość płacy uzależniona jest od wielkości miejscowości, w której położony jest konkretny sklep. W dużych miastach jest wyższa. Po roku pracy Lidl gwarantuje podwyżkę pensji do 2950-3750 zł brutto, a po dwóch latach do 3150-4050 zł brutto miesięcznie.

Oprócz podwyżek Lidl obiecuje też pracownikom możliwość rozwoju.

Ogłoszenie Lidl Ogłoszenie Lidl Next.gazeta.pl/PSK

Podwyżka robi wrażenie

- 2900 na rękę w pełnym etacie + multisport + pakiet medicover + ubezpieczenie na życie + bony na święta. Nieźle - komentuje na twitterze Krzysztof Berenda, dziennikarz RMF.

- To generalnie tyle, ile zarabiają ci chciwi i pazerni lekarze rezydenci... Ci sami, na których systemowo wymusza się pracę na 2 etaty. Bez wolnych niedziel - dodaje jeden z internautów.

- Chyba czas poważnie pomyśleć o odmrożeniu płac w budżetówce - zastanawia się dziennikarz Dziennika Gazety Prawnej Bartek Godusławski.

- Jak tam absolwenci antropologii kultury i marketingu? - pyta Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Kuszenie studentów płatnym stażem

Ale podwyżki to nie wszystko. Kilka dni temu Lidl zakończył rekrutację studentów na płatny staż wakacyjny.

- Nieważne, na którym roku studiów jesteś. Liczy się pracowitość, ambicja i gotowość do podejmowania wyzwań. Jeśli masz w sobie te cechy, to pomożemy Ci rozwinąć skrzydła i zapewnimy udany start w życiu zawodowym! - zachęcał.

Obiecywał płatną umowę stażową wraz z atrakcyjnym wynagrodzeniem - 3000 zł brutto miesięcznie. Do tego:  możliwość współpracy z najlepszymi specjalistami w swojej dziedzinie i zdobywanie cennych doświadczeń oraz realizację własnych, autorskich projektów pod okiem starszego stażem mentora.

Staż rozpocznie się 2 lipca. Potrwa 3 miesiące.

Fabryka Fabryka JAKUB ORZECHOWSKI

Już połowa firm ma kłopoty ze znalezieniem pracowników

Podwyżki i płatne staże to odpowiedź Lidla na coraz większe niedobory pracowników na naszym rynku pracy. Z niedawnego raportu firmy Work Service wynika, że już 50,5 proc. polskich firm miało problem ze znalezieniem chętnych do pracy. Najgorzej jest z pracownikami niższego i średniego szczebla. 6 proc. firm twierdzi, że ma problem z pozyskaniem pracowników wyższego szczebla. Nieco więcej sygnalizuje, że ma kłopoty z obsadzeniem stanowisk na wszystkich szczeblach.

- Na przestrzeni ostatniego roku o niemal 18 pkt. proc. wzrósł odsetek przedsiębiorców, którzy mają trudności rekrutacyjne - oceniła Work Service.

Ukraińcy podczas Parady Schumana Ukraińcy podczas Parady Schumana Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta

Ukraińcy na ratunek

W tej sytuacji polskie firmy chętnie sięgają po pracowników z zagranicy. Przede wszystkim po Ukraińców.

- W 2010 r. w Polsce wydano zaledwie 180 tys. oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy Ukraińcom. W zeszłym roku takich oświadczeń było już ponad 1,7 mln. To wzrost o prawie 800 proc. - policzyła firma Personnel Service, która specjalizuje się w rekrutacji i zatrudnianiu pracowników z Ukrainy w Polsce.

Takie dane oznaczają, że w 2017 r. w naszym kraju pracowało równocześnie nawet milion obywateli Ukrainy.

Gdyby nie nasi wschodni sąsiedzi, mielibyśmy nawet milion nieobsadzonych stanowisk pracy, ponad 5 miliardów złotych nie wchodziłoby do obrotu detalicznego. Nie wspominając o wzroście PKB, który również jest stymulowany przez Ukraińców - wyliczał Personnel Service.

Ale na tym nie koniec. Zapotrzebowanie na pracowników ze Wschodu będzie rosło. Wedle prognoz firmy, w ciągu najbliższych 2 lat nasze przedsiębiorstwa będą chciały zatrudnić dodatkowo 1,4 mln Ukraińców. Liczba oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy Ukraińcom wzrośnie wtedy do 3,4 mln.

Nie ma jednak pewności, czy znajdzie się tylu chętnych do pracy w Polsce. Polskie firmy coraz chętniej mają więc sięgać po pracowników z Białorusi.

Więcej o:
Komentarze (128)
Lidl przełamuje kolejną barierę płacową. Kusi rekordową pensją
Zaloguj się
 • dvla

  Oceniono 13 razy 9

  A dostawca Ryneczku Lidla nie miał chyba na paliwo i swojego pracownika Panią Oksane z wylewem zostawił na przystanku.

  Lidl oświadczył że z tym potworem zerwie współpracę. Ale niestety nie. Takie mają standardy . Jak w Somalii

 • t0maszek44

  Oceniono 6 razy 6

  To niebawem w ministerstwach mogą zostać sami ministrowie, bo urzędnicy będą aplikować do Lidla

 • morsik2

  Oceniono 12 razy 6

  Właściciel firmy który potrafi zmniejszyć swoje zyski oddając część pracownikom. Szkoda że to nie mój który ciągle płacze że ma mało.

 • sebol19731

  Oceniono 9 razy 5

  zacznijcie płacić godziwe pensje to nie dacie rady zatrudniać..pensja w postaci jałmużny 2100 to zwykła żenada

 • Bartosz Dzialak

  Oceniono 6 razy 4

  Problemy z zatrudnieniem? Sam jakiś czas temu szukałem pracy, 2 miesiące jeżdżenia po firmach i wysłuchiwania ich kosmicznych wymagań za 2200-2800brutto, wymagania od 25letniego człowieka 10lat doświadczenia w jakieś specjalistycznej branży spotykanej raz na x czasu? Poprostu zamiast wymagać może zaczną porządnie szkolić nowego pracownika? Wtedy problem zniknie..

 • Oceniono 5 razy 3

  Jak jest tak dobrze to gdzie ten haczyk. Czemu szukają ludzi do pracy, przecież powinni mieć ich dużo więcej niż potrzebują. Co się dzieje, ludzie nie chcą dobrze zarabiać. A może warunki zatrudnienia są nie za dobre. Nie rozumiem

 • doktorfreeman

  Oceniono 3 razy 3

  Po co pracować ? Nie lepiej zostać funkcjonariuszem partyjnym: stołki, apanaże, nagrody...najlepiej być przyssanym do budżetowego koryta. Zero roboty, zero odpowiedzialności a kaska leci

 • eda37

  Oceniono 3 razy 3

  Ta kwota to razem z ryczałtem za nadgodziny na stanowisku zastępcy kierownika sklepu, Robisz wszystko i jeszcze po głowie dostajesz od nieszczęśliwego managera. A podwyżka o której piszecie owszem była ale jest rozłożona na dwa lata. Czyli 150 zł brutto w tym roku a jak będziesz dalej w zatrudnieniu to następne dostaniesz po roku. A chwalą się jak by nie wiadomo ile dali.Nie dziwię się że niema ludzi do pracy na takie stanowiska i w takich firmach. Praca jest naprawdę ciężka a klienci nie szanują ich pracy ani ich samych. Trzeba być naprawdę mocno zdesperowanym podejmując takie wyzwanie.
  Płace które podają oficjalnie są naciągane i nie prawdziwe. Propaganda jak za PRL.

 • beton44

  Oceniono 5 razy 3

  Ta karta Multisport to chyba niespecjalnie potrzebna - po 8 godzinach przekładania pudełek...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX