UOKiK ostrzega przed tą firmą. Straszą ludzi poważnymi chorobami, potem wciskają im koszmarnie drogie pakiety medyczne

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał ostrzeżenie przed Centrum Medycznym św. Franciszka. Jak wynika z informacji UOKiK, spółka podczas badań lekarskich straszy pacjentów złym stanem zdrowia, aby sprzedawać im pakiety medyczne nawet za 16 tys. zł.
Siedziba UOKiK Siedziba UOKiK KUBA ATYS

UOKiK ostrzega przed Centrum Medycznym św. Franciszka

UOKiK informuje o skargach na Centrum Medyczne św. Franciszka, otrzymywanych od konsumentów m.in. z Łodzi, Warszawy i Wrocławia. Przedstawiciele spółki zapraszają telefonicznie głównie seniorów na bezpłatne badania EKG (jak wynika ze skargi jednej z osób - było ono wykonane z palca wskazującego badanego, a więc prawdopodobnie pulsoksymetrem), po których informują o złym stanie zdrowia i proponują pakiety medyczne w cenie od 4 tys. zł. do 16 tys. zł. Jak zaznacza Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, często aby nabyć pakiet, seniorzy zaciągali kredyty.

Seniorzy skarżą się, że zostali wprowadzeni w błąd. Wielu z nich nie wiedziało, że celem spotkania jest sprzedaż usług medycznych. Osoby, które chcą rozwiązać umowę, muszą płacić wysokie kary. Wątpliwości budzi także rzetelność przeprowadzanych w tracie pokazów badań oraz przedstawianej w ich wyniku diagnozy stanu zdrowia

- informuje UOKiK. Jednocześnie Urząd dodaje, że wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie Centrum Medycznego św. Franciszka. UOKiK prosi też o kontakt z rzecznikiem konsumentów wszystkie osoby, które czują się poszkodowane działalnością tej spółki.

Spółka Centrum Medyczne św. Franciszka do momentu publikacji naszego materiału nie odpowiedziała na naszego e-maila.

. . Centrum Medyczne św. Franciszka

"Tylko dziś świetna cena"

Na forach internetowych faktycznie pojawiają się niepochlebne opinie o Centrum Medycznym św. Franciszka.

Na prezentacji wykonali jakieś prymitywne badanie - niby diagnoza stanu zdrowia z palca. Opowiadali o możliwości leczenia prywatnego bez kolejki, rzekomo w rozbudowanej organizacji Centrum Medycznego św. Franciszka. Po spotkaniu każdego uczestnika brali na indywidualną rozmowę i nakłaniali do zakupienia nieokreślonej szczegółowo opieki medycznej na 4 lata za 7000 zł. Pod presją czasu (tylko w dniu spotkania miała być taka "niska cena")

- czytamy w jednym z wpisów.

Pod nim przedstawiciel Centrum Medycznego św. Franciszka napisał m.in., iż "powyższa wypowiedź (..) została napisana, by zniechęcić innych do korzystania z usług placówki" oraz że sprawa tego wpisu została już zgłoszona do prokuratury.

prezes UOKiK Marek Niechciał i wicepremier, przewodnicząca Komitetu Społecznego Rady Ministrów Beata Szydło prezes UOKiK Marek Niechciał i wicepremier, przewodnicząca Komitetu Społecznego Rady Ministrów Beata Szydło źródło: Komitet Społeczny Rady Ministrów

UOKiK i Szydło w akcji

Dwa tygodnie temu rząd oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów "wypowiedzieli wojnę" naciągaczom na garnki czy "cudowny" sprzęt medyczny (np. materace czy lampy solne sprzedawali za absolutnie horrendalne kwoty na pokazach dla seniorów np. w sanatoriach czy klubach seniora).

Przy Komitecie Społecznym Rady Ministrów powstał zespół roboczy, który ma wypracować zmiany w prawie ukrócające oszustwa na seniorach. Jak poinformował prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wśród propozycji jest m.in. wprowadzenie wymogu zgłaszania badań czy "pokazów" dla seniorów np. z dwutygodniowym wyprzedzeniem do Inspekcji Handlowej czy regionalnych Rzeczników Konsumentów - tak, aby ci mogli potem weryfikować praktyki na takich wydarzeniach.

Innym możliwym rozwiązaniem jest stworzenie internetowego rejestru spółek organizujących "pokazy". Gdyby jakiejś firmy nie było w takim wykazie, umowy zawarte przez nie podczas "pokazów" byłyby nieważne. Kwestia rozwiązań ustawowych jest na bardzo wstępnym etapie, pomysły dopiero będą się klarować.

***